atarionline.pl POKEY replacement - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2020 zmieniony
     
    Stało się to co musiało się stać.

    Nareszcie jest POKEY replacment (tak wyciągasz uszkodzonego POKEAYa i wkładasz POKEY MAX). POKEY MAX jest 100% zamiennikiem więc jeśli "siadł" Ci POKEY to jest szybkie rozwiązanie.

    Sprzedawany POKEY MAX ma większe możliwości, to również POKEY STEREO !!! nie musisz kupować dodatkowych płytek i robić kanapek na POKEYu

    w jednym czipie dostajesz 200% normy :D

    Mało?

    OK. Dostajesz QUAD POKEY - tak, 4 POKEYe w jednym czipie !!!

    Dla kogo:

    - masz "walnięty" układ POKEY?
    - chcesz założyć STEREO
    - chcesz QUAD POKEY
    - chcesz QUAD POKEY, 2 x AY/YM, 2 x SID *

    *Testowany jest wsad: QUAD POKEY + 2 x AY + 2 x SID. Miałem przyjemność sprawdzenia rdzenia z SIDem stereo i na moje ucho gra IDEALNIE ale autor ma jakieś obiekcje i chce go dopracować.


    to jest ultimate ;)


    gdzie kupować? u Duddiego :)
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Pan ostatnio faktycznie ćwiczy w marketing ;)

    Fajna sprawa taki układ :]
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    fajna,fajna,ale łorginał to łoryginał,choć pewne że kiedyś do jakiejś Atarynki wstawię .
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Niebawem też to będę miał do testów, ciekawe jak to zagra.
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    zapomniałem wspomnieć o 4 x COVOX

    nie widzę już sensu instalowania osobnego COVOX czy jakiś płytek z dodatkowym POKEY (stereo)
    • 6: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 Mar 2020 zmieniony
     
    Duddie ..chociaż jeszcze nie kupiłem to wielkie dzięki za zamiennik POKEY'a.
    Jedna z najważniejszych rzeczy jaka była potrzebna atarowcom.
    Mam tylko nadzieję, że cena będzie rozsądna :-)
    Jak nie będzie drogo to na pewno dużo więcej się sprzeda bo ludzie będą brali "na zapas".
    Niska marża to klucz do sukcesu. Przykład Biedronki czy Amazona to potwierdza.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Cena jest moim zdaniem rozsądna ;)
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    ciekawe jak będzie grał jak oryginał to będzie supcio,złoże takiego Atari NEW AGE,do tego VBXE i Ultimate Bajango :-).A teraz czysto laickie pytanie:ten qad Pokey czyli co mam przez to rozumieć ? kwadrofonia ? czy 16 kanałów stereo ?
    • 9:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    @Irata4: 4 x 4 kanały = 16 kanałów. 2 pokeye = stereo. :]

    Gdzie to można i kiedy kupić?
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    w RETRONICS - u Duddiego.
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Irata - muzyczkę na 4 pokeye można napisać w TMC 2.0. Daje to możliwość użycia 8 kanałów ale z instrumentami stereo.

    Jest też wstępnie poprawiona przez Mono wersja TMC2 jak by ktoś chciał.
    • 12:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    No to teraz w końcu nastąpi wysyp dobrej muzyki na "Atari".
    16 kanałów Pokey'a + 6 kanałów SID'a + 6 kanałów AY + ileś tam kanałów COVOX'a - to zmiażdży wszystko i wszystkich dokoła. Gilmore, Whitaker czy Hubbard będą zbierać szczęki z podłogi.
  1.  
    Jak to dobrze, że mamy Duddiego
    • 14:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Mar 2020
     
    Nareszcie rozwiązanie na stereo, które bez problemu pasuje do 800ki (nie XL).
  2.  
    "The Retronics website is under construction. In the meantime visit our Facebook account."

    But I do not have a facebook account, so I hope we are also officially informed on other forums, since I am interested in that upgrade.

    (Is this thing kosher? Will the forthcoming XXL programs work or refuse to work on it ?)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    ... a co z rejestrami powtórzonymi std POKEY'a ;)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    @CharlieChaplin: order send to the address: jurek@retronics.eu

    and do not be afraid, the POKEY MAX author knows how to design electronic circuits and DO NOT release the trash that hangs a computer :D
    • 18: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Ciekawe czy da się wpiąć PokeyMAX w Stereo FPGAP? ;)
    • 19: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    XXL mnie wyręczył....
    Garść dodatkowych informacji:
    1. Cena orientacyjna za Quad Pokey to 150 zł
    2. Kupujący może wybrać rodzaj firmware, w tej chwili dostępne są:
    a. Stereo z przełączaniem U1MB
    b. Stereo z auto przełączaniem
    c. Quad (to nie jest kwadro, tylko po dwa Pokeye na kanał) z auto przełączaniem
    3. Odtworzone są wszystkie funkcje Pokeya, włącznie z SIO, obsługą klawiatury, paddles. Jest także zaimplementowana krzywa zniekształceń, aby Pokey brzmiał możliwie najwierniej w stosunku do oryginału.
    4. Urządzenie jest wielkości układu DIL40, czyli oryginalnego Pokeya. Wersja produkcyjna nie będzie miała wlutowanych goldpinów, choć będą w komplecie. Można będzie dokupić opcjonalne kabelki (RCA, sterujące).
    5. Seria początkowa to 10 sztuk, które oczywiście można już zamówić. Jeśli beta-testerzy przetestują i nie zgłoszą uwag, powstanie większa partia, na 99% z nowym, większym (pojemnościowo, ale nie rozmiarami) układem. Zapewne nieco droższa, choć rozważam niewielkie partie tych tańszych z mniejszym układem.
    Ewentualna zmiana/aktualizacja firmware możliwa przy pomocy programatora USB Blaster.

    W nowym układzie zmieści się więcej funkcji, więc docelowo zostaną tam umieszczone:

    $D20x: 1 POKEY
    $D21x: 2 POKEY
    $D22x: 3 POKEY (TMC2 obsługuje go tutaj)
    $D23x: 4 POKEY (TMC2 obsługuje go tutaj)
    $D240..$D25F: 1 SID (Evie obsługuje go w $D2C0 i w $D500)
    $D260..$D27F: 2 SID
    $D280..$D283: COVOX (NEO Tracker ma opcję $D280)
    $D284..$D285: 1 PSG (Evie obsługuje go w $D2F0..$D2F1)
    $D286..$D287: 2 PSG
    $D288..$D29F: rejestry identyfikujące i konfiguracyjne
    $D2A0..$D2BF: PAULA - docelowo z DMA i RAM.

    Oczywiście powyższe jest tylko sugestią, można zgłaszać uwagi. Nie jest też pewne, że na 100% wszystko się zmieści. Najbliżej zaimplementowania są SIDy i Covox (jako wavetable). To jest jednak pieśń przyszłości, może to trochę potrwać. Kończą mi się moce przerobowe..... I tak wiele osób mi pomaga, bez których nie udało by się tego wszystkiego zrobić (mono, XXL, Seban, Pasiu, Voy i wielu innych, których nie sposób wymienić).
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    wow, robi wrażenie :)
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    W Incognito nie ma możliwości przełączenia się na stereo (w menu jest auto-wykrywanie, a na płytce brak jest pinów które można by do tego wykorzystać). W ultimate z kolei jest sygnał M0, który podaje 3,3V na U-switch kiedy włączymy stereo z jego menu.

    Czy zatem wg was opcja auto przełączania (chyba zgodna z tą ideą?: ->link<- jest najlepszym rozwiązaniem dla Atari 800? Czy może lepiej wybrać stereo z przełączaniem U1MB i zamontować przełącznik, którym manualnie będziemy podawać 5V, podobnie jak w U1MB?
  3.  
    Będę zainteresowany 2 sztukami. Jakby co, mogę też pomóc w beta-testach: mam większość "osiągalnych dla śmiertelników" modeli Atari 8-bit.
    • 23: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    string: firmware Auto powoduje automatyczne przełączanie Pokeyów linią A4. Jeśli jest firmware dla U1MB, można przełączanie zablokować.

    Yolk: wyślij mi maila z nr tel, zdzwonimy się.
    • 24:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Ok. Ja będę zainteresowany dwoma w takim razie:
    a. Stereo z przełączaniem U1MB
    b. Stereo z auto przełączaniem

    Potestuję sobie wszystkie możliwości w swoich "egzotykach" :)
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    "ale czy to jeszcze atari?"

    żartuję, zamawiam, wkitram do XEGS NTSC, ew. A800 jak mi się uda kupić.
    opcya quad auto, ktoś to musi zawiesić.
    • 26:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Jak można zamówić?
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    1 sztuka auto pls.
  4.  
    jedną sztukę poproszę
    • 29:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    ja też poprosze jeden egzemplarz :D
    • 30: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime9 Mar 2020
     

    pirx:

    "ale czy to jeszcze atari?"


    Prosty test. Duddie, nagraj to co odgrywa program w załączniku i wrzuć na forum, (plik wave 44.1 kHz 16 bitów). Test trwa około 8 sekund.
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    a tu profesjonalne testy z telefonu:



    ACID test dla POKEYa: 100% PASS


    • 32: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Panowie, prośba o maila na zamowienia(małpa)retronics.eu, bo się pogubię.... Rozumiem, że wszyscy chcą Quad Pokey firmware?
    • 33: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Teraz to by trzeba takiego Pokeya dać Dhorowi, Makaremu lub innemu magikowi od brzmień i niech z miesiąc/dwa się pobawi.
    Jak nie będzie ów magik marudził, to to będzie najlepsza rekomendacja.
    • 34: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    xxl, sugerujesz, że mój test jest nieprofesjonalny?
    • 35: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    uwazasz ze moj byl profesjonalny?

    ;)
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Duddie - wersja Quad jak by coś. Co do testów to pogadamy na priv jeszcze, bo tu to zobaczysz co najwyżej test z telefonu komórkowego ;)
  5.  
    Hmmmm,

    okay, I do not have U1MB so I must choose between firmware 2b or 2c. But what is the real difference between 2b and 2c ?

    I assume this (but maybe this is wrong):

    2b) PokeyMax always starts with stereo and automatically switches to mono (when neither stereo nor quad detected) or to quad (when quad detected)...?

    2c) PokeyMax always starts with quad and automatically switches to stereo (when stereo detected) or to mono (when neither quad nor stereo detected)...?

    Are SID, Covox, AY/YM still available in Pokey quad mode -or- only in Pokey stereo mode ?!?

    Last not least, there are 10,000+ A8 games, but 90% of them are still in mono - does Pokey Max also support dual-mono (mono with two speakers or mono on left+right channel)...?
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2020 zmieniony
     
    No właśnie. Słuszna kwestia bo - mi np. pasuje Quad, ale z przełącznikiem mono / stereo czyli - albo 1 pokey, albo 4.

    No i właśnie, można grać wszystkim jednocześnie?

    Audio out jest dzielone na tych goldpinach, czy jest to suma stereo z czegokolwiek co wydobywa się z układu?

    Jest opcja na sumę mono wszystkiego co z układu wychodzi i wpuszczenia tego w stronę płyty i gniazda monitorowego?

    Totalnie najważniejsza sprawa - jak wygląda separacja toru audio od zakłóceń generowanych na zasilaniu przez komputer i różne komponenty doń dołączone? Już stock maszyna nieźle sieje, nie mówię już co się dzieje, jak się podłączy prawdziwy twardziel, np. 2,5" ata ;)
    • 39: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Pogubiłem się, przecież to zamienia, x4 Pokey.
    XXL promuje, Pin czy zamieniliście się nic-ami?

    Idę po browar, robi się ciekawie.
    Przecież to Pin, zawsze miał takie dodały i przekonywał innych do słuszności (i słusznie!)..

    A tu XXL promuje quad pokey.

    Też poproszę 1szt, quadpokey, wraz z kabelkami :P

    *ja to stary jestem i wajcha musi być od rozszerzenia w Atari :)
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Mar 2020
     
    Szkoda jątrzyć temat, ważne że jest AKCEPTACJA i zachowana koszerność na odpowiednim poziomie abstrakcji ;)
    • 41: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    Plik toki7 odgrywany na pokeymaxie i zapisany bez ulepszeń jako flac, jest dostępny tutaj:

    ->link<-

    Zgrany do PC przy pomocy karty dźwiękowej i Audacity.
    Ocenę pozostawiam słuchaczom.
    • 42:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    @as...

    świat się kończy :)
    • 43:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime10 Mar 2020 zmieniony
     
    Niedawno widziałem taki układ, ale on nie obsługiwał części od timerów pokeya i był dedykowany do arcade używających POKEY-a.

    Rozumiem, że obecny wkład to jest 100% emulacji POKEY-a?

    Dokładniej zapytam:

    ten quad to jest:
    1xPOKEY w 100% emulowany + 3xaudio POKEY-a?

    Czy taki quad = (1+3)x100% POKEY? = generowanie przerwań z dodatkowych emulowanych układów.
  6.  
    Mam takie pytanie techniczne co do tego rozwiązania i deklaracji 100% zgodności z POKEYem.

    Ostatnio udało mi się zdobyć (po latach poszukiwań) magnetofon XC11 i oczywiście zacząłem się nim bawić. Zauważyłem, że w przypadku moich komputerów w których mam zamontowane stereo (różne wersje) od Lotharka, nie słyszę w głośniku "treści" kasety (pisków) a wyłącznie dźwięk generowany przez komputer (buczenie w trakcie bloków danych). Ta sama kaseta z tego samego magneciaka jest słyszalna na komputerze bez modyfikacji.

    Pytania:
    1. Czy to jest cecha tych układów Stereo od Lotharka?
    2. Czy implementacja opisana w tym wątku też tak ma?
    • 45:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    > nie słyszę w głośniku "treści" kasety (pisków)

    Nie usłyszysz też dźwięku klawiatury (GTIA) i Covoxa, bo źródła dźwięku trzeba by zmiksować, a Lotharek nie może się zmobilizować. żeby takę płytkę (mikser) zrobić...
    • 46: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    @Montezuma, czy jest jakieś Stereo, które nie ma tego problemu?

    @archieli, ten układ o którym piszesz to PokeyONE, nadaje się na drugi do stereo albo do kartridzy 7800.
  7.  
    @Montezuma: GTIA ma swoją linię i to akurat słychać. Covox'a rozumiem. Ale magneciaka nie słychać. Pewnie się czepiam...
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime10 Mar 2020
     
    To dziwne, bo mam lotharkowe stereo i wszystko gra. Może masz coś nie podłączone?
  8.  
    @pin: tak może być. Podeślę ci zdjęcia wieczorem na priv'a, to zobaczysz. Przy okazji: mam też problem z jednym z tych kompów, może będziesz wiedział o co chodzi.....
  9.  
    PS. Lotharek już chyba nie prowadzi tych stereo. Trafiły na listę "discontinued": ->link<-