atarionline.pl Aplikacja mobilna atarionline.pl - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkrzysztofk
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Drodzy forumowicze!

    Od lat śledzę wątki na forum atarionline.pl, ale do tej pory byłem tylko biernym użytkownikiem. Mam na imię Krzysztof, mieszkam we Wrocławiu i zawodowo zajmuję się tworzeniem oprogramowania komputerowego. Jestem użytkownikiem Atari 800XL od 1986 roku i posiadam je do tej pory. Często wracam do starych, ulubionych tytułów i pasją do Atarynki staram się zarażać swojego 11 letniego syna. Moim wielkim marzeniem jest nauczyć się programowania atarynki i stworzenia jakiejś ciekawej gry. Pomysły są tylko czasu wiecznie brak ;)

    Chciałbym jednak wziąć jakoś czynny udział w życiu społeczności skupionej wokół Atari. Często przeglądam atarionline w drodze i pomyślałem, że może przydałaby się aplikacja mobilna, dzięki której dostęp do zasobów forum i samej strony byłby troszkę wygodniejszy? Chętnie napisałbym taką aplikację, ale chciałbym się najpierw zapytać, czy taki pomysł ma sens. Co myślicie? Nie wiem czy właściciele forum / strony byliby zainteresowani taką kolaboracją, ale zanim zacznę zawracać im głowę, chciałbym poznać opinię forumowiczów. Może się okazać, że taki pomysł to klapa!

    Bardzo serdecznie pozdrawiam!
    Krzysztof
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    bardzo fajny pomysł!
    MaW pokazywał mi kiedyś swój program do śledzenia nowinek dla Androida, ale chyba go nie skończył
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Nie chce podcinac skrzydel... ale...

    ->link<-

    ...skoro jest RSS to...?
    • 4: CommentAuthorkrzysztofk
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Każda, a konstruktywna już najbardziej, opinia się liczy. Oczywiście, RSS rozwiązuje problem, ale nie mogę oprzeć sie wrażeniu, że wiele z istniejących obecnie portali posiada swoją dedykowaną aplikację mobilną. Myślę, że taka aplikacja mogłaby oferować więcej funkcjonalności niż RSS. Ale oczywiście opinia należy do forumowiczów. Dzięki za głos w sprawie ;)
    • 5:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Nie korzystam z RSS, a AOL na telefonie wygląda tragicznie. Ergo, taki pomysł ma sens
    • 6:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Ja mogę pomóc przepisać silnik na Symfony 3x + bootstrapa ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Jak na PHP to ja też mogę pomóc.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    nie pomoge, ale jak bedzie wglad w HiScoreCafe to skonsumuje.
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Jestem za.

    RSS agreguje tylko newsy ze strony, a nie z forum. Apka mogłaby także dawać dostęp do forum. Ze swojej strony oferuję pomoc, jestem biegły w php, js, nodejs, html5, css, python.
    • 10: CommentAuthorkrzysztofk
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Czyli jeden użytkownik by się znalazł ;)
    • 11: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    tak sobie myślę, że to rzeczywiście świetny pomysł- mieć aol i forum w apce
    • 12:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Na upartego wystarczyłaby dobra responsywność forum... i strony głównej...
    • 13: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    A ja się zgadzam z mavem. W przypadku portalu dedykowana aplikacja mija się z celem, gdyż służy jedynie do interakcji z websitem. Jest mniej elastyczna niż website, wymaga stworzenia API, co de facto wiąże się i tak z przepisaniem serwisu na nowo, gdyż silnik jest.. No jest jaki jest - dość prymitywny.

    O wiele prościej jest zrobić responsywną wersję layoutu, która po prostu dobrze się wyświetla na komórkach - pracy o wiele mniej a możliwości i efekt o wiele lepszy.

    Aplikacje dedykowane mają sens przy zaawansowanej interakcji, np. grach czy serwisach bankowych.
  1.  
    U mnie wszystko dobrze się wyświetla, no ale ja mam drogą komurę ;-)
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Oct 2017 zmieniony
     
    Co do samego serwisu i jego ewentualnego remake'u to taka koncepcja już jest, ale skala problemu jest rozległa

    1. Aktualny layout powstał bardzo dawno temu i jest oparty na tabelkach. Trzeba go więc przepisać na nowo.

    2. Layout nie jest odseparowany od logiki. To jest w dużej części spagetti code, trochę gorzej niż w Wordpressie.

    3. Ponieważ mechanizmy powstały dawno, jest mnóstwo artefaktów uzależniających serwis od starej wersji PHP. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy z użyciem nowoczesnego frameworku, trzeba podnieść wersję PHP, a żeby zachować ciągłość pracy serwisu na aktualnym hostingu trzeba najpierw wyeliminować artefakty, aby można to było zrobić bezboleśnie. Przejście powinno być płynne tzn. stary i nowo powstający serwis powinny chodzić równolegle i dzielić między sobą dane.

    4. Serwis jest niespójny i zawiera całą masę błędów - poczynając od koncepcji przechowywania danych po normalne bugi w funkcjonowaniu. Brak jest połączenia pomiędzy głównym serwisem a mechanizmem forum co daje się odczuć przy komentowaniu. Dochodzi do tego użycie przestarzałej strony kodowej (forum działa na UTF, website na ISO-8859-2).

    5. Przy tworzeniu nowego serwisu linki do poszczególnych treści powinny być krótsze i SEO friendly. Jednocześnie stare linki powinny być również rozpoznawane ze względu na linkowanie tu i ówdzie.

    Tak więc jest cała masa problemów do rozwiązania, a obecny serwis nie bardzo nadaje się do podłączenia pod jakąkolwiek aplikację, pomijając ew. RSS i taka próba była już podjęta. Jednakże sama koncepcja aplikacji standalone moim zdaniem mija się z celem z powodów opisanych w poście powyżej.

    @mgr_inz_rafal: Wszystko zależy od definicji "dobrze" :) Layout jest sztywny i po prostu ładnie się skaluje do rozmiarów ekranu ale wygląda dokładnie jak wersja desktop, a to już nie zawsze jest wygodne - wszystko robi się malutkie i trudno palcami trafiać czasem.
    • 16:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    Jeśli mogę wyrazić opinię jako użytkownik: osobiście nie lubię i nie używam żadnych aplikacji dedykowanych, które trzeba instalować. Jestem zwolennikiem aplikacji webowych: po prostu lubię móc odpalić wszystko na czymkolwiek co ma internet, czy to będzie komp, czy komóra, czy też lodówka lub telewizor. I bez znaczenia, czy to będzie android, czy windows, czy linux, czy ios, czy cokolwiek. Nie ważne też jaka przeglądarka. Po prostu bez instalowania czegokolwiek. Nawet w serwisach bankowych zrezygnowałem zwyczajnie z kont w bankach, w których kazano mi korzystać z dedykowanych aplikacji i je instalować:-) Używam kont w bankach, w których są aplikacje webowe, pozwalające normalnie wejść na stronę i pokazujące layout przystosowany do komóry kiedy wchodzę przez komórę.

    Nie mówię, że moje poglądy są najlepsze, albo że inne są złe, ale pomyślałem, że napiszę tych kilka słów, bo myślę, że skoro ja mam takie podejście, to na pewno są też inne osoby, które takie mają - nie wiem czy jest ich dużo czy mało, ale zawsze to głos, który może ktoś chcieć poznać przymierzając się do stworzenia czegoś.

    Moje podejście też nie jest bezpodstawne. W dobie posiadania kilku urządzeń równocześnie i wymieniania ich na nowe nie chcę za każdym razem instalować miliona aplikacji i staram się od tego uciekać. Przypominam sobie też jak kiedyś zdarzało się, że padł windows i cały tydzień instalowało się wszystko od nowa, żeby mieć tak jak się miało wcześniej. Z tych samych względów oduczyłem się personalizowania każdego programu. Dlatego ważne dla mnie jest też np. żeby na defaultowych ustawieniach aplikacje od razu mi odpowiadały i żeby jak najmniej trzeba było w nich przestawiać. To tak nawiasem.
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    jeszcze pol roku temu zgodzilbym sie z Toba. po zainstalowaniu dedykowanej apki banku zrezygnowalem z karty, do bankomatu wystarczy mi kod, przelewy na telefon z kumplami - no dobrze, w sporzywczakach nie moge placic ;-) tak, ze dedykowane apki nie sa takie zle, ja widze dedykowana apke aonline cos jak tworzoksiazke

    Wieczor wymienil tyle problemow obecnego interfejsu ze moze faktycznie potrzeba powiewu swierzosci... a jesli bedziesz chcial uzywac obecnego - nikt Ci tego nie zabroni
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Oct 2017
     
    wieczor. Wiem co czujesz bo też "przesiadałem" kilka takich serwisów.
    I dylemat, czy stać w miejscu, czy nie. Atarowcy co prawda z definicji szanują retro, więc można byłoby założyć nawet, że tabelki są spoko, bo są retro :-D
    Z obecnej wersji też da się korzystać, z drugiej strony jakakolwiek nowa funkcjonalność to problem kolejnego rozgrzebamnia rozgrzebanego kodu.
    Ostatecznie ludzie różnie na zmiany reagują, a nieraz lepsze jest wrogiem dobrego...
  2.  
    Dla mnie fakt, że na telefonie wygląda dokładnie jak wersja desktop jest najlepszą z możliwych cech aktualnej wersji serwisu.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2017
     
    Ale z tego co rozumiem, Krzysztof nie napisał, że chce zmusić każdego do korzystania z aplikacji tylko, że KTO ZECHCE, ten będzie mógł sobie zainstalować i korzystać :)

    Krzysztofie - ja bym z chęcią korzystał z takiej aplikacji. A w ogóle to miło, że napisałeś - i pytanie, czy wpadniesz na jakiś mikro-zlot we Wro? Bo chyba na ostatnim KWAS-ie nie byłeś?
    • 21: CommentAuthor0xF
    • CommentTime3 Oct 2017
     
    Nikogo nie zmusza, ale pyta o zdanie. Więc oto moje zdanie:
    Lepszy layout - tak! Apka na Androida - po co?
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Oct 2017
     
    Ja tam jestem za :)
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Oct 2017 zmieniony
     
    Tu nie chodzi o zmuszanie :) Chodzi o sens - aby apka była możliwa - serwis trzeba gruntownie przebudować. Aby serwis był bardziej używalny na komórkach - trzeba go gruntownie przebudować :) Teraz - jaka jest przewaga instalowanej aplikacji nad mobilnym serwisem? W sumie żadna, natomiast wad takie rozwiązanie ma sporo. Dowolna zmiana w strukturze serwisu - apka przestaje działać (jeśli zmiana nie będzie przezroczysta). Ogólnie stworzenie API do takiej aplikacji to kilkakrotnie więcej pracy, niż stworzenie responsywnego layoutu. Która bardzo szybko może się stać bezużyteczna.

    Dedykowana apka ma sens tam, gdzie musi wykonywać intensywne operacje lokalnie na urządzeniu - odtwarzacze, gry itp. Jako przeglądarka treści serwisu - w sumie to się równa replikowaniu przeglądarki WWW tylko że do oglądania pojedynczej strony :)

    Ale próbować można czemu nie - próba już była, nawet to działało. Proponuję podłączyć się pod RSS.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Oct 2017 zmieniony
     
    "aby apka była możliwa - serwis trzeba gruntownie przebudować"

    - nieprawda. juz w pierwszm zdaniu sie mylisz.
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Oct 2017 zmieniony
     
    @xxl można spróbować z tym co jest - ale to będzie rzeźba i to nie w marmurze. FIZYCZNIE jest to możliwe :)

    Można założyć niezmienność pewnych rzeczy i parsować generowanego HTML'a. Jeśli ktoś lubi...

    Do samego czytania wystarczy z powodzeniem kanał RSS.
    • 26:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Oct 2017
     
    nie wystarczy dla appki generować innych odpowiedzi przez serwer (np. w jakimś jsonie), który to apka pobierze i wyświetli po swojemu?
    O ile wszystko wisi w miarę przystępnie skonstruowanej bazie danych, to można te dane przecież dość dowolnie pobierać
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime3 Oct 2017 zmieniony
     
    @mav
    1. Wystarczy. A żeby serwis miał poprawny layout również wystarczy :)
    2. Nie wisi :)

    To o czym mówisz to regularne API. Serwis nie jest skonstruowany w ten sposób obecnie, aby można było łatwo API dopisać. To by było de facto jego przepisanie. Oczywiście przepisując, to poza wbudowanym layoutem warto jednocześnie pomyśleć o API.

    Tak naprawdę to lista funkcjonalności tego portalu nie jest jakaś obszerna. Funkcjonalnie serwis jest dość prosty - w sensie frontendu. To co jest z tyłu jest powalone nieco i trzeba to uporządkować.

    Wszystko zależy od tego jakie aktywności taka apka miała by robić.
    • 28:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Oct 2017 zmieniony
     
    Właśnie z tego powodu wydaje mi się, że specjalna apka dla prostego forum i prostych informacji to lekki przerost formy nad treścią. Co taka apka miałaby więcej do zaoferowania?
    Niby wysyłanie powiadomień - ale czy na pewno komuś aż tak zależy być na bieżąco z ruchem na forum co do minuty?
    IMO nieco bardziej dzisiejszy layout by w zupełności wystarczył.

    Przy czym ja widzę wyraźnie, że wygląd jest mocno zestarzały, ale wcale mi to nie przeszkadza, ponieważ tutaj głównie liczy się treść.
    • 29: CommentAuthorkade
    • CommentTime4 Oct 2017
     
    Krzysztof jak cos ja dłubie troche w android studio ;) i szukam dla siebie pozycji jako junior dev ;-)

    z funkcjonalnosci to wyszukiwarka gier i mozliwosc ich sciagniecia bylaby super, zawsze mnie irytuje sciaganie plikow na aol :)

    Strony nie trzeba przebudowywac, ale na pewno trzeba by wystawic Api ktore raczej bedzie mocno pracochlonne.
    • 30: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Oct 2017
     
    Ale budowa api wiąże się z przebudową strony :) Ok, inaczej - zbudowanie API de facto wiązałoby się ze zbudowaniem silnika, na którym można oprzeć serwis :)

    W chwili obecnej do dowolnego linku na stronie (nie dotyczy forum) można dodawać parametr &mapp=1

    Został wprowadzony na prośbę twórcy poprzedniej apki i serwuje treść danej strony pozbawioną nagłówków i zewnętrznych kolumn - sam środek. Coś takiego od biedy nadaje się już do parsowania.

    Przykłady:

    ->link<-

    ->link<-
    • 31:
       
      CommentAuthorgolem14
    • CommentTime4 Oct 2017
     
    Proponowałem kiedyś, by uzbroić forum w możliwość podpięcia go pod Tapatalk'a, bo po co mnożyć byty ponad konieczność...
    • 32:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime4 Oct 2017
     
    Z punktu widzenia autorów to chyba jeszcze gorsze rozwiązanie, bo nie dość, że i tak trzeba by było dopasowywać API pod Tapatalka, to jeszcze jest to "cudza" aplikacja :)
    Sam nie rozumiem fenomenu tapatalku, dobrze zrealizowany serwis pod komórki w zupełności wystarczy, nie wiem po co ta apka. Próbowalem z niej korzystać na swoim forum (które de facto z automatu go obsługuje) ale kompletnie nie przypadł mi do gustu.
    • 33: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime5 Nov 2019 zmieniony
     
    QR Code - anatrionline.pl tak dla kawału ;) ->link<-
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    ...ej ,co jest, zeskanowałem i mi Commodore wyskoczyło !?
    • 35: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    *IRATA4 has been cursed*
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    Wracając do pomysłu Krzyśka - wydaje się, że pomysł przepadł, bo raz, że Krzysiek i tak mocno zajęty, a dwa, że dużego zapotrzebowania na aplikację do czytania nie ma. Jak ktoś zuważył, współczesne telefony dobrze sobie radzą z wyświetlaniem forum.