atarionline.pl Zewnętrzne rozszerzenie RAM (512 kB RAMBO) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime21 Mar 2021 zmieniony
     
    Kolejna budgetowa duperelka dla "weekendowych" Atarowców którzy chcą kompa podłączyć i mieć bez robienia doktoratów i wydawania worka cebulionów tudzież lutowania.

    Rozszerzenie pamięci, zewnętrzne, 512 kb, do Atari 65 XE, 800 XE, (800 XL za niedługo)

    Wpinane w port cardridge + ECI i można Numena ładować ;)

    Poszło do fabryki, za jakiś tydzień coś gotowego do testów powinienem mieć.
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime21 Mar 2021
     
    Wow! Czyli rozszerzenie bez otwierania kompa i lutowania kabelków?
    Magia czy jak? ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime21 Mar 2021 zmieniony
     
    Jak by nie patrzeć...




    Wróże duży sukces takiego projektu!
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Mar 2021 zmieniony
     
    Jak dla mnie:

    Błąd numer jeden - brak ECI, lub choćby złącza cart w ostateczności. Totalny strzał w kolano.

    Czesi (albo Słowacy) robili takiego dynksa i ten był przelotowy albo dla carta albo dla eci, oraz niektóre wersje miały covox'a.

    Kwestia druga - na pewno bez modyfikacji komputera jest to 576 a nie 320? W temacie tego moda o którym wspominałem to Pasiu kiedyś wyjaśniał, że to +512k bez przeróbki to nie tak do końca bezpieczne. Dokładnie o co chodziło to nie pamiętam, nie jestem elektronikiem.
    • 5: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime21 Mar 2021
     
    Mi by wystarczyło nawet 320kb
    Portu cartridge nie używam a z SDrive i podobnymi chyba będzie współpracować?
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Mar 2021
     
    tak, ale nie każdy jako port I/O używa portu szeregowego i ta "reszta" to na oko połowa. Tzn - mi to lotto bo mam co potrzebuję, ale może komuś się taka funkcjonalność po prostu przyda.
  1.  
    Well,
    the Turbo Freezer 2005 and 2011, as well as the Sys-Check V2.x do offer 512k XRAM (576k total) via PBI or ECI+Cart, so one can be sure that this works. (Owners of 800XL computers may have to add power to PBI pin 48.) Regarding Zaxon's offer, for XE owners an additional cart-port would be nice...

    While the mentioned (czech) RAM 320XL and RAM 576XL/XE by ctirad are NOT available any longer, the Turbo Freezer 2011 (re-release by santosp) and Sys-Check XL/XE (by tf_hh) are still available...
    • 8:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Mar 2021
     
    dla mnie idealne, zamówię jak tylko będzie dostępne. I tak jadę tylko na fujinecie.
    wiem, że to nie koncert życzeń, ale dla mnie jedyna rzecz, która by robiła dobrze to podmianka ROMu, qwemega by się pomiało.
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Pin, qurde, to jest dla ludzi którzy chcą po prostu podłączyć i załadować sobie np "Alberta" czy "Numena" .Bez lutowania, konfiguracji, itp rzeczy które dla ciebie czy mnie są easy peasy ale wielu ludzi skutecznie zniechęcają.

    Nie robiłem przelotowego z wyżej wymienionych powodów. Podnosi zupełnie niepotrzebnie cene, komplikuje obudowę a zwykłemu weekednowemu userowi przelotowość nic nie daje bo i co do niego podłączy ?

    Cardridge ? Może podłączyć przecież i bez EXT ramu. Jeśli z kolei ktoś ma SIDE 2,3 czy IDEA to pewnie od dawna ma też wstawione ULTIMATE czy inny wewnętrzny ram .

    Fejs jest skierowany po prostu w inną grupę docelową niż Atarowców którzy przez sen lewym palcem prawej nogi piszą sobie konfigi pod Spartę ;)
    Ludzie mają 800 XL albo 65 XE a chcieli by sobie w sobotę z dzieciakami pograć w grę.... A po pytaniach jakie mi zadają na Alle widzę że jest to spora ,dosyć opuszczona grupa.

    Tak jak mówie, to nie jest zabawka dla starych wyjadaczy po prostu.
    • 10: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    @Zaxon a możliwe są dwie wersje?
    Jedna z 256kb tańsza i druga z 512kb? Pytam bo mi 320kb by wystarczyło a może byłoby taniej?
    Czy nie opłaca się skórka za wyprawkę bo różnica w cenie śladowa?
    • 11: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Pin, i o tym właśnie mówie ;)

    Różnica w cenie śladowa a w zasadzie prawdopodobnie wyszło by drożej i to sporo . Pamięci 512 kupuje hurtem i zawsze mam je na zapasie bo idą też do moich innych interfejsów.

    Niestety, żeby było TANIO, musi być szybko i prosto.
    • 12: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Nie no ok skąd mogłem wiedzieć że masz i kupujesz te pamięci 512kb
    Myślałem że wszystko na bieżąco i mniej=taniej
    Mi poprostu nie potrzeba aż tyle RAM-u ale niech będzie, jak to mówią od przybytku głowa nie boli.
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Ja to wszystko rozumiem, ale jesteś nie konsekwentny nawet dla samego siebie :)) Sprzedajesz KMD którego nijak nie podłączysz pod to rozszerzenie. KMD też nie jest w pełni przelotowe. To teraz pytanie - jak oceniasz o ile "przelotowość" zwiększyła by finalny koszt produktu? (taka polemika już).

    .. a mogło być tak pięknie :D

    ->link<-
    • 14: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Rozumie kwestie kosztów, miejsce na płytce, gniazdka i bardziej skomplikowana obudowa itd. Interesuje mnie jednak, czy na tej plytce sa gdzies wszystkie sygnały do podłączenia złącza kartridża? Jakby się ktoś uparł, np metodą na druty.
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Też trochę nie rozumiem tej logiki, rozszerzenie +512KB przystępne dla ludzi, SIDE również takie jest i proste w obsłudze, ktoś sobie chce załadować z loadera grę wymagającą więcej RAM-u i nie może, bo nie podłączy obu urządzeń jednocześnie.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    LUDZIE ! Czy Wy musicie wszystkich krytykować i zniechęcać do dalszych projektów ?! @ PIN - RAM CART CI się nie podoba bo coś tam, rozszerzenie ZAXON-a jest super i też masz jakieś problemy bo coś tam. Zrób coś sam: zaprojektuj, napisz soft, zmontuj, przetestuj, napisz FAQ i pełną instrukcję zamiast wszystkim którzy coś zrobią dla innych wytykać błędy. Zobacz ile trzeba włożyć pracy i czasu w coś od podstaw do gotowego projektu a później się wypowiadaj.
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    @ zaxon - jak dla mnie robisz kawał dobrej roboty bez względu na to co tu piszą !
    • 18:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Dla mnie jako niedzielnego gracza Atari takie rozwiązanie od zaxona jest super. Nic nie trzeba przerabiać lutować. Zamawiam na allegro u zaxona, odbieram w paczkomacie i gram w Alberta i w końcu na moim 65XE, a nie na emulatorze ;).
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    I Zaxon jeszcze robi takie wgrywadełka do sio.
    Będąc laikiem nic więcej bym nie chciał (no jeszcze Sophię 2 z kablem dvi).
    Bo to poezja.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @Galtron - nie mam żadnego problemu. Co do RamCarta nie napisałem że mi się nie podoba - to Ty pytałeś w wątku RamCart'owym co jest z tym nie tak że sprzedaż leży to wyraziłem swoją opinię. Tutaj też wyrażam opinię, bo być może następny konstruktor innego rozwiązania wyciągnie z takich dyskusji jakieś tam wnioski i weźmie pod uwagę różne zdania, czy inne tam uwarunkowania sprzętowe. Nie piszę też, że rozwiązanie Zaxona jest złe, choć mogło by być troszkę lepsze ;)

    Dobra, trochę tu niepotrzebnie zbyt dużo emocji się zrobiło, drodzy Panowie - SPOKOJNIE :)
    • 21: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    A ile te pół mega ma kosztować?
    • 22: CommentAuthortatko74
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    A w wersji XL jak by to było podłączane ? Pod Parrel czy Cart ?
    • 23: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Galtron, spokojnie...Po to jest forum żeby posłuchać innych użytkowników a nie samych zachwytów.Z Pinem sie znamy wiele lat i jak coś pisze to na pewno nie po to żeby mi dokuczyć ;)

    Ok, płytki w wersji produkcyjnej będą przelotowe jako opcja dodatkowa i już.

    Pin, Karyny robie też w pełni przelotowe ale na zamówienie. Mam też rozrysowaną karyne z ext ramem jako jedno urządzenie.Ale to kiedyś...

    Rzecz w tym że cena urządzenia to nie jest tylko cena części tylko części + czasu. I to czas tu kosztuje najwięcej...

    Ot przykład:

    Większa i bardziej powyginana obudowa = dłuższe drukowanie . Dłuższe drukowanie = nie zrobie innych interfejsów które też ludzie zamawiają bo maszyny zajęte, zrobi mi sie obsuwa w zamówieniach.

    Gniazdka ECI 14 pin kiedyś szukałem, z Ebaya zamówiłem z Singapuru, po paru dniach koleś stwierdził że nie da rady wysłać. Zamówiłem w Stanach, wyszły po 25 PLN sztuka. Do tego gniazdo carta kolejne tyle. Więc żeby zrobić przelotowe wychodzi koło 100 droższe.

    Tu musi być balans pomiędzy ceną a możliwościami i tym co naprawde ludziom jest potrzebne. No i ...dla mnie, od paru lat, to jest praca zawodowana praktycznie 2 etaty z której też coś musze mieć bo pierdylion opłat, danin, podatków itp sam sie nie zapłaci..

    Do tego, tak jak pisze, jak ktoś ma wieksze wymagania to idzie w kierunku innych rozwiązań typu ULTIMATE i słusznie.
    • 24:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Oczyma wyobraźni widzę przelotowe 512kb w swoim XL z dołączonym IDE+ i rusztowanie, które to utrzyma :)
    Po prostu pewne kombinacje chyba są nieużytkowe.
    Takie moje zdanie.

    To co pisze zaxon np. o karince z extramem - to jest chyba jedyna słuszna droga w przypadku zewnętrznych rozszerzeń, czyli tak naprawdę tworzenie urządzenia pod konkretne potrzeby, zwartej konstrukcji zamiast stakowania urządzeń.
    Tak, gdzieś przewija się fotka takiej kanapki dopiętej do Atari, no ale jak już pisałem, sensu w tym nie widzę.

    W skrócie: zaxon dobrze :) Maruderzy - kierunek szwedzka strona zrób.se :)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    No ale widzicie, dyskusja doprowadziła do pomysłu KMD z ramem. Ciekawy pomysł :)
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    KMD z ramem to ja mam już od paru miesięcy rozrysowane;) Tylko nie ma kiedy zrobić...
    • 27: CommentAuthorkski
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Nie znam się więc się wtrącę.
    Dla mnie zewnętrzne rozszerzenie ram'u ma sens jeżeli można użyć go jednocześnie z cartem, na którym jest np. gra wymagająca 128 kB. Czyli wersja przelotowa, o której pisał Zaxon.
    od razu sprostuję też że raczej nie kupię, póki co mam dość ramu w swoim 130XE. Tylko wtrącam swoje trzy grosze, ale mając w głowie projekt Alberta 2.
    • 28:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    hhmmm... ja się tak średnio orientuję, ale jakie są gry na cartridge'u wymagające ext RAMu? Dużo tego?
    Bo jak ja osobiście przymierzam się do robienia gier na cartridge to raczej nie wpadłbym na to, żeby dodatkowo wymagać bankowanego RAMu, bo na carcie mogę mieć tyle banków ile chcę. Chyba taka jest zasadniczo idea tego nośnika, żeby gra działała na stocku.
    • 29: CommentAuthorXuio
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    kski, ale majac ten ramo-rozszerzacz i np. sio2sd czy sdrive mozna zaladowac sobie gre wymagajaca wiekszej ilosci pamieci, np. commando czy pang'a. Czy nie?
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     

    zaxon:

    Ok, płytki w wersji produkcyjnej będą przelotowe jako opcja dodatkowa i już.


    I to jest super wiadomość, chętnym nie zamknie drogi do podłączenia innych urządzeń, a Twój EXT-RAM może być dobrą "bazą" pod doposażenie Atari w SIDE/AVG/jakikolwiek_cartridge co już może stworzyć kompletny i wygodny system :-)

    Natomiast ożenienie RAM-u konkretnie z Karinką akurat uważam za dość niefortunne, bo na zewnętrzny RAM zapotrzebowanie jest na pewno duże, ale Karin Maxi Drive to urządzenie bardzo niszowe i bardziej ciekawostka z epoki do sprawdzenia/zabawy niż do codziennego użytku (zwłaszcza w dobie SIDE, AVG, itp), ale to jest moje subiektywne odczucie.

    Jakieś wielowarstwowe kanapki o których wspomniał sun to faktycznie przesada, ale RAM z dołożonym od góry cartridgem będzie natomiast nadal tworzył dość zgrabną konstrukcję, trochę jak oddalony od obudowy FujiNet i każdy sobie podłączy to co potrzebuje :-)

    @laoo
    Raczej chodzi o to, że masz przelotowe rozszerzenie pamięci, a w nie wpinasz "cartridge" będący HDD, czyli AVG/SIDE, itp. z którego odpalasz np. grę wymagającą EXT-RAMu jak Bomb Jack, Pang, Flimbo's Quest - czy to spod loadera, czy Sparty :-)
    W ostateczności użytkownik będzie mógł sobie wetknąć nawet takiego Donkey Konga bez wyjmowania rozszerzenia, czyli wygodnie.

    @Xuio
    Można z SDrive/SIO2SD/stacji, ale chodzi o to by można było też z SIDE/AVG i im podobnych, bo na SIO świat się nie kończy ;-)
    • 31: CommentAuthorXuio
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Jacques, tak wiem pytanie tylko o koszt - jesli przelotowe gniazdo to +100 a do tego jeszcze avg czy side. Bardzo jestem ciekawy ile bedzie kosztowalo zewnetrzne ultimate, ale obawiam sie, ze cena zerwie mi kapcie...
    • 32:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    zaxon napisał, że przelotowość będzie opcjonalna.
    I moim zdaniem zdecydowanie lepiej ją mieć i potem nie zgrzytać zębami gdy będzie się chciało skorzystać z RAM-u i jakiegoś urzązenia wpinanego w port cartridge'a :-)
    To bardziej niszową karinkę widziałbym jako niepotrzebne podrożenie kosztów (będzie też sam RAM, więc luz), ale może znajdą się chętni na taką kombinację, ewentualnie zaxon może miał zapytania o taką hybrydę ;-)

    A rozszerzenie zaxona na pewno będzie tańsze niż zewn. U1MB, więc tym bardziej fajnie, że będzie przelotową alternatywą, a tym samym konkurencją.
    • 33: CommentAuthorkski
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @laoo zgadzam się, jednak nie wykluczam że coś takiego powstanie.
    @Xuio racja ale jeżeli masz wersję plikową. Pisałem o hipotetycznej oryginalnej grze na carcie.
    • 34: CommentAuthorXuio
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    Jacques, tylko ze zewnetrzne ultimate ma byc zintegrowane z side. Ja tu widze takie opcje:
    1. ramorozszerzacz przelotowy + avg/side
    2. ultimate zewnetrzne (z wbudowanym side)
    3. wersja dla biedakow (tzn. dla mnie): ramorozszerzacz nieprzelowowy + wgrywarka pod sio
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    No i wszystkie 3 opcje będą dostępne :-)
    • 36: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @zaxon, czy to ten sprzedawca co nie chce wyslac?
    ->link<-

    Ja kupiłem od niego rok temu i przysłał bez problemu. Wychodzi okolo 3 zlote za zlacze karta.

    Znalazlem jeszcze to miejsce, ale nie mam żadnego doświadczenia z zakupami tutaj.
    ->link<-
    ->link<-

    Wychodzi okolo 1 zl za kart i 0.65 zl za ECI. Chociaz jak szukam czesci po numerze to wychodzi masa podobnych sklepow pod roznymi nazwami.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    coś też chyba źle wcześniej szukałem bo nie widziałem tych do ECI. Czyli te słynne i jakże drogie w zakupie złącza cart+exp to jest równowartość 1.65pln? :)
    • 38: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    Nie, nie jest.
    • 39: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    ECS30SB1A1-B
    czyli to co wychodzi w Google to nie prawda?
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @ZuluGula, meh, nie ma złoconych styków, nie nadaje się ;]]]]]]
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    nie wszystko złoto, co się świeci :)
    • 42: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Chcecie, dawajcie sobie złącza krawędziowe po złotówce sztuka ;)

    Ja jednak robiąc coś seryjnie i dając na to 2 lata gwarancji jednak wole nie robić pseudo oszczędności a potem uganiać sie z reklamacjami i zwrotami.
    • 43: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @Zaxon a cena w przybliżeniu już znana?
    • 44: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @pin, czy ty jestes posiadaczem RAM XE od ctirad? Mógłbyś otworzyć obudowę i podac numer czesci?
    • 45: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Belzebub. Na cenę składa sie wiele czynników. Na pewno więcej niż 100 a mniej niż 200 PLN.
    • 46: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    @zaxon ok, dzięki, daj znać na AOL jak już będzie.
    • 47: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @ZuluGula - mówisz o tym, co fotkę podesłałem? Jeśli o to chodzi to odpowiedź brzmi tak.
    • 48: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Mozesz podac wymiary zewnętrzne? Bo nie jestem pewny czy przez to wycięcie jest tam jeszcze numer czesci.
    • 49: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    @ZuluGula - chodzi o wymiar obudowy?

    szerokość: 10cm, głębokość: 5cm, wysokość: 2,5cm
    • 50: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Kłócicie się o złącza, a nikt nie zadał fundamentalnego pytania: czy to będzie kompatybilne z XXLem ;)