atarionline.pl Obudowa SIO2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime14 Mar 2021 zmieniony
     
    Cześć,

    Zaprojektowałem obudowę do lotharkowego sio2sd w wersji 2k20 inspirowaną estetyką serii XE.
    Pliki stl: ->link<-
    Gdyby ktoś był zainteresowany zmianami mogę udostępnić pliki x_t / step.
    • 2: CommentAuthorpgru
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Dobry pomysł, tym bardziej, że moje SIO2SD od lat nie ma obudowy, gratulacje!
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    piękny projekt, gratuluję
    swoją drogą sio2sd to wytrzymały sprzęt, ja mam już swoje 13 lat i nadal działa
    • 4:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Mar 2021
     
    Suuuper! Gdzie takie rzeczy najlepiej (i najekonomiczniej) drukować? ;o
    • 5: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    Dzięki za pozytywny odbiór:). Niemniej gdyby ktoś miał uwagi co do designu to jestem otwarty na sugestie. @Dracon To zależy czy masz na myśli jednorazowy wydruk czy bardziej częste drukowanie. W pierwszym przypadku chyba najlepiej poprosić kogoś znajomego dysponującego drukarką 3D. Natomiast jeśli majsterkujesz, projektujesz coś w miarę regularnie to warto się zastanowić nad zakupem własnej drukarki. Chyba najtańsze obecnie drukarki serii Ender (właśnie taką posiadam) to koszt ~1000 zł, 1 kg filamentu PLA to ~50 zł (na obudowę SIO2SD zużyłem ok 150 g).
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2022
     
    Dopiero dzisiaj zauważyłem ten post - ultraładny ten projekt Fokaszalot!

    A przy okazji inny projekt obudowy, by Kkrys, który to projekt też mi się podoba.
    • 7: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime31 Mar 2022 zmieniony
     
    Obudowa kolegi fokaszalot jest do wersji płytki 2K20, a moja do 20K19 - czyli starszej.

    Oczywiście chodzi o SIO2SD by Lotharek.

    Muszę jeszcze "dopieścić" obudowę przed wstawieniem na forum.
    • 8: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    Dzięki Kaz!
    Starałem się jak najlepiej umiałem nawiązać do stylistyki serii XE.
    Obudowa autorstwa kolegi Kkrys też bardzo fajna.
    Jestem zdania, że im więcej takich projektów tym lepiej.
    Gusty są różne, a tak każdy może wybrać to co mu odpowiada.
    Przy okazji - gdyby ktoś miał pomysł a nie miał możliwości (choćby z braku dostępu do oprogramowania CAD) to w razie potrzeby mogę służyć pomocą.
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2022 zmieniony
     
    O, zacna propozycja Fokaszalot!

    I jeszcze dorzucę zrzut z serwisu, który podałeś, jak to wygląda na projekcie 3D, przed wydrukiem - bo tu fajnie wygląda, że to prawie bok od XE.
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Apr 2022
     
    fokaszalot - zrób podobną dla wersji 1.x lub 2.x sio2sd (gdzie układ klawiszy na pcb i gniazdo SD jest w innej lokalizacji).
    • 11: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime6 Apr 2022
     
    Da się zrobić. Potrzebowałbym jednak żeby ktoś pomierzył i podał charakterystyczne wymiary jak na przykładzie dla 2k20 poniżej. Chyba, że można gdzieś zdobyć model 3D?
    • 12: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    fokaszalot a byłbyś w stanie mi taka obudowe wydrukować?:-) Oczywiście nie za darmo. Świetny projekt, ale niestety nie mam drukarki 3D.
    • 13: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime10 Apr 2022
     
    Jeżeli nie zależy Ci na czasie to pewnie gdzieś na początku maja będę miał do oddania jedną taką obudowę po kosztach wysyłki (chyba, że jesteś z Łodzi, wtedy w grę wchodzi odbiór osobisty). Drukuję aktualnie jeden komplet, który później nie będzie mi potrzebny. Kolor niestety jaśniejszy niż oryginalna obudowa Atari XE.
  1.  
    For my 800XL computers, I am using empty cases of 1010 data recorders for SIO2SD. Of course one can also recycle the 1010 pcb and use the two SIO connectors on it - my friend cut off half of the pcb and used only the half with the SIO connectors for SIO2SD. With two SIO connectors the SIO2SD is no longer the end of the chain...
    • 15: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    @fokaszalot chętnie poczekam i kupie od Ciebie te obudowe:-)
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    Charlie Chaplin, Its a Crime!
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    Jest ŚWIETNE narzędzie OpenScad. Do obudów, zwłaszcza parametrycznie określonych i przy zacięciu deklaratywno-programistycznym JEDYNE.
    • 18: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime16 Apr 2022
     
    OpenScad wygląda na ciekawe narzędzie dla konstruktorów z zamiłowaniem programistycznym. Ja jestem chyba jednak zbyt leniwy i przyzwyczajony do interfejsów myszkowo-klawiaturowych.
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Apr 2022
     
    próbowałem różnych programów, jedyny, który do mnie przemawia to DesignSpark Mechanical, no normalnie to, co w sketchupie 1 godzina, 13,5 minuty w DSM. O Blenderze to w ogóle nie mówię, może jakbym wziął wieczorowe studia z Blendera, to może bym coś w nim zrobił. (tzn. jakbym parę wieczorów poświęcił na studiowanie tego softu).
    W DSM siadłem i zrobiłem wszystko, co chciałem. Niestety tylko winda.
  2.  
    The 1010 were defective beyond repair, so I simply kept the housings for SIO2SD. Still have 4x 1010 housings/cases left.
    • 21: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime1 May 2022 zmieniony
     
    Udostępniłem na Thingiverse nowy wariant obudowy do SIO2SD 2k20 Lotharka: ->link<-
    @moulder625 Jeśli nadal jesteś zainteresowany to odezwij się proszę do mnie na priv w sprawie wysyłki obudowy (e-mail na gmailu taki jak moja ksywa tutaj)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 May 2022
     
    Podtrzymuję opinię z wcześniejszych rozmów i zooma - podoba mnie się to! :D
    • 23: CommentAuthornowy80
    • CommentTime25 May 2022
     
    Bardzo ładny projekt i z tego co widzę dobrze zaprojektowane przyciski. Przy kilku podobnych projektach widziałem przekombinowany system przycisków który nie do końca się sprawdzał. Wciśniecie jakiegokolwiek opcji wymagało sporo wprawy.
    • 24:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 May 2022
     
    Pięknie to wygląda.... a pytanie do @fokaszalot, czy taki stl co udostępniłeś nadaje się do wydruku w żywicy? Pytam w kontekście kurczenia się i odkształcania materiału...
    • 25: CommentAuthorpigula
    • CommentTime25 May 2022
     
    Jak ktoś ma inne zestawy w swoich zbiorach z centralu w Łodzi to chętnie przyjmę plik wav plus skan okładki!!!

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    • 26: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime26 May 2022 zmieniony
     
    Dzięki:)
    @nowy80
    z mojego doświadczenia wynika, że im prostsza konstrukcja tym większe prawdopodobieństwo, że będzie działać zgodnie z założeniami. Minus w przypadku mojego rozwiązania - teoretycznie po dużej ilości przyciśnięć klej może "puścić" i przycisk wypadnie ale, że obudowa jest rozkręcana to zawsze można skleić ponownie:)
    @pancio
    jeżeli masz na myśli technologię wydruku SLA (żywica utwardzana UV) to mechanicznie powinno działać. Jakość części powinna być nawet lepsza bo komercyjne technologie SLA zapewniają dokładność wydruku rzędu setnych części mm a FDM czyli wydruk gorącą "nitką" rzędu dziesiątych części mm. Co do samego skurczu po wydruku - przypuszczam, że dobrze skalibrowana drukarka powinna zapewnić części w skali ~1:1 w stosunku do modelu. Ale zasięgnę jeszcze języka jak to wygląda w praktyce. Z mojego doświadczenia - jest jeszcze "starzeniowy" aspekt takich wydruków. Części wykonane w technologii SLA lubią się po jakimś czasie deformować, głównie ze względu na ekspozycję na wyższą temperaturę i silne światło słoneczne (ekspozycja na UV chyba powoduje dalsze zmiany w strukturze wewnętrznej) więc chyba dobrze byłoby delikatnie polakierować powierzchnie zewnętrzne takiej części jakimś nieprzezroczystym lakierem i unikać nagrzewania
    @pigula
    przepatrzę moje zbiory i podeślę Ci skany okładek tego co znajdę. Natomiast co do plików wav to szczerze mówiąc nie wiem jak to ugryźć. Mógłbyś podesłać jakiś link z tutorialem jak się archiwizuje takie rzeczy?
    • 27: CommentAuthorpigula
    • CommentTime26 May 2022
     
    Ja mam deka marki Pioneer, podłączam go do wejscia karty dżwiękowej i rejestruje dźwięk za pomocą audacity do pliku wav (stereo lub mono) dla normalu wystarczy 44KHz dla turbo lepiej 48KHz. Zobacz jakie masz zestawy ja moge nawet z magnetofonem do Lodzi podjechac aby zrobic kopie z kasety na kasete....
    • 28: CommentAuthorpigula
    • CommentTime26 May 2022 zmieniony
     
    ->link<-

    To jest 30 stron wątku miłej lektury.

    Samej konwersji do plikow cas dokonuje pod linuxem Ubuntu (maszyna wirtualna w virtualbox) nie wiem czy wybierasz sie do Lichenia na party do Vasca... bo na ten temat to ksiazke mozna napisac.
    • 29: CommentAuthorpigula
    • CommentTime28 May 2022
     
    I jak Marcin udało Ci się namierzyć jeszcze jakiś zestaw z Centralu?
    • 30: CommentAuthorpigula
    • CommentTime29 May 2022
     
    @Fokaszalot, nie musisz na początku nic zgrywać - wystarczą zdjęcia telefonem okładek innych zestawów. Bo ja tych zestawów miałem więcej - tylko, że leciało się trochę sprytem za dzieciaka i kupowało się jedną kasetę - szybko zgrywało (pozycje, których się nie miało) i pod pretekstem problemów z wgrywaniem wymieniało na inny zestaw....

    Co do softu na PC - to mam gotowy obraz pod Virtualboxa z Ubuntu ze zmodowanym emulatorem atari800, który ma obsługę turbo i zainstalowane oprogramowanie do przerabiania plików wav na cas.... fujiego mogę to wystawić na dysku googla....
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 May 2022
     
    Piguła - to nie ten wątek! Tutaj o drukach 3D Marcina.
    • 32: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    Spokojnie Kaz:). Już się przenieśliśmy do innego wątku.