atarionline.pl Nowa gra "Albert" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    @ Dracon zapomniałeś o Henry's House,to jest najbardziej kolorowa gra z tamtego okresu.
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    @tebe co to za obrazek? jest on może dostępny w xex?
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    mnie się wydaje że to Rocky rysował bodaj na SV.
    • 4: CommentAuthorRocky
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    tak sv2017
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    Do kolorowych i pięknych graficznie gier z epoki zaliczam też Winter Olympiad 88





    Gra robiła ogromne wrażenie na CRT i pokazywała, że na Atari styl grafiki jak na C64 też jest możliwy.
    Więcej screenów na Atari Manii :-)
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    @kski, nie idź tą drogą, którą pokazuje Trachu. Z całym szacunkiem, gradienty, które pokazał są świetne, są bardzo poprawnie wykonane, są w wielu wariantach, ale jednocześnie są bardzo typowe i nudne i nie pokazują kompletnie nic nowego, ani nie dają żadnego nowego efektu. Jeśli pójdziesz w takim kierunku, to gra zacznie równać w dół do innych zamiast piąć się w górę. Takie jest moje subiektywne zdanie, ja bym wolał, żebyś poszerzył w tej materii współpracę z Rocky'm a nie rezygnował z tych świetnych gradientów na rzecz takich zwyczajnych. Trachu, nie gniewaj się za taką opinię, nie mam zastrzeżeń do Twojej koncepcji, ani tych gradientów, ale po prostu w tej konkretnej grze chodzi o trochę inny efekt końcowy. Tak mi się wydaje i tak mi się podoba.
    • 7:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    @Rocky dzięki. Fajnie wygląda ta zmiana trybu w linii.
    • 8: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Feb 2021 zmieniony
     
    Też uważam, że do takiej cukierkowej grafiki znacznie bardziej pasuje aktualny gradient. Teraz to takie zachodzące słońce przy horyzoncie, różowe na chmurach przechodzące w niebieskie powyżej jak np.
    Zaproponowany przez Trachu ma... zielone niebo? Mnie to kompletnie nie pasuje.
    • 9:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    dla biedaków z amieryki wersja bez sprawdzania gtia:
    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 Feb 2021 zmieniony
     
    W końcu jest news:
    ->link<-

    Tylko te kolory u Sabermana na filmiku i na zrzutach jakieś takie wyblakłe ;-)
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Feb 2021 zmieniony
     
    ale przecież Alberta Polacy nie robili ;),nie jest w stylu Draconusa,Kernava itp ;) ;) ;) i nie ma księżycowej grawitacji-jakim cudem ? he,he,he
    • 12: CommentAuthorPecet
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    Jedyne do czego się mogę przyczepić to chyba tylko wskakiwanie na drabinki. Mam wrażenie, że raz działa, raz nie.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    @ Pecet zawsze działa,ja na sterowaniu nr 3 trzymam górę + fire jak skaczę z daleka,(chociaż fire chyba nie trzeba ;) ),działa zawsze i perfekcyjnie.
    • 14: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime16 Feb 2021
     
    Patrzę na intro do Crazy ed-a i czy ja dobrze widzę, że kski to krajan z Częstochowy? :)
  1.  
    Here a version a) without PAL check, b) packed with Flashpack 2.1 (title screen; with Exomizer depacking the title screen took much too long!) and c) packed with Exomizer (main program). Also added a small text title, which says "loading" and one can simply replace it with another text (e.g. "Albert")...
    • 16: CommentAuthorkski
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    @grzybson tak jestem a raczej byłem
    • 17: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Mq: Z calym szacunkiem ale twoja wypowiedz swiadczy ze nie zrozumiales oco mi chodzi. Sprobuje to wyjasnic troche szerzej.
    Kazdy algorytm ditheringu opiera sie na takiej manipulacji pixelami roznych kolorow by stworzyc cos z nasze oko uzna za kolor posredni.
    Otoz to w jaki sposob nasze oczy (czyli takze i twoje) odbieraja obraz jest juz dawno znany i wszelkie prawidla nim zadzace zostaly wielokrotonie zbadane i opisane.
    Sa algorytmy ditheringu oparte wylacznie na matematyce i kompletnie ignoruja sposob w jaki nasze oczy procesuja obraz. To cos wlasnie zrobil Rocky. W Albercie o ile dol sie jeszcze jakos broni, to na srodku ekranu masz pomieszany kolor blekitny z rozowym. Kolory odlegle od siebie zarowno jesli chodzi o luminancje jak i chromancje, przez co obraz ktory tworza nie jest odbierany jako kolor posredni (choc matematyka mowi ze tak byc powinno) ale jako sieczkarnie (linie roznych barw przecinaja sie tworzac chaos).
    Tu jeszcze warto dodac ze ty oceniles moje gradienty jako sztampowe, czyli cos co mozna powszechnie spotkac. Otoz nie do konca jest to prawda. O ile sam sposob ograniczania sie do przemieszania jednej lub dwoch linii jest powszechny, to wybor kolejnych kolorow juz nie. Bardzo rzadko sie zdarza ze sasiedne kolory sa dobrane przez ludzi rozumiejacych psychowizualistyke, przez co powszechnie jest widoczny tzw. banding (granice pomiedzy poszczegolnymi kolorami). Smiem twierdzic ze moj przyklad teczy atari background1a jest pierwszym przykladem takiej teczy stworzonej przy pomocy 16 atarowskich kolorow gdzie dithering jest praktycznie nie widoczny tworzac faktyczny kolor posredni odbierany przez oko ludzkie jako plynne przejscia tonalne.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    A i tak to Rzóg plasma rządzi ;-)
    ->link<-
    • 19: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Trachu, ale tu nie chodzi o to, aby dithering był niewidoczny, ale o finalny efekt artystyczny. Dla wielu tutaj (w tym dla mnie) takie rozróżnialne paski bardziej pasują do reszty grafiki. Czemu? Nie wiem, może dają wrażenie, że to nie puste niebo ale ma jakieś "chmury", może dlatego, że inne obiekty na ekranie mają kontrastujące kolory, może dlatego, że teraz wygląda to jak podesłany powyżej zachód słońca (żółto-różowo-niebieski) a nie "gradient kolorów". A może wszystko razem.
    • 20: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Ilmenit: Ok rozumiem, ale nie wiem czy zauwazyles ale gra ma dwa poziomy i na gornym masz praktycznie tylko 2-3kolory niebieskiego.
    Ten sam gradient kolorystyczny ktory tak ci sie podoba mozna zrobic np. tak
    • 21:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Trachu, nie jest tak, że nie zrozumiałem czegoś, raczej Ty nie rozumiesz, a jest dokładnie tak jak napisał ilmenit. Nie chodzi o gradient, nie chodzi o algorytmy, nie chodzi o odbiór przez oko, nie chodzi wreszcie o to, żeby uzyskać płynność przejść.

    Myślę sobie, że przypasowało by Ci, gdyby po prostu tło w Albercie przestać nazywać gradientem. W tym momencie rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach: Ty proponujesz zrobić tło gradientowe, a autor zrobił tło artystycznie wypełnione pewnymi obiektami i nie zastosował gradientu.

    Uważam (i widzę, że wielu tu tak uważa), że gdyby zastosować gradient w tle w Albercie, to gra wiele by utraciła. Tak jak napisał ilmenit, ja to pisałem już wiele postów wcześniej i powtórzę: takie zastosowanie nietypowe zmian kolorów w tle , jakie zostało zastosowane, spowodowało, że gra wygląda bardzo ciekawie i uzyskano efekt, który powoduje wrażenie większej głębi, przestrzeni, a oderwane od reszty wtrącone kreski dodają wrażenie istnienia większej ilości obiektów w tle, całość dodaje też ostrości, co potęguje odczucia "kolorowości" gry.

    Wyrzucenie tego efektu i zastąpienie go płynnym, gładkim gradientem spowodowało by w moim odczuciu, że tło rozmyte zaczęło by kontrastować z ostrością pierwszego planu i oderwało by się od pierwszego planu jako odrębna płaszczyzna, niepasująca do reszty grafiki, a tło stało by się mdłe i słabo widoczne. Dodatkowo efekt paralaksy stał by się mało efektowny, bo był by mało dynamiczny ten ruch gdyby nie było tam ostrości jaką mamy w tej chwili.

    Trachu, nie zrozum źle, ja się nie spieram z Tobą o poprawność gradientu, mas absolutną rację w tym temacie. Natomiast uważam, że gradient w tej grze popsuł by zajebisty efekt, który osiągnięto tutaj innymi technikami wprowadzonymi zamiast gradientu.
    • 22: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime17 Feb 2021 zmieniony
     
    @Trachu - to nie jest ten sam gradient kolorystyczny :) Nie ma takiego samego rozłożenia kolorów (proporcjonalnie) oraz w tym, który mi się podoba nie ma na dole trupio-zielonego.
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Feb 2021 zmieniony
     
    Po namyśle i porównaniu obu teł na poprzedniej stronie (obecne i mockup gradientu) też stwierdzam, że obecne jest o wiele żywsze i ciekawsze.

    Przykład gradientowej "nudy", choć tutaj zdecydowanie bardziej pasuje takie podejście:
    • 24: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Mq: Z matematycznego punktu widzenia jest to gradient, KSKI nazwal to gradientem wyniklym z jakis prac Rockego, wiec jest to gradient. To ze ty widzisz w tym cos innego artystycznego, masz do tego prawo, jednak nie nazywamy sztuką rysunkow kilkuletnich dzieci mimo ze wielu zachwyconych rodziców tak je nazywa.

    Illmenit: a co powiesz na ta wizje twojego widoczku?
    • 25:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    kski wydał najbardziej kolorową grę na Atari, a Trachu sie przywalił o kolory tła i od 4 dni próbuje udowodnić światu, że umiałby to zrobić lepiej. SERIO? To weź Trachu napisz swoją grę, wsadź w tło najlepsze swoje gradienty o "zbliżonej chromancji" i skończ już proszę tę krucjatę. Mi też się też nie podobało sterowanie i napisałem o tym raz i wystarczyło. Nie muszę z tego powodu przez 4 kolejne dni udowadniać całemu światu że mam racje. I Ty też nie musisz. Weź trochę zluzuj, bo smutno się to czyta. I po raz kolejny odechciewa się cokolwiek robić na Atari, bo zaraz znajdzie się kolejny ekspert, który musi wszystkim udowodnić, że wie jak zrobić to lepiej.
    Tylko dziwnym trafem - tylko wie - a jakoś nie robi.
    • 26:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Dokładnie to samo miałem napisać, nagle pojawia się Trachu i wszystko wie lepiej i usilnie walczy :D
    • 27: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Widzisz bocianu zarzucasz mi ze prowadze tutaj krucjate probujac cos udowodnic samemu nie robiac nic.
    Tylko ze ja swoje tezy uzasadniam swoim pracami, wiec sam zarzut jest chybiony. Nie trzeba od razu robic gry.
    Wydawalo mi sie ze forum sluzy do dyskusji i do wymiany pogladow. Ja zadnego problemu z tym nie mam, ze ktos ma inne zdanie, a wrecz jak widzisz czerpie z tego TWORCZE inspiracje pokazujac jakie kombinacje mozna zrobic.

    Kolejny przyklad tla nie tak jasnego ale tez w miare plynnymi przejsciami tonalnymi
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    A jak się kończy grę na własne życzenie? ESC, BREAK, inaczej?
    • 29: CommentAuthorkski
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Reset
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    No i ciekawe, kto pierwszy dotrze do końca gry :)
    Proponuję wrzucić tu zdjęcie z ekranu, jaka jest grafika na końcu :)
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Feb 2021 zmieniony
     
    Kaz nie zmieniaj tematu ! robi się ciekawie,zaraz poleje się krew ;).
    @ mono możesz jeszcze wyciągając wtyczkę,a jak grasz na crt to jest szansa że zobaczysz na ułamek sekundy piękny gradient ;).

    Mam prośbę,jak ktoś przejdzie to nie wrzucajcie grafiki na stronkę,tylko podajcie link,nie chcę sobie psuć zabawy a nie mam czasu aktualnie na granie.
    • 32:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    jak widzisz czerpie z tego TWORCZE inspiracje pokazujac jakie kombinacje mozna zrobic.


    Tak, forum to miejsce wymiany poglądów.
    Pytanie czy wątek o grze Albert to najlepsze miejsce na Twoje TWORCZE inspiracje? ;)
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    ->link<-

    poprawki odnośnie testowania PAL/NTSC i odgrywania muzyki

    poprawione moduły: SYSTEM, MISC, CMC, MPT, RMT
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    @bocianu, a mi się od takich wpisów Trachu nie odechciewa niczego. Wręcz przeciwnie, uważam, że bardzo dobrze, że się ścierają takie poglądy. Gdyby kilka osób napisało na głównej stronie że wszystko jest super, to nie było by wiadomo czy jest tak faktycznie, bo dziś panuje nieodparty trend, że wszyscy wszystkim biją brawo tylko dlatego że ktoś coś robi. Ja natomiast uważam, że jak się coś robi, to nie wystarczy robić, trzeba to robić dobrze.
    Kiedy pojawił się jeden głos przeciwny gradientowi, to dało jakiś bodziec do zastanowienia się nad tym. W drugą stronę, bardzo dobrze, że większość weszła w te dysputy i oparła się na zdaniu przeciwnym, bo zauważ, że w pierwszej chwili kski od razu zaproponował swoją otwartość na współpracę z Trachu. Gdyby się wtedy nikt nie odezwał, to w drugim Albercie mielibyśmy gorsze tło niż w pierwszym, a tak, to teraz jednak się kski konstruktywnie nad tym zastanowi i podejmie rozsądne decyzje:-)

    PS. Już się nie mogę doczekać takiej fali krytyki jak skończę własną grę. Mam nadzieję, że mnie też ktoś tam zgnoi za coś równo, bo na razie wszyscy mi tak dosładzają, że mi się już rzygać trochę chce:-)

    @tebe: Kurde, to muszę teraz już przejść na nowego MP... Eeeech, ciężko będzie.
    • 35:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    @Mq: Nie widziałem Twojej gry... ale: Tło bym zrobił inaczej, postać trochę większą no i więcej kolorów i dynamiki bo obecne sterowanie jest do d... :)


    Co do Alberta to bardzo mi się podoba jako całość. I jak ktoś gdzieś napisał... Taki ZOOL na Atari :D
    • 36: CommentAuthoremkay
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Please don't change the background colors.
    It's great as is. It cannot be better.
    • 37:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    Dla mnie taki czy owaki gradient w tle ma absolutnie marginalny wpływ na samą rozgrywkę/rozrywkę. Szczególnie, że to czy mi się podoba, czy nie, zależy tylko i wyłącznie od gustu. A o gustach się nie dyskutuje.
    no dobra... może ja marudzę :)
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Feb 2021
     
    wszystko jest w porządku gdy autor prosi o rady,ale wrzucanie na siłę poprawek do czyjegoś dzieła jest troche nie tego ...
    • 39: CommentAuthorkski
    • CommentTime18 Feb 2021 zmieniony
     
    Jeszcze raz dziękuję za wszystkie komentarze i opinie.
    Ważne że póki co dyskusja pod Albertem jest NA TEMAT i kulturalnie. Co nie zawsze miało miejsce w przeszłości pod tym czy innymi wątkami i powodowało że w ogóle przestawałem wchodzić na to forum.
    Prosiłbym więc żeby tak pozostało.

    Trachu dzięki za gradienty i wytłumaczenie, myślę że to w przyszłości może się mnie jak i innym przydać.
    W pierwszym Albercie zostaje oczywiście genialne tło Rockiego.

    Tebe dzięki za poprawki, sprawdzę jakie są zmiany. Test na 50/60 fps i opóźnione skakanie z platform już zrobiłem, ale jest jeszcze kilka spraw, w weekend powinienem mieć czas, po skończeniu będzie nowa wersja.

    Edit:
    Czy jest gdzieś jakiś poradnik jak się robi obrazy cartów, co to oznacza dla kodu gry?

    Mogę dodać ESC do wyjścia z gry, ale będzie to wyjście natychmiastowe, bez pytania "are you sure?", więc można się pomylić(?). Dodawać?
    • 40: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    @Trachu - dzięki, nowy gradient dla mnie ładniejszy i warty przetestowania w przyszłości. Czy lepszy niż aktualny to kwestia gustu, i aktualny wciąż jest dla mnie bardziej pasujący do aktualnej grafiki.
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Kski - ja bym dodał Esc, nawet jeśli bez potwierdzenia. Trudno przypadkiem nacisnąć ten klawisz. On może i jest blisko klawiszy 1, 2 oraz 3, ale przecież ich się nie przełącza co chwilę.

    PS. Kojarzy ktoś autora gier "Zeppelin" czy "Shamus" na małe Atari? Tak, Wiliam Mataga. Dla mnie jeden z ulubionych autorów dzieciństwa, bo "Zeppelin" było genialne, a imię i nazwisko autora było w grze dobrze widoczne i łatwo zapadało w pamięć. I taki oto komentarz od Matagi pod filmikiem z grą "Albert":

    Poland is number one for Atari 8bit.
    • 42:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    @Kski: jak robiłem research, to żadnego poradnika nie znalazłem, ale powinny wystarczyć Ci dwa linki i trochę mentalnej pracy:

    ->link<-

    ->link<-
    • 43:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Jestem aktualnie w trakcie pisania gry na karta i wszystkie niezbędne informacje znalazłem w artykule pana Zenona, tutaj: ->link<-
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime18 Feb 2021 zmieniony
     
    [pewnie warto tę dyskusję przenieść do nowego wątku]
    Btw, używał ktoś z Was rozszerzeń MADSa do obsługi banków? Jakieś doświadczenia? Według dokumentacji wygląda, że w programach na carta może to być przydatne.
    • 45:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Ale fajny artykuł. Kurcze ta wiedza jest jednak rozczłonkowana bo artykuł pochodzi z 2009 roku, a nigdy na niego nie trafiłem i żadne zapytanie google mnie do niego nie doprowadziło.
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    @ Kaz
    słyszałem że autor zmienił płeć,teraz to Cathryn Mataga
    ->link<-

    Zeppelin świetny,jako dzieciak nie miałem w co grać i wielką frajdę zrobiło mi rozgryzienie tej gry.
    • 47:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Ciekawe jak by "odleciał" Fred po dodaniu takiego tła zamiast czerni ;-)
    • 48:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    Raczej nigdzie by nie odleciał, tylko prędkość rozgrywki mocno by spadła.
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    kurde,nie chciałbym we Fredzie takiego tła,popsuło by mi to banie,mogło by zmniejszyć czytelność itp,no chyba że jakieś fiolety albo coś co by nie kolidowało,na prędkość nie powinno wpłynąć0tak przynajmniej mi się zdaje.
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Feb 2021
     
    @shanti77
    We Fredzie przecież nie było prędkości rozgrywki ;-)
    A poważnie, to skoro Atarka uciąga Crownland, Flimbo's Quest (demo), Alberta, to czemu takie tło miałoby wyłożyć Freda?

    Oczywiście kwestia pasowania jednego do drugiego jest jak pięść do nosa, ale mogłoby być ciekawie ;-)