atarionline.pl Turbo Basic XL - pytanie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornosty
    • CommentTime13 Feb 2010 zmieniony
     
    Mam problem jako laik w TB XL.
    Zaladowalem edytor w wersji 1.5, otworzylem kod zrodlowy napisany na pewno w tym jezyku i w tej wersji (sadzac z pliku AUTORUN.SYS) za pomoca komendy LOAD"D:...". Program zaladowal sie bez bledow. Ale po LIST dostaje dziwenie pociety listing. Zalaczam screen. Co robie nie tak?
    • 2:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Feb 2010 zmieniony
     
    Program jest zabezpieczony przed wylistowaniem. Najpewniej ktoś w miejsce zmiennych wpisał kody końca linii, takie "returny". Tak właśnie wygląda próba jego wylistowania. Były nawet jakieś programiki do "odzyskiwania" takich kwiatków (np. Scanalyzer), ale nie wiem, czy któryś wspiera coś wyżej Atari BASICa.
    • 3: CommentAuthornosty
    • CommentTime13 Feb 2010
     
    Dzieki Miker.
    Ja potrzebuje w tym kodzie zmienic tylko kilka znaków: zeby doczytywal pliki z innego numeru stacji niz robi to w tej chwili. Sprobuje to zrobic edytorem HEX. Jesli nie ma zadnej sumy kontrolnej to powinno zadzialac.
    • 4:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime13 Feb 2010
     
    Nie ma sumy kontrolnej, wystarczy, że nie zadepczesz tego co tej przed/pod Dn:xxxxxxxx.xxx. Poza tym po takim dłubaniu" lepiej jest zostawić nazwę podobnej długości np. dorzucając "1" na końcu lub usuwając nadmiarowy znak. Oczywiście wtedy nazwa ta musi też zostać zmieniona w katalogu. :)
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Feb 2010 zmieniony
     
    W SDX można przemapować numer napędu poleceniem MAP zdaje się. Nie musiałbyś poprawiać kodu.

    Edit: Wg sdx_manual_442-pl.pdf s.93
    MAP 2 SIO D1:

    zamapuje fizyczny dysk 2 na urządzenie D1:
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Z kolei ja mam takie pytanie. Jak widać na załączonym obrazku, podczas wczytywania Turbo Basic-a XL można podmienić napis i zrobić z tego logo gry, która jest ładowana. Czy jest gdzieś poradnik dla początkujących jak to zrobić? Bo niektóre gry zyskałyby na wyglądzie, gdyby zadbać nawet o takie drobiazgi.
    • 7: CommentAuthortbxx
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Napis można podmienić w edytorze dyskowym - jak dawno temu używałem Sherlock 1050



    "logo" to już grubsza sprawa bo trzeba dane fontów odszukać i podmienić...
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    I jeszcze info od Atari Fana: "Znaki logo w TBXL znajdują się od 13 bajtu, bajty znaków ułożone w pionie. To nie są fonty tylko po prostu obrazek na wysokość 2 znaków i szerokośc bodaj 9. Tylko ich ułożenie w pliku jest takie dziwne."
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    najlepiej to skompilować i zlinkować z runtime(2) do pliku wykonywalnego. Nie trzeba wówczas grzebać w logo tbxl :P

    ... no i program działa znacznie szybciej.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022 zmieniony
     
    Pin - jasne, że najlepiej, ale nie zawsze można skompilować program, nie zawsze jest też taka potrzeba albo inne przeszkody :)

    Atari Fan podesłał przepis i gotowy programik do tego - dzięki!

    Atari Fan:

    najlepiej zrobić gotowy program 1 krok odczyt obrazu, 2 krok zmiana tekstu, 3 zapis


    0 GRAPHICS 8:EK=DPEEK(88)
    1 OPEN #1,4,0,"D:TURBASXL.COM"
    2 BGET #1,EK,4
    3 FOR I=EK TO EK+320 STEP 320
    4 FOR X=0 TO 8
    5 FOR Y=0 TO 280 STEP 40
    6 BGET #1,I+Y+X,1
    7 NEXT Y
    8 NEXT X
    9 NEXT I:TEXT 0,0," ":CLOSE
  1.  
    Hehe,
    I always do it like this: 1) remove the first Init segment (so the Happy Computer logo does not show up), 2) add a Gr. 2 title instead (space for 20 characters, enough for most titles, if not I could add a Gr.0 title and have space for 40 characters).

    Therefore "my" version of TB XL 1.5 has a length of 146 sectors (one sector longer).
    • 12:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime9 Jan 2022
     
    Taki motyw ze zmianą logo w Turbo Basic robiłem w swoich grach jak jeszce miałem swoje Atari w domu. Dokładnie tak jak napisał tbxx, znalazłem w edytorze dyskowym fonty z tego napisu i podmieniłem na własne. Naprawdę fajny efekt, bo TB z dyskietki chwilę się ładował, do tego można było ustawić któryś plik jako uruchomieniowy z automatu po tym jak wczytał się TB, więc gra w TB ładowała się samoistnie od włączenia komputera i jeszcze miała taki "splash screen".
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    O to właśnie chodzi - żeby nawet prosta gra, wykonana w domu, przez amatora, mogła wyglądać nieco lepiej dzięki dbałości o takie szczegóły.
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Jan 2022
     
    nasze pierwsze "demo" (kasprzak) też miało tak samo podmienioną graficzkę, stąd się też wziął "5oft", jeden pixel za daleko poleciał ;]