atarionline.pl Gra "Kaiser" - polska wersja - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime14 Dec 2015 zmieniony
     
    Witam
    Poszukuję gry z dawnych czasów, doszedłem że nazywa się Kaiser, niestety jest tylko po niemiecku a ja miałem polską wersję. Czy może ma ktoś takową? będę wdzięczny.
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime14 Dec 2015
     
    Potwierdzam, że taka wersja istniała, bo sam w nią grałem. Też jej szukam od jakiegoś czasu. Kolega miał w latach 90. na dyskietce kopię, niestety dyskietek ani kontaktu brak.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Dec 2015
     
    ja to znalem pod tytulem "panowie i poddani". nie wiem czy to to samo.
    • 4: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime14 Dec 2015
     
    Hammburabi też podobny, jednak Kaiser (wydaje mi się) jak jedyny ma elementy animacji w grze.
    • 5: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime24 Jun 2020
     
    Czy coś się zmieniło przez 5 lat? Gra się odnalazła, ja nadal szukam Kaiser-a po polsku.
    • 6:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime24 Jun 2020
     
    Prędzej chyba samemu przetłumaczyć.
    • 7: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime24 Jun 2020
     
    Obawiam się że tak się stanie
    • 8: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime27 Jun 2020
     
    Mały sukces, znalazłem Kaisera po czesku, podpinam bo nie ma go w spisie gier.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jun 2021
     
    No właśnie, odświeżam apel o polską wersję Kaisera. Nawet znalazłem screenshoty z takiej wersji w "Avax":
    • 10: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime30 Jun 2021
     
    Wprost nie do uwierzenia że gra jeszcze się nie znalazła.
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Jun 2021
     
    kurtka wodna, to jest lepsze od "Santa Paravia" czyli '''panowie i poddani''', szkoda, że nie znałem. Może warto przerobić tą grę? A jest może gdzieś wersja angielska?
    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Jun 2021 zmieniony
     
    Kaisera nigdy nie widziałem, ale za to grałem dziecięciem będąc w Karierę ->link<- Tylko ja to miałem po krzyżacku :/.
    • 13:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Jul 2021
     
    Wielmożny Janko z Pogorzelca :D :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jul 2021 zmieniony
     

    Pirx:

    Może warto przerobić tą grę? A jest może gdzieś wersja angielska?


    Nie ma oficjalnej wersji angielskiej, ale może ktoś tak samo amatorsko sobie przygotował swoją wersję, jak wersje polskie czy czeskie.

    To rozumiem Pirx, że rozpoczynasz projekt translacji? :P ;)

    Tu zdjęcia okładki z Atarimania.com (nawiązanie chyba do Tron :):
    • 15:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime20 Nov 2022 zmieniony
     
    Przetłumaczyłem 97% pierwszej części Kaisera na j. angielski. Część wojenna póki co nie została przetłumaczona, ale może kiedyś będzie.

    Nie przechodziłem całej gry, więc gdzie nie gdzie mogą występować błędy. Tłumaczenie też nie jest profesjonalne bo robiłem to sam.
    Jeśli ktoś ma ochotę potestować i pozgłaszać jakieś uwagi to proszę bardzo. Nie obiecuję że wprowadzę je od razu. A może znajdzie się ktoś, kto będzie chciał przetłumaczyć pozostałą część gry (plik krieg.bas)?

    Jest jeszcze problem z pozostałymi 3%. Jak poradzić sobie z długością linii znacznie przekraczającą 120 znaków? Nawet używając skrótów nie mieszczę się. Jest chyba jakiś trick z LIST/ENTER ale ja nie potrafię tego ogarnąć.
    • 16: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime20 Nov 2022 zmieniony
     
    Jak napiszesz jakie kroki wykonać aby dobrać się do pliku bas bez automatycznego ładowania gry to będę wdzięczny. Reset tu nie pomaga. Jak to tłumaczysz?

    Edycja - Dzięki za wytłumaczenie - prościej złapać plik bas w respeqt(ostatnia ikonka "show properties" i można pliki bas bezpośrednio przeciągać na pulpit i napowrót na atr

    Edytowanie: życzę powodzenia w zangielszczaniu - sporo pracy już wykonałeś -także dzięki.

    Edycja: Dzięki Jakub i Kaz za łopatologiczne wyjaśnienia (kilka postów niżej)
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    Wyciągam plik KOENIG.BAS (lub dowolny inny) programem makeatr. Wczytuję z poziomu Basica LOAD"H:KOENIG.BAS do emulatora. "Drukuję" plik tekstowy LIST"P: i szukam w pliku tekstowym niemieckich zdań i listuję tylko te wiersze pod Altirrą i zmieniam z poziomu Basica. Tu trzeba zapanować nad inversem, justowaniem, małymi literami itd.
    • 18:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Nov 2022 zmieniony
     
    co do długich linii - zamiast edytować pod bejzykiem plik tekstowy edytuj w MemoPad i potem ENTER"D/H:..." (też chyba powinieneś móc zapisać listing za pomocą LIST"H:...")

    w ten sposób będziesz mógł mieć wiersze do ~254 bajtów (nie zawsze, bo się czasem na skomplikowanych tokenach intepreter przewraca)
    o, do MemoPad możesz zassać pliczek .BAS, więc jedna konwersja mniej :]
    • 19:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    @pirx
    Nie znałem tego narzędzia. Widzę że mogę importować pliki BAS, ale już z eksportem nie bardzo wiem jak.
    Przy okazji sprawdziłem jak to zrobił Fandal w swojej czeskiej wersji Kaiser'a i on tam dodał po prostu więcej linii i przerobił pod nie program. To też jakieś wyjście.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Nov 2022
     
    Można bezpośrednio pracować na plikach BAS w emulatorze. Ustawiasz sobie folder twardego dysku z zawartością w postaci plików BAS i voila!
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Nov 2022
     
    @string - exxxport normalnie - zapisujesz plik tekstowy, po czym wczytujesz go za pomocą ENTER. Jak ustawisz sobie emulca
    odpowiednio jak pisze KAZ to czytasz bezp. z dysku PC.
    dodanie / skrócenie wierszy to w ogólności dobry pomysł.

    @Kaz no tu jest problemik ze zbyt długimi wierszami - tych nie da się edytować w bejzyku.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2022
     
    Pirx - racja, podobny problem mieliśmy w Kolony 2106, bo tam Urborg czynił ekstremalnej długości wiersze w Turbo Basicu XL i musiał edytować na pececie, bez pośrednictwa Atari :). Tylko częściowo problem rozwiązuje skracanie instrukcji, np. L. zamiast LIST, etc.

    Odnosiłem się jednak nie do tego problemu, a do pytania Ataripuzzle - usprawnienia sobie developmentu pisania gier w Basicu przez korzystanie z emulacji twardego dysku. Akurat stRing o tym wie i używa, to nie do niego :). Nie wskazałem adresata - mój błąd.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    Cały czas mam w oczach Wytwórcę Serów jak czytam Kaiser.

    Piszę, bo łopatologicznie nikt nie napisał.

    Ładujemy program w basic do emulatora (dajmy na to KAISER.BAS) z obrazu dyskietki:

    LOAD "D:KAISER.BAS"

    Zapisujemy jako listing na HDD:

    LIST "H6:KAISER.LST"

    co nam skonwertuje do pliku tekstowego z normalnymi końcami wiersza

    Edytujemy na PC, a następnie wczytujemy do emulatora:

    ENTER "H6:KAISER.LST"

    i na koniec zapisujemy na obrazie dyskietki:

    SAVE "D:KAISER.BAS"

    Atari800 i Altirra mają takie ustawienie, że H to taki wirtualny filesystem. H1-H4 to różne katalogi zamontowane z zapisem 1:1, a H6-H9 z konwersją końca linii.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2022
     
    Piękny poradnik Kuba. Można by go nawet gdzieś w dziale dla początkujących wkleić.
    • 25: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    Dzięki. Dodam tylko że Altirra domyślnie nie ma możliwości zapisu na atr (D1:) ponieważ ma ustawiony parametr W/R/WSafe. Trzeba za każdym razem go zmieniać na R/W (File>Disk Drives>R/W) - wtedy można zapisywać na atr na D1:
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2022
     
    Teraz sobie przypomniałem, że gdzieś już podawałem w którymś wątku dokładny przepis, jak sobie podpiąć twardy dysk w emulatorze, ale nie mam czasu teraz tego szukać. Zamiast tego na bazie wypowiedzi Kuby dodałem taki oto skrócony poradnik w tym miejscu, artek w dziale dla początkujących:

    ->link<-
    • 27: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    Rzeczywiście - bez problemu spalszcza jak na obrazku - prześle plik lst aby ktoś inny też mógł się tym zająć
    • 28: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    tu plik lst zaktualizowany - ja się nie podejmuję tlumaczenia - za slabo znam angielski - ale sporo przetlumaczylem
    • 29: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    tu dyskietka stringa z fragmentem spolszczenia
    • 30:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    Zmień proszę nazwę pliku żeby sie nie mieszało. Może być PL WIP by Ataripuzzle :)
    Na resztę eksperymentów i dokończenie Icz. EN znajdę czas chyba dopiero między świętami.
    • 31: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime21 Nov 2022 zmieniony
     
    Dodam tylko, że dziękuję Jakubowi za instrukcję bo bez tego nie ruszyłbym z miejsca, nie wiem czy czytał podziękowania kilka postów wyżej
    • 32:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Apr 2023 zmieniony
     
    Wracając do tematu, czy jest już w pełni spolszczona wersja tej kultowej gry? Jak to jest na dzień dzisiejszy??? :o
    • 33: CommentAuthorkrap
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Hej.

    Z koncem 2023 roku chcialem przy okazji przekazac najlepsze zyczenia na 2024, oraz obrazek cudownie odzyskanego Kaisera PL z epoki. :)

    ->link<-

    Milej zabawy!
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Brawo!
    • 35:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Świetny prezent noworoczny nam zrobiłeś, dzięki krap!
    Wszystkiego najlepszego na 2024 rok.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Dzięki krap! (Duncan - literówkę zrobiłeś, to nie karp :D)

    Wszystkim Wam wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! :)

    EDIT: widzę, że w Warszawie też mieliście Feniksa. U nas we Wro był dom handlowy o tej nazwie, gdzie było studio komputerowe Atari/Amiga.
    • 37: CommentAuthorkrap
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    U nas tylko Atari XL/XE. Punkt byl taki "obnosny", znaczy, stal stolik dedykownay pod ten punkt, i w godzinach popoludniowych sie tam pojawial czlowiek, z torby sportowej wyjmowal Atari 130XE, XC11 z Turbo 2000 KSO i 1050 z Happy Warpem, Neptuna zielonego i pare pudelek dyskietek, plus troche kaset "za szybke". A potem po 3-4 godzinach funkcjonowania sie zawijal, pakowal z powrotem i zostawal tylko stolik i fotel. Nawet bez zadnego logo, plakatu, niczego tak to sobie funkcjonowalo.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    No to lecimy, Kaz z Prus atakuje! :D
  1.  
    If you like Kaiser, also take a look at "Santa Paravia" which might be an older version (or predecessor) of Kaiser by the same german author...

    ->link<-

    But Santa Paravia is also available in english language and maybe other languages as well.
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Jan 2024
     
    yea... it was known as "panowie i poddani" or "hamurabi" in various versions. i really liked the game and just recently learned it is a version of "Santa Paravia en Fiumaccio".
    before I learned about it I started to rewrite the spaghetti code, the current version is here: ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Jakie wymagania ma ten "Kaiser" aby odpalił się na emulatorze Altirra v4.20 ? U mnie się zawiesza.
    Mam ustawione XL PAL, 320KB, Rambo,
    Atari XLXE OS v2, Atari Basic rev. C
    :o
    • 42: CommentAuthorXuio
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Wbilem te same parametry w Altirrze i klasyczne "u mnie dziala". Na pewno masz wlaczony Basic (Enable BASIC w computer/firmware)?
    • 43:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Włączony czy wyłączony Basic? To nie jest kompilowany Turbo-Basic?
    • 44: CommentAuthorXuio
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Ma byc wlaczony (i urchamiasz "komputer" bez Option).
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime5 Jan 2024 zmieniony
     
    Ok, odpala się.
    Zatrzymuję się na pytaniu: Ilu jest kandydatów na CESARZA
    (1-9)". Wpisuję cyfrę (plus ew. Enter) ale jest "brzęczyk".


    W każdym razie teraz powinno być łatwiej, bo coś ruszyło od zabootowania. ;)
    • 46: CommentAuthorXuio
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Stawiam na to, ze masz wlaczona/wylaczona jakas opcje w emulatorze, ktora gryzie sie z gra. Sprawdzilem jeszcze plik na Atari800 v5.2.0 i na nim tez dziala ok.
    • 47: CommentAuthorMDW
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Uruchomiłem polskiego Kaisera na emulatorze Atari800MacX (applowa wersja Atari800) i wygląda na to, że działa poprawnie.
    Zdaję sobie sprawę z tego jak tego typu "dzikie" tłumaczenia się robi i muszę przyznać, że gra została całkiem zgrabnie spolonizowana. W "Kaisera" da się wygodnie grać, opcje są zrozumiałe. Początkowo dziwne wydawało mi się wybieranie opcji przez lewo/prawo/góra/dół, a nie przez zaznaczanie opcji w jakimś menu, ale szybko przywykłem. To nawet nie jest takie głupie, bo wybiera się szybciej. Fajnie, że gra (pomimo iż zrobiona w Basicu) wykorzystuje do kolorowania duszki, ma jakieś elementy graficzne i nawet drobne animacje.

    "Kaiser" to sto procent klimatu klasycznych gier decyzyjnych/handlowych tamtych czasów. :) Jeżeli ktoś lubi takie gry jak: "Kariera", "Panowie i Poddani", "Kolony (2106)", "Przemytnik", "Kupiec" to "Kaiser" na pewno mu się spodoba. Ja lubię takie klimaty. :) Muszę kiedyś chwilę dłużej pograć.