atarionline.pl Propozycja nowej kategorii na forum - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Chciałbym spytać czy można by ewentualnie dorobić osobną kategorię na forum gdzie początkujący mogliby prosić o pomoc dot. programowania czy obsługi Atari i oczywiście czy bylibyście skłonni dzielić się swoją wiedzą w przypadku pytań, które dla tak zaawansowanych użytkowników na pewno będą wydawać się trywialne :/

    Pytam, bo wolałbym nie zaśmiecać forum takimi postami, ze swojej strony to byłaby dla mnie ostatnia deska ratunku, ponieważ staram się jednak nie zawracać nikomu głowy i czepię wiedzę z książek z biblioteczki atarowca.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Nie ma potrzeby tworzyc nowej kategorii - smialo pytaj w istniejacych! Bo po ta sa - odpowiednio dla programowania, grafiki, muzyki. Jezeli znamy odpowiedz to odpowiemy. Jak dotychczas na wszystkie pytania staralem sie odpowiedziec, jezeli nie znalem odpowiedzi to prosilem kogos z wiedza na dany temat albo jezeli palnalem glupote to ktos mnie korygowal.

    Pamietaj - nie ma zbyt trywialnych pytan, forum od poczatku mialo byc przeznaczone wlasnie dla pomocy dla tych, co tworza na Atari, chocby to byly zupelne male rzeczy i drobiazgi. Pare osob z AtariArea nawet wysmiewa sie z tego, ze tutaj zajmujemy sie takimi tematami dla "zielonych" i traktuja nas z pogarda. Ale to ich problem, nie nasz :).

    Dlatego - smialo zadawaj pytania, jezeli zapodajesz fragmenty kodu to uzywaj znacznikow [ code ] i [ /code ].
    • 3: CommentAuthorfder
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    To ja z takim pytaniem. Zaczalem pisac sobie w zwyklym Atari Basic. Poniewaz edytor jak na dzisiejsze czasy troche niewygodny - w jaki sposob moglbym skopiowac listing z emulatora np. do Notatnika a potem z powrotem do emulatora? Czy to mozliwe?
    • 4:
       
      CommentAuthorPoklik
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Najprościej będzie podczepić w emulatorze jakiś katalog na dysku do urządzenia "H:" i odczytywać pliki źródłowe przy pomocy instrukcji:
    ENTER "H:PLIK.BAS"

    a zapisywać poprzez:
    LIST "H:PLIK.BAS"

    Plik "PLIK.BAS" będzie widoczny w katalogu do którego podmontowałeś "H:".

    Dla lepszej czytelności plików bas (głównie chodzi o znak końca linii) na PC trzeba jeszcze przekonwertować plik z ATASCII na ASCII (i odwrotnie przy odczytywaniu na emulatorze). Możesz to zrobić np. przy pomocy wbudowanej do tego opcji w Atari800Win Plus: Misc> Convert> ...
    • 5: CommentAuthorfder
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Super! Dzieki za wyjasnienie.
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Pomimo ograniczeń edytora Basica byłem zawsze za pisaniem programu na Atari (lub emulatorze). Należy pamiętać, że windowsowy Notatnik nie sprawdzi Ci składni, a edytor Basica na Atari tak! Edytor Basica wychwyci błędy składniowe od razu po naciśnięciu RETURN i nie pozwoli wpisywać głupot.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Nov 2011
     
    Ha, na zlocie niektorzy znowu kodowali w Notatniku (np. Gorgh) :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime18 Nov 2011
     
    Jeżeli to był asembler, to wcale się nie dziwię. Ja korzystam z Notepada++.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime18 Nov 2011
     
    O zapisie na urządzenie H#: było tutaj: ->link<-

    Notepad nie potrafi poprawnie wyświetlić pliku zapisanego na np. H6: - gdyż inaczej niż w przypadku konwersji EOL jest wtedy jednobajtowy. Jednak większość innych edytorów sobie proradzi. Notepad potrfi też uszkodzić nawet najprostszy plik tekstowy, więc i tak trzeba z nim uważać. Ja używam edytora wbudowanego w FAR'a. Do plików binarnych z kolei polecam program TinyHexer, który ma bardzo wiele przydatnych funkcji np. porównywanie plików (podświetla różniące się fragmenty).

    Dla plików zapisanych przez LIST najlepiej używać rozszeżenia .lst a dla plików stokenizowanych (SAVE) .bas.