atarionline.pl Gry które krótko się wczytywały i nie były złe . - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 May 2019
     
    Szukam tytułów gier dobrze zoptymalizowanych ,takich które zajmują niewiele miejsca a są dobrymi grami ,idealnym przykładem jest gra Super Cobra zajmująca około 9KB -która wczytywała się w turbo koło 5 obrotów licznika , w "normalu" bodaj dwadzieścia ,gra niekrótka z wieloma etapami , różnorodnymi przeciwnikami i zakończeniem ,po prostu kompletna szkoda że nie mam jak sprawdzić i nie pamiętam na ile obrotów było trzeba oddech wstrzymywać w wersji normal.

    Jak znacie podobne tytuły to proszę o podzielenie się nimi .
    • 2: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime2 May 2019
     
    Batty Builders
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 May 2019
     
    ciężko mi definitywnie określić, bo korzystam z siopc, ale jetboy się szybko wczytuje
    • 4:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime2 May 2019
     
    Morky, Squoid.
    • 5: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime2 May 2019
     
    Angle Worms.
    • 6: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime3 May 2019
     
    Bomb Jack, Gunfight - mi sie podola, ale sporo osob moze nie uznac ja za fajna, na turbo 2000 wczytywal sie 2 cykle.
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime3 May 2019
     
    Batty Builders bylo fajne jak na takiego malucha :)
    No i Gunpowder Charlie :)
    • 8: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime3 May 2019
     
    hmmm piszac Bomb jack mialem na mysli Gunpowder Charlie. Ktos tu chyba zrobil babola:
    ->link<-

    Choc mi sie wydaje ze ta gra miala tez nazwe bombjack, ale moge sie mylic.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 May 2019
     
    Super Cobra w normalu to zdaje się ponad 40 obrotów, co w sumie i tak było bardzo mało. Z tymi obrotami w magnetofonie to śliska sprawa jest, z powodu tego jak funkcjonowął licznik magnetofonu. Pomijam już fakt ze każdy magnetofon pokazywał trochę inne wartości. Normą było że jak przenosiło się kasetę do kolegi to róznice w obrotach były w zakresie +-10 obrotów. Ta sama gra nagrana na początku kasety wczytywała się więcej obrotów niż na końcu, choć czas wczytywania był identyczny. Z takich które szybko się wczytywały, a pamiętam ze były fajne to wymieniłbym:

    Diamonds
    Gyruss
    Gremlins
    Sea Wolf II

    i jeszcze jedna gra tylko tytuł mi wyleciał z głowy. Strzelało się kowbojami albo czołgami. Ja miałem wersję niemiecką opisana na kasecie jako Bandits/Howitzer.
    • 10:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime3 May 2019
     
    @urborg: Outlaw/Hovitzer
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2019
     
    Bardzo wciągająca i króciutka gra: Planetary Defense (4KB).
    Dłuższa, ale warta zagrania: Space Dungeon (16KB).
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    Planetary Defense - fajna gra ,miałem na dyskietce i szukałem kiedyś tej gry ,ale spoko ,dawno temu odnalazłem .

    Spoko ,dzięki fajne gry ,nie wiedziałem że Gyruss krótki , miałem na dyskietce ,jak znacie coś jeszcze fajnego ,albo coś się przypomni to dajcie cynk śmiało ,montuję kasetę z grami .
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2019
     
    Można też spakować daną grę, wtedy też dostaniesz znacznie krótsze pliki i czas wczytywania.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 May 2019
     
    Livewire - to byla najkrotsza gra na magnetofonie jaka pamietam.
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime3 May 2019
     
    ja pamiętam taką grę losową "wykrzyknik" - kikla brzdąknięć i pojawiał się na ekranie wykrzyknik (albo nie).
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2019
     
    Sprawa "kilku brzdaknięć" też jest ciekawa. Ponoć loader można skrócić z 5 rekordów do 3:

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    @pirx - a jak nie było wykrzyknika to czarna rozpacz i szukanie śrubokręta ;-)-ja dłubałem ....
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 May 2019
     
    na atariki pisza raz o 6 raz o 5 blokach to ile w koncu mial ten loader? w 3 blokach to mozna sie pokusic o loader z dekompresorem :-)
    • 19:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime3 May 2019
     
    ARENA 5kb zagrywam się tą grą do dziś
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    River Raid - 8 KB

    Gyruss jednak długi ...
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    @IRATA4
    Dzięki
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019 zmieniony
     
    o nie ,to ja ...
    • 23: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 May 2019
     
    Gyrussa jakoś tak zapamiętałem jako szybko wczytująca się grę. Zdaje się że gra mieściła się w 16 kb, bo na takowym kartridżu była wydana. Do kategorii krótkich i fajnych dorzuciłbym jeszcze:

    Qix
    Missile Commander
    Arena (Med Systems)
    • 24: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 May 2019 zmieniony
     
    Nie pamiętam co ile czasu się wczytywało... ale zrobiłbym to tak - wyszukał w bazie gry *.xex i posortował po wielkości plików ;-)

    W czasach kiedy powstał pierwszy emulator Atari (XFormer), a nie było żadnych programów z Atari na PC postanowiłem przepisać możliwie fajną i krótką grę bajt po bajcie z Atari na kartki i potem na PC. Padło na Bomb Jacka, czyli "Gunpowder Charlie". Niestety gra nie zadziałała, ale jak się później okazało przepisana była prawidłowo, problem leżał w emulatorze. Do przepisywania napisałem specjalny program wyświetlający co drugą wartość w inverse. Kartki się chyba nie zachowały...

    Ten Bomb Jack pod linkiem powyżej, to inna gra i inny opis, a screen z "GC".

    Co do wykrzyknika to jak był uszkodzony to nie problem, zawsze można było użyć z innej kasety - pomocny klawisz "pause" ;-), a i tak wczytując z turbo to trzeba było go pomijać (lub zgrać do turbo bez niego). Baktra przy okazji ulepszania dodał kilka loaderów do xex2cas 2.

    Dobrze, że powstał ten "wykrzyknik" bo pewnie inaczej wszystkie exe-ki byłyby na boot poprzerabiane...
    • 25: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime3 May 2019
     
    Arena to taki robotron troche, robotron z tego co pamietam tez byl krociutki.
    pomysl QTZ z wielkoscia plikow chcialem wprowadzic w zycie, niestety na macu archiwum gier nie dziala. Wszystkie pliki rozpakowuja sie do wielkosci 0.
    Czyli bombjack to gunpowder charlie? To znaczy na innych kompach bombjack ma ta sama idee, ale to inna gra zamiast strzal sa potworki, i jest o wiele bardziej zlozona. Moje pytanie czy gunpowder charlie mogl pojawic w latach 90tych pod nazwa bombjack?
    • 26: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 May 2019 zmieniony
     
    Ja tę grę znałem wyłącznie pod nazwą Bomb Jack (miałem wersję bez tytułu) i tak była podpisana na kasecie.

    Jak się okazuje pierwotnie ta gra też była do przepisania, a tytuł został usunięty (zamieniony na inny tekst): ->link<- :) ->link<- :D



    Tu wersja z tytułem 1988 rok: ->link<- Na AOL inne wersje: ->link<-

    Prawdopodobnie tytuł usunęli ci co ją rozpowszechnili, a piraci sprzedając tę darmową grę, nie znając tytułu użyli tytułu podobnej, chodliwej gry.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    @QTZ No tak , tyle że w swoich zbiorach wszystkiego nie mam , a tu na Aol są w folderach, podfolderach , nie chce mi się przerzucać każdej gry do głównego .
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 May 2019
     
    Prawdziwy Bomb Jack za dawnych czasów to jedynie Little Devil od RED RAT,tak samo jak dzięki RED RAT mamy 1942 ,no powiedzmy , ale jak na tamte czasy nie było złe ,przynajmniej grywalne w przeciwieństwie do ładnego,dynamicznego acz średnio grywalnego TIGER ATTACK
    • 29: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 May 2019 zmieniony
     
    Na PC: ->link<- instalujesz i wchodzisz do katalogu (folderu) z archiwum i naciskasz Alt+F7, wpisujesz *.xex upewnij się, że jest wybrane "From the current folder" i naciśnij Enter - Find. Jak skończy wyszukiwanie wybierasz Panel i Control+F6 (ponownie aby sortować w odwrotnej kolejności).

    Podobnie możesz wyszukać pliki *.cas
    (lub jedne i drugie naraz wpisując "*.xex, *.cas" bez "").
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 May 2019
     
    @Qtz kurde,taki myk.O ja,dzięki.
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 May 2019 zmieniony
     
    Kuba Husak napisał kiedyś super krótkiego ponga - jakby go przerobić na boot to by się zmieścił w trzech bzykach.
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 May 2019
     
    Szkoda ze kiedyś nie było kart SD,Cf i tym podobnych,gry były by większe,okraszone animacjami i bez zbędnych loadingow(pod szynę jak Side),do pracy i zapisu stacja.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 May 2019
     
    @pirx, również w 3 boot-sektorach dyskietki :)
    pipipi i już!
    • 34:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime5 May 2019
     
    Basic 10 linery? Flappy Bird mi przychodzi teraz tylko do głowy
    • 35:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime5 May 2019
     
    Jeszcze Bumpong Foxa: ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 May 2019 zmieniony
     
    @jhusak o kurka wodna, ależbym nagrywał na wszystkich dyskietkach z danymi w tamtych czasach :)))))

    @anonymous -- tenlinery są o rząd wielkości większe od takiego bzyczka od Kuby, bo te bardziej wypasione mają ~256 bajtów na wiersz, czyli 10 liner to ~2.5KiB
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 May 2019
     
    Flappy Bird
    o i jest całkiem niezłe tzn można popykać .
    A z oryginalnych to Atarowskie Shit -tyle że gówno ciężkie ;)- 130KB .
    • 38: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime7 May 2019 zmieniony
     
    ma malolata czesto ladowalem z kasety Ixion, bo szybko sie ladowal ,a dynamike mial arcade'owa

    super cobra podobnie;
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 May 2019
     
    IXION - rewelacja ,SUPER GIERA .
    • 40: CommentAuthorfder
    • CommentTime9 May 2019
     
    Przez pewien czas z kumplem zagrywaliśmy się w Dog Daze i Dog Daze Deluxe. Fajnie się w to grało i bardzo dynamicznie się zmieniała przewaga jak mam w pamięci. I chyba też to były bardzo krótkie gierki.
    • 41: CommentAuthormono
    • CommentTime10 May 2019
     
    Maze War.
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 May 2019
     
    Dołączyłbym grę "Blip" - gra, która ukazała się w Abbuc Magazin, autorstwa HARD Software z Węgier. :)
    • 43:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime10 May 2019 zmieniony
     
    Dziwna muzyczka, ja znałem to z inną, z tematem z "Money for nothing" :)
    Co do ixiona, miałem wersję bez ograniczenia czasowego, grało się
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 May 2019
     
    @mav
    ...ale ubozsza graficznie, tyle że starsza wersja muzycznie nadrabiała do tego stopnia ze na te ładniejszą wersję nie mogłem na dobre przeskoczyć.
    IXION bez czasu traci sens.
    • 45:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime10 May 2019
     
    @mav - bo są dwie takie gry: ->link<- :)
  1.  
    The title picture/gfx of HARD's Blip is stolen from "Video Classics" by Firebird (British Telecom).

    The two Blip games at Fandal's webpage are afaik, a) HARD's Blip and b) one extracted/separated part of Video Classics. Screenshots are here: ->link<-
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime11 May 2019
     
    @CharlieChaplin: The second one is the very Blip! :D
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Wspominałem na KWAS #21 A o grze Planetary Defense, jako bardzo krótkiej (4KB), a wciągającej. Współcześnie można by ją oczywiście urozmaicić czy podrasować, ale sedno tkwi w pomyśle i zasadach fizyki - strzelamy wskazując kursorem miejsce celu, a pociski mają swoje trajektorie i czas na dotarcie. Unikamy niszczenia planety, bo tym zajmują się już wrogie bomby. Autorzy: Charles Bahand i Tom Hudson, podgląd gry tutaj:

    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Apr 2020 zmieniony
     
    @kaz
    te grę odkryłem stosunkowo późno,koło 2000roku,na jakimś cartridge miałem i chyba na dyskietce,fajna gra,taka trochę druga część Missile Combat ;)(jak dla mnie).
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2020
     
    Trochę faktycznie przypomina Missile Command (a nie Combat :D), ale jednak to całkowicie inny gameplay. Tutaj fizyka ruchu pocisków jest jak dla mnie ciekawsza niż w MC.