atarionline.pl Tak powoli do przodu, nowa płyta XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 Aug 2021 zmieniony
     
    Pełnowymiarowa płyta XE , bazowana na projekcie 1088 XEL powoli nabiera realnego kształtu ;) Chyba coś z tego będzie bo zbieram sie już ze 2 -3 lata ..... Gniazda na UAV, Gniazda do wpięcia Ultimate, gniazdo do karty CF ...itp różności...Na święta powinno być ;)TO bardzo wczesny etap więc pewnie sie jeszcze sporo zmieni..
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    Może dołóż wewnętrzne gniazdo SIO na goldpinach coby można było łatwo np. wewnętrznego XF-a zabudować.
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    XFa to ja myśle dać na płytę.....
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Aug 2021
     
    No chyba, że tak :-)
  1.  
    Nie śledzę projektu, ale nie byłoby fajnie dodać kilka nowoczesnych rozwiązań typu złącze hdmi i czytnik sd plus może joysticki na usb? Przy czym te opcje zrobiłbym jakoś jako opcjonalne, kto chce to dodaje, to nie, to nie montuje pewnej grupy elementów. I może jakoś wyróżnił kolorem, czy coś tę część płyty?
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Aug 2021
     
    Wiesz ile kosztuje licencja na HDMI? Do tego potrzebny by był konwerter - nikt jeszcze nie zrobi małego, dedykowanego do Atari bo już dawno by były odpowiednie tory video dostępne.
  2.  
    Hmm, ale tak myśląc, to należałoby się zastanowić, czy i na samą płytę od Atari nie jest wymagana licencja. Ochrona praw autorskich trwa chyba 70 lat od daty śmierci autora, a jeżeli właścicielem praw jest firma, to 70 lat od daty powstania utworu. To co prawda polskie przepisy, ale przypuszczam, że zbliżone są wszędzie. Ewentualnie tu pytanie, jakie jest ryzyko, że właściciel praw zacznie się burzyć w przypadku hdmi, a jakie w przypadku płyty. Co do konwerterów, to jednak trochę jest (nie wiem, jak się sprawdzają w przypadku Atari dokładnie) i pewnie też nie wszystkie te projekty są takie "święte". Są nawet open sourcowe czy jakieś podobne. A może warto by zainteresować tym projektem jakąś firmę, by powstało coś jak c64 mini i maxi (swoją drogą oni też dali wyjście hdmi, choć tu nie do końca musi to być reprezentatywne, bo to bardziej emulator, ale może dałoby się coś "ściągnąć" z spectrum next, które już emulatorem nie jest, a powstało na układach programowalnych, a też ma port hdmi).
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Aug 2021
     
    Tu bardziej chodzi o to, że kości generują e o raz HDMI są odpowiednio wycenione. Nie bez powodu łatwiej i taniej jest zrobić wyjście przez RPi0 niż to samo na dedykowanym układzie.
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    Zaxon - przemyśl sprawę tak, by nie było problemów z montażem rozszerzeń w różnych zestawach - czyli tak, jak można to zrobić w np. tutaj normalnym XE. Zachowaj odpowiednie odległości pomiędzy CPU, Anticem a GTIA. Zadzwonię telefonem to pogadamy ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    @itguyinaction - Weź wyluzuj... Przez takich ludzi umierają fajne projekty... Gdybyśmy wszyscy mieli respektować prawa autorskie w postaci, jakiej istnieją, to już dawno nie byłoby naszej społeczności.

    @zaxon - Świetna robota! Czekam na finał. Mam jeszcze jedną obudowę i trochę scalaków. Warto je wykorzystać ;)
    • 11: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    Pin, myśle, myśle...

    Choćby Rapidus i Ultimate..Ponoć sie między sobą nie lubią..
    Ludziom to zacznie kolidować więc powiedzą że płyta kiepska....;)

    Tor video, w tym momencie generalnie go nie ma na płycie., są goldpiny do podłączenia UAV lub mojego zamiennika, lub Sofia 2.

    Są piny do zasadzenia Ultimate..

    Jest gniazdo do zasadzenia interfejsu IDE (CF)

    SIO 2 PC USB

    Stereo, covox , tu pokey max od Jurka

    Generalnie ,problem ten sam który był jak Amstrada robiłem. W końcu machnałem ręką , zrobiłem podstawową płyte bazową a do niej złącza na karty rozszerzeń. Stacja osobno, rozszerzony ram osobno, karty sieciowe itp osobno , wpinane w płytę...
  3.  
    @Alex nie zrozumiałeś moich intencji... :P Raczej zastanawiałem się, czy musimy być tak rygorystyczni i ta wypowiedź miała przedstawić, że chyba nie do końca. I jednak to hdmi warto by dodać (być może jako opcję). Dziś już niewiele osób ma możliwość innego podłączenia niż nie przez hdmi, a zanim projekt będzie gotów i stanie się popularny presja na hdmi będzie jeszcze większa.

    @Peri Nord dlatego mówiłem jako opcja. By można było płytę złożyć bez i z hdmi, zależy jak kto woli.
    • 13:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    @zaxon: i pająk z przekaźnikiem :) Ale ale, generalnie tak jak piszesz jest dobrze, tzn. że zostawiasz piny do wpięcia tego i owego. Co kto lubi.
    • 14: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    To było testowanie ON/OFF w stylu ATX ;) Potem znalazłem gotowe moduły po 12 PLN ;)

    itguyinaction , wstawiasz Sofie + przelotka masz HDMI...;)

    Spectrum Next ma HDMI , ekipa od ZX Nexta miała ponad 750 tysięcy funtów budżetu ;) To daje pewne możliwości....;)

    Nie sądze też zeby jakaś firma była zainteresowana moją radosną twórczością pewnie o łącznym nakładzie 10-20 szt... ;) Wliczając prototypy ;)
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Aug 2021
     
    Ja pierdzielę. Nie wierzę. Jeszcze nic nie powstało.
    A już wszystko źle.
    Dajecie człowiekowi zrobić to co sobie wymyślił.
    Zaczekajcie.
    Projekt Jest Ok.
    • 16: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime17 Aug 2021
     
    [troll mode on]zamiast robic miejsce na te rozne plytki rozszerzające, nie lepiej od razu zintegrować wszystko od razu na plycie? Przynajmniej bylo by cos innego niz do tej pory. Pancake 1024? ;) [troll mode off]
    • 17: CommentAuthorpigula
    • CommentTime18 Aug 2021
     
    Na Sophia2 już kilka źle działających demoscenowych produkcji znalazłem np. Total Daze... efektem jest brak obrazu lub jakieś jednokolorowe tło, na niektórych efektach. Co gorsza owe produkcję kaszanią też pewne opcje konfiguracyjne... zaznaczam tylko, że nie mam najnowszego wsadu do sophia2... możliwe, że upgrade rozwiąże te problemy.
    • 18: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime18 Aug 2021
     
    ZuluGula.

    Ja tych rozszerzeń nie robię więc ich nie zintegruje na płycie co zresztą z mojego punktu widzenia było by bezsensowne i zbędnie podniosło cenę.
    Chcesz mieć np Ultimate to wstawiasz, nie chcesz, jedziesz na zwykłym romie, itd...A z czasem i napływem gotówki dokupujesz i uzupełniasz..Co potrzebujesz. Np , mnie Rapidus jest kompletnie zbędny a komuś kompletnie niezbędny...

    Pancake 1024 mam dla siebie . Kupowałem wcześniej normalne Ultimate u producenta, do tego wykupywałem firmware za każdym razem u FJC, no ale producent zdecydował sie założyć mi embargo , odrzucał moje zamówienia. No to co sie będe kopał z koniem ? Potem powstało Pancake 1024 i problem z głowy.

    Zresztą, aktualnie sprzedaje duperelki po 45 i 80 PLN brutto. Co drugie pytanie od kupującego mam " a ile rabatu" , "Będzie jakaś zniżka" itp więc jak bym zrobił taką wszystkomającą płytę to dopiero będzie sie działo ;)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Aug 2021
     
    Nie musi być wszystkomająca, ale jak by te zachcianki pasowały to by było miło ;)
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Aug 2021
     
    A jakbyś tak olał wszystkie zachcianki?

    I powstała by płyta twoich marzeń ;)

    Powiedzmy w dwóch wariantach.

    Tańsza i droższa..

    To co się stanie ???

    Znielubią Cię czy co ???

    Trzymam kciuki za projekt. Bo nasze 8-bitowce szybko się niestety starzeją. I zostanie nam emulacja na PC albo to co tworzysz. :)