atarionline.pl VBXE 2 - montaż - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    Czy jest jakiś elektronik z okolic Warszawy, który chciałby i umiał zainstalować mi VBXE2 w Atari 65XE?
    • 2: CommentAuthorirwin
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    Jeśli nikt Ci tu nie odpowie to w sprawie VBXE2 raczej pytaj na forum Atariarea, gdyż po pierwsze tam jest gro wątków poświęconych temu sprzętowi, po drugie tam się udzielają ataro-elektronicy a i sami twórcy Electron i Candle raczej tutaj się nie pojawiają, a pewnie mogliby udzielić paru wskazówek odnośnie montażu.
    • 3:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime24 Nov 2009
     
    Dzięki, tam też się ogłosiłem :)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Nov 2009
     
    Irwin - Electron sie pojawia i czasem komentuje. Candle tez sie pojawia, tylko nie komentuje.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Pytanie do znawców tematu:

    Czy po zamontowaniu VBXE modulator w Atari jest jeszcze do czegoś potrzebny (nie wiem - może generuje jakiś sygnał, który jest potrzebny dla VBXE), czy można go usunąć?
    • 6:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Z moich doświadczeń wynikło że po usunięciu modulatora gubi sie tylko kompozyt, chroma i luma zostaja. VBXE nie generuje obrazu całkowicie po swojemu i tylko na wyjsciu RGB? Pytam bo nie mam owego cuda.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    VBXE generuje swój obraz. Atari swój, nadal jest on dostępny po podłączeniu sę pod 5-din. Po wymontowaniu modulatora nic się nie dzieje. Composite zostaje, dlaczego miałby się gubić?

    A montaż - kwestia odpowiedniej kwoty :D Więcej jest zachodu, jeśli ktoś nie montował dużo wcześniej, no i ryzyko jest.

    Dobrze jest mieć też Ultimate 1MB do tego VBXE.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Do zamontowania VBXE2 w zasadzie jedyna trudniejsza operacja, to wylutowanie Antica. Reszta, to wyłącznie sztuka umiejętności nie poparzenia się lutownicą. Instrukcja montarzu jest OBRAZKOWA ;). Ciężko się pomylić, wystarczy pomyśleć ;)

    Kuba - a po kiego Ultimate do VBXE?
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Pin, samo zamontowanie VBXE to inna sprawa. Mnie chodzi konkretnie o to, czy VBXE będzie prawidłowo działać, jak wyrzucę modulator. Po co chcę wyrzucić? Bo tak :P

    @jhusak, może się mylę, ale z tego co wiem, to sygnał composite jest jakoś "robiony" właśnie w modulatorze i po jego usunięciu już go nie ma - pozostaje chroma+luma (s-video).

    Może zapytam inaczej:

    Czy ma ktoś Atari z VBXE z wyjętym modulatorem i mu to wszystko działa?
    • 10:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Ja w 800XL mam VBXE (montował Lotharek) i mam jednocześnie s-video w złączu monitorowym. Robiłem SuperVideo XL moda do tego sygnału s-video, więc usunąłem świadomie sygnał composite (czyli wylutowałem parę rezystorów), ale jestem na 99% pewien że gdybym tego nie usunął to miałbym sygnał composite dalej.
    • 11:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    @stRing, czyli masz modulator, czy nie?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Znalazłem taki wątek na AtariAge: ->link<-

    Z moim angielskim bardzo kiepsko, ale chyba wychodzi na to, że lepiej nie usuwać modulatora. Brak sygnału composite może być problemem.
    • 13:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Tak to jest jak się pisze gdy dzieciak biega i szaleje obok... Modulator mam wymontowany, miałem go usuniętego już dużo wcześniej, w jego miejscu jest wyjście audio stereo (mini jack).

    VBXE wymaga też sygnału composite i ja ten sygnał wziąłem z innego miejsca na płycie, nie bezpośrednio z gniazda - bo go tam nie ma przez tego video moda. Obraz po VBXE - żyleta.
    • 14: CommentAuthoras...
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Pokaż fotki....!!!
    Płyty oczywiście :)
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Dzięki. Czyli można. Może w XE będzie tak samo, jak w XL.
    • 16:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Nie omieszkaj podzielić się z nami tą wiedzą larek :)
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Jan 2015
     

    String:

    composite i ja ten sygnał wziąłem z innego miejsca na płycie, nie bezpośrednio z gniazda


    i całe szczęście. Przestrzegam przed braniem synchro ze standardowego gniazda monitorowego, może powodować problemy i zakłócenia na RGB z VBXE dość znaczne. Sygnał bezpośrednio z płyty jest ok.

    To jedyny fjuczer na którym można się przejechać.
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    stRing, jeszcze nie mam VBXE, na razie badam teren ;)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Weź dla samego faktu jakości obrazu. Poza tym rdzenie emulacji GTIA są aż tak dopracowane, że dowolne kompo idzie na tym odpalić. Lepsze kolory (mniej pastelowe od oryginału) i emulacja wszystkiego nawet włącznie ze specyficznymi cechami systemu PAL, czyli żaden tryb interlace się na tym nie rozsypie. Polecam i wydaje mi się, że wiem co mówię ;) Przetestowane z prawie wszystkim, co do tej pory ukazało się na małe Atari od zarania dziejów. Dodam tylko, że na większości zlotów od co najmniej ... no odkąd mam VBXE ... większość kompotów na zlotach w PL leci z VBXE ;)
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jan 2015
     
    Mam 600XL i mimo wymontowania modulatora sygnał composite nadal jest. Tzn. tylko composite był (jak to w 600 XL) i jest.

    Ale się nie upieram, że w pozostałych też tak będzie, trzeba zajrzeć do schematów JERa.
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    Dla innych śmieszne, dla mnie ważne. Głównym powodem montażu VBXE w moim 800XL był brak wejścia sygnału s-video w moim szajsungu, a skoro composite wyciąłem to...
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Jan 2015 zmieniony
     
    @jhusak, ja to właśnie tak odczytuję z tego schematu ->link<-



    "Na tranzystorach Q3 i Q4 zbudowany jest mieszacz sygnału wizyjnego. Na bazę Q3 (punkt 4) podawany jest sygnał Composite Luminance, a na bazę Q4 (punkt 3) sygnał koloru. Po zmieszaniu tych sygnałów otrzymujemy sygnał Composite Video dostępny w punkcie 1. Stąd kierowany jest do wyjścia monitorowego, a także przez rezystor R18 do modulatora amplitudy na diodach D1 i D2."

    Czyli: nie ma modulatora - nie ma sygnału Composite Video na gnieździe monitorowym.
    Dobrze mówię?
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    Zgadza się. 800XL i 600XL mają composite na płycie, seria XE w modulatorze, ale np XEGS już znowu na płycie.

    Natomiast jeśli zależy, mieszacz nie jest jakiś tam skomplikowany i można na uniwersalce zlutować.

    Modulator jest urządzeniem wysokich częstotliwości, a ja nie lubię, jak mi coś brzęczy pod nosem.

    Natomiast larek nie podałeś modelu, w jakim będziesz montował vbxe :)
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    No tak - to ma być XE.
    Czyli jak wyrzucę modulator, to VBXE nie zadziała?
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Zadziała. VBXE do video tylko synchronizację bierze z płyty, resztę samo sobie robi z Antica. Ale lepiej, żeby Lotharek to potwierdził.
    • 26:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    No ale wg tego opisu (strona 13) jeśli podłączasz do typowego TV z RGB (ja tak mam) to potrzebujesz sygnał composite. Mi bez niego nie chciało działać.

    ->link<-
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    @string: composite jest traktowany jako sygnał synchronizacji, bo go zawiera. Można go wziąć skądinąd.
    • 28:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    Przepraszam, że wydziwiam nie mając jeszcze vbxe, ale lubię wiedzieć wszystko przed, a nie po :)

    Czyli ten sygnał synchronizacji zamiast z gniazda monitorowego:




    mogę wziąć z tego układu, tak?


    • 29: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    Tak!!! Tak tak Panie Larek...

    Jeśli dasz sygnał "csync" z gniazda monitorowego to:
    ->link<-

    Dopiero Drewniany człowiek (zwany Pinem) odkrył co nie tak :)

    Masz dać tak ja zaznaczyłeś!!
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    Jak się wytnie modulator, to composite straci kolor, będzie obraz czarnobiały jak w Amidze 500. W przypadku VBXE potrzebna tylko synchronizacja..

    o do kompatybilności VBXE z realAtari to czasem mogą być problemy..
    Pin, jak się wyświetlał mój obrazek appclown na vbxe? Z tego co pamiętam z SV to się coś zawijało.
    Podczas robienia grafiki też musiałem kombinować, żeby wogóle poprawnie się wyświetlał. Była nawet sytuacja, że pod Altirrą jak się włączyło VBXE był babol, który znikał po wyłączeniu vbxe (udało się go wyeliminować). Oczywiście na realAtari wszystko jak należy.
    • 31:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Dzięki Panowie, dzięki za porady.
    Prawdopodobnie lada chwila będę mieć VBXE i trzeba będzie zmierzyć się z montażem. Po usunięciu modulatora jest więcej miejsca na zamontowanie jakiegoś gniazda, ale to się jeszcze zobaczy :)
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Gdyby vbxe miało wyjście S-video to sygnały można by upchać w standardowym gnieździe zastępując luminancję i chrominancję...
    O innych zaletach, jak podłączenie do praktycznie każdego TV, każdej karty TV, czy tanich konwerterów warto wspomnieć..

    Najpierw naszym nadwornym elektronikom musiałoby się zachcieć.. Wydaje mi się, że jest tanie rozwiązanie na układzie, który jest w Amidze - CXA1145 (3 euro lub niecałe 20 zł na allegro) + kilka drobnych elementów - schemat w sieci.
    Oczywiście, zaraz ktoś odpisze, że to musi kosztować 200-300zł..
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Nie, oceniam koszt jako ca 60 - 70 zł
    • 34:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     
    No i stało się. Właśnie wróciłem od Lotharka z nową zabawką.



    Teraz tylko zamontować... Ale to już raczej dopiero w przyszłym tygodniu.
  1.  
    Phi... Ja już mam takie chyba z miesiąc ;-)
    • 36:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Ale ja mam wersję BOX, a Ty tylko OEM :P
    • 37:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Warto było ? ;)

    Ile się na to cudo wykosztowaliście?

    Czy teraz, jak rzesze użytkowników VBXE szybko rosną,
    będzie się na to pojawić zadowalająca ilość softu? ;o
    • 38:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime9 Jan 2015 zmieniony
     

    Dracon:

    Warto było ? ;)
    Trudno powiedzieć... Ileż można oglądać demko Lamersów? A sama poprawa jakości obrazu chyba nie jest warta tej ceny. Nabytek przyszłościowy, częściowo zakupiony też dlatego, że akurat blisko był Lotharek i do tego z lutownicą. Nigdy nie wiadomo, kiedy znowu taka okazja :)
    Ile się na to cudo wykosztowaliście?
    Jedno tankowanie (samochodu) :)
    Czy teraz, jak rzesze użytkowników VBXE szybko rosną,
    będzie się na to pojawić zadowalająca ilość softu?
    Mam nadzieję, bo na razie to jednak gadżet.
    • 39: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Jan 2015
     
    Dla mnie vbxe jak i dla wielu jest genialne ze względu na jakość obrazu... Dracon warto, jak raz zobaczysz obraz z vbxe po RGB to będziesz chciał je mieć :)
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jan 2015
     

    Dracon:

    Czy teraz, jak rzesze użytkowników VBXE szybko rosną,
    będzie się na to pojawić zadowalająca ilość softu? ;o


    Mi wystarczy RGB i zajebistej jakości 80 znakowy konsolowy tryb pod Sparta DOS ;) 80 znaków na foncie 8x8, kolory ;)

    .. no i kilka demek, kilka gierek, trochę użytków, oraz stare użytki używające przez system E: działające z powodzeniem na 80 znaków. A - emulator ZX Spectrum, podglądarka bitmap, wilda ostatnio napisaliśmy nawet na VBXE. O - dziś podłączyłem monitor Atari SC1435 - kablem 1:1 wprost z Atari 130XE.

    Zalet jest jednak więcej, niż 1 ;)
    • 41: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jan 2015 zmieniony
     
    jakub:

    ->link<-

    ->link<-
    ->link<-

    60-70 to powinien być koszt całości..
    • 42:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    VBXE zamontowane. I działa. Dziwne ;)
    Zaraz wrzuciłem też Ultimate. Zostało jeszcze stereo i SIO2SD, ale to w przyszłym tygodniu.

    A, jeszcze muszę wykombinować jakieś gniazdo do tego vbxa. Nic mi tu na razie nie pasuje. Kiedyś widziałem u Montezumy zamontowane gniazdo SCART, ale wówczas nie przyjrzałem się temu z większą uwagą... Trochę duże takie gniazdo, ale za to ma wszystko, co powinno być i nie trzeba kabla przerabiać - wystarczy zwykły Euro-Euro.
    • 43: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    @larek, dobrze się sprawdza rozmiarowo DB-9. Może o innej płciowości niż joystick żeby się nie pomylić :) Ja takie zamontowałem i zrobiłem sobie kabel na SCART. Dźwięk dołączyłem odgałęzionym kabelkiem z osobnego wyjścia. Ewentualnie jak masz pod ręką gniazdo i wtyczkę z ST-kowego monitora. Ale zawsze możesz użyć DIN-8, małe, okrągłe i dostępne.
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    Nie należy prowadzić dźwięku tym samym kablem do monitora, co sygnał wizyjny. Będzie przydźwięk od sygnału obrazu.

    To tak, jakby były wątpliwości.
    • 45:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    Ale przecież kabel scart tak właśnie ma. W środku przewody są chyba ekranowane (?)
    • 46: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    No właśnie należy, jak inaczej SCART by działał :) Oczywiście można osobnym kablem doprowadzić dźwięk wprost to wtyczki SCART, ale to chyba mija się z celem.
    • 47: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    Larek, wsadziłem gniazdo mikrofonowe 8-pinowe:



    Dobrze się sprawdza.
    • 48:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    Można też dać zwykłe gniazdo DB-15 (VGA). Zawsze mnie dziwiło, czemu przy VBXE sugerowane jest starsze DB-9 (CGA). :)
    • 49:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    @Greblus, bardzo fajne gniazdko. Do tego wtyczkę się przykręca?
    • 50: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime16 Jan 2015
     
    Tak, i wytrzymuje potknięcie się o kabel rozpędzonej małej dziewczynki ;).
    ->link<-