atarionline.pl Prawdziwa walka Atari kontra Commodore - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka,

    Z pewną nieśmiałością i niepewnością zapraszam na nowy film na moim mini kanale. Temat stary, jak świat, ale mam nadzieję, że ten sposób przedstawienia zainteresuję wiele osób.

    *** Odwieczna walka pomiędzy zwolennikami Atari oraz miłośnikami Commodore! Jedyny taki film na YouTube! Parametry techniczne! Emocje! Ciekawostki! Porównanie gier! Czy da się wyłonić zwycięzcę? Na pewno niesamowity powrót do dawnych lat! ***

    P.S. Film zawiera dwie ukryte wiadomości? Kto je znajdzie i odszyfruje/odkoduje?

  2.  
    Good video! Although both Atari and Commodore are american companies, this gives heated discussions at Atari Age. In Germany the outcome of the battle was/is much easier: Commodore won approx. 10:1 versus Atari.

    I do not own a C64 and never did, still I know that there are places where it wins easily against the A8 (e.g. 256 chars. on C64 vs. 128 chars. on A8). Regarding sound, many fans say that SID is much better than Pokey, but some say the opposite - I say my 80s Hifi-stereo system (with components from Pioneer, JVC and Kenwood) is better than both, haha!

    Here are some technical and hopefully neutral (?) specs I *read* about C64 and A8. NOTE: I cannot guarantee that all these specs are fully correct and without errors, since I am not a technical guy. (Please, don't throw stones at me.)


    C64:

    - 64k RAM, all 64k except 2 Bytes can be used

    - SID with three sound channels, each with "16Bit resolution"

    - VIC-II with 160x200x16c and also 320x200x16c

    - 8 multi-colour Sprites

    - 256 chars.

    - 16 colour palette

    - runs with approx. 1Mhz



    A8:

    - 64k RAM (XL/XE/XEGS, except 600XL), max. 62k can be used (when Basic + OS is switched off; 2k cannot be used under normal circumstances)

    - Pokey with four sound channels: a) four channels, each with "8Bit resolution", b) three channels, 2x "8Bit resolution", 1x "16Bit resolution", c) two channels, 2x "16 Bit resolution"

    - Antic+GTIA with 160x192x4c and 320x192x2c (more precisely: 1 col, 2 lum.), DLI's can be used for additional colours, Players and Missiles can also be used for additional colours (and various gfx modes can be combined for e.g. additional colours)

    - instead of Sprites: 4 single-colour players + 4 single-colour missiles (all missiles can be combined into a 5th player), players can be combined for multi-colour players

    => No clue about resolution, I thought that C64 sprites are taller/larger than A8 players, but I might be wrong.

    - 128 chars.

    - 256 colour palette (16 col./16 lum.)

    - runs with approx. 1.8Mhz (slows down to approx. 1.3Mhz with Antic DMA)


    Again, I cannot guarantee that all these specs are fully correct and without errors, since I am not a technical guy. Simply correct all false details and information.
    • 3: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Bardzo kiepski program szachowy wybrałeś do rozegrania partii. Niemniej jednak spodziewałbym się raczej wygranej Atari, bo w szachach Atari ma on wyraźna przewagę z uwagi na to że dysponuje prawie 50% przewagą mocy obliczeniowej procesora, a tutaj jeszcze grał białymi. Na jakich ustawieniach grały programy?
  3.  
    @CharlieChaplin, thanks a lot for this comment. For me there is no clear winner. And depending on the criteria you can say that one or another computer is better. Especially that quite often one computer has one thing better but another worse etc. Let's take audio, is that better to have 3 16-bits channels or 4 8-bit channels with possibility to merge them into 16-bit channels? Moreover technical specification is one thing and impressions and personal taste is another thing.

    @urborg, a jaki byś polecał? Niewiele jest programów, które są dostępne na oba komputery. Swoją drogą mnie też zaskoczyła wygrana Commodore. Oba programy grały na standardowych ustawieniach, nic nie zmieniałem. Co ciekawe obie wersje zostały wypuszczone w tym samy roku, o ile prawidłowo znalazłem. Gdyby były np. rok/dwa różnicy można by przypuszczać, że po prostu ulepszono algorytm. Nie można jednak też wykluczyć, że oba programy nie mają dokładnie tego samego algorytmu i są jakieś usprawnienia w jednej z wersji. Gdybym miał więcej czasu, pobawiłbym się np. uruchamiając podobne rozgrywki po kilka razy i wtedy byłoby to bardziej uczciwe. Z drugiej strony nawet kilkukrotna wygrana jednego kompa nie musi oznaczać, ze ten jest lepszy czy gorszy technicznie. Po prostu oznacza tylko, że ma lepiej przygotowany algorytm. Być może też zresztą z jakiś powodów nie wykorzystano większej "mocy" Atari. Może chodziło o to, by program można było łatwo przenosić na inne kompy i wszędzie "zrównano" do najsłabszego. Ciekawe byłoby ustalenie, czy obie wersje pojawiły się w tych samych miesiącach czy jednak było kilka mc przerwy...
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Z moich testów które można prześledzić w tym wątku ->link<-
    wynika że najsilniejszym programem szachowym na małe Atari jest Chessmsster 2000, który ma też swoja wersję na C64. Dobrym wyborem byłby też na pewno Colossus Chess w wersji 4 lub 3, który temu pierwszemu tylko minimalnie ustępuje i ma tez swoje wersje na C64. Sargon III to tez czołówka 8-bitowych programów szachowych i ma wersje zarówno na Atari jak i C64. Ten Master Chess od Mastertronic to najniższa liga wśród programów szachowych. Kiepski algorytm, który prawdopodobnie słabo się skaluje wraz ze wzrostem siły obliczeniowej. Poza tym zawsze warto sprawdzić na jakich ustawieniach gra program. Czasem ustawienia domyślne (czas jaki komputer poświęca na analizę pozycji) w różnych wersjach mogą się różnić aby skompensować różnicę w mocy obliczeniowej różnych komputerów.
  4.  
    @urborg, dzięki za podpowiedzi. Na pewno temat jest ciekawy, więc może w przyszłości do niego wrócę. Tym niemniej "moc" programu szachowego miałaby większe znaczenie, gdybym chciał zagrać w konfiguracji np. Atari kontra PC'et. W przypadku, gdy mamy ten sam program na obu porównywalnych komputerach, ma to mniejsze znaczenie. Ewentualnie ta skalowalność może tu mieć jakiś wpływ, ale czy aż tak znaczny... Chyba, że chodzi o samą "ciekawość" rozgrywki... Z drugiej strony istniałoby ryzyko, że mocny program walczyłby dłużej i wtedy musiałbym np. poświęcić na grę np. 30 minut filmu. Sądzę, że niewiele osób by to zainteresowało. Chyba, żeby po prostu zrobić kiedyś osobny filmy tylko poświęcony samej grze w szachy na obu kompach... Taki film to zawsze kompromis pomiędzy wieloma elementami. Ale jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.
    • 7: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    Jeszcze nie oglądałem ale nigdy nie rozumiałem w tych wojenkach czy zawsze coś musi być lepsze/gorsze?
    Dla mnie Atari czy Commodore są poprostu inne i każdy może być miłośnikiem innego komputera nieważne czy gorszego czy lepszego
    Ja np. Kocham Atari za jego cechy, wolę muzykę z Pokeya, kolorystykę gier z Atari, Atarowski Basic a nawet wygląd samego komputera
    Ktoś inny może mieć inaczej i bardzo dobrze
    że każdy komputer czy to Spectrum, Atari czy Commodore czy jakikolwiek inny ma swoich własnych miłośników.
    • 8:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Trochę truizmów: Tak było, jest i będzie. Kiedyś to było Atari vs C64, potem ST vs Amiga... a teraz Xbox vs PS. Cechy komputera nie mają znaczenia, znaczenie ma to, że można go rozróżnić i się ma tej podstawie podzielić. Taka mentalność plemienna. Ludzie lubią dzielić się na my i oni.
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Po pierwsze firmy same to napędzają twierdząc w swoich reklamach, że ich produkt jest najlepszy. Ludzie zaś co zrozumiałe, kupując coś za ciężko zarobione pieniądze, wolą kupić coś co jest lepsze. Potem zaś wchodzą w grę pewne ludzkie instynkty. Staramy się racjonalizować swoje wybory i szukamy potwierdzenia że dobrze wybraliśmy. Część ludzi ma to do siebie ze lubi się wychwalać, więc zaczyna wychwalać, bo w ten sposób się dowartościowuje. Więc zaczyna głosić opinie jaki to ich sprzęt jest świetny i najlepszy, oraz aby to bardziej uwypuklić o ile konkurencyjny sprzęt jest gorszy czy wręcz beznadziejny. To działa tak że nawet jeśli ktoś inny nie jest z tych co to musza się wychwalać tym co kupili, aby podbudować swoje ego, ale gdy słyszy takie naciągane kłamstwa to zaczynają się włączać w dyskusję i spirala się nakręca. Zaczyna się wojenka. Tak to działa :)
    Oczywiście człowiek rozsądny zdaje sobie sprawę, że nie istnieje sprzęt który jest najlepszy we wszystkim, są różne gusta i priorytety. Coś jest lepsze w jednym, a cos innego w drugim itd. Swoją droga warto jednak wiedzieć, który komputer był w czym lepszy, a w czym gorszy, tak z czystej ciekawości ;)
    • 10: CommentAuthoritguyinaction
    • CommentTime22 Mar 2021 zmieniony
     
    @Belzebub, obejrzyj proszę film, a potem odkryj dwie ukryte wiadomości i już będziesz wiedział, jak bardzo jestem z Tobą! :)

    @laoo, @urborg, bardzo cenne spostrzeżenia.

    Mam zresztą nadzieje, że nikt nie traktuje tego filmu (pod warunkiem, że dokładnie obejrzy) jako wychwalanie jednego i mieszanie z błotem drugiego komputera.
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    "Jeszcze nie oglądałem ale nigdy nie rozumiałem w tych wojenkach czy zawsze coś musi być lepsze/gorsze?"
    Chodziło o clickbait ;)
    • 12: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Pod względem wykonania elektroniki Atari 65XE bije na głowę C64.
    Skutkuje to większą niezawodnością po latach.
    Grafikę C64 ma lepszą, procesor wolniejszy. SID daje lepszą muzykę choć nie każdy musi ją lubić.
    Wszytko zależy, jakiego typu jest gra.
    Jeśli jest dobrze dopasowana do walorów sprzętu, zyskuje przewagę nad przeciwnikiem.
    Nawet na Atari 2600 są bardzo fajne gry, mimo że parametry sprzętu są bardzo słabe. To właściwie procesor z ULA(TIA), które zawiera całą dostępną pamięć (128 bajtów).
    • 13: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    C64 grafikę jednak ma gorszą, duchy ma lepsze i płynność
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Do gier komoda ma lepszą, szczególnie te duchy. :)
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    C64 ma słabszy DAC od grafiki, co skutkuje fatalnymi rozjazdami kolorów na dużych telewizorach.
    Czasem trudno odczytać litery np. niebieskie na czerwonym tle.
    Duszki ma dużo lepsze, ale Atari może nadrabiać szybszym procesorem i produkcją duszków softwarowych (na znakach).
  5.  
    atari lepsze do demos .ale i gry mozna robic wspaniałe Tryby GTIa czekają i tu jest przewaga atari nad innymi 8bitowcami.
    • 17: CommentAuthoradi
    • CommentTime22 Mar 2021
     
    Nie wiadomo co tam Commodorowcy mają w rękawie.
  6.  
    dlatego wojna była,jest i będzie ;)
  7.  
    A może już czas na pokój? :P
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Z tymi daltonistami ? ? ;)
    • 21: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime23 Mar 2021
     
    Ja uważam ze wojna nadal powinna trwac ;) ale tak hobbistycznie, a później razem sie mozna napic.
    • 22: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    @adi Atari 2600 niektóre gry ma fajne mimo słabych parametrów to fakt ale potrafi też wyświetlić sporo kolorów jednocześnie na ekranie
    • 23:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     

    adi:

    Czasem trudno odczytać litery np. niebieskie na czerwonym tle.

    Pardą, ale to nie wina C64, takie litery trudno byłoby odczytać na każdym sprzęcie.

    A co do meritum - w porządku filmik, wiedza podana na poziomie niezbyt szczegółowym, ale rozumiem że to wynik dostosowania do profilu widza. Merytorycznie jest prawie bezbłędnie - widzę że nawet rok wydania Star Raiders II został poprawnie podany - winszuję ;-) bo wiele stron internetowych bodaje błędną datę.

    Słabości filmiku widzę cztery. Po pierwsze, kompletne ominięcie tematu sprajtów - ten chyba najważniejszy element, decydujący o przewadze C-64 nad Atari, został zbyty jednym zdaniem "ciężko je bezpośrednio porównać". A bez porównywania duszków po prostu żadne porównywanie Atari z C64 nie ma sensu.

    Po drugie, pokazanie fragmentu rozgrywki na jednej i drugiej platformie, jedna po drugiej bez żadnego komentarza, moim zdaniem nie spełnia definicji "porównania". Gdy mówisz "a teraz czas na porównanie takiej a takiej gry", to wypadałoby faktycznie ją "porównać", tzn. jakoś przeanalizować różnice.

    Po trzecie, kwestia techniczna - filmik pokazujący stare gry, a szczególnie porównujący stare gry, powinien być nagrany w 50 albo 60 kl/s (oczywiście należy dopasować częstotliwość do pokazywanych gier) - bo inaczej jest utrata płynności, albo coś zaczyna migać nieładnie.

    Po czwarte, Gwiezdni Korsarze, no nie mogę, bwa ha ha.
    • 24:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime23 Mar 2021 zmieniony
     
    obejrzałem.
    wow. ale film!

    albo nie wiedziałem że mam gorszy komputer albo
    też powinienem zrobić tendencyjny film...
  8.  
    @Krótki, ja znazłem dwie inne słabości już po opublikowaniu, których Ty nie znalazłeś he he :P

    Rzeczywiście to miał być film dla każdego, więc nie wchodzący zbyt szczegółowo w sprawy techniczne.

    Dyskutowałby, czy C64 miał aż tak dużo lepsze sprite w porównaniu do Atari. Dlaczego tak uważasz? Oba rozwiązania się trochę róźnią, ale w każdym znalazłbym wady i zalety. Co prawda C64 daje więcej dużych sprite, bo osiem, a w Atari mamy 4 duże i 4 małe, ale znów fakt, że w Atari wszystkie sprite są wysokie daje pewne dodatkowe możliwości. Np. Można w takim wysokim sprite dać pozornie dwa czy trzy duszki i też ciekawie to wykorzystać (w sensie 1 postać, przezroczystość, druga postać pod, przezroczystość, 3 postać, przezroczystość). Oczywiście to wymaga specyficznego przemyślenia gry i może komplikować pewne rzeczy (np. kolizje), ale w niektórych sytuacjach może być korzystne. Pewnie o duszkach można by długo dyskutować. Dla mnie takie proste powiedzenie, że C64 miał lepsze duszki jest dyskusyjne.

    Co do porównywania róźnic między grami hmmm.... i tak mam wrażenie, że na tych filmach za dużo mówię. Może niech każdy sam przyjrzy się rozgrywkom i oceni różnice. Szczególnie, że to co dla mnie może być przewagą, dla kogoś innego już nie...

    Co do liczby klatek na sekundę hmm.... ja jakoś nie zauważyłęm problemów z 30klatkami/sek i wydaje mi się, że większość osób tak nagrywa na youtube. Rzeczywiście coś jest nie tak...?

    A co do Gwiezdnych Korsarzy, to jak zacząłem robić filmy zacząłem tłumaczyć tytuły. Polskie na angielski, by ktoś oglądający z zagranicy angielską wersję filmu wiedział o co chodzi, a i w drugą stronę, trochę z rozpędu, a trochę mając na uwadze, że odbiorcy mogą być w różnym wieku i np. młodzi ludzie nie wychowani na 8-bitowcach i nie mówiący jeszcze zbyt dobrze po angielsku mogą mieć z tym problem. Co prawda statystyki kanału strasznie mnie zaskoczyły. Otóż wg Youtube kanał oglądają w... 100 proc. tylko faceci (jest idealne 100 proc.) i do tego tylko w wieku 35-54 lata (w pozostałych kategoriach wiekowych jest dokładnie zero). Te statystyki są tak zaskakujące, że aż zastanawiam się, czy YouTube je prawidłowo generuje. Bo rozumiem, że pewnie pod względem zainteresowań to jest moja grupa docelowa, ale by nie było choć np. 2-3 proc młodszych osób? Sam więc nie wiem, czy kontynuować tę praktykę z tłumaczeniem czy nie. A Ty co być proponował i jakbyś przetłumaczył wspominiany tytuł? Dla mnie to tłumaczenie bylo z lekkim smaczkiem... :P

    @crrn, co masz dokładniej na myśli? Czy Twoim zdaniem z filmu wynika, że jeden komputer jest dużo gorszy od drugiego i który?
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    nie znam się, więc się wypowiem - faktycznie sprajty n c64 miażdżą - po pierwsze są dużo większe, w praktyce przykrywają cały ekran. to, że mają ograniczoną wysokość da się obkodować, można je odpalać wielokrotnie i mieć różne sprite'y na całym ekranie.
    no i na koniec dobicie - można je odpalić w hi-resie, więc da się robić kolorowe i hi-resowe gry. W sumie to dziwne, że w dawnych czasach to było nieczęsto stosowane.

    inne, mniej dramatyczne przewagi to 256 znaków w generatorze, płynny przesów hi-res (o pół kolorowego pixela) i atrybuty znaków. W skrócie do gier 2D C64 wymiata.
    Ale nie ma się co dziwić, to kilka dobrych lat młodszy produkt, poprawili mnóstwo rzeczy, które w atarce były dobre, ale nie idealne.

    moje osobiste żale są takie, że np. przy okazji 1200XL/800XL goście nie naprawili kilku ograniczeń - 128 kolorów zamiast 256, 9 rejestrów kolorów zamiast 16 i 4 sprite'y zamiast ewidentnie przewidzianych 8.
    • 27: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    VIC-II gdzie 3/4 układu zajmuje obsługa sprajtów został skrojony jak pod konsolę do gier (potrafi rywalizować z NES-em), kolejne generacje konsol to "wojna" na sprajty, kto ile wyświetli, w jakiej rozdzielczości, w jakiej liczbie kolorów, dopiero Playstation to zmieniła przechodząc na 3D
    • 28:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    itguyinaction:

    @Krótki, ja znazłem dwie inne słabości już po opublikowaniu, których Ty nie znalazłeś he he :P

    Nie starasz się, nadal mam przewagę dwóch.

    itguyinaction:

    Dyskutowałby, czy C64 miał aż tak dużo lepsze sprite w porównaniu do Atari. Dlaczego tak uważasz?

    A ja bym nie dyskutował - opublikowano już na ten temat tyle słów, że nie ma sensu żebym jeszcze ja dokładał kamyczek do tego koszyka. Wykonawszy wspomnianą przez Pirxa a stosunkowo prostą multipleksację w pionie, komodziarskie sprajty potrafią wszystko to co "nasze" a nawet więcej - i tyle chyba wystarczy w tej kwestii. (Tak, wiem, "a nasze sprajty to potrafią podkolorowywać tło" itd.)

    itguyinaction:

    Co do porównywania róźnic między grami hmmm.... i tak mam wrażenie, że na tych filmach za dużo mówię. Może niech każdy sam przyjrzy się rozgrywkom i oceni różnice. Szczególnie, że to co dla mnie może być przewagą, dla kogoś innego już nie...

    Ale wiesz, żeby samodzielnie ocenić różnice, to nie potrzeba oglądać Twojego filmiku, tylko np. wybrać jeden z tysięcy dostępnych Let's Compare'ów. Czy to jest na pewno właściwa droga żeby zyskać widzów? "Hej, oglądajcie moje filmiki, nie znajdziecie w nich nic czego nie możecie obejrzeć na Youtubie od 10 lat!"

    itguyinaction:

    Co do liczby klatek na sekundę hmm.... ja jakoś nie zauważyłęm problemów z 30klatkami/sek i wydaje mi się, że większość osób tak nagrywa na youtube. Rzeczywiście coś jest nie tak...?

    To przyjrzyj się jak nienaturalnie mrugają "celowniki" w twoim nagraniu Atarowskich "Gwiezdnych Korsarzy II". Mamy już "szalone lata dwudzieste" i stosowanie mniej niż 50 fps w filmikach, które mają na celu porównywanie gier z różnych platform, mija się z celem, bo ma kolosalny wpływ na efekty tego porównania.

    itquyinaction:

    A Ty co być proponował i jakbyś przetłumaczył wspominiany tytuł? Dla mnie to tłumaczenie bylo z lekkim smaczkiem... :P

    Ze smaczkiem zażenowania to z pewnością. Ja nic proponować nie będę, nie jestem przecież targetem Twoich filmików, może targetowi akurat takie zażenowanie odpowiada.

    pirx:

    zamiast ewidentnie przewidzianych 8

    ??? Proszę o rozwinięcie, ciekawi mnie skąd ten wniosek.
    • 29:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Mar 2021
     

    pirx:

    moje osobiste żale są takie, że np. przy okazji 1200XL/800XL goście nie naprawili kilku ograniczeń - 128 kolorów zamiast 256, 9 rejestrów kolorów zamiast 16 i 4 sprite'y zamiast ewidentnie przewidzianych 8.

    no i jeszcze dowolny wybór koloru w hiresie zamiast odcieni tego samego koloru

    Krótki:

    ??? Proszę o rozwinięcie, ciekawi mnie skąd ten wniosek.

    8 sprajtów jest już teraz: 4 graczy plus 4 pociski.
    Chodzi o to że pociski mogły by być szerokości graczy, zamiast aktualnego 1 piksela.
    • 30:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    Krótki:

    Ale wiesz, żeby samodzielnie ocenić różnice, to nie potrzeba oglądać Twojego filmiku, tylko np. wybrać jeden z tysięcy dostępnych Let's Compare'ów. Czy to jest na pewno właściwa droga żeby zyskać widzów? "Hej, oglądajcie moje filmiki, nie znajdziecie w nich nic czego nie możecie obejrzeć na Youtubie od 10 lat!

    Tak chyba można byłoby podsumować każdego na youtube. Czy to oznacza, że nikt już nie powinien niczego nagrać?
    • 31: CommentAuthoradi
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Każdy film na Youtube utrzymany na pewnym poziomie kultury i wiedzy stanowi dużą wartość.
    Zwłaszcza jeśli jest po polsku.
    Jeśli chcemy walczyć z powtarzalnością, trzeba by całkiem wyłączyć telewizję, bo ta powtarza się non stop a na dodatek poziom kultury i wiedzy jest w niej mierny.
    • 32:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    Cyprian:

    8 sprajtów jest już teraz: 4 graczy plus 4 pociski.
    Chodzi o to że pociski mogły by być szerokości graczy, zamiast aktualnego 1 piksela.

    To to ja wiem, ja się pytam Pirxa co to znaczy że 8 sprajtów było "ewidentnie przewidziane", czy chodzi o to że na etapie projektowania systemu rozważano ten pomysł czy co.

    mav:

    Tak chyba można byłoby podsumować każdego na youtube. Czy to oznacza, że nikt już nie powinien niczego nagrać?

    Jeśli uważasz że każdego, to może czas przewietrzyć Twoją playlistę.

    adi:

    Każdy film na Youtube utrzymany na pewnym poziomie kultury i wiedzy stanowi dużą wartość.

    Filmów na Youtube jest już tak dużo, że znalezienie czegoś wartościowego pośród masy szamba jest bardzo trudne. Dokładanie jeszcze jednego filmiku do tysiąca innych na ten sam temat tylko utrudnia wyszukiwanie. To taka generalna uwaga - nie twierdzę że omawiany filmik jest w całości powieleniem innych treści.

    adi:

    trzeba by całkiem wyłączyć telewizję

    Hej, właściwie to niezły pomysł.
    • 33: CommentAuthorRocky
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    sorki, ale słaby materiał, z którego nic nie wynika, dodatkowo zawierający masę nieścisłości... porównania gier to kpina z C64..
    Możliwości C64 są niemal szczytowe dla architektur 8bit dzięki zerwaniu z wsteczną kompatybilnością..
    Atari musi nadrabiać pamięcią i procesorem emulując programowo to co C64 ma sprzętowo (oczywiście wszystkiego się nie da)...
    Niewątpliwą przewagą Atari jest paleta kolorów dająca swoistą różnorodność i swobodę w kreowaniu odbioru wizualnego gier i programów..
    W przypadku C64 wszystko wygląda jak z jednej bajki.. ta sama zieleń, ten sam okropny fiolet..
    Dźwiękowo mamy podobnie.. SID to ogrom możliwości (często niewykorzystywanych) w 3 kanałach, gdzie często brakuje tego tła, które można uzyskać na POKEYu dzięki 4 kanałom .. zresztą możliwości dźwiękowe POKEYa są tylko dodatkiem do innych zadań, które realizuje ten układ.

    Atarowcy (pewnie nie wszyscy:) ) mają istotny powód do dumy.. architektura ich 8 bitowego Atari została rozwinięta... w Amigach (wydanych pod marką Commodore) ukazując swój pazur..

    Atari ST, choć ma wiele podobieństw raczej nie jest rozwinięciem C64..
    • 34:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Mar 2021
     

    Rocky:

    Atari (...) (oczywiście wszystkiego się nie da)...

    Oczywiście racja, ale to działa w obie strony;) Na Atari jest masa rzeczy, których nie da się zrobić na C64 czy na innych komputerach czy konsolach z lat 70 i 80.

    Przykładem może być to, że duszki na Atari mają sprzętowy tryb przenikania kolorów - taki blending. Fantastycznych zastosowań potencjalnie jest masa, osiągane efekty powalające na tle innych sprzętów, bo inne tego trybu nie mają.
    • 35:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    Rocky:

    Niewątpliwą przewagą Atari jest paleta kolorów dająca swoistą różnorodność i swobodę w kreowaniu odbioru wizualnego gier i programów..
    W przypadku C64 wszystko wygląda jak z jednej bajki.. ta sama zieleń, ten sam okropny fiolet..


    Atari miało lepszą odpowiedź na C64 - układ graficzny Maria (24 rejestrów koloru, 'nieograniczone' sprajty) oraz dźwiękowy AMY (64 oscylatorów), oba znacznie przewyższały swoimi możliwościami C64 i XL/XE.
    Niestety w obu przypadkach ani Warner ani Tramiel nie mieli wystarczającej gotówki na dokończenie projektu na czas.


    Rocky:

    Atarowcy (pewnie nie wszyscy:) ) mają istotny powód do dumy

    raczej amigowcy ale pewnie paru Atarowców by się znalazło

    Rocky:

    architektura ich 8 bitowego Atari została rozwinięta... w Amigach (wydanych pod marką Commodore) ukazując swój pazur..

    z tym rozwinięciem to rzecz dyskusyjna.

    Dla laika pewne elementy mogą wydawać się podobne, jeśli jednak zajrzy się od strony sprzętu/programisty to różnice są diametralne.
    • 36:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    tdc:

    duszki na Atari mają sprzętowy tryb przenikania kolorów - taki blending. Fantastycznych zastosowań potencjalnie jest masa, osiągane efekty powalające na tle innych sprzętów, bo inne tego trybu nie mają.

    Cooo? Tyle lat żyję a o tym nie wi(e)działem. :o
    Pokażesz to w praktyce, gdzie tak jest?
    Ewentualnie napisz odpowiednie demou.

    Cyprian:

    Atari miało lepszą odpowiedź na C64 - układ graficzny Maria (24 rejestrów koloru, 'nieograniczone' sprajty) oraz dźwiękowy AMY (64 oscylatorów), oba znacznie przewyższały swoimi możliwościami C64 i XL/XE.
    Niestety w obu przypadkach ani Warner ani Tramiel nie mieli wystarczającej gotówki na dokończenie projektu na czas.

    Poza kasą na dokończenie trzeba było też mieć mnóstwo na promocję i tu chyba marketingowcy spod znaku C64 stanęli na wyżynach swych możliwości, stąd m.in. tyle tych kompów było na rynku...
    • 37:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     
    @Dracon tutaj masz cały artykuł: Dodatkowe kolory duszków

    Dracon:

    Poza kasą na dokończenie trzeba było też mieć mnóstwo na promocję i tu chyba marketingowcy spod znaku C64 stanęli na wyżynach swych możliwości, stąd m.in. tyle tych kompów było na rynku...

    Słusznie.
    Commodore jednak było dużo większą firmą od Atari, więc i budżet mieli większy.
    • 38:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @Cyprian. Dzięki za przypomnienie, faktycznie są takie, rzadko używane opcje.
    • 39: CommentAuthoradi
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    To że tyle lat trwają dyskusje, który z komputerów Atari8/C64 jest lepszy świadczy o zbliżonym poziomie możliwości tych maszyn.
    Nikt nie porównuje C64 do Spectrum ani Atari do Spectrum.
    Różnica możliwości jest tu ewidentna.
    Swoją drogą ten spór Atari/Commodore to ciekawy motyw historyczny.
    Patrząc po sukcesie rynkowym Commodore okazał się zwycięzcą.
    Ja jednak bardziej kocham Atari, bo to mój pierwszy komputer.
    • 40: CommentAuthorRocky
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Cyprian...
    Tak wypuścili konsolę 7800.. która jest wstecznie niekompatybilna.. i wyszła za późno...

    Co do architektury.. napisałem rozwinięcie...
    Na Youtube są ciekawe filmiki na ten temat.. np.:
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     
    Ja np. uważam się za wielkiego szczęściarza, że moim pierwszym komputerem było Atari 130XE, a drugim Amiga 500 :-)
    • 42: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @Jacques, mi sie wydaje ze takich szczęściarzy bylo duzo wiecej.
    • 43:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Mi też, a co? ;-)
    • 44: CommentAuthorbaton
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @Jacques, i u mnie ta sama kolejność - choć jeszcze trochę wcześniej był też kontakt z ZX Spectrum
    • 45:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     
    Na szczęście miałem styczność z A500 u kolegi i po 130XE padło na nią, bo wcześniej wzdychałem do ST z niemieckich katalogów Quelle i Otto ;-)

    ST, STE, Mega ST i TT pobawiłem się po latach i doceniam je, ale w epoce ST to byłby strzał w kolano nastolatka w porównaniu z Amigą.
    • 46:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Mar 2021 zmieniony
     

    Jacques:

    ST, STE, Mega ST i TT pobawiłem się po latach i doceniam je, ale w epoce ST to byłby strzał w kolano nastolatka w porównaniu z Amigą.


    No nie wiem, w tamtym czasie byłem nastolatkiem i mam odmienne doświadczenie.

    U mnie droga była taka: Atari 8 bit --> Atari 16bit --> Atari 32bit. Myślę że poza Makiem (a później PC) żaden komputer nie dałby mi takiego komfortu pracy. Jeśli chodzi o gry to moje ulubione: vroom, lotus, wings of death, no second prize.

    Jeśli byłbym graczem to być może doceniłbym Amigę, chociaż teraz wiem że w tamtym czasie było parę lepszych konsol jak SNES / Megadrive. Jedyny argument za amigą to taki że gry były "za darmo" ;)
    • 47:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    Ja jednak bardziej kocham Atari, bo to mój pierwszy komputer.

    +1 !!!
    • 48:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    @Krótki
    Tak naprawdę to nie mam wglądu w dusze projektantów CTIA, ale jak patrzę na mapę pamięci i obsługę sprite'ów to widzę, że np. na sprite'y w wysokiej rozdzielczości jest przyrezerwowane 2KiB, 1KiB z tego zajmują 4 players, 256B 4 missles a 768B jest nieużywane. Zamiast 4 missles powinny być 4 dodatkowe playery, sprzęt "ma przewidziane" miejsce na nie.
    Nowe GTIA powinno mieć dodatkowy tryb spritów, w którym jest 8 players (dla kompatydebilności z A400/800).
    Przypuszczam, że oryginalnie taki był plan, tylko kurka wodna nie starczyło cykli na szynie czy coś w ten deseń.
    • 49:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 Mar 2021
     

    pirx:

    Przypuszczam, że oryginalnie taki był plan, tylko kurka wodna nie starczyło cykli na szynie czy coś w ten deseń.


    myślę że coś innego mogło być powodem, gdyż wolne cykle są i to w zapasie, np hires ma w linii 320px, a overscanie 384 czyli 64px więcej, 8 spritów każdy o 8px to właśnie 64.
    Być może brak czasu, a może więcej logiki przekładało się na wyższą cenę układu, a może po prostu zabrakło miejsca?

    Ciekawy temat. Chętnie posłuchał bym opowieści twórców na temat koncepcji czy procesu powstawania układów
    • 50:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime24 Mar 2021
     
    z tymi dod. 8 bajtami w overscanie to nie takie proste, bo to też jest używane w hscroll, więc nie da się tego wyrzucić..
    ale i tak pewnie jedyna ważna przyczyna była taka:
    - ile to będzie kosztować?
    - ...
    - meh, walcie te stare chipsy, who cares