atarionline.pl Dodatkowy RAM z Atari 130XE pod Turbo Basicem XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMater
    • CommentTime25 Apr 2018 zmieniony
     
    Hejka wszystkim, to mój pierwszy post i chciałem napisać, że bardzo się cieszę z tego, że mogę dołączyć do tak wspaniałej społeczności :).

    A teraz do rzeczy - dopiero co zaczynam raczkować jeżeli chodzi o programowanie na małego atarka - kiedyś bawiłem się podstawowym Basicem, ale to było już dawno temu i mało co pamiętam. Chciałem się spytać czy jest możliwość wykorzystania dodatkowego RAMu z Atarka 130 XE pod Turbo Basicem XL 1.5 ? Wpisując Fre(0) czy Fre(1) otrzymuję tą samą wartość - 33081 - mam wrażenie, że po prostu Turbo Basic XL nie widzi tego dodatkowego RAMu.

    Kolejne pytanko, czy moge sobie jakoś rozbić ify na kilka linijek? Np.
    100 GET X
    101 IF CHR$(X) = "A" THEN
    102 PLAYERX = PLAYERX - 1

    I kolejne pytanko - czy da się wyłączyć dźwięk plumkania jak się naciska jakiś klawisz na klawiaturze ?


    A teraz drugie pytanie - co polecacie jako dobrą lekturę do nauki BASICa/Turbo Basica XL - póki co pobrałem sobie "Expanded Turbo-BASIC XL Documentation" - jednak to jest tylko (albo aż) dokumentacja. Chciałbym sobie jeszcze poczytać o różnych technikach programowania w BASICU, np obsłudze dzwięku czy grafiki itd itd.

    Za odpowiedź na oba pytania z góry bardzo dziękuję ;).
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime25 Apr 2018
     
    cześć!
    • 3:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime25 Apr 2018 zmieniony
     
    Hejka

    Witaj.

    Chciałem się spytać czy jest możliwość wykorzystania dodatkowego RAMu z Atarka 130 XE pod Turbo Basicem XL 1.5 ? Wpisując Fre(0) czy Fre(1) otrzymuję tą samą wartość - 33081 - mam wrażenie, że po prostu Turbo Basic XL nie widzi tego dodatkowego RAMu.

    Atari "na raz" może zobaczyć tylko 64KiB. W 130XE możesz przełączać banki pamięci - poczytaj o komórce PORTB.

    czy moge sobie jakoś rozbić ify na kilka linijek?

    10 IF COS=1
    20 X=1
    30 Y=2
    40 ENDIF

    Albo nawet tak:
    10 IF COS=1: X=1:Y=2:ELSE:X=2:Y=1:ENDIF

    Zwróć uwagę, że przy tego typu IFie nie ma słówka THEN.

    czy da się wyłączyć dźwięk plumkania jak się naciska jakiś klawisz na klawiaturze ?
    Tak, ale nie mogę teraz skojarzyć odpowiedniego POKA...
    Acha, dobra. "POKE 731,255" wyłącza klik, a "POKE 731,0" włącza.

    Jeśli chodzi o książkę, to polecam poradnik Blukiego (znajdziesz w materiałach książkowych o tutaj: ->link<- Dobrze opisuje różnice między Atari Basic i Turbo Basic XL. Ale nie ma tam technik i poradników odnośnie stylu, grafiki czy dźwięku - to znajdziesz w klasycznym "Atari Basic". Sporo ciekawych hintów udzielili mi też koledzy z forum w wątku o Biednym Psie Antonim, to był czas gdy ja po wielu latach wracałem do BASICa i zapomniałem o takich drobiazgach jak to, że GOTO do pierwszych linijek działa szybciej niż do ostatnich, itp. :)

    Za odpowiedź na oba pytania z góry bardzo dziękuję

    Na oba cztery? ;-)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Apr 2018
     

    Mater:

    Hejka wszystkim, to mój pierwszy post i chciałem napisać, że bardzo się cieszę z tego, że mogę dołączyć do tak wspaniałej społeczności :).


    Również się cieszymy. Wszelkie osoby z ochotą do tworzenia witamy z otwartymi rękoma :)

    Mater:

    A teraz drugie pytanie - co polecacie jako dobrą lekturę do nauki BASICa/Turbo Basica XL -


    Warto chyba mieć pod ręką opracowanie Blukiego: "Turbo Basic XL 1.5. Nowe polecenia z przykładami", które jest w naszej Bibliotece Atarowca:

    ->link<-

    Oczywiście jest tam też pozycja Zientary: "Języki Atari XL/XE". Opis Turbo Basica XL jest w tomie pierwszym.

    Może też przyda Ci się (jeśli szprechasz po niemiecku zamiast po angielsku) podręcznik ABBUC-a: "Turbo Basic XL 1.5 Handbuch" (tłumaczenie Wil Braakman i Rolf Specht).

    Do osbługi dźwięku czy grafiki przydadzą się też inne pozycje, jak "Atari Basic" Miguta czy "Poradnik programisty Atari" Zientary. Generalnie - wszystko znajdziesz w naszej biblioteczce, tylko sobie przejrzyj.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    pytanie brzmiało, czy można wykorzystać TBXL i 130XE. Można, ale z czego pamiętam tylko w programie nie kompilowanym i jest to około lekko ponad 2kB. Powyżej tego wchodzisz w obszar banku portB. Teoretycznie lepszym w tym względzie jest Basic XE, ale tylko po poprawkach Mono i nie wiem, czy powstała wersja możliwa do zgrania na fizycznego carta. Obecnie istnieje wersja którą testowałem wyłącznie na emulatorze cartridge dla karty VBXE, która oprócz generowania obrazu może przy okazji pracować jako cart_emulator.
    • 6: CommentAuthorMater
    • CommentTime26 Apr 2018 zmieniony
     
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi, jutro(dzisiaj) sobie poprzeglądam i poeksperymentuję i w razie czego będę pisał ;).

    mgr_inz_rafal:

    Na oba cztery? ;-)


    Haha, no tak wyszło, że z dwóch pytań na początku po jakimś czasie zrobiło się cztery, a podziękowanie coś nie chciało się rozmnożyć :< :D.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Apr 2018
     
    A, jeszcze taka kwestia, że śmiało szukaj tematów o TBXL na tym forum, bo było wiele kwestii poruszanych. Wyszykuj nie tylko po tytułach wątków, ale również w odpowiedziach. No i hasła "Turbo Basic", "Turbo Basic XL", "TBXL", "TB" i nie tylko :). Przykład:

    początki w TBXL - znaki, PMG, RAMTOP...
    ->link<-

    Turbo Basic Compiler
    ->link<-
    • 8: CommentAuthorMater
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    O, mam kolejne pytanie. Piszę powoli gierkę w trybie Graphics 5. Do wyboru mam tylko 4 kolory - czy jest możliwość zdefiniowania samemu tych kolorów z większej palety ? Czy mógłbym zmieniać tą paletę 4 kolorów na ekranie kiedy np bym przechodził z ekranu na ekran ? W sensie, że w jednej lokacji jest taka paleta, a w drugiej inna ?
  1.  
    SETCOLOR
    • 10: CommentAuthorMater
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Ok, znalazłem coś o tym SETCOLOR tutaj ->link<- - ale z tego co widzę to można zmienić kolor tła ( nie chcę ), kolor ramki (też nie chcę) albo tekstu. A ja chcę zmienić kolor rysowanych przeze mnie pixeli funkcją plot ;c. I kolejne pytanie co się stanie jeżeli będę chciał narysować 5 kolor na ekranie ? Nie dopuści do tego, czy po prostu nic się nie narysuje ?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2018 zmieniony
     
    Rysowanie pikseli przez PLOT wskazuje, że chcesz używać trybu graficznego, tak?

    Z kolei tryb 5-kolorowy to tryb znakowy (jeżeli chodzi Ci o "ten" piąty kolor :)). Piąty kolor jest osiągany przez użycie znaków w inwersie i dzieje się to tak, że piąty kolor zastępuje czwarty. A więc na ekranie masz 5 kolorow, ale w obrębie znaku masz albo kolor 4 albo 5.

    PS. Zdecydowanie polecam korzystanie z "Atari Basic" Miguta. W tym przypadku najbardziej przyda Ci się rozdział 5. Na stronie 32 masz informacje o SETCOLOR i nie tak wyrwane z kontekstu jak w tym źrodle internetowym. Łatwiej, moim zdaniem, zrozumieć.

    PS2. A na kolejnej stronie masz informację o COLOR oraz różnicach i zależnościach między COLOR i SETCOLOR.
    • 12: CommentAuthorMater
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Dzięki Kaz za wyczerpującą odpowiedź ;). Niedługo zasiądę do lektury i mam nadzieję, że coś z tego wyciągnę :D. mgr_inz_rafal, Tobie też dziękuję ;).