atarionline.pl Amazing XORX GGJ2021 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Feb 2021 zmieniony
     
    Oto moja gra zrealizowana od wtorku do wczoraj na PolyJam - Global Game Jam 2021.

    ->link<-

    Tegoroczny temat: lost & found.

    Intro:
    Obecnie produkowane szczepionki nie służą do tego, aby wyeliminować koronawirusa, a jedynie wspomóc organizm zaszczepionego. Jednak w tajnym laboratorium powstała pierwsza szczepionka, która faktycznie uodparnia i wyeliminowuje go, przez co możliwe stanie się zatrzymanie epidemii.

    Niestety! Szczepionka zaginęła!

    Okazało się, że wykradł ją tajny agent Friedrich, dlatego trwa pościg. Niestety udało mu się wsiąść do statku kosmicznego i szczepionka opuściła już Ziemię...

    Pościg trwa nadal...


    Okoliczności powstania:
    Parę lat temu, w siedzibie Indie Games Polska w Warszawie, z Kazem zagraliśmy w grę RayForce na automacie arcade. Zachwycaliśmy się genialną grafiką i animacją. Powiedziałem, że kiedyś taką grę zrobię na Atari. A Kaz powiedział: takiej gry się nie da zrobić na Atari!

    Powiedziałem: zobaczysz, kiedyś zrobię ją w Action!;)

    I stało się;)

    Przez tych parę dni kodowałem śpiąc po parę godzin na dobę, ale się udało zrobić wstępną wersję tego silnika.

    Przed samym deadlinem wczoraj dodałem scrolla ekranu do dołu i wtedy kilka obiektów się posypało - niestety nie miałem już czasu na poprawienie tego - bo moja gra była pierwsza w kolejności prezentowania.
    Dlatego mamy jedynie wstępną wersję silnika w Action!;)


    Technikalia:
    Gra RayForce powstała na automaty arcade w 1994 roku, a w kolejnych latach powstała na inne platformy np. konsole itp.
    ->link<-

    System ten ma bardzo potężne możliwości: ma wiele niezależnych, hardwareowych warstw grafiki a nawet operacje 3D na nich (brakuje ich w Sedze Saturn).

    Jeśli oddzielnie liczyć 4 warstwy gwiazd to mamy chyba 11 warstw animacji.

    Postawiłem sobie za cel, aby zrealizować na Atari około 11 warstw animowanych obiektów. Ostatecznie mamy teraz 14 animowanych warstw + odrębną warstwą jest pojazd gracza.

    Takie gry należy robić w asm, ale tu w Action! mam jeszcze nieco zapasu czasu CPU. Miałem jeszcze dodać specjalną warstwę, gdzie dwie warstwy z dużymi obiektami - mogą się nakładać, ale nie zostało to wykorzystane w obecnej wersji bo nie zdążyłem tego dodać do wczoraj. Ale całość została zakodowana, zoptymalizowana i czeka na wykorzystanie;)

    Planowałem też najszybszą gwiazdę, która jest w oryginale RayForce, ale również nie zdążyłem. Niemniej myślę, że i tak gwiazd jest już sporo.

    Tyle co udało się zakodować do wczoraj;)
    Teraz może uda mi się usunąć kilka bugów, które wczoraj się pojawiły i już nie miałem czasu przed prezentacją ich usunąć (nieco markowałem je).


    Nic nie wspominałem o nowatorskiej rozgrywce w RayForce - bardzo grywalnej;)


    W trakcie prezentacji tej gry, Kaz podesłał mi czołówkę - więc zdążył też obsłużyć i moją grę;))) Dzięki!;)

    Kodując XORX też nieco wspierałem dziewczyny i chłopaków od:
    ->link<-

    Ostatecznie prawie nic dla nich nie zakodowałem - jakoś się te plany u nich rozchodziły i zmieniały w czasie. Ale kto wie co jeszcze się stanie;) bo prace nadal trwają;)


    Pozostałe gry z tegorocznego GGJ - Warszawa:
    ->link<-


    Dziękuję za uwagę;)
    • 2: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    a o co chodzi w grze? widzę tylko stateczek, którym można ruszać, z niczym nie koliduje, nie da się strzelać :)
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Feb 2021
     
    Reszta w planach:P

    Ale gdybym miał w teamie jeszcze jednego kodera to dalibyśmy radę się wyrobić do wczoraj;)
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime1 Feb 2021 zmieniony
     
    .
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime1 Feb 2021 zmieniony
     
    zapowiada się ciekawie
    fajnie wygląda
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Feb 2021
     
    robotę robi kilka planów,ale te jaśniejsze gwiazdki powinny znajdować się za obiektami pierwszoplanowymi,teraz wygląda tak jakby sypał śnieg ;).
    • 7: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Feb 2021
     
    tdc, planujesz którąś ze swoich gier dokończyć do postaci grywalnej gry? Jak widzę dużo tego zrobiłeś i niektóre zapowiadały się ciekawie jak Tedecujace Starcie, ale zawsze kończyło się na takiej pokazówce silnika.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Feb 2021
     
    zdaje się że to było skończone,swego czasu trochę grałem,fajnie ze bossowie są i wciąga.
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2021
     

    IRATA4:

    robotę robi kilka planów,ale te jaśniejsze gwiazdki powinny znajdować się za obiektami pierwszoplanowymi,teraz wygląda tak jakby sypał śnieg ;).

    Jeśli zobaczysz level 1 i 2 w RayForce to zrozumiesz o co chodzi.
    • 10:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Feb 2021
     

    Ilmenit:

    tdc, planujesz którąś ze swoich gier dokończyć do postaci grywalnej gry? Jak widzę dużo tego zrobiłeś i

    Ulegasz wrogiej propagandzie;) Jest wiele ukończonych moich programów.

    Tak jak pisał kiedyś Kaz, Global Game Jam który zwykle trwał 48h nie służy do tego, aby gry kończyć.

    Teoretycznie każdy program nie jest ukończony. No chyba, że mówimy o programie, który wykorzystał całą dostępną pamięć RAM aż do ostatniego bajtu (czyli ze stosem włącznie ;)))
    Ale jeśli przyjmiemy taką zasadę, to obecnie na pececie nie ma żadnego ukończonego programu, bo żaden nie wykorzystuje całej pamięci;)))

    Ilmenit:

    niektóre zapowiadały się ciekawie jak Tedecujace Starcie

    Tak, Tedecujące Stacie od początku było planowane do całkowitego przebudowania. Dlatego pewnego dnia przyjdzie na tę grę czas.
    Natomiast obecnie dzięki fantastycznej grze shanti77 to nie ma to teraz sensu.

    Ilmenit:

    ale zawsze kończyło się na takiej pokazówce silnika.

    Nie zawsze. Po raz pierwszy od samego początku - co potwierdzą obecni na zoomie planowałem, że ukończę silnik do niedzieli (czyli tylko silnik). Podjąłem taką decyzję bo teraz po raz pierwszy GGJ nie trwał 48h tylko dłużej, czyli że stało się realne podczas trwania imprezy zakodowanie tego w tak krótkim czasie.
    Dlatego absolutnie nie zawsze, po raz pierwszy zrobiłem jedynie silnik i jego proste demo.
    • 11: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 Feb 2021
     
    TDC, a możesz dać info o grach, które uważasz za ukończone? Chętnie bym zagrał.
    Dlaczego to, że shanti77 zrobił grę przekreśla senss tworzenia innych "vertical shoot 'em up"?
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Feb 2021 zmieniony
     
    żadna gra nie jest skończona,nie tylko TDCa .
    "Teoretycznie każdy program nie jest ukończony. No chyba, że mówimy o programie, który wykorzystał całą dostępną pamięć RAM aż do ostatniego bajtu (czyli ze stosem włącznie ;)))
    Ale jeśli przyjmiemy taką zasadę, to obecnie na pececie nie ma żadnego ukończonego programu, bo żaden nie wykorzystuje całej pamięci;)))"

    Jedynie pozostaje grać na konsolach i to tych na cartridge- ich pamięć jest non stop wypełniana po brzegi coraz to nowszymi danymi zmienianymi w locie,często się zdarza(SNES) że gry są ukończone w ponad stan z uwagi na dodatkowe układy wmontowywane w cartridge ;) :)
    • 13: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime3 Feb 2021
     
    "żadna gra nie jest skończona,nie tylko TDCa"
    e tam, moje gry, które się ukazały uważam za skończone :-)
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime3 Feb 2021 zmieniony
     
    @Ilmenit - miło mi że jesteś zainteresowany;)

    ilemnit:

    TDC, a możesz dać info o grach, które uważasz za ukończone?

    Po pierwsze pewne sprostowanie:

    Tdc:

    Jest wiele ukończonych moich programów.

    Więc jeśli nie bierzemy pod uwagę programów, a jedynie gry to takie, które mogę polecić to np.
    - At Arion Line Mission Zero (wer.2,7)
    - bioptronid (ver 1,1)
    - Muchblastesz (wer. 0,8)
    - Patrol in the Space
    - Tomcat
    - Warsaw City (1989 r.)
    - Warsaw City Plus
    - Wojna (wer. 0,6)

    Jest też parę innych gier. Niektóre z nich trudno nazwać grami, bo są na granicach definicji gry (np. hardcore, Dzień szurpatego itp. lub Matematyka, która jest czymś pomiędzy programem edukacyjnym a grą czy demem). Inne są jedynie źródłami do nauki Action! choć są ukończone. Jest też wiele gier, które chcę rozwinąć, ale już teraz mają stan taki, że można w nie długo i fajnie grać, tzn. spełniają wszystko to co zaplanowałem np. Robo type, Thougtcrimes i inne. Np. w Tomcatcie - Kaz chciał pozmieniać trajektorie przeciwników, ale to On chciał, ja nic więcej dodawać nie planowałem. (zrobiłem też nowszą wersję Tomcata, której od lat nie opublikowałem, ale ma ona całkowicie przebudowany silnik, który zapewnia warstwy grafiki dla kolejnych typów obiektów - kiedyś to prezentowałem na Zoomie).

    Ogólnie moje programy znajdziesz tutaj:
    ->link<-
    oraz na serwerze Atarionline.pl:
    ->link<-
    ...tylko widzę, że nie można tam wejść bez bezpośredniego linku do pliku - coś ktoś pozmieniał...
    • 15: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime3 Feb 2021
     
    Mi się podobała gra TDCa, że latało się w kosmosie i handlowało, i statek się psuł, i asteroidy uderzały, byli chemicy co nic nie robili. Ale najfajniejszy był cyborg Hugo - który masakrował, ćwiartował atakujących nas wrogów na potęgę, a jednocześnie był kucharzem pokładowym. Mi się nasuwały 2 pytania: -Skąd pochodziło mięso w kuchni? oraz co działo się z delikwentami z załogi co mówili że im nie smakuje?
    • 16: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime4 Feb 2021
     
    @ astrofor

    Mięso,logicznie rzecz biorąc to z wrogów,a delikwenci co im nie smakowało też byli ćwiartowani i zjadani :) :) :)
    • 17: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Feb 2021
     
    @tdc - dzięki za linka i informacje, pograłem w wymienione przez Ciebie gry.
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Feb 2021 zmieniony
     
    To fajnie ilmenit;)

    Właśnie się zorientowałem, że w powyższym linku brakuje jednej gry pt. "Virus Invaders 2020", którą dodałem. Ją też można uznać za skończoną, bo jedyne co chcę w niej zmienić to zoptymalizować kod, aby w pewnych momentach wykonywał się szybciej. To drobiazg, który nie wpływa na rozgrywkę.