atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

1.  
    #Atari8bit #FujiNet shown here is an example of what an IMAP adapter for N: would look like, and how it would function, to deal with e-mail boxes at the OS level. ->link<-
    • 2:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony

Walczę z tym 1.0. Doszło do tego, żeby wykluczyć problemy z ESP32, przelutowałem ich płyteczki. I 1.3 nadal działa (się zupgrejdował za drugim razem, bo za pierwszym wyskoczył błąd przy flaszowaniu po wyczyszczeniu flasha), a 1.0 nadal nie chce.

@Peri Noid - jesteśmy w kontakcie, jak się ociepli, przyjadę na kółku i powalczymy razem :)

@Thomas, thanks a lot

@Pirx, :D
    • 3:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 May 2021

SUKCES!
    Zamieniłem w FN układ CP2102 w obudowie QFN28 - kupiłem przejściówkę RS232 opartą o taki układ ze sklepu modulosy.pl.
    Na pierwszy rzut oka - na FN od zaxona - oryginał, laserowo wycinany napis, widoczny pod światło - ale nie działa.
    Na przejściówce w sumie chyba nadruk, zero lasera. Ale DZIAŁA!

Po wymianie układów FujiNet 1.0 zaczęło się aktualizować z wciśniętym przyciskiem A (lewym).

A więc jeszcze raz - sukces!
  2.  
    #Atari8bit This video focuses on setting up #VSCode and #PlatformIO under Linux (as an example), so that you can hack on #FujiNet #ESP32 firmware! (or, just get a head start on builds before they reach production!)
    • 5:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 May 2021 zmieniony

Missing link, tkanks :)
    -----------edit --------------
    Following instructions I have set this environment in my MacOsX Mojave succesfully.

The minor problem was missing dir2atr, which I have resolved by slightly changing dir2atr and other tools sources and compiling them.

However, making autorun.atr and copying it to data catalog resulted in unrunnable config tool, it loaded but dark blue screen at the end. Maybe I have messed something, I'll check this again.

Tools are updated by:
    1. Platform/Build system image command.
    2. Platform/Upload system image command.

---edit ---
    Fixed by updating to github cc65 2.19.
    • 6:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 May 2021

Uporządkowałem mocno kod fujinet-config - jest na githubie. Proszę tych, co mają możliwość (środowisko VisualStudioCode z działającym uploadem), aby pobawili się konfigiem.
    To, co porobiłem:
    - konfig teraz kompiluje się do 19997 bajtów (z ca 22500)
    - przerobiona procedura obsługi ekranu - teraz jest znacznie szybszy, niemal natychmiastowy
    - usunięte kilka brzegowych bugów, typu brak kontroli długości wprowadzanego tekstu.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 May 2021

cały czas czekamy na działający N: :)
    • 8: CommentAuthorpigula
    • CommentTime16 May 2021

Pin - rozumiem, że czekasz na dobry sterownik N: ale pod sparte ;)
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 May 2021

Czekam na taki, który poprawnie w systemie potrafi zainstalować urządzenie N:. Autor projektu wielokrotnie zwracał się z prośbą o pomoc w ogarnięciu tematu i chyba dwukrotnie przekierowałem go do Draco. Z Draco też rozmawiałem w temacie. Niestety do kontaktu najwyraźniej nie doszło, więc zapewne N: nie jest tu istotną sprawą ;)
    • 10:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 May 2021

Wydaje mi się, że jest jakiś problem po drugiej stronie, tzn. czytanie po sieci ciurkiem nie wiadomo ile bajtów. I to chłopaki rozkminiają.
    • 11:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime18 May 2021

@Kuba - ooo, piękna robota dla fujinetu, kuurcze, trochę to trwało, ale wreszcie się poprawiają podstawowe rzeczy. Pewnie dałoby się z tego zrobić taką perełkę, jak biosy flazzjazzcata, ale to by raczej wymagało przepisania.
  3.  
    Sorry, yes, I will get in contact with drac030 again to start work on an SDX Kernel driver. I've been taking care of a few things at once. ;)

Meanwhile:

#Atari8bit #FujiNet @BillKendrick is at it again! This time, he has written a visual tracker for the International Space Station! You can run it on atari-apps.irata.online/Networking/iss.xex
    • 13:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 May 2021

@pirx, co dokładnie masz na myśli z tymi biosami?
    • 14:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 May 2021

chodzi mi o konfigurator do ultimate1Mb i incognito, które wyglądają super hiper jazzy. Ale tak naprawdę teraz, gdy config.com ładuje się szybko i będzie szybko działał z Twoimi zmianami to już nie ma większego znaczenia.
    • 15:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jun 2021

Borg i Fujinet:

• 16: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime1 Jul 2021 zmieniony

Hej.

Nikt nie pisze, że powstał port na Linuksa na PC|Maku|Raspberry. Nadal zbieram zęby z podłogi, a jak już pozbieram, to potestuję:

->link<-

Jakoś przegapiłem dyskusję, a pomysł genialny i działa chyba wszystko czego mógłbym kiedykolwiek potrzebować:

->link<-

Update 1: Na laptopie kompiluje się i działa bez problemów z Lotharkowym SIO2PC-USB - urządzenie N: też.

Update 2: Zanabyłem drogą kupna RPi-Zero-W, będzie zabawa:

Gratulacje dla autorów!
    • 17:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Jul 2021

no pięknie!!! jeszcze trochę i może się da w miarę łatwo podłączyć do atari800 i altirry!
    • 18: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime1 Jul 2021

Nie przypuszczałem, że ten projekt będzie się dało tak łatwo przenieść na inne platformy. Oby udało się autorom wciągnąć ten fork do głównego repozytorium.
    • 19: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony

RPi Zero W dotarło.

Arch Linux na Arm6 to jakieś 10 minut na przygotowanie karty i konfigurację Wifi. Konfiguracja distcc zajmuje trochę dłużej, ale działa i bez tego - kompilacja na Raspberry to jakieś 10 minut. Źródła kompilują się bez żadnych warningów (zależnośći są minimalne: gcc, cmake, make i libbsd).

Update:
    Fujinet daje radę z hsindex=0, ale Debug trzeba przekierować na drzewo: ./fujinet >/dev/null 2>&1 lub do pliku, albo zbudować go z -DCMAKE_BUILD_TYPE:STRING=Release zamiast Debug.

Dużo informacji na terminal via ssh źle wpływa na chyżość maliny Zero :) ale jest jeszcze szansa na dalszą poprawę, bo czasem z czytaniem command nie wyrabia.

Ogólnie - świetny patent, zwłaszcza TNFS i zdalne serwery robią wrażenie, a Raspberry Pi Zero z Arch Linux Arm, szczerze, bajka.

• 20:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jul 2021

Dzięki Grelbus za testy i zdjęcia. Rzeczywiście, fajnie to wygląda.
    • 21:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Jul 2021

Myślę, że development na RPI a nie na ESP32 jest dużo łatwiejszy w sensie odbłędzania.
    • 22:

CommentAuthorJacques

Czy ktoś posiadający FujiNet mógłby zerknąć w mój post #37 w wątku o PoP i przetestować załączony tam plik? Pochodzi z Atari Age.

->link<-
    • 23:

CommentAuthorpirx

to trzebaby tylko jakiś prosty soluszon do komunikacji po SIO, może za pomocą GPIO. chyba wystarczyłby jakiś bufor 3.3V <--> 5V, resztę można w sofciku zrobić.
    • 24: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime6 Jul 2021

Na pewno byłoby to sporo szybsze od ftdi via SIO2PC-USB, aczkolwiek SIO2PC-USB też działa :).
    • 25:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jul 2021

o mamciu, GPIO to możnaby podłączyć pod carta i
    1. emulgować kartringi
    2. mieć turbo power speed transfer
    • 26:

CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Jul 2021

Kilka lat temu chciałem zrobić carta na ESP8266 do zastosowania uniwersalnego (internet, koproc, gfx converter, whatever), ale z braku chętnych na napisanie oprogramowania zrezygnowałem. Później pojawił się ESP32, który aż się prosi o wersję równoległą. SIO zabija ten projekt w mojej opinii.
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jul 2021

I dodatkowo UDP które sieje błędami. Czasem, to się tego używać nie da. Zwłaszcza z komórkami.
    • 28:

CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jul 2021

@Alex - że zabija to lekka przesadka mózgowa, jak na razie to największy sukces sprzętowo-programowy ostatnich lat. I to prawda, ilość kodu, jaki trzeba było naskrobać jest powalająca. Jakby nie Thomas, to i z tego projektu nic by nie wyszło.

@Pin - ja osobiście nie miałem problemów, ale też nie jestem takim znowóż heavy userem, poza tym mam gigabitowy światłowzwód. Co do komórwek to chyba problemo jest głównie w tym, że FJNT nie obsługuje IP6.
    • 29:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Jul 2021

Tego kodu tak dużo nie napisali. Raczej składają istniejące rozwiązania. Diskulatora od zera napisali.
    • 30: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime10 Jul 2021

Hej.

Jakby co, to tnfsd działa bez roota na Androidzie:

->link<-

Binarka (statyczna, arm7) tutaj:

->link<-
    • 31: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime30 Jul 2021

Zrobiłem dzisiaj aktualizacje FujiNeta do najnowszej wersji i koniec zabawy. Chodzi tylko karta SD. Reszta nie działa , po wybraniu innej opcji wyskakuje na dole ekranu "error mounting host slot" restartuje się i zaczyna od pokazania sieci wifi i tak w kółko. FujiNet od Zaxona 1,5. Jakieś pomysły jak to naprawić ?
    • 32:

CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Jul 2021 zmieniony

Wbijaj na Discord i tam mów. Od razu chłopaki pomogą (ENG only).
    Aha, wpisz nazwę hosta/serwera małymi literkami (mój domysł).
    • 33: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime30 Jul 2021

ok. dzięki za info.
    • 34: CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Aug 2021

@Jerzy72, czy udało Ci się coś dowiedzieć w sprawie tych problemów wspomnianych?
    Mam dzisiaj od kilku godzin podobne objawy u siebie.
    Mam takie hosty jak na powyższym zrzucie ekranu u Jerzego72. I u m