atarionline.pl Doroczny konkurs ABBUC na software/hardware - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    Wyniki:

    ABBUC Software Contest 2020 results were announced some minutes ago:

    1. Last Squadron
    2. Disc o' Pop
    3. Agent B.R.D.
    4. Oxygen Be
    5. Dr. Sparkz
    6. Detonationix
    7. Go Lucky
    8. The Lady
    9. Persistent
    10. There are many
    11. Flamingos
    12. Tree Simulator 4K
    13. Twiddles


    Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    Miejsce 1, kolega Shanti77 (gratulacje!)

    Shanti77:

    Full version game from ABBUC cometition.

    The game recognizes PAL / NTSC system and adjusts its speed, colors and music. There are 4 levels at the end of each one you have to defeat the boss. There are 2 types of shots, the special shot is fired by pressing the fire button several times or by using the second fire button (if you have one).

    Last Squadron will be released in an extended version on cartridge, featuring new levels, new enemies, different bosses and additional graphics, among others.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    4. Oxygene Be (klon Uridium) kolegi Larsa.

    Lars:

    Full version game from ABBUC cometition 4th place.

    Oxygene Be is a simple horizontal shooter game like Uridium. I is a completely rewritten version of my old Oxygene game from 1988.

    The game runs smoothly only on PAL and need 64kb. I hope to bring it also on NTSC systems (60hz) in a smooth way.

    Your mission:

    With your small space craft, fly horizontal over a big ship and destroy small jets on runways all over the big ship. Also destroy the enemies in front. The enemies shoot simple single shoots, but they get more angry the more you destroy. The color of the enemies changed. Are all need jets and enemies destroyed, land your space craft on a empty runway near the end of the big ships. To do so, fly straightforward over the small arrows from the left side. To make missions not so simple, there exists high buildings on the big ship, see there shadow. A touch cost lot of energy, most the time the own space craft. So be careful. There are 10 missions with 10 different big ships. If all missions done, get to the next level at mission #1.

    I hope you enjoy it.

    As soon as my freedns is working again I will release the complete sources on github.
    Lars
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    3. Agent BRD, ale o nim pisaliśmy osobno:

    ->link<-

    więc tylko plik.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    12. Tree Simulator 4K od kolegi Gorgha:

    Gorgh:

    Hello dear friends,
    I decided to present here my ABBUC entry, because rules of this program might be vague for some of the people. It's simply a tree growth simulator in which we can influecne the shape of the tree. It has only 4kb size and it took me a week to write this. This is not a typical game, rather experimental project, because you can't win or lose. The tree grows until the certain point, and then you can "admire" its form. There are couple factors that one can change:
    SUN- direction of the sun rays, which influences the direction of new branches and sub-branches.
    WIND- the direction of the wind that influences the skew of branches. Branches tend to change their direction gradually.
    CUT- cutting the branches, once you cut the branch it stops growing, but the subbranches keep growing still.
    Those factors can be changed multiple times at any given moment.
    Other options are:
    STOP: stopping the growth just to "admire" the shape or to have a little break.
    PLAY: restarting the growth at normal speed
    FAST: starting the growth at maximum available speed (could be interesting for users with more CPU power)
    I had fun making it and I hope you will have fun playing it as well


    O tym programie nagraliśmy materiał, który jest na naszym kanale:

    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020 zmieniony
     
    9. Oraz gra, którą Gorgh już u nas wstępnie pokazywał czyli Persistent:

    ->link<-

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    7. Go Lucky od kolegi PPS-a:



    Download tutaj:
    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Last Squadron

    Kilka słów o mechanice.
    Strzelamy trzymając ogień zamiast go wciskać (ciężko jest wciskać ogień przez całą grę;)
    Specjalny strzał jest ograniczony czasowo, im szybszy strzał, tym dłużej będzie trwał drugi strzał. Pozostała ilość użyć znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu (max = 3), najlepiej zachować coś na bossa. Jeśli ktoś posiada joystick kompatybilny z SEGĄ, to ma do dyspozycji 2 przyciski, którym również można odpalić strzał specjalny.
    Istnieją trzy rodzaje ulepszeń:
    1) prędkość, samolot będzie się szybciej poruszał
    2) osłona, wzmacnia osłonę samolotu, dodatkowo przyspiesza jej regenerację i przywraca całą energię
    3) prędkość strzału, dodatkowo wydłuża czas trwania strzału specjalnego
    Każde zebrane ulepszenia dodaje jedno użycie strzału specjalnego.
    Każdy Boss składa się z dwóch części, z których każdą należy zestrzelić osobno, o czym świadczy czarny kolor danej połowy.

    Istnieją 4 poziomy, każdy z własną muzyką.

    Dodatkowe życie jest za każde 10 000 punktów.

    Gra w wersji rozszerzonej zostanie wydana na cartridg'u, bedą dodatkowe etapy, przeciwnicy, bossowie, grafika ...
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Gratulacje Shanti77, nie tylko świetne wykonanie, ale i autorska gra! Wczoraj w nocy trochę ogrywałem grę na zoomie, podobała się.
    • 10:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    @shanti77
    "Gra w wersji rozszerzonej zostanie wydana na cartridg'u"

    Kiedy i komu mam zapłacić? :)
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    @shanti77: Gratulacje za zasłużone pierwsze miejsce! Świetna gra!
    Nie mieliśmy porządnego 1942 na Atari, a teraz mamy :)
    • 12:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Dzięki

    @ccwrc wydawcą będzie Paweł Sikorski.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Rewelacyjna gra pod każdym względem, tak pięknego i grywalnego "vertical shootera" na naszym Atari brakowało, a teraz mamy! :-)

    Oczywiście kupię bogatszą wersję na cartridgu gdy się tylko pojawi, ale byłoby wspaniale, gdyby nabywcy oryginału mieli też do dyspozycji wersję ATR lub binarną, żeby nie musieć sięgać zawsze po cartridge do pudełka - tak jak będzie to np. w przypadku Adam Is Me.

    Gratulacje raz jeszcze za kolejny growy przełom na Atari 8-bit :-)
    • 14:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Miejsce 1, kolega Shanti77 - ale to ładne i kolorowe!
    Gdzie i kiedy będą zapisy na grę?
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    • 16: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    @shanti77 - gratulacje, świetna gra i silnik!
    • 17:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Nov 2020
     
    Dzięki, fajnie że gra się spodobała.
    Zapomniałem dodać ,że gra korzysta z XBootDOS'a od XXL'a.
    • 18:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    No Last Squadron wymiata! :) Gra na miarę River Raid ;)
  1.  
    Shanti miszcz!
    • 20:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    uuuu, ale piękna gra.
    Ogrywam już drugi dzień.
    gratulacje Shanti!
  2.  
    Pięknie wygląda na CRT i super się w nią gra .Kozak!!
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @shanti77, przyłączam się do słodzenia:-) Jak jeszcze Cię nie mdli, to powiem, że jest miodzio:-) Gratulacje, to jest majstersztyk.
    • 23:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    @Mq no właśnie, ktoś by mógł trochę ponarzekać ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Dobra:-) Mi się nie podoba, że te czołgi tak ciągle po dwa wyjeżdżają:-) A dalej nie wiem, bo nie miałem aż tyle czasu żeby popykać:-)

    Ponieważ nie grałem, to sam nie sprawdziłem, ale chętnie przeczytam info, jaka jest struktura rozgrywki, w sensie czy są jakieś poziomy, ile jest poziomów, czy jest jakieś zakończenie itp.?
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    arrrgh, mam znów goły system ściągŋłœm altirre i cóś nie rusza na altirra OS, sypie boot errorem. Coś źle robię, czy "działa tylko na atari" :))))))
    • 26:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime16 Nov 2020
     
    Mi właśnie też na altirrze nie odpala, czyta parę sektorów, brrrrr i dupa.
    • 27:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    @Mq post #8, zakończenie jest, czołgi czasem pojedyńczo wyjeżdżają ;)

    @pirx,@mav jak pisałem wcześniej, gra korzysta z XBootDOS'a od XXL'a, być może działa on tylko z oryginalnym Biosem. Wymogiem ABBUC jest żeby działało na Atari ;)
    • 28:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    A dzięki, nie skupiłem się:-)
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    wcięło mojego posta !??

    Fajna gra,ładniej się prezentuje niż sławetny "1942" do tego kilka etapów i BOSS,brawa,takiej gry brakowało :D.


    @Mq
    Wszystko jest :D
    "There are 4 levels at the end of each one you have to defeat the boss."
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020 zmieniony
     
    Pograłem trochę więcej w Last Squadron, nie wiem czy to kwestia joysticka (QS II Turbo - w sumie dobry) czy skończenia 40-ki na początku tego roku, ale sterowanie wydaje mi się nieco pływające i nie dające pełni kontroli, też tak macie? ;-)

    Poza tym ta gra jest epokowym wydarzeniem, wtedy byłaby platform-sellerem :-)
    • 31:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    @Jacques pewnie twój joy ma za duże "martwe pole", dopiero przy większym wychyleniu zaczyna działać, gra odczytuje położenie manipulatora co ramkę, czyli 50/60 razy na sekundę.
    Ja gram na padzie od PS4 + adapter od 8bitdo , działa to bardzo dobrze i mam 2 przyciski.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Pirx, Mav - mi na Altirrze odpala, z niej zgrałem filmik zamieszczony wyżej. Zamiast Altirra OS, który z wieloma rzeczami jest niekompatybilny, zainstalujcie sobie ROM-y z Atari, wtedy będzie dobrze :D

    Ja z kolei dostałem sygnał, że właśnie na real Atari koledze nie zadziałało, ale nie pytałem jeszcze o konfigurację.
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020 zmieniony
     
    @shanti77
    Dzięki, sprawdzę i porównam na padzie przez interfejs TOM R2, choć ten QuickShot nie wydaje mi się specjalnie "wyhuśtany" ;-)

    P.S.
    Są lub będą jakieś cheaty w docelowej wersji? :-)
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Śpieszę donieść, że drugi przycisk fire przełączający broń w Last Squadron działa poprawnie również z moim (S)NESctrl. Trochę ludzi ma ten interfejs, więc mogą sobie pograć z wykorzystaniem tej funkcji.

    W związku z tym prawdopodobnie będą też działały konstrukcje Joy2B popularne na atariage, ale to już by musiał ktoś z takim joyem sobie sprawdzić.

    Ten drugi przycisk fire na pinie 9 nie jest tylko standardem Segi. Ten standard jest bardziej standardem Amigi, ponieważ na Amidze było w latach świetności trochę gier, które korzystały z drugiego przycisku fire i one były pisane właśnie na pin 9. W latach świetności Amigi niektóre znane nam popularne joysticki były produkowane w wersjach z odrębnymi fire (np. fire pod palcem wskazującym i pod kciukiem miały odrębną funkcję i jeden z nich podłączony był właśnie do pinu 9). Nie pamiętam teraz które (może Python któryś?), bo rzadko w sprzedaży takie joysticki można znaleźć (nie spopularyzowały się najwyraźniej), ale czytałem o tym w czasie projektowania (S)NESctrl i testowania gier na Amidze.

    W Amidze podobnie jak w Atari na tym pinie jest wejście potencjometryczne, które działa tak samo. Np. gra Flashback obsługiwała ten standard i na drugi przycisk fire tam się akurat wyciąga i chowa broń. Na Amidze w grach obsługujących dwa przyciski fire standardem było, że w opcjach trzeba było się przełączyć na obsługę takiego joya, a w przeciwnym razie obsługa funkcji dodatkowych była jakoś inaczej zorganizowana, np. z klawiatury, albo jakimiś kombinacjami fire+kierunki itp. Oczywiście lepiej jest zrobić to z automatu, żeby jednocześnie drugi przycisk fire i np. jakiś klawisz obsługiwał dodatkową funkcję.
    A czy w Last Squadron bez drugiego fire da się to jakoś przełączać?
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Skoro gra się trzymając fire, może podwójne szybkie naciśnięcie FIRE mogłoby przełączać broń?
    • 36:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    @Jacques i właśnie tak to działa, kilkukrotne szybkie wciśnięcie Fire odpala strzał specjalny ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    A, to super :-)
    • 38:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Potwierdzam: super:-) Fajnie to wymyśliłeś, jest git. A w ogóle to na żywym Atari świetnie dobrane kolory, bardzo ładnie wygląda to wszystko całościowo.

    Kurde, no na prawdę nie ma się tu do czego przyczepić w tej grze. Jak już bym miał na siłę szukać, to ja nie lubię jak mi coś znienacka wylatuje z dołu ekranu i nie mam jak tego uniknąć, podobnie jest w niektórych momentach np. w Gyruss - ale to tak jest w wielu grach, że się trzeba na pamięć nauczyć jak lecieć. Z drugiej strony tutaj można lecieć bliżej środka ekranu, a nie za blisko dołu, wtedy jest czas na manewry przed takimi atakami z dołu. Muszę jeszcze popróbować i poćwiczyć, ogólnie gra się miodnie.
    Jeśli chodzi o strzelanki, to gra jak dla mnie w pierwszej piątce na Atari. Kolejność przypadkowa: Gyruss, Bosconian, Time Pilot, Last Squadron. Właściwie mam jeszcze jedno wolne miejsce w tej mojej pierwszej piątce, bo nic innego nie zasłużyło:-) To są takie dla mnie majstersztyki, że wszystko jest idealnie i ani niczego mi w nich nie brakuje, ani niczego nie ma za dużo, ani też nie ma najmniejszych drobiazgów, do których bym miał się przyczepiać.
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Mi jeszcze się podobał i dawał frajdę Stealth :-)
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Tak Stealth też lubiłem. Ale to już trochę inny typ jak dla mnie, przez inną perspektywę. Myślałem o grach takich bardziej z jednej grupy-typu (tak je czuję). Teraz tak jeszcze przemyślałem i nie wiem dlaczego mi do tej grupy pasuje np. Gyruss, a np. River Raid czy Blue Max już nie (choć oba przykłady też dla mnie czołówka wszech czasów). Nie wiem co jest tym wspólnym mianownikiem, że strzelanki mi się tak zgrupowały:-)
    • 41:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    @Kaz, hehehe, ja myślę, że XXL specjalnie zrobił tak, żeby nie działało na Altirra OS, żeby wytknąć błędy phaeronowi. Z U1MB się udało, to tutaj też będzie dobrze!
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2020 zmieniony
     
    @Mq
    A może grupują się wg klucza: strzelanie-naparzanie vs strzelanie-lawirowanie (bardziej subtelne) :-)
    Do tego ostatniego oprócz Blue Maxa, River Raid czy Stealth zaliczyłbym też np. Super Zaxxon :-)
    • 43:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Zaxxon i Super Zaxxon, to były tytuły, które były głośne i fajne, każdy to znał, każdy (w tym i ja) musiał mieć w kolekcji na kasecie gdzieś tam nagrane, ale... kompletnie nigdy w te gry nie grałem, bo grywalność tam była jak dla mnie zerowa, praktycznie od razu się ginęło i niezbyt daleko szło zalecieć.
    Podobnie było np. z Blue Max 2001 - pierwsze wrażenie było takie, że wcześniej znałem dobrze Blue Max i był to absolutny hit, więc jak zobaczyłem tytuł z dopiskiem 2001, to obowiązkowo trzeba było mieć, ale pograłem w to może chwilę.

    Wracając do tematu wątku: jedna z moich ulubionych gier wszech czasów to był Agent USA. Jarałem się strasznie Agentem BRD na obrazkach i nie mogłem się doczekać. Pograłem trochę i powiem krótko, dla mnie to jest rozczarowanie roku. Nijak się to nie ma do Agenta USA, obawiałem się że to będzie kopia z podmienioną grafiką i miastami, ale teraz żałuję, że tak nie jest. Sorry za objechanie, ale dla mnie grywalność nudnawa, postacie niby też symboliczne, ale słabawe w porównaniu do Agenta USA, a już sterowanie po 15 minutach łażenia postacią, która się zatrzymuje w miejscu po wciśnięciu skosu, to jest klapa... Muszę jeszcze raz na chłodno podejść do tej gry za jakiś czas, bo strasznie mi szkoda tego jak się na nią jarałem wcześniej.
    • 44:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    z drżącym sercem odpalałem na moim a800 z incognito, na szczęście działa pięknie, super, bo incognito to takie U1MB ;))))
    Niewątpliwie jest to najlepsza technicznie strzelawka na atarkie, szapoba Mr. shanti77 !!!!
    (grywalnościowo to nie wiem, moje ulubione to ikaruga i mars matrix, więc ciężko porównywać)
    • 45:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Pod tym artykułem Borsuk wrzucił swoją pełną entuzjazmu mini recenzje:
    ->link<-
    • 46: CommentAuthorPhilsan
    • CommentTime17 Nov 2020 zmieniony
     
    8. The Lady

    Video: ->link<-

    Download: ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Thanks Philsan:

    • 48:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Hehe, czy Miker robił muzykę do wszystkich gier? ;)

    Swoją drogą gratulacje dla wszystkich, zwłaszcza dla shantiego, naprawdę świetna robota.
    Dobrze ja widzę, że tam jeszcze piniondze się dostaje? ;)
  3.  
    piniendzy sie nie dostaje,sie je zdobywa albo zarabia ..umisz wygrywasz nie umisz hejtujesz.Choroba szerzej znana jako "polactwo". shanti77 rulez!!zrobil gre która jest sztosem a nie masturbacją miernego kodera.
    • 50:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime17 Nov 2020
     
    Hej, ale wg mnie to akurat dobrze, ja nikomu nie żałuję :)
    Bądź co bądź, to jest pewna nisza po prostu, jestem realistą. Po prostu mnie to zaskoczyło, a może to wynika z mojej niewiedzy / braku docenienia tematu