atarionline.pl Szukam gry "Franek Spec" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime6 Nov 2015 zmieniony
     
    Była kiedyś taka polska gra Franek Spec. Chyba napisana w Turbo Basicu. Platformówka. Franek z wąsem chodził, coś tam zbierał, łaził po drabinkach. Dość przyjemna gra. Kojarzy ją ktoś? Nie mogę jej nigdzie zlokalizować. Nie ma jej też w bazie na AOL.
    • 2:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime22 Nov 2015
     
    Wygląda na to, że nikt z was - Atarowców - nie zna tej gry ;)
    Szkoda. Zatęskniłem za nią i wygląda na to, że już jej nie zobaczę.
    • 3: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime22 Nov 2015
     
    Osobiście nie kojarzę gry o takim tytule, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że niektórzy piraci (o ile to był zestaw piracki) wrzucali gry nadając im własne tytuły. Ja np. miałem grę "Montek i skarby", którą była tak naprawdę "Montezuma". Tytuł "Montek i skarby" pojawiał się nawet w czołówce przy wczytywaniu.
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Nov 2015 zmieniony
     
    z opisu to może :


    • 5: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Nov 2015
     
    Wydaje mi się, że było coś jeszcze z grafiką z Bristles tylko znaleźć nie mogę.
    • 6:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    Dzięki :). Znam naprawdę kupę gier z Atari, więc nie mam problemu z określeniem popularnych tytułów. Gra, o której mówię, była dość niszowa. Pewnie jakiś młody programista to zrobił i puścił w świat za darmo. Coś mi świta, ale może niesłusznie, że gra była w jakimś zestawie dwóch gier jednego autora. Obie w Turbo Basicu. Co do tego języka, to jestem pewny, bo znalazłem sposób na to, by grę przerwać i dobrać się do jej źródeł, które potem skutecznie przerabiałem. Grafika w grze była dość prosta. Tryb graficzny, jeśli dobrze pamiętam, to 12, czyli tryb znakowy 40x22, ale w 4 kolorach. Jak Boulder Dash. Elementy gry były w kratkach 2x2 znaki. Postać natomiast była złożona z 4 sprajtów i miała fajną płynną animację. Był to facet z wąsem i chyba w czapce. Taki typowy majster ;). Pamiętam półki i drabinki. Trochę jak w Henry's House. Chyba Franek przesuwał jakieś paczki na boki i je kopał, a one przesuwały się w boki, a gdy półka się kończyła, to spadały. Być może trochę już zmyślam ;) ale piszę wszystko, co może naprowadzić na grę. Aha, była raczej po polsku. Tytuł Franek Spec było widać na winiecie, więc nie był to sztuczny tytuł innej gry nadany przez piratów. Choć bywało, że piraci zmieniali tytuł również w grze. W tym przypadku tak raczej nie było, ale pewnym być nie mogę.
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    Kopać i nosić paczki można w Apprentice, ale to się nie ukazało na Atari 8-bit.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    trudno będzie znaleźć tę grę ,ja od dawna poszukuje bezskutecznie specyficznej wariacji Pac Man/a :-(
    • 9:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    Na pewno trudno będzie... Dzięki za pomoc :).
    A tego Pacmana to jakiego szukasz? Kiedyś robiłem gruntowny przegląd przez Pacmany, to może znam? Tu o nich pisałem i jest film z wieloma częściami we fragmentach do obejrzenia: ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    Może paczka z tego wątku pomoże? :)
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    Może w ten sposób zapamiętałeś High Steel z ZX Spectrum?

    • 12:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    voy: o, fajna rzecz! Pobrałem, ale raczej nie rozwiązało to mojego problemu. Niemniej fajnie się to ogląda ;).
    s2325: nie, to zupełnie nie ten typ gry. Chociaż High Steel wygląda ciekawie. Nie znam tego. O co w tej grze chodzi? Natomiast Franek Spec był taki, jak opisałem już wyżej. Pamiętam tę grę dość dobrze, więc raczej nie bredzę ;].
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Nov 2015
     
    "jakieś 22lata poszukuje gry podobnej do Pac-Man ,w owej grze poruszało się główką w kapelusiku po labiryncie podobnym do tego z Pac-Man/a w takiej jasnej bodajże zielono-brązowej kolorystyce ,podobne do ->link<- z tym że tło chyba było jasne ,gdy weszło się do pomieszczenia po środku planszy zanikał labirynt a postać "odjeżdżała "na lewą stronę ekranu ,prawdopodobnie z postaci bądź z tego pomieszczenia wychodziła bliźniacza postać Pac Man/a z tym że ciemniejsza i przesuwała się w prawą stronę ekranu ,tak jakby po wejściu do pomieszczenia środkowego postacie rozjeżdżały się i gra zamieniała się w strzelankę jeden na jednego .Postać(główka) prawdopodobnie miała kapelusik.

    Dla tego kto pierwszy odgadnie nagroda(niespodzianka) związana z ATARI LUB 30ZŁ ."

    Nadal aktualne :-)
    • 14: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Nov 2015
     
    Z High Steel jest ten problem, że instrukcja jest po hiszpańsku dlatego pewnie są tylko 3 filmiki na YouTube z wersji 16-bitowej (2x ST, 1x Amiga). Patrząc na rozgrywkę nie bardzo mogę wyciągnąć wnioski i zrozumieć zasady, może trzeba być inżynierem czy coś.
    • 15:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime26 Nov 2015
     
    IRATA4: Jesteś pewny, że to było na Atari? Bo opis nic mi nie przypomina.

    s2325: Wygląda na to, że gra nie jest taka banalna :). Wydaje się nawet ciekawa, ale zasad z filmu nie wyczaiłem.
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    TAK
    miałem to na kasecie w "normalu"na początku lat 90' ,pamiętam dokładnie ,często w nią grywałem ,mógł być to nigdy niewydany oficjalnie projekt .
    • 17:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    Rozumiem, że kaseta dawno przepita?
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    ... kaseta gdzieś się zapodziała i przepadła ,tę kasetę miałem na samym początku posiadania własnego Atari ,być może komuś pożyczyłem i ktoś jej nie oddał , magnetofon taśmę wciągnął bądź zostało na niej coś nagrane ,możliwości wiele a kasety nie mam.
    • 19:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    Okej. Mogę w razie czego spytać na AtariAge, ale nie liczyłbym na cuda.
    • 20:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    Ew. może być jeszcze to: ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime29 Nov 2015
     
    No, Blueprint zdaje się być bliski opisowi, chociaż z Pacmanem to nie ma nic wspólnego ;). Ale pamięć po latach zawodzi... haha ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Nov 2015
     
    ... dokładnie ,tytuł może mieć niewiele wspólnego z nazwą PacMan,w zasadzie to podobny był labirynt i charakterystyczny "domek" .
    • 23:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime11 Dec 2015
     
    IRATA4: tak mi do łba jeszcze przyszło, choć pewnie to nie to, ale sprawdź: Mouse Attack. Jest jak pacman i masz ludzika w kapeluszu
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    nie ,to bym zapamiętał ,tamta gra bardziej przypominała Pac Man/a ,i ten motyw z pojedynkiem..
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    Irata, zapewne chodziło o grę Mouskattack:

    • 26:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    larek: to jest ta sama gra, o której napisałem.
    IRATA4: To też przypomina Pacmana, i to bardzo.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    Tamta gra była inna .
    • 28: CommentAuthorbolo
    • CommentTime12 Dec 2015
     
    GAD ZombiE poszukaj raczej ten tytul w polskich grach na PC. Sugeruje mi to "Przygody Krzysia" Powaznie taka gra istnieje tyle za na PC
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Podbijam temat poszukiwanej przez GAD Zombiego gry:

    Była kiedyś taka polska gra Franek Spec. Chyba napisana w Turbo Basicu. Platformówka. Franek z wąsem chodził, coś tam zbierał, łaził po drabinkach. Dość przyjemna gra. Kojarzy ją ktoś? Nie mogę jej nigdzie zlokalizować. Nie ma jej też w bazie na AOL.

    (...). Znam naprawdę kupę gier z Atari, więc nie mam problemu z określeniem popularnych tytułów. Gra, o której mówię, była dość niszowa. Pewnie jakiś młody programista to zrobił i puścił w świat za darmo. Coś mi świta, ale może niesłusznie, że gra była w jakimś zestawie dwóch gier jednego autora. Obie w Turbo Basicu. Co do tego języka, to jestem pewny, bo znalazłem sposób na to, by grę przerwać i dobrać się do jej źródeł, które potem skutecznie przerabiałem. Grafika w grze była dość prosta. Tryb graficzny, jeśli dobrze pamiętam, to 12, czyli tryb znakowy 40x22, ale w 4 kolorach. Jak Boulder Dash. Elementy gry były w kratkach 2x2 znaki. Postać natomiast była złożona z 4 sprajtów i miała fajną płynną animację. Był to facet z wąsem i chyba w czapce. Taki typowy majster ;). Pamiętam półki i drabinki. Trochę jak w Henry's House. Chyba Franek przesuwał jakieś paczki na boki i je kopał, a one przesuwały się w boki, a gdy półka się kończyła, to spadały. Być może trochę już zmyślam ;) ale piszę wszystko, co może naprowadzić na grę. Aha, była raczej po polsku. Tytuł Franek Spec było widać na winiecie, więc nie był to sztuczny tytuł innej gry nadany przez piratów. Choć bywało, że piraci zmieniali tytuł również w grze. W tym przypadku tak raczej nie było, ale pewnym być nie mogę.


    I jeszcze dopytam: w jakiej miejscowości zakupiłeś/posiadałeś grę? To może być o tyle ważne, że może rozeszła się tylko lokalnie - i ktoś z okolic będzie miał na swoich dyskietkach.
    • 30:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Dzięki za przypomnienie tematu, może po paru latach ktoś na to gdzieś trafił. Mieszkam w Krakowie i tu miałem tę grę. Niestety już nie na 100% ale miałem ją zapewne z giełdy pod Elbudem albo ze sklepu MegaSoft na pl. Bohaterów Getta, który już od dawna nie istnieje (teraz tam jest Żabka ;)). To były moje dwa główne źródła zaopatrywania w tamtych czasach.
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Może to?
    • 32: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    Takie spy demise, bez fajnej muzyki
    Dokładniej to spy demise z muzyką spy hunter, tylko popsutą ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    GAD Zombie jeszcze dopisał na YT, przeklejam:

    GAD Zombie:

    Swoją drogą, jak sprzedawałem swoje Atari wraz z całym dobytkiem, koło roku 1997-8, to nabywca (sprzedawałem w Krakowie, ale nie wiem skąd był ten człowiek) stał się przypadkiem nowym właścicielem wszystkich napisanych przeze mnie gier i programów, których były tam dziesiątki, jak nie setki. Ah, gdyby ktoś dziś znalazł te dyskietki u siebie i je odkurzył tak, jak na powyższym filmie, to chyba rozpłakałbym się ze wzruszenia :)


    Może ktoś sobie przypomni taki zakup w Krakowie.
    • 34:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Czeba na fb napisać :)
    • 35:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime6 Sep 2022
     
    Cześć
    Odkopuję temat Franka Speca, ponieważ ... tadam! Nie, nie znalazłem go.
    Odezwał się do mnie, nie kto inny, jak sam autor Franka Speca! I tym sposobem potwierdził mi, że gra nie jest moim majaczeniem, lecz istniała naprawdę! Autorem gry jest ten sam człowiek, który niedawno wznowił grę Kij Samobij. Powiedział mi, że nie ma swoich starych gier, więc szuka ich po sieci i tak trafił na posta o Franku, natomiast ma w planie odtworzyć je na nowo z pamięci. Tak powstał Kij Samobij, a Franek Spec ma również zostać wznowiony za jakiś czas!
    Nadal nie jest to dokładnie to, czego chciałem (znaleźć starą grę), ale jak powstanie jej wznowienie, to na pewno będę grał! :D