atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    #Atari8bit #FujiNet shown here is an example of what an IMAP adapter for N: would look like, and how it would function, to deal with e-mail boxes at the OS level. ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony
     
    Walczę z tym 1.0. Doszło do tego, żeby wykluczyć problemy z ESP32, przelutowałem ich płyteczki. I 1.3 nadal działa (się zupgrejdował za drugim razem, bo za pierwszym wyskoczył błąd przy flaszowaniu po wyczyszczeniu flasha), a 1.0 nadal nie chce.

    @Peri Noid - jesteśmy w kontakcie, jak się ociepli, przyjadę na kółku i powalczymy razem :)

    @Thomas, thanks a lot

    @Pirx, :D
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 May 2021
     
    SUKCES!
    Zamieniłem w FN układ CP2102 w obudowie QFN28 - kupiłem przejściówkę RS232 opartą o taki układ ze sklepu modulosy.pl.
    Na pierwszy rzut oka - na FN od zaxona - oryginał, laserowo wycinany napis, widoczny pod światło - ale nie działa.
    Na przejściówce w sumie chyba nadruk, zero lasera. Ale DZIAŁA!

    Po wymianie układów FujiNet 1.0 zaczęło się aktualizować z wciśniętym przyciskiem A (lewym).

    A więc jeszcze raz - sukces!
  2.  
    #Atari8bit This video focuses on setting up #VSCode and #PlatformIO under Linux (as an example), so that you can hack on #FujiNet #ESP32 firmware! (or, just get a head start on builds before they reach production!)
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 May 2021 zmieniony
     
    Missing link, tkanks :)
    -----------edit --------------
    Following instructions I have set this environment in my MacOsX Mojave succesfully.

    The minor problem was missing dir2atr, which I have resolved by slightly changing dir2atr and other tools sources and compiling them.

    However, making autorun.atr and copying it to data catalog resulted in unrunnable config tool, it loaded but dark blue screen at the end. Maybe I have messed something, I'll check this again.

    Tools are updated by:
    1. Platform/Build system image command.
    2. Platform/Upload system image command.

    ---edit ---
    Fixed by updating to github cc65 2.19.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 May 2021
     
    Uporządkowałem mocno kod fujinet-config - jest na githubie. Proszę tych, co mają możliwość (środowisko VisualStudioCode z działającym uploadem), aby pobawili się konfigiem.
    To, co porobiłem:
    - konfig teraz kompiluje się do 19997 bajtów (z ca 22500)
    - przerobiona procedura obsługi ekranu - teraz jest znacznie szybszy, niemal natychmiastowy
    - usunięte kilka brzegowych bugów, typu brak kontroli długości wprowadzanego tekstu.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 May 2021
     
    cały czas czekamy na działający N: :)
    • 8: CommentAuthorpigula
    • CommentTime16 May 2021
     
    Pin - rozumiem, że czekasz na dobry sterownik N: ale pod sparte ;)
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 May 2021
     
    Czekam na taki, który poprawnie w systemie potrafi zainstalować urządzenie N:. Autor projektu wielokrotnie zwracał się z prośbą o pomoc w ogarnięciu tematu i chyba dwukrotnie przekierowałem go do Draco. Z Draco też rozmawiałem w temacie. Niestety do kontaktu najwyraźniej nie doszło, więc zapewne N: nie jest tu istotną sprawą ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 May 2021
     
    Wydaje mi się, że jest jakiś problem po drugiej stronie, tzn. czytanie po sieci ciurkiem nie wiadomo ile bajtów. I to chłopaki rozkminiają.
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 May 2021
     
    @Kuba - ooo, piękna robota dla fujinetu, kuurcze, trochę to trwało, ale wreszcie się poprawiają podstawowe rzeczy. Pewnie dałoby się z tego zrobić taką perełkę, jak biosy flazzjazzcata, ale to by raczej wymagało przepisania.
  3.  
    Sorry, yes, I will get in contact with drac030 again to start work on an SDX Kernel driver. I've been taking care of a few things at once. ;)

    Meanwhile:

    #Atari8bit #FujiNet @BillKendrick is at it again! This time, he has written a visual tracker for the International Space Station! You can run it on atari-apps.irata.online/Networking/iss.xex
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 May 2021
     
    @pirx, co dokładnie masz na myśli z tymi biosami?
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 May 2021
     
    chodzi mi o konfigurator do ultimate1Mb i incognito, które wyglądają super hiper jazzy. Ale tak naprawdę teraz, gdy config.com ładuje się szybko i będzie szybko działał z Twoimi zmianami to już nie ma większego znaczenia.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2021
     
    Borg i Fujinet:

    • 16: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime1 Jul 2021 zmieniony
     
    Hej.

    Nikt nie pisze, że powstał port na Linuksa na PC|Maku|Raspberry. Nadal zbieram zęby z podłogi, a jak już pozbieram, to potestuję:

    ->link<-

    Jakoś przegapiłem dyskusję, a pomysł genialny i działa chyba wszystko czego mógłbym kiedykolwiek potrzebować:

    ->link<-

    Update 1: Na laptopie kompiluje się i działa bez problemów z Lotharkowym SIO2PC-USB - urządzenie N: też.

    Update 2: Zanabyłem drogą kupna RPi-Zero-W, będzie zabawa:


    Gratulacje dla autorów!
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Jul 2021
     
    no pięknie!!! jeszcze trochę i może się da w miarę łatwo podłączyć do atari800 i altirry!
    • 18: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime1 Jul 2021
     
    Nie przypuszczałem, że ten projekt będzie się dało tak łatwo przenieść na inne platformy. Oby udało się autorom wciągnąć ten fork do głównego repozytorium.
    • 19: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony
     
    RPi Zero W dotarło.

    Arch Linux na Arm6 to jakieś 10 minut na przygotowanie karty i konfigurację Wifi. Konfiguracja distcc zajmuje trochę dłużej, ale działa i bez tego - kompilacja na Raspberry to jakieś 10 minut. Źródła kompilują się bez żadnych warningów (zależnośći są minimalne: gcc, cmake, make i libbsd).

    Update:
    Fujinet daje radę z hsindex=0, ale Debug trzeba przekierować na drzewo: ./fujinet >/dev/null 2>&1 lub do pliku, albo zbudować go z -DCMAKE_BUILD_TYPE:STRING=Release zamiast Debug.

    Dużo informacji na terminal via ssh źle wpływa na chyżość maliny Zero :) ale jest jeszcze szansa na dalszą poprawę, bo czasem z czytaniem command nie wyrabia.

    Ogólnie - świetny patent, zwłaszcza TNFS i zdalne serwery robią wrażenie, a Raspberry Pi Zero z Arch Linux Arm, szczerze, bajka.



    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Dzięki Grelbus za testy i zdjęcia. Rzeczywiście, fajnie to wygląda.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Myślę, że development na RPI a nie na ESP32 jest dużo łatwiejszy w sensie odbłędzania.
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony
     
    Czy ktoś posiadający FujiNet mógłby zerknąć w mój post #37 w wątku o PoP i przetestować załączony tam plik? Pochodzi z Atari Age.

    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony
     
    to trzebaby tylko jakiś prosty soluszon do komunikacji po SIO, może za pomocą GPIO. chyba wystarczyłby jakiś bufor 3.3V <--> 5V, resztę można w sofciku zrobić.
    • 24: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Na pewno byłoby to sporo szybsze od ftdi via SIO2PC-USB, aczkolwiek SIO2PC-USB też działa :).
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    o mamciu, GPIO to możnaby podłączyć pod carta i
    1. emulgować kartringi
    2. mieć turbo power speed transfer
    • 26:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Kilka lat temu chciałem zrobić carta na ESP8266 do zastosowania uniwersalnego (internet, koproc, gfx converter, whatever), ale z braku chętnych na napisanie oprogramowania zrezygnowałem. Później pojawił się ESP32, który aż się prosi o wersję równoległą. SIO zabija ten projekt w mojej opinii.
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    I dodatkowo UDP które sieje błędami. Czasem, to się tego używać nie da. Zwłaszcza z komórkami.
    • 28:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    @Alex - że zabija to lekka przesadka mózgowa, jak na razie to największy sukces sprzętowo-programowy ostatnich lat. I to prawda, ilość kodu, jaki trzeba było naskrobać jest powalająca. Jakby nie Thomas, to i z tego projektu nic by nie wyszło.

    @Pin - ja osobiście nie miałem problemów, ale też nie jestem takim znowóż heavy userem, poza tym mam gigabitowy światłowzwód. Co do komórwek to chyba problemo jest głównie w tym, że FJNT nie obsługuje IP6.
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Tego kodu tak dużo nie napisali. Raczej składają istniejące rozwiązania. Diskulatora od zera napisali.
    • 30: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime10 Jul 2021
     
    Hej.

    Jakby co, to tnfsd działa bez roota na Androidzie:

    ->link<-

    Binarka (statyczna, arm7) tutaj:

    ->link<-
    • 31: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    Zrobiłem dzisiaj aktualizacje FujiNeta do najnowszej wersji i koniec zabawy. Chodzi tylko karta SD. Reszta nie działa , po wybraniu innej opcji wyskakuje na dole ekranu "error mounting host slot" restartuje się i zaczyna od pokazania sieci wifi i tak w kółko. FujiNet od Zaxona 1,5. Jakieś pomysły jak to naprawić ?
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jul 2021 zmieniony
     
    Wbijaj na Discord i tam mów. Od razu chłopaki pomogą (ENG only).
    Aha, wpisz nazwę hosta/serwera małymi literkami (mój domysł).
    • 33: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime30 Jul 2021
     
    ok. dzięki za info.
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Aug 2021
     
    @Jerzy72, czy udało Ci się coś dowiedzieć w sprawie tych problemów wspomnianych?
    Mam dzisiaj od kilku godzin podobne objawy u siebie.
    Mam takie hosty jak na powyższym zrzucie ekranu u Jerzego72. I u mnie sytuacja jest taka, żee nic nie aktualizowałem, przez jakiś tydzień jak mam zmontowanego FujiNET-a (wersja 1.0) wszystko smigało elegancko. Dziś nagle sobie odpalam i nie działa. Ale host atari-apps.irata.online łączy się i wszystko śmiga elegancko, a pozostałymi dwoma mam przy próbie wejścia na hosta około 30 sekundowy zwis, po czym na dole "error mounting host slot" i wifi się restartuje i łączy na nowo, ale nadal to samo - jeden host łączy, pozostałe nie. Od czasu do czasu na chwilę udaje się połączyć z którymś z pozostałych hostów, ale działa tyo tylko wtedy przez chwilę, po czym znowu zwis.
    • 35:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Aug 2021 zmieniony
     
    Sam sobie odpowiem. Choć nie wiem dlaczego tak się dzieje, to dzisiaj wszystkie dolegliwości wczorajsze ustały, a wszystkie serwerki TNFS śmigają mi elegancko.

    Jak by ktoś wiedział co może być przyczyną takich jednodniowych perturbacji, to miło by było wiedzieć. Czy to jest wina serwerów, czy łączy internetowych, czy problem leży raczej po stronie hosta, czy po mojej?

    Edit: a nie... jednak tylko przez 10 minut było wszystko dobrze i znowu mam z powrotem te same problemy co wczoraj. Dziwne...

    Edit2: ciekawe, że problem jest powtarzalny jeśli chodzi o to, których serwerów dotyczy. atari-apps.irata.online chodzi zawsze elegancko i nigdy z nim nie ma problemu, a z pozostałymi dwoma są te kłopoty u mnie cały czas.
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Aug 2021
     
    Masz możliwość zanalizowania połączenia do tych felernych serwerów? Jakiś traceroute/tracert czy tracepath? Moze cos po drodze ci moderuje ruch UDP?
    • 37:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Aug 2021
     
    Mam windę, więc tracert. Jednak tracert mi nic nie zwraca niestety, same upłynięcia limitów czasu. Ale to na wszelkie serwery jakie próbuję. Ale może to dlatego, że łączę się przez internet komórkowy? Ma to jakieś znaczenie? Raczej słaby ze mnie sieciowiec...
    • 38: CommentAuthorpigula
    • CommentTime10 Aug 2021
     
    Ma niestety duże. Nie działa shutbox i czasami przy dużych obciążeniach słabo chodzą serwery tnfs z sieci Internet. Osobiście używam łącza T-Mobile w domu a UPC w pracy, różnica kolosalna na plus drugiego rozwiązania. Może jak zadomowi się na dobre 5G, sytuacja ulegnie zmianie.
    • 39:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Aug 2021
     
    Hmm... Ja mam w domu ten internet w playu akurat. Z tym że generalnie internet na komputerach śmiga mi elegancko, żadnych przerw, zastojów, filmy z youtube w full hd, ściąganie szybkie, połączenia zdalne z kamerkami itp. też wszystko śmiga dobrze.
    Ciekawe jest, że serwer atari-apps.irata.online łączy mi się zawsze idealnie, i śmiga bez problemów zawsze. Natomiast fujinet.online i fujinet.pl wykazują te problemy. Czym się różnią te serwery z mojego punktu widzenia między sobą? Może mają różne oprogramowanie te serwery? Albo po ich stronie występują jakieś problemy? Czy ktoś jeszcze ma takie objawy jak moje?
    • 40: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    Tak jak Ci pisałem na łączu t-mobile mam podobnie- nie ma znaczenia tutaj serwer tnfs. Są przedziały czasowe, że mogę korzystać tylko z lokalnego własnego.
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    na "łączach" komórkowych FN leży, gdziekolwiek i na czymkolwiek tego nie sprawdzam to załadowanie nawet pojedynczego "xex'a" stanowi duże wyzwanie wyzwanie.
    • 42:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    Ciekawe jest to, że inne urządzenia działające na tym samym module WiFi (a mam w domu takich kilka.... naście ? ) nie sprawiają kłopotów z łączeniem się z czymkolwiek z czym się łączą, tak przez stałe łącze kablowe jak i przez komórkofon.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    może udp się do tego dokłada.
    • 44: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Aug 2021 zmieniony
     
    Pecuś - to nie jest tak, że tylko fujinet na łączach mobilnych się sypie. Osobiście korzystam z wielu rozwiązań vod i tutaj widać wyraźnie lagi podczas uruchamiania i pierwszego buforowania. Na łączach kablowych leci to zdecydowanie szybciej. Ja w miejscu zamieszkania nie mam niestety innej opcji bo Toya, która przygarnęła hajs 2lata temu z UE na położenie światłowodu w terenach podmiejskich nic w tej materii u mnie jeszcze nie zrobiła. Dlatego cicho liczę na małą rewolucję w przypadku 5G. Pinokio ma rację większość rzeczy w fujinet leci po UDP i na sztywno ustawionych portach - a warto dodać, że chyba żadna sieć GSM nie daje klientowi indywidualnemu publicznego adresu IP.
    • 45:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    Macie rację UDP tu nie pomaga. I nie twierdzę, że to problem tylko FN.
    Ale, tak czy inaczej, wydaje mi się, że coś musi być w sofcie "niedorobione". Bo sprzęty oparte na tym ESP, które mam w domu, jak się rezerwowo przepinam na GSMa działają tak samo jak po kablu.
    Pomijając transfery i pingi same połączenia z serwerami są stabilne.
    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Aug 2021 zmieniony
     
    Ale czy one korzystają z UDP? Druga sprawa to stos sieciowy - jest opcja, że np. ten w FN ma nisko ustawione timout-y albo co i transfer szlag trafia. Ślę raczej obstawiałbym UDP samo z siebie. Ewentualnie specyfikę kombinacji UDP+GSM. Można sprawdzić za pomocą traceroute ustawionego na UDP zamiast ICMP.
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    Rozumiem, dzięki za informacje. No cóż, to może jakoś przyszłościowo konstruktorzy FujiNET pomyślą jak to ustrojstwo zuniwersalnić, bo ja na przykład korzystam głównie z internetów mobilnych i raczej nigdy się to nie zmieni, a dotyczy to prawdopodobnie bardzo wielu osób, które podobnie jak ja wyprowadziły się z miasta na wiochę. Nie zamienię świeżego powietrza i przestrzeni na kablówkę, a wręcz przeciwnie, mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w przyszłości wyniosę się na jeszcze większe zadupie:-)

    Jak rozumiem FujiNET korzysta z protokołu UDP - szybko pogooglałem i widzę, że w przeciwieństwie do TCP, UDP ma działać szybciej kosztem niesprawdzania błędów. Czy z tego dobrze rozumiem, że wynika, że po prostu po sieciach komórkowych jest więcej błędów transmisji, przez co protokół UDP się nie sprawdza? Z kolei TCP przeprowadzając kontrolę błędów pewnie przesyła powtórnie błędne pakiety i dlatego internet na komputerze działa normalnie, a już w Fujinet przez UDP są kłopoty, tak?
    Czy jeśli tak, to jest taka możliwość, żeby Fujinet działał z wykorzystaniem TCP? Czy to kwestia oprogramowania w ESP?
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    @Pecus, zajrzyj do kodu FN, może coś Ci przyjdzie do głowy...
    • 49:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    @jhusak :) Chyba przeceniasz moje umiejętności :)
    Ta klawiatura wirtualna do lr-atari800 to raczej wypadek przy pracy niż reguła :)
    Poza tym nie mam FN, więc nie ma na czym testować.

    Ale popatrzeć w sumie nie zaszkodzi.
    • 50:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Aug 2021 zmieniony
     
    miałem takiego pomysła, żeby postawić tnfs-proxy, mam "już" działającego tnfs'a w pytongu3.
    Może by to bardzo dramatycznie nie pomogło, ale takiego proxiaka możnaby postawić wewnątrz swojej sieci i oprogramować tak, żeby był bardziej uparty w czytaniu z zewnętrznych serwerków.

    W sumie to można sprawdzić, czy by to coś pomogło od ręki - ->link<-
    odpalić
    python3 tnfs_client.py [<tnfs-server>] [<tnfs-port>]
    i zobaczyć, czy będzie działać lepiej na PC