atarionline.pl Prawdziwe dyskietki i DOSy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Ponieważ parę dni temu dostałem w końcu stację LDW Super 2000 i mam nawet jedną dyskietkę w domu, zacząłem trochę eksplorować temat i pojawiło mi się kilka pytań.

    1. Próbowałem spod MyDOSa z SIO2SD skopiować innego ATRa na dyskietkę. Kopiował pliki, na koniec wyrzucał error 139 i pliki były skopiowane, ale się nie bootowała. Jeśli kopiowałem spod DOSa 2.5, wszystko szło dobrze. Czym to jest spowodowane?

    2. Jeśli coś tam sobie tworzę (z zamiarem przyszłego skopiowania na dyskietkę) i mam ATRa odpalanego pod SIO2SD, to czy jest jakieś zalecenie, jakich DOSów nie używać, żeby nie stwarzały problemu z rzeczywistym sprzętem (np. żeby nie stworzył zbyt dużego obrazu, albo jeszcze jakieś inne ograniczenia)?

    3. Czy dyskietki 5.25 dla Atari i późniejsze używane na PC, różniły się w sensie budowy nośnika? Chodzi mi to, czy da się je sformatować i używać, czy pojawiły się po drodze jakieś różnice?


    Dziękuję z góry za pomoc.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    1. Jeśli chcesz skopiować obraz dyskietki ATR to musisz to zrobić kopierem całodyskowym bo po plikach to nie wyjdzie (nie będzie widać plików bo dysk nie musi być DOS-owy albo format się nie będzie zgadzał albo po prostu się na koniec nie zabootuje). Tym bardziej nie działa jeśli chcesz skopiować plik ATR na dyskietkę jako plik.
    2. Nie ma takich zaleceń.
    3. Dyskietkę możesz spokojnie ponownie na PC sformatować i jej tam używać.
    • 3: CommentAuthorlzd
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    Ad. 1
    MyDOS i inne DOS-y z menu mają polecenie "J" - Duplicate Disk (lub podobne) - w którym podajesz napęd źródłowy i docelowy. Nie pamiętam, czy podczas tej operacji dyskietka docelowa jest formatowana. Jeżeli nie, należy zrobić to wcześniej. Dyskietka docelowa musi mieć tę samą gęstość co źródłowa.

    Ad. 2
    Wszystkie DOS-y powinny działać ze SIO2SD, ponieważ ten zgłasza się jako zwykła stacja dyskietek.

    Ad. 3
    Dyskietki 5,25" występują w dwóch gęstościach: DD (dwustronne, 360 kB lub 720 kB) i HD (dwustronne, 1,2 MB). Nie wspominam dyskietek o pojedynczej gęstości ani jednostronnych, bo tych raczej nie spotkasz. Dyskietki DD są obsługiwane przez wszystkie stacje do Atari. Z HD doskonale radzi sobie XF-551, ale nie wiem czy LDW.

    Dyskietki 360 kB mają oznaczenie 48 TPI, co oznacza, że formatowanie utworzy 40 ścieżek na stronę. 720 kB z kolei oznaczane są przez 96 TPI, co daje 80 ścieżek na stronę.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    LDW/CA2001 nie poradzi sobie z dyskietkami HD.
    • 5: CommentAuthorVidol
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Co do dyskietek, to dyski atarowskie różniły się od tych z pc. Chodziło o gęstość zapisu, atarowskie miały oznaczenia DD-360 kb natomiast z pc HD -720 kb. Dyski DD można bylo używać na atari i pc, stacje pc radziły sobie z nimi bez problemu bez problemu. Niestety stacje atarowskie gubily sie ze zwiększona gęstością HD
    • 6: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie.

    Odnośnie punktu 1.

    Kopiowanie dysku robiłem opcją spod DOSa do kopiowania całego dysku. I z jakiegoś powodu MyDOS nie mógł tego zrobić, a DOS 2.5 skopiował to. Stąd wątpliwość odnośnie różnych DOSów na potrzeby fizycznego sprzętu. Ale grunt, że to poszło, to przynajmniej wiem na przyszłość.
    • 7: CommentAuthorlzd
    • CommentTime4 Jan 2022
     

    Vidol:

    (...) atarowskie miały oznaczenia DD-360 kb natomiast z pc HD -720 kb. (...) Niestety stacje atarowskie gubily sie ze zwiększona gęstością HD

    Stacje 40-ścieżkowe mają szersze głowice i oprócz danych z dyskietek sformatowanych w napędach 80-ścieżkowych zbierają także śmieci, które występują obok nich.
    • 8: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Widziałem dyskietki na sprzedaż, które miały w opisie oba HD i DD. Tego typu mogą być, czy opcja HD je wyklucza?
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     

    lzd:

    Ad. 3
    Dyskietki 5,25" występują w dwóch gęstościach: DD (dwustronne, 360 kB lub 720 kB) i HD (dwustronne, 1,2 MB). Nie wspominam dyskietek o pojedynczej gęstości ani jednostronnych, bo tych raczej nie spotkasz. Dyskietki DD są obsługiwane przez wszystkie stacje do Atari. Z HD doskonale radzi sobie XF-551, ale nie wiem czy LDW.


    Raczej nie spotkasz => na pewno spotkasz :)

    Dyskietki DD to 180kB na stronę/360kB na dwie strony.
    Dyskietki DD nie są obsługiwane przez wszystkie stacje do Atari, chociażby 810 (tylko SD/90kB) lub 1050 (single i enhanced/130kB)

    ->link<-

    lzd:

    Dyskietki 360 kB mają oznaczenie 48 TPI, co oznacza, że formatowanie utworzy 49 ścieżek na stronę. 720 kB z kolei oznaczane są przez 96 TPI, co daje 80 ścieżek na stronę.


    odpowiednio 40 i 80 ścieżek

    Dobrze, jakbyś poprawił w źródle, wtedy usunę ten wpis.
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    Rozróżniajmy dyskietki DD od formatu DD. Wszystkie dyskietki 5.25" jakich się używa są co najmniej DD 48tpi - czyli dają radę pomieścić 360KB w formacie PC. I chodzą zarówno w stacji 810 jak i 1050 czy XF551 oraz wszystkich PC. Natomiast to o czym piszesz to format dyskietki w sensie organizacji danych SD/ED/DD.

    Oprócz dyskietek (fizycznie) DD są jeszcze HD i rzadkie QD/4D. Obie wersje mają gęstość ścieżek 96tpi ale HD przyjmują formatowanie HD (czyli 1.2MB) a QD tylko 720KB. Te drugie są idealne do Tomsa i Karin Drive.

    Przy okazji - zaxonowe Tomsy radzą sobie całkiem dobrze z dyskietkami HD w formacie 720KB tylko jest problem z przenośnością - dyskietki nagrane na mojej stacji miewaly problemy u @pabloza i odwrotnie aczkolwiek coś tam się udawało wczytać. Zależało od egzemplarza. Nie wiem jak w tym temacie radzi sobie oryginalny napęd bo nie mieliśmy takowego do sprawdzenia. Tym nie mniej - chociaż to ciekawostka to na własne potrzeby do zabawy idealna bo dyskietki HD są jednak łatwiej dostępne od QD (tak, wiadomo, na porządnej DD też się 720KB upchnie ale to już ryzyko).
  1.  
    Mój oryginalny TOMS 720 nie radził sobie z dyskietkami HD w ogóle, ale otrzymywałem relacje innych osób, że ich stacja już tak. Pewnie zależy to od użytego w konkretnych egzemplarzu napędu.
    • 12:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    @Peri Noid - dostosowałem się do kontekstu lzd. Oczywiście format Atari DD jest czym innym niż Dyskietka DD.
    • 13: CommentAuthorVidol
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    Moj TOMS 710 tez nie trawil HD.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    Ciekawe jak by było z odczytem takiej dyskietki spreparowanej na mojej stacji.
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    Jak tak piszesz to pewnie z odczytem dysku by nie bylo problemu, ciekawe co by sie dzialo podczas zapisu :)
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    Stacje Zaxona są na Teac'ach FD-55GFR (z wyjątkiem mojej, która jest na GFV).To może mieć spore znaczenie.
    • 17: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Ale ja mam Tomsa od Tomsow :)
    • 18:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Wiem. One były, zdaje się, na niemieckich stacjach (Robotron?).
    • 19: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Z ciekawosci zajrzalem do stacji i tak zgadza sie niemiecki Robotron :)
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    BUCHUNGSMACHINENWERK to jak IBM :)))
    No i pomnik marksa wciąż stoi w Karl-Marx-Stadcie czyli chemnitzzzz
    • 21: CommentAuthorlzd
    • CommentTime7 Jan 2022 zmieniony
     

    jhusak:

    Dyskietki DD to 180kB na stronę/360kB na dwie strony.
    Dyskietki DD nie są obsługiwane przez wszystkie stacje do Atari, chociażby 810 (tylko SD/90kB) lub 1050 (single i enhanced/130kB)

    Dyskietki DD różnią się od SD kodowaniem informacji. Dla pierwszych stosowane jest MFM, dla drugich - FM. Przy czym dla dyskietek DD można stosować kodowanie FM, co nie wyklucza ich używania ze stacjami Atari 810 ani tym bardziej Atari 1050, które dla formatu ED stosują MFM.

    ->link<-

    96 TPI 80-track double density / "quad density" 720KiB 5.25" floppy diskettes, which are rare, MAY be used with Atari 810 and compatibles. The media in these is actually identical to that of 48 TPI diskettes.


    ->link<-

    Normally, when used with MFM encoding for double-density, the number of bytes per sector would is doubled to 256 and the layout is otherwise unchanged. Instead, Atari's format retained the original 128 byte sectors and increased the number per track to 26, thereby providing 40 x 26 x 128 = 133,120 bytes per side, 130 kB. While Atari's documentation referred to this as double density, users used the term "enhanced" or "dual density" to distinguish it from the true double-density systems already in the market.


    Polecam również pkt 3.2.2 FAQ: ->link<-