atarionline.pl JCART 1MB (8Mb) - nowa wersja! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Mi się odpaliło na emulatorze (moje ATARI ma tylko 64kB więc tylko emu).

    Tylko teraz tak.
    Zaprojektowałem sobie carta co nie reaguje na odczyt z D5XX (bo uważam, że to jest totalne nieporozumienie maxflasha). Dla takiego carta zrobiłem sobie upgrade emulatora ATARI800 (https://github.com/GienekP/atari800). Menu4CAR i od kopa całe demo przeszło.

    Czyli tak w sumie to nic nie trzeba robić, tylko dać inny typ cartridgea.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    A sprawdź to demo z repo, co zamieściłem powyżej, w poście 6 na tej stronie, bez twojego pacza.

    No i coś robię źle, bo nie działa mi car wyprodukowany przez atr2jac; robi kilka mrygnięć i selftest. Nawet car-ach robionych z dosów. Na emu atari800.
    Również nie działa ze starszą wersją Atari800MacX.

    Zapodany przez Ciebie car tak samo. SelfTest. A rom chyba XL, nie wiem, bo atari800 5.x ma coś pokręcone z tymi romami. Ale chyba XL. Tak, XL.
    • 3:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023
     
    Na tej stronie mam 2 posty. Chyba u mnie coś inaczej jest.

    Z Twoim fixem śmiga! Maxflash_OLD
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Ten car śmiga mi też.
    Se porównam co jest źle z tym co sam sobie produkuję.

    Ale ale. Gdzie to menu Numena na początku?

    Użyłeś starej wersji menu4car, nie?

    A co do postów zapomniałem, że inaczej numeruje, jak się jest zalogowanym i kimś innym, bo prywatne posty zmieniają numerację.

    chodzi o tego atra: ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Tak wziąłem najstarszą, bo pamiętam gdzie dać breakpointy jak się sypie, ale się nie sypie :)

    ATR2JAC'em: zaczyna wczytywać i potem coś nawala.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    A u mnie NumenATR.car nie zaczyna czytać, jak stawiałem pułapki to dochodziło do jsr BYEBYE dobrze, a jmp BYEBYE szło (nie wiem jak, nie sprawdzałem) do SELFTEST. Może masz jakiś specjalny ROM?
    • 7:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    ROM mam XL (chyba bo to nigdy nie wiadomo)

    EDIT:
    A wersja kasetowa Numena działa :)
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Dec 2023
     
    Kasetowa działa z kasety ;-) Sprawdzone :-D
    • 9:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Utknąłem na takim czymś.

    ATR2JAC zamieniam.
    Znajduję:
    8D 01 D3 A9 E0 20 B5 3B A9 FF
    Ostatnie FF zamieniam na FE i wczytuje mi aż do menu.

    Tylko potem jest jakiś kod, nie wiem skąd wczytany.
    Pod adresem w RAM $32A2 jest FF. Jakby tam było FE to wszystko rusza od kopa. Ale nie mogę tego fragmentu znaleźć na dysku. Może to jakoś spakowane/zaszyfrowane?

    Edit
    Jakby gdzieś w kodzie po wczytaniu menu wcisnąć:
    LDA #$FE
    STA $D301 ;(PORTB)

    To działa wszystko.
    • 10:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Na około ale śmiga :)
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Żesz kurka, zapomniałem o SIOPATCH.
    Będzie testowane. Bo jeśli to tylko w dwóch miejscach, to w źródłach da się poprawić.
    Pliki są skompresowane deflate i połączone w jeden wielki xex, który jest ładowany do RAM przez drugi wielki xex.

    Ten Numen_ATR.car mi wyświetla BOOT ERROR w kółko.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Na razie jestem w menu zachowując kompatybilność :)

    ---edit ---

    Jest! Dzięki GienekP za research - znakomicie ułatwił, szedłem jak po sznurku :)

    Załączone demko Numen.ATR działa z AtariMaxFlash i JatariCart!


    Po przycięciu zadziała także z JatariCart256kB.
    • 13:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Dec 2023
     
    Poprawiłem w tym Numen_ATR.car sumę kontrolną w nagłówku, bo grzebałem na żywca hexedytorem. ATARI800 łyka bez problemu, ale Altrirra i Atari800Win już się doczepiły.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023 zmieniony
     
    Ja poprawiłem w źródłach, 0xF już (wirtualnie) wie i pewnie doda do repo.
    Moja poprawka działa zawsze, niezależnie od początkowej wartości portB. Czyli i xex, i dysk, i sio2sd, i cart. Można odpalać z użyciem podmienionego romu, to może być ważne, jak ktoś coś ma dziwnego zamiast romu.
    Możesz więc usunąć, żeby nie panoszyły się różne wersje tego samego :)

    Sprawdzałeś atr2jac z qmegiem np? Bo tam są skoki do środka romu z pominięciem wektorów.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Dec 2023
     
    A, co do breakpointów, to mads emituje plik z labelami (-l), które można wczytać do atari800 -label-file <f> i wtedy w monitorze można ustawiać breakpointy na labele oraz przy disasemblacji pokazuje labele w komentach.
    • 16:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Dec 2023 zmieniony
     
    O z tymi breakpintami to nie znałem.

    atr2jac bazuje na zwykłym romxl. Ale już wiem, że chyba muszę wrócić do pierwotnej koncepcji czyli podkładania się pod "nowe urządzenie". No parę pomysłów mi przyszło po dzisiejszej zabawie. :)

    P.S. Wywaliłem wszystkie robocze CARy...
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Dec 2023
     
    Domyśliłem się z kontekstu z tymi labelami :)

    No i git. Teraz są tylko oficjalne w obrocie.
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    @Peri Noid - zrobiliśmy, co nic nie piszesz :) Specjalnie dla Ciebie na Gwiazdkę :)
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    A to jak na gwiazdkę to muszę poczekać... Dobrze, że został mi jeden twój cart, idealnie się nada :-D
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Jakby co, to ten 256kB też się nada do tego celu. Można powiedzieć, że jest idealny. A z tą gwiazdką to już jest czas, potem nie będzie czasu, bo rodzina, odwiedziny, itp...
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    Domyślam się, że byłby idealny. Ale został mi tylko taki 1MB. Ale ponieważ chwilowo nie mam. Dla niego zastosowania, mogę go użyć.

    Chyba, że gdzieś jeszcze mam carta gienkowego... Muszę sprawdzić.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Załączam flasher. Odpalić i nagrać :)
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    O... Znalazłem cart gienkowy! A w zasadzie samo PCB. Muszę pokopać za GAL-em. I potrzebowałbym wersję Numena na 512KB.

    A tymczasem nagrałem na Jacarta 1MB i ... działa. Super. Zdziwiło mnie trochę to, że ładuje się jakoś tak... porównywalnie z tym co wyciąga Karinka. Myślałem, że będzie szybciej ale rozumiem, że wąskim gardłem są tu procedury odczytu "jak ze SIO" i to by wszystko tłumaczyło.

    [Edit]
    A jednak nic nie potrzebuję. Wysmażyłem ATF (z braku GAL-a), wziąłem wsad od @jhusak, uciąłem w połowie, wgrałem na kość T48 - i działa. I super. Dzięki za prezent gwiazdkowy :-D
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Dec 2023 zmieniony
     
    W przypadku silnika atr2jac odczyt odbywa się pod obrazem przed przerwaniem. Stąd dużo mniejsza prędkość transmisji, niż mogłaby być gdyby ekran był wyłączony. 50 sektorów na sekundę, jakieś 6k/sek.
    W sobotę nie trzeba ucinać fizycznie. Po prostu przerwać podczas odczytu wciskając Reset, jak zaczynają się puste banki.
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2023 zmieniony
     
    NOWA WERSJA (usunięty bug w ładowaniu przy kompresji 2):

    ->link<-

    Wygenerowałem w ramach prezentu świątecznego 65 obrazów kartridży MAXFlash/JCart z prawie wszystkimi grami Homesofta:

    ->link<-

    Pod linkiem są 2 paczki - paczka plików .car i paczka flasherów - .xex
    • 26:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime19 Dec 2023 zmieniony
     
    Brawo! dziękuje :-)
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Wow! Teraz powinny cie zasypać zamówienia na jacarty :-D Czego Ci serdecznie życzę.

    Swoją drogą - wyobrażacie sobie coś takiego? Biblioteka wszystkich (prawie) gier poustawianyvh na półce w formie 65 cartów? "Gry na Atari - dzieła zebrane".
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Dec 2023 zmieniony
     
    :D A tak naprawdę, to dużo z tych gier jest powiedzmy nieciekawych. To tak, jakby ktoś chciał obejrzeć wszystkie filmy z danego roku. kilka dobrych, jeden wybitny, kilkanaście ambitnych, a reszta to lepsze lub gorsze gnioty. u nas w PL mamy ten komfort, że nasze gry nie schodziły poniżej pewnego poziomu. Z drugiej strony aktualnie powstaje dużo gier-wprawek nie wydanych oficjalnie, tylko upublicznionych samodzielnie ku chwale autora. I tych jest sporo w tym zbiorze.

    Aha - nie testowałem wszystkich gier, ale te co testowałem działały :)
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    To dokładnie tak jak z kasetami składankami "w epoce" - jedna gra dobra, jedna średnia i dopchnięte crapem.
    • 30: CommentAuthorxangel
    • CommentTime23 Dec 2023 zmieniony
     
    No dobra, zrobiłem sobie jeszcze duży zestaw gier i na emulatorze jest wszystko OK, a na real hardware jest problem. Są 3 strony gier i z pierwszej odpalają się wszystkie, z drugiej nie odpala się ostatnia, a z trzeciej dwie ostatnie :)
    Czy może ktoś sprawdzić na JCarcie albo na Maxflashu?

    No i przy okazji życzę wszystkim Wesołych Świąt!
    • 31:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Dec 2023 zmieniony
     
    Ktoś sprawdzi :)
    -- edit --
    Nagrałem cart.bin przy pomocy menu4car -b cart.bin -o cart.xex jako flasher.
    Sflaszowałem AtariMax i JatariCart i... wspomniane gry działają.

    River Raid
    Zorro
    Zybex

    Natomiast jakiś problem z Alley Cat - ta dochodzi do trainera i się wiesza po wciśnięciu spacji :/ Na emulatorze jest ok.

    A nie, wyciągnąłem jakiś stary JCart i on ma błędy weryfikacji. A na nowym działa ok.

    Użyj opcji verify we flasherze, może coś z kartridżem.
    • 32: CommentAuthorxangel
    • CommentTime27 Dec 2023
     
    To jeszcze pytanie: czy w takim razie, żeby zrobić programowanie z weryfikacja, powinienem wcisnąć OPTION + START?

    I szybkie drugie pytanie: czy jakoś mogę wymusić, żeby Atari wystartowało mi z SIO2SD zamiast z carta? Jakieś przytrzymanie Option czy Select czy coś?
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Dec 2023 zmieniony
     
    Bootblock wygenerowany przez Menu4car pozwala pominąć kartridż przez trzymanie "SELECT" podczas włączania komputera.

    A weryfikacja działa "z opóźnieniem". Dane się zapisują poprawnie (bo weryfikacja jest "w locie"), tylko po chwili są już niestabilne. Dlatego po zapisie należy zrobić weryfikację wciskając OPTION we flasherze. Pracuję/myślę nad ulepszeniem tego procesu.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Dec 2023
     
    Ja jeszcze dodam Kuba, że wszystkie podesłane przez Ciebie wersje gier wrzuciłem też do archiwum gier (katalog Inne): ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Dzięki :)

    Wprowadziłem kompresję zx0 i teraz mam 62 kartridże :) Nie publikowane jako release.
    • 36: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    @Kaz
    A8 Best Game Pack.7z --> nie działa, error 500
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    To zupełnie inny plik niż Husakowe gry, więc w razie dłuższej dyskusji polecam wątek o archiwum gier: ->link<-

    Nie wiem dlaczego serwer zgłasza błąd 500, u mnie plik działa poprawnie i jest poprawnie załadowany na serwer.
    • 38:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    @bartgo: zgłosiłem to w nocy około 1 ale dostałem wymijającą odpowiedź od Kaz'a :)
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    I niestety dalej mogę udzielić tylko wymijającej odpowiedzi - nie wiem jaka jest przyczyna błędu. Parę łebskich osób już próbowało zaglądać i wszyscy polegli.
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2023 zmieniony
     
    Może problem jest taki, że ten plik ma 1.2GB i jest wyłuskiwany z zipa za każdym razem gdy go ktoś chce ściągnąć. Nawet nie wiedziałem, że mamy tyle gier BEST :)

    Myślę, że wrzuć to Kaz oddzielnie, do katalogu "inne" w zwykłej bazie TOSEC, bo to jest zbiór zamknięty i nie trzeba go uploadować za każdym razem.

    Możesz też pogadać z twórcą tego rozwiązania, on Ci coś podpowie.

    Koniec offtop.
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    I znowu nowa wersja. ->link<-
    Poprawione wykryte błędy:
    Fixed a bug when one file added.
    Fixed verify, when trimmed block was loaded (blocks are loaded with FF trimmed on both sides)
    Fixed 8k cart handling.


    Oraz dodane:
    Apultra compressor is now optionally compiled. ZX0 is obligatory.
    Extended maximum number of pages to 6.
    Now menu decompresses into ram.
    • 42: CommentAuthorxangel
    • CommentTime4 Jan 2024
     
    Musze napisać, że nie wiem, co mi tam nie działało z tymi ostatnimi grami. Wczoraj wsadzałem carta do dwóch Atarek i śmiga. Dziwna sprawa.

    Jeśli możesz, to rzuć okiem, bo wydaje mi się, że któraś poprzednia wersja pozwalała wrzucić DOS 4.01 a obecnie mam błąd: DOS 4.01.xex length: 10980 type XEX... Error in xex file 'DOS 4.01.xex'
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    Bo dorzuciłem kontrolę:) ale sprawdzę.
    -----
    Jest jeden bajt za dużo na końcu, usunąłem i załączyłem.
    W sumie nie bardzo mógł działać, jesteś pewien, że działał? Może inna wersja, ta bez spacji na końcu?

    W sumie to nie wiem, czy sprawdzać, czy nie, bo jak działa...
    Oki, dodam przełącznik "force" przy okazji.
    • 44: CommentAuthorxangel
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    Hmm więc takie wieści.
    DOS poprawiony oczywiście działa. Wydawało mi się, że wcześniej działał, ale ręki nie dam uciąć - być może nigdy nie działał i nie zauważyłem jego braku :)

    Joytest przestał działać.

    Boulder Dash zaczął dobrze działać - już nie wyświetla tych dziwnych kresek na ekranie wyboru żyć.

    Moon Patrol także zaczął dobrze wyświetlać (bez takich kresek na ekranie tytułowym).

    Tak więc jest prawie super :)
    Resztę gier posprawdzam w wolnym czasie, czy nic nie odpadło.

    [EDIT]
    Jeszcze Miner przestał działać.
    • 45:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    Namierzyłem te 2 problemiki, dzięki. Poczekaj z tym testowaniem, bo wiele programów polega na istnieniu display listy pod bc20 i pamięci ekranu pod bc40, m. in. Joytest. Dziś albo jutro zrobię update. To już było zrobione, ale w ferworze się przesunęło w miejsce, gdzie jest nadpisanie pamięci po uruchomieniu gry.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    Nowa wersja ->link<- - poprawki:

    Extended max number of pages to 7.
    Changed reboot when xex file truncated to success - more files are handling well; this is also more expected behaviour.
    Fixed temporary mess with ZX0 submodule - changed to private one
    Removed help options which were not finished / not working.
    Reset Ch register after loading.
    Added -F - force option - which adds broken xex files with a little checking. Only in command line. May change in the future to opposite - strict.


    Działają oba dosy, Miner oraz Joytest.
    • 47: CommentAuthorxangel
    • CommentTime4 Jan 2024
     
    Ok, skompilowałem, jutro będę testował.
    Przydałby się taki manual na githubie z przykładowym plikiem menu.txt bo dziś znowu kombinowałem, jak dodać do menu opcję c0 bo dawno nie używałem :)
    Help helpem (bo dotyczy głównie linii komend) ale przykłady są zawsze najlepsze, chociaż to moje zdanie. Tak samo jeśli chodzi o te algorytmy kompresji - mi to nic totalnie nie mówi :)
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2024 zmieniony
     
    Ok, dodam.

    -c 0 możesz dodać do linii polecenia, będzie obowiązywało dla wszystkich.

    menucar menu.txt  -c 0


    możesz też dodać jako trzeci parametr do pliku z grami

    Gra|gra.com|c0


    Ale c0 wyłącza kompresję, a w ustawieniach domyślnych wybiera kompresor, który kompresuje najlepiej.
    • 49: CommentAuthorxangel
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Ok dzięki.
    Na razie wszystko z przetestowanych działa.
    A z tym c0 to wiem, ale nie pamiętałem, jak to dodać na końcu linii w pliku menu.txt - czy po myślniku, czy po tej pałce pionowej.
    A chciałem tymczasowo wyłączyć kompresję tylko dla Joytest, żeby sprawdzić co i jak.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jan 2024
     
    Generalnie dla kompresji c0,c2 i c3 jest ten sam kod loadera, więc jak dekompresja nie zawiedzie, to nie będzie różnicy. Natomiast c1 jest strumieniowa z buforem cyklicznym 256 bajtów, i to jest inny loader, bo kompresuje cały plik warstwę niżej. Może się zdarzyć, że coś nadpisze ten bufor i dekompresja pójdzie w maliny. Jest on w adresach $800-$8ff.