atarionline.pl Grafika ST na VBXE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    Na zaprzyjaźnionym forum pojawiła się przeglądarka plików z ST przeznaczona dla użytkowników VBXE i Sparta DOS. Program najlepiej dopisać do RUNEXT.

    indżoj!

    ->link<-
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    hurra :)
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    A będzie wersja na Atari bez VBXE? :)
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    nieee, Atari bez VBXE to już nie jest Atari ;P
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    VBXE to pasożyt.
    • 6: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    Technicznie to bardziej Atari to pasożyt na VBXE :)
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Feb 2017 zmieniony
     
    @IRATA4: Ta. Na zdrowej tkance narodu, którą stanowi robotnik i inteligent pracujący.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    cały dzień mnie tu nie było .. i tyle dobrego widzę ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    czekaj czekaj pin, najlepsze przed nami ;)
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    Czekamy na kolegę z miejscowości uzdrowiskowej o wysokim stężeniu pyłu PM10? :)
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    na początek standardowa prędkość stacji dyskietek ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    ... tak patrze i patrze , ładnie to wygląda ,gdyby tylko można było gry z Amigi na tym odpalać ... ech pomarzyć można ,kilka rysunków ,parę gier i kuniec ,wolę zainwestować w konwerter z analoga na cyfrę ,super obraz (niewyczuwalny lag)i świadomość że to nadal małe Atari :).
    Kurcze gdyby to VBXE wyszło 15 lat wcześniej ...
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    .. z tą Amigą, to zasadniczo bym nie przesadzał. 6502 w tym przypadku to wąskie gardło i tu jest ograniczenie możliwości na dzień dobry.
    • 15:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime9 Feb 2017
     
    Bo ale Rapidus da radę:)
    • 16:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    IRATA4: do odpalania gier z Amigi ... masz Amigę. :)
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    AtaUAE ? :D

    ... jakby tak spiąć w sieć z 50 Atari, to kto wie,
    kto wie ...
    • 18:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    @Rastan
    No tak mam Amige ,chciałem znaleźć argument ktory usprawiedliwil by w moim przypadku zakup VBXE i niestety wszystkiego na VBXE jest za mało...
    • 19:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    skoro juz tyle zajebistych dodatków jest do małego Atari to moze po prostu zrobic z tego jedna paczkę a podstawowa architekturę wsadzić w nowe układy? Nie chodzi mi o emu tylko real sprzęt.

    Wtedy podstawowa paczka jest stockowym Atari (wiadomo dla kogo;)) a reszta na zasadzie kart rozszerzeń łatwo montowanych w płytę.

    Czy sie opłaca? Nie wiem, ale jeśli Lotharek daje radę z dodatkami i wynalazkami typu MYST to moze i to by wypaliło.
    • 20:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime10 Feb 2017 zmieniony
     
    @kris3d: ale takie coś już było w 1996 roku do tego Atari, co się nazywa Amiga. Co z tego wyszło, sami wiemy.
    Chciałbym, żeby dla Amigi 500 1MB była taka scena, jak jest w tej chwili dla Atari 130XE. Ale przez to, że ktoś kiedyś chciał zrobić z Amigi 1200 konkurencję dla peceta i prawie mu się udało, mamy cały nowy świat komputera który Amigą jest tylko z nazwy. Posiada zupełnie nowy system operacyjny itd (co tu dużo pisać). Udana próba rozbudowy Amigi 1200 zakończyła jej żywot w podstawowej (choć nieco rozszerzonej o 4 MB ram) konfiguracji oraz praktycznie pogrzebała żywot doskonałej poprzedniczki (A500 1MB).
    Ja rozumiem pasje paru osób (Pin! :) ) w robienie z malucha stacji kosmicznej, ale popularyzowanie takich zachowań szybko doprowadzi do zaniku czegoś co zwie się konfiguracją bazową, a w rezultacie do spadku produkcji na tę konfigurację. Spowoduje to też wzrost różnych produkcji na platformę rozszerzoną, które wobec faktu braku wąsko specyfikowanego standardu będą się uruchamiać na jednej konfiguracji, a na drugiej nie. To doprowadzi do zniechęcenia do kolejnych prób pisania czegoś pod to "coś". A tego przecież nikt nie chce.
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Feb 2017
     
    Ale przecież nikt nikomu nie broni używania standardowego Atari z pudełka. Po prostu oprogramowanie używające VBXE nie będzie nie nim działać. Po co tu prowadzić krucjaty? Zakazywać i nakazywać?
    • 22:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime10 Feb 2017 zmieniony
     
    ------- ---- -- - -
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    @TheFender. To nie jest stacja kosmiczna, bo w każdej chwili jest to komputer 100% zgodny ze stockową konfiguracją, więc nie bardzo rozumiem skąd ten lament.

    TheFender:

    Spowoduje to też wzrost różnych produkcji na platformę rozszerzoną, które wobec faktu braku wąsko specyfikowanego standardu będą się uruchamiać na jednej konfiguracji, a na drugiej nie. To doprowadzi do zniechęcenia do kolejnych prób pisania czegoś pod to "coś". A tego przecież nikt nie chce.


    Jeśli chodzi o standardy nowych rozszerzeń, to wszystko zostało na tyle dokładnie opisane że nie powinno być w przyszłości z tym problemów. Przykład: Lets EMU (Rapidus, 65c816, pamięć liniowa min. 512kB) - jeśli jesteś w trybie 6502c, emulator nie uruchomi się informując o tym dlaczego. Jeśli jesteś w trybie 65c816 a nie masz aktywnego OS'a dla '816 też zostaniesz o tym poinformowany.

    Podobnie jest z VBXE w przypadku nowego softu. Problem ujawnia się niekiedy w przypadku programów z czasu początku istnienia karty np. wykrywają sprzęt, ale nie weryfikują rewizji rdzenia itd. Wystarczy jednak minimum wiedzy i problemu nie ma.
    • 24: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    @TheFender: w tym przypadku nie ma takiego ryzyka, bo rozszerzenia, które powstały są bardzo dobrze zcharakteryzowane i nie powodują niekompatybilności z platformą bazową. W przypdku Amigi nie jest to już takie oczywiste, nastąpiła dychotomia w samym rdzeniu (680860 vs PPC) i defacto dwie niezależne platformy, a która z nich to Amiga?... VBXE akurat pozostaje cały czas na zasadach rozszerzenia, niezależnie od jego złożoności po prostu zastępuje GTIA - a nawet nie tyle zastepuje co działa obok, niezależnie. Rapidus to już nowe CPU, ale zbudowany na tyle kulturalnie, że po pierwsze oryginalny CPU cały czas jest a poza tym jest tylko on jeden - nie ma koncepcji w różne strony - a to był chyba własnie podstawowy problem Amigi. I tyle :) Co do wzrostu produkcji na platformę rozszerzoną - VBXE ma już ładnych parę lat i nie obserwuje się :) Przypuszczalnie ilość produkcji wykorzystującej różne rozszerzenia będzie się pokrywać z ich powszechnością i tak całkiem sporo jest już używających stereo i rozszerzonej pamięci. VBXE - niewiele. Produkcji specyficznych dla rapidusa też nie przewiduję jakiejś olbrzymiej ilości - twórcy jednak by chcieli aby ich dzieła docierały do jak największej liczy osób i są świadomi jak to zapewnić. A jak pokazuje praktyka da się i wykorzystać rozszerzenie i pozostać kompatybilnym ze stockiem.
    • 25:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime11 Feb 2017 zmieniony
     
    Pin spoko, ja to wszystko rozumiem. Mnie chodzi tutaj o czynnik ludzki, skoro ktoś umie i ma chwilę czasu pokodować to niech koduje na golasa z większym ramem (czyli 130). Nie zrozum mnie źle, mnie się bardzo podobają rozszerzenia do małego Atari (już samo głupie turbo do magneta to już rozszerzenie a nie stock). Ale dajmy na to dla przykładu nie wiem, ktoś napisze demo na Rapidusa - spoko. Albo ktoś napisze demo na VBXe - spoko. Ale to już są 2 konfigi i użytkownicy real Atari zaczną narzekać "eee, nie odpalę bo nie mam vbxe/rapidusa" (niepotrzebne skreślić).
    Nie chcę tutaj nikogo terroryzować, to nie był mój zamiar. Po prostu martwię się o to, żeby atarowski świat nie rozmienił się na drobne. Może niepotrzebnie i w ogóle za dużo piszę , ale to już taka moja przywara ;)
    ---------- ------ ---- -- - -
    edit> w momencie jak pisałem ten post kolega @wieczor napisał swój i w zasadzie wyczerpał temat. Może faktycznie za dużo się obawiam, analogia do świata amigowskiego nie była do końca trafiona (faktycznie, tam to zaszło za daleko).
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    ...dajcie juz spokoju z tymi rozszerzeniami bo glowa pęka, ja mam do odebrania swoje z 1mega (ultimate) i wystarczy ,pare dem kilka gier ale jakieś perspektywy sa ... sam mam kilka wlasnych animacji na 1 mega ktore kiedys zaprezentuję ... myślę ze ludzie po prostu czasu nie maja by bawic sie i mordować z rozszerzeniami
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    Irata - to czy wystarczy to zobaczysz po jakimś czasie, bo jak na razie to widzę że jesteś na etapie U1MB. Uprzedzam, że do wygodnych w użyciu rozszerzeń użytkownik łatwo się przyzwyczaja i jak już będziesz robił tę animkę na 1MB to poważnie zastanów się nad twardzielem .... jak Cię po jakimś czasie trafi w fazie testów ładowanie takiego kolosa po SIO ;)
    • 28: CommentAuthor0xF
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    Całkowicie podzielam obawy TheFendera.

    Myślę, że sami obrońcy rozszerzeń nie są świadomi ich mocy (z powodu braku oprogramowania) i dlatego określają je mianem rozszerzenia. Dla mnie Atari "8-bitowe" z Rapidusem i VBXE to zupełnie nowa platforma.
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    @ pin a widzisz ,już nad tym myślałem ale nie o twardym tylko o Karcie ... bo karta każdy może wpiąć ...np: SIDE i bez zbędnych konfiguracji podłączam np na kompie kolegi i animka leci ,robię animacje i materiały pod grę ,coś tam dłubie i jak nadejdą czasy że ludzie będą chcieli na Atari normalną grę z Animacjami to mam nadzieje że mój dopracowany projekt zostanie wykorzystany .
    Choć cieszę się że masz to VBXE i prawie mnie do niego przekonałeś ,wiem że dla ciebie to bardzo wygodne i pożyteczne ale weź pod uwagę że masz już to urządzenie sporo czasu i przyzwyczaiłeś się ,dla mnie to za duże odstępstwo od oryginału choć nie mówię że bym nie kupił gdyby na to były gry ,na razie (jak ureguluje 1MB)zakupję konwerter Analog-Cyfra i zobaczymy czy w tedy z obrazem podskoczysz ;).
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime11 Feb 2017
     
    @TheFender: no ale userzy "nowych" amig odcinaja sie od klasycznej :-) mam nadzieje wkrotce i nas to spotka.
    wszyscy na tym skorzystaja. programisci nowych maszyn rozwina skrzydla, posiadacze (bo w uzytkownikow nie uwierze) otrzymaja uzasadnienie zakupu.

    a atarowcy nie beda ograniczani wytycznymi pisania programow tak aby byly kompatybilne :D z nowymi maszynami.
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    XXL - nas to nie czeka, bo sytuacja jest zupełnie inna. Nie ma problemu z kompatybilnością czego całkowicie jako jeden z niewielu nie rozumiesz ;)
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Feb 2017
     

    0xF:

    Myślę, że sami obrońcy rozszerzeń nie są świadomi ich mocy (z powodu braku oprogramowania) i dlatego określają je mianem rozszerzenia. Dla mnie Atari "8-bitowe" z Rapidusem i VBXE to zupełnie nowa platforma.


    owszem po części to prawda, ale owe rozszerzenia nie zmieniają bazowej architektury sprzętu. Zawsze mam możliwość uruchomienia każdego najbardziej STOCKOWEGO kodu, więc szczególnie problemu nie widzę.

    Irata4:

    @ pin a widzisz ,już nad tym myślałem ale nie o twardym tylko o Karcie ... bo karta każdy może wpiąć ...np: SIDE i bez zbędnych konfiguracji podłączam np na kompie kolegi i animka leci


    Ogólnie to bredzisz, bo Side + U1MB stanowi odpowiednik pełnowymiarowego interface'u hdd :D To ukłon chyba tylko w kierunku wybrakowanych wersji Atari XE bez ECI. Koszty trzeba było ciąć ;)
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    w tym rozumieniu "kompatybilnosci" to na amidze nie ma problemu :-)
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    @pin no dobra ,jakie dyski obsługuje Atari ,chodzi mi o pojemność,następna sprawa to ilu wiekowe są te dyski ... lepszy chyba zatem kart ewentualnie jakiś micro drive ...
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    Irata - do normalnego IDE+ pakujesz przelotkę do CF i nową kartę o dowolnej pojemności. Tyle komplikacji.
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    Mniam to super ,czyli dostep ma bezpośredni.
  1.  
    My amigowcy, używamy lepszych amig, bo to takie same amigi jak te od commodore tylko bardziej fajne bo dużo szybsze.
    Soft użytkowy chodzi bez problemu, a do gier z epoki zawsze można mieć oryginalną a500.
    Nie ma nowych dem/gier na a500, bo różni tacy zajmują się zwalczaniem nowych lepszych amig zamiast wziąć się do roboty i zacząć coś kodować.
    wieczór, defender, psie Sabo!
    Nie idźcie tą drogą!
    Do roboty k... !!!
    • 38:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Feb 2017
     

    pin:

    do normalnego IDE+ pakujesz przelotkę do CF i nową kartę o dowolnej pojemności. Tyle komplikacji.

    A system Atari (zakładam, że będzie to SDX, chyba że są lepsze) jak duży dysk twardy jest w stanie "zobaczyć" i obsłużyć?
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    Pewno ze 2 GB zobaczy ...
    Ciekawe jak duże katalogi będzie widział ,przy SIDE "foldery"mają swoje ograniczenia ,nie mogą być za duże bo pliki widzi tylko do pewnego poziomu...
    • 40:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Feb 2017 zmieniony
     
    IRATA4, "pewno ze 2GB" to mało precyzyjne określenie...
    Nie chodzi mi o wielkość karty pamięci, którą będzie można podłączyć, tylko wielkość dysku twardego, którą obsłuży SDX (lub inny system na Atari). Według Atariki maksymalną pojemnością jest... 16MB. Nie wiem, czy te dane są aktualne.
    Oczywiście wiem, że takich dysków można sobie stworzyć kilkanaście, ale wówczas pisanie:
    do normalnego IDE+ pakujesz przelotkę do CF i nową kartę o dowolnej pojemności. Tyle komplikacji.

    może wprowadzać w błąd, bo sugeruje, że możesz swobodnie przeglądać całą podłączoną kartę pamięci/hdd o dowolnej pojemności.

    Być może tak właśnie jest, więc chciałbym się upewnić :)
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Feb 2017 zmieniony
     
    @swinkamor12: daj mi sympatyczną społeczność zgrupowaną podobnie jak tutaj (czy też mówiąc ogólnie: wokół polskiego Atari) tylko wokół Amigi 500 1MB, a zobaczysz że nie tylko "defender" zacznie działać wokół tego tematu. Ah wait ...
    --------- ------- ---- -- -
    P.S. Ciężko pisać z głównego profilu?
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    SDX obsługuje 512B sektory więc max pojemność jednej partycji to 32MB. Takich partycji można mieć 16.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    Wcześniejsza wersji IDE+, czyli KMK/JŻ fizycznie "widzi" dyski do 128GB, obecna wersja zakładam co najmniej tyle samo . W praktyce wygląda to tak, że z poziomu Atari fdiskiem możemy np. tak podzielić dysk:

    * 2GB fat16
    * 127 partycji po 32MB max, z czego dla dosa widoczne są partycje z przydzielonymi literami napędów w zakresie D1:-D16:. Zmiany można dokonać szybko i bez problemów, FDISK umożliwia dopisanie dość długich nazw partycji więc nie ma problemu z ogarnięciem tematu.

    Z poziomu Sparta DOS X widzimy więc normalnie partycje APT, oraz jeśli załadujemy driver do fata - 2GB w jednym kawałku, na razie tylko do odczytu.

    Ograniczenie wielkości pliku dla dowolnego systemu plików to 16MB (być może to się zmieni), ograniczenie ilości plików na katalog (SDFS) to 1423 pliki na katalog, więc można śmiało założyć, że ograniczeń nie mamy. W praktyce to tylko co większe kolekcje muzyczek zajmują do 400-500 wpisów na katalog.
    • 44:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Feb 2017
     
    @Mono, Pin,
    Dzięki za wyjaśnienia.
  2.  
    @defender trzeba się wziąć do roboty. Samo się nie zrobi.
    • 46:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Feb 2017 zmieniony
     
    Nie ma nowych dem/gier na a500, bo różni tacy zajmują się zwalczaniem nowych lepszych amig zamiast wziąć się do roboty i zacząć coś kodować.


    Nie ma nowych dem na A500? Wczoraj parę widziałem na DataStorm i mi się podobały. Nawet bardzo.
    • 47:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Feb 2017 zmieniony
     
    @xeen: Na szczęście od pewnego czasu można zaobserwować pewną reaktywację w temacie OCS/ECS. Mam nadzieję że przerodzi się w trend a potem w modę.
    edit> tak teraz patrzę na DS 2017 - 5 całkiem całkiem produkcji ECS, czyżby wielki powrót? :)
    • 48: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Mar 2017
     
    Wracając do tematu: na zaprzyjaźnionym forum wrzuciłem nowszą wersję, którą można używać z DOSa innego, niż Sparta. Poza tym poprawiłem zauważone błędy i zmieniłem emulację ST na STE.
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Mar 2017
     
    Jak na razie, to wszystko działa bezawaryjnie.