atarionline.pl Romantyczne gry na Atari? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    Zarzucił taki temat kolega RTG i wydaje mi się ciekawym eksperymentem myślowym - w których grach na Atari znajdziemy wątek romantyczny? (romantyczny, nie seksualny, więc gry w pokera za ciuchy odpadają :D).

    Zorro
    Donkey Kong
    Jet Set Willy
    Porky's
    Popeye
    Submission
    A.D. 2044
    Karateka
    Prince of Persia

    Ktoś coś jeszcze kojarzy / pamięta?
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    Alley Cat
    Ms. Pac-Man
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    BC's Quest for Tires (jaskiniowiec Thor ratuje dziewczynę z rąk dinozaura).
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2022
     
    Jungle Hunt (facet ratuje kobietę z rąk kanibali)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Apr 2022 zmieniony
     
    The Dark Crystal (tekstówka, dyskutowaliśmy ->link<- )
    • 6: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Jak się uzbiera trochę tytułów to będzie można zrobić składankę pt. "Miłosne" :-)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Kissin Cousins (jakoś tak się to pisze?)
    • 8:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    jet set willy (jak posprzątasz to zaru...)
    • 9:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    • 10: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    albo coś takiego:
    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Black Lamp - cała ta awantura jest "o rękę księżniczki".

    The Adventures of Robin Hood - w zamku czeka na uratowanie piękna Marian.

    W Jet Set Willy nie ma wątku romantycznego. Fabuła jest o tym, że Willy urządził libację na kilkaset gości, na co jego sprzątaczka powiedziała "dość" i nie pozwoli mu udać się na zasłużony odpoczynek póki sam nie posprząta swojej posiadłości. Reszta to fantazja graczy.
    • 12: CommentAuthorDope
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Tusker
    Jaffar
    • 13: CommentAuthor0xF
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Krótki: sprzątaczka czy żona?
    • 14: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    OxF: strażniczka małżeńskiego łoża. :-D
    • 15: CommentAuthorkade
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Alley Cat zdecydowanie :D
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Yerzmyey słusznie podnosi, że wątek romantyczny jest w jego "In nihilum reverteris".
    • 17: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Blue Print
    Drol
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    No tak - Blue Print - bohaterem jest J.J., którego dziewczynę Daisy ściga ogr Ollie :)

    Drol - jakaś dziewczynka jest, ale czy ona nie jest za młoda na miłosne uniesienia? :)
    • 19: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Kaz, w dawnych czasach 12-latki wychodziły za mąż i to za królów, że o drolach i druidach nie wspomnę, a 14-latki rodziły dzieci. W końcu Cezar jestem to wiem coś o tym. :-D
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Dobra, dobra, ale raczej tak nie było z kilkulatkami, a ta dziewczynka wygląda na totalne dziecko :)
    • 21: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Bo to przyszła narzeczona, za babcią przecie by się nie uganiał. :D
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Droga Wojownika (3:22)

    :)
    • 23: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Pocałunek ocenzurowali???
    :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Skąd wiadomo, że pocałunek, skoro ocenzurowano i nie widać? :D
    • 25: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Dyskusja zahacza o tematy "dorosłej" miłości, ale przypomnę fragment wpisu otwierającego wątek:

    Kaz:

    w których grach na Atari znajdziemy wątek romantyczny? (...) romantyczny, nie seksualny (...) )


    W żadnym razie nie jestem ekspertem, ale największy rozwój empatii przypada podobno na 5. rok życia, a taki 6-latek powinien mieć już w miarę rozwiniętą zdolność odczuwania uczuć wyższych, nie tylko chwilowych emocji. Nie trzeba mieć kilkunastu lat, aby przeżywać miłosne zauroczenie :)

    Więc mogę sobie jak najbardziej wyobrazić romantyczne wątki np. wewnątrz gry w scenerii wczesnej podstawówki.

    P.S. A tak na marginesie - słowo "romantyczny" ma szerszy zakres niż "związany z miłością", przykładowa definicja: "potocznie taki, który jest tajemniczy, wrażliwy, uczuciowy, poetyczny, marzycielski" ->link<-
  1.  
    a propos screenu z "Drogi Wojownika" widocznego w poście @Dracona:
    Czy widzicie tę literę "Z" nad drzwiami?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     

    AdamW:

    Nie trzeba mieć kilkunastu lat, aby przeżywać miłosne zauroczenie


    Może i nie trzeba, ale czy w ogóle taki temat jest w "Drolu"? Bo to, że występuje tam dziewczynka, nie czyni gry "romantyczną" (jakkolwiek to definiujemy). Czytałem opis gry na wiki, nic takiego tam nie widzę. Może gdzieś indziej jakaś poszlaka, dowód?
    • 28: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    No właśnie Anna Janion ogłosiła że w latach 90tych nastąpił koniec paradygmatu romantycznego w Polsce, może to naprawdę to przyczyniło się do schyłku produkcji gier na małe atari ?
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Apr 2022 zmieniony
     
    Ciekawe nawiązanie Astrofor. Z tym, że ogłosiła, ale nie jest to koniec ogłoszeń Anny Janion* :) Bo jak się okazuje, sama stwierdziła, że romantyzm jednak przetrwał lata 90.

    wiki:

    W początkach lat 90. ogłosiła, że w demokratycznym, pluralistycznym światopoglądowo społeczeństwie polskim, które powstanie wskutek transformacji, nieuchronnie nastąpi zmierzch opisywanego wyżej paradygmatu romantycznego. Uznała, że jednolita kultura, pełniąca dotychczas przede wszystkim funkcje kompensacyjne i terapeutyczne, nie może działać w społeczeństwie, które ma stać się demokratyczne, to znaczy wielokształtne i zdecentralizowane, objawiające bardzo różnorodne potrzeby kulturalne. Była przekonana, że w tej nowej rzeczywistości znajdzie się miejsce na dziedzictwo romantyzmu, lecz na nowo odczytanego. Chodziłoby o zawartą w nim wielką filozofię egzystencji, dramatyczne dylematy wolności jednostki i wynikające z nich tragiczno-ironiczne napięcia. Jednak po dwudziestu latach nowej polskiej niepodległości badaczka ciągle obserwuje trwałość romantycznych stereotypów, zwłaszcza mesjanistycznych, które stara się krytycznie rozpatrywać.


    * chyba chodziło Ci o Marię, ale nie wnikam czy ma inne ksywy albo pseudonimy operacyjne :)

    ** przy okazji natrafiłem na jej książkę "Niesamowita Słowiańszczyzna - fantazmaty literatury", już mam, więc dzięki Astrofor za namiary/przypomnienie tej postaci.
    • 30: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Z tego co wyczytałem tutaj o Drolu: ->link<-
    w pewnym momencie pojawia się związana kobieta wołająca o pomoc.
    • 31: CommentAuthorfder
    • CommentTime22 Apr 2022
     
    Roderic i Fiscella?
    • 32: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    @Kaz: nie, moim zdaniem nic nie wskazuje na to, że w Drolu jest jakiś wątek romantyczny :) I nie ma to nic wspólnego z wiekiem jednej z postaci.

    Mój poprzedni wpis nie miał na celu bronić przykładu gry podanego przez Cezara, tylko chciałem ogólnie odnieść się do używanych argumentów oraz do sposobu klasyfikowania gier jako "romantyczne".

    1. W pełni zgadzam się, że sam fakt wystąpienia w grze postaci kobiecej/ dziewczęcej nie jest wątkiem romantycznym. NAWET jeśli kobieta jest związana i ją ratujemy :D
    Przeczytałem teraz instrukcję tej gry na Atarimanii, ratujemy tam dziewczynkę, chłopca i ich mamę (związaną)
    ->link<-

    2. Z kolei Ty nieco żartobliwie, ale użyłeś argumentu wieku "czy ona nie jest za młoda na miłosne uniesienia?"

    Generalnie, abstrahując już od Drola, nie odrzucałbym z góry gier z bohaterami dziecięcymi - w sumie poszedłbym nawet dalej: jak się zastanowić, to "romantyczność" jest niezależna od liczby lat. Z jednej strony bohaterem może być zakochany stulatek (a nawet tysiącletnia istota w grze sci-fi), z drugiej mogę sobie wyobrazić wątki romantyczne w grze tekstowej w stylu filmu "I kto to mówi", w której niemowlę-narrator byłoby obdarzone świadomością ponad swój wiek. Więc moim zdaniem decydujący powinien być kontekst gry i fabuły, a nie liczenie lat :)
    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Ja z gier na Atari mogę podać takie tytuły z wątkiem romantycznym:

    The Secret Diary of Adrian Mole (Aged 13 3/4)
    The Growing Pains of Adrian Mole
    • 34:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    W Drolu być może cała swoją (czy czyjąś) rodzinę ratujesz.

    A poczciwy Bros (klon Mario by KE-Soft)? Tam jak nic poszukujesz brata.

    Ale tu może mniej romantyzm, raczej odpowiedzialność.

    Ale jak Alley Cat to i jeszcze Salmon Run. :)
    • 35: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Janosik
    Pharaoh's Pyramid
  2.  
    Kitten ? ->link<-
    • 37: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    1. Neptune's Daughter
    2. Dan Strikes Back (no bo w sumie pod skarbem jest napis 'For Kate')
    3. Nadral
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    Chyba zbyt skrótowo napisałem o fabule Drola, przez co można by pomyśleć, że ratujemy swoją rodzinę.

    Instrukcja głosi, że gracz pod wpływem klątwy jakiegoś szamana z chwilą naciśnięcia przycisku dżojstika trafił do świata Drol. Dobrze się składa, że ma na sobie antygrawitacyjny kombinezon ratunkowy - bo do tego świata zostały zwabione też inne istoty, w tym dwójka dzieci z mamą i dwiema ulubionymi zabawkami. No i mamy ich uratować. Nie ma żadnej informacji, aby ta rodzina była wcześniej znana głównej postaci.

    Wygląda na to, że - wbrew temu, co napisane jest w Wikipedii - główny bohater nie jest robotem, tylko dzieckiem w skafandrze. Postać jest wielkości dziewczynki i chłopca (ich mama jest dwa razy większa), co ma sens, skoro wg instrukcji ma reprezentować gracza, a targetem gier były głównie dzieci...
  3.  
    Warto dodać, że "Drol" to "Lord" od końca.
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    Widzę, że kolega magister pamięta rebusy, które były na głównej stronie AOL.
    • 41: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    Ale drole czy tam druidy są z swej natury małe, podobnie jak lemingi. :-D
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Apr 2022
     

    Adam:

    tak na marginesie - słowo "romantyczny" ma szerszy zakres niż "związany z miłością", przykładowa definicja: "potocznie taki, który jest tajemniczy, wrażliwy, uczuciowy, poetyczny, marzycielski" ->link<-[quote]

    Mogę uściślić, skoro nie jest to jasne - chodziło mnie (a tak zrozumiałem też post kolegi RTG), o wątek miłości romantycznej ( ->link<- ), a nie romantyzmu w ogóle. Bo to pojęcie to jest mega-szerokie.

    [quote=Adam]Mój poprzedni wpis nie miał na celu bronić przykładu gry podanego przez Cezara, tylko chciałem ogólnie odnieść się do używanych argumentów (...) jak się zastanowić, to "romantyczność" jest niezależna od liczby lat. Z jednej strony bohaterem może być zakochany stulatek (a nawet tysiącletnia istota w grze sci-fi), z drugiej mogę sobie wyobrazić wątki romantyczne w grze tekstowej w stylu filmu "I kto to mówi", w której niemowlę-narrator byłoby obdarzone świadomością ponad swój wiek. Więc moim zdaniem decydujący powinien być kontekst gry i fabuły, a nie liczenie lat :)


    W kwestii argumentów to ja nie użyłem kwestii wieku człowieka, tylko stanu rozwoju człowieka. Ale skoro rozdzielamy włos na czworo (lubię! :D) to: nie, niemowlę ani kilkulatek raczej nie będą czuli miłości romantycznej, ponieważ ich rozwój psychofizyczny na to nie pozwala. Pozwala im na miłość platoniczną ( ->link<- ). W "Drolu" dziewczynka wygląda na kilkulatkę, a nie kilkunastolatkę, stąd moje wątpliwości co do tej gry pod tym kątem.

    Banshee - a dlaczego Nadral? Chodzi Ci o helikopterki? :D

    W Pharaoh's Pyramid jest faktycznie sekwencja łamania serca i porwania ukochanej. Widziałem to, a nie pamiętałem:

    • 43: CommentAuthorbanshee997
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    @Kaz no w każdym levelu na końcu docierasz do drugiego helikopterka i daje się słyszeć digitalizowany całus :D
    ->link<-
    np. tu w 2:53
    • 44: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Apr 2022
     
    W "Drodze do Duplandu" jest wątek romantyczny, bo przecież główny bohater zmierza do Duplandu ażeby oswobodzić nadobną królewnę Gertrudę przecudnej urody z rąk złego czarodzieja Cootafona, któren to niewoli ją i przemocą do plugawych i niebu przebrzydłych czynów przymusza.
  4.  
    Dimo's Quest
    Dimo's Dungeon

    Our main character (a frog) is in love with the princess, the king will only allow to marry her, when he fullfills the quest to collect all sweets scattered around the large frog kingdom.
  5.  
    Pitfall II

    Help Pitfall Harry to find his niece Rhonda. If Harry would hate her, he would not try to find her. (In the Windows 95, Jaguar, etc. versions of Pitfall he tries to find his father.)
    • 47: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime6 May 2022 zmieniony
     
    Czy w Aztec Challenge jest jakiś wątek romantyczny?
    Na okładce gry jakiś egzotyczny koleś goni kobietę.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2022
     
    Peweks - dużo zależy od zamiarów, jakie wobec szanownej niewiasty ma... :D Bo coś się tak zapowiada, jakby miała zostać złożona w jakiejś ofierze... A może to właśnie pałeczka do podania w biegu długodystansowym?

    Ale znalazłem wątek romantyczny w Dracula Story! Klasycznie: dwie płcie, serduszka, porwanie - jako wstęp do gry:
    • 49: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime1 Nov 2022
     
    Jungle Boy
    BC's Quest for Tires
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Nov 2022 zmieniony
     
    ALE TO NIE SĄ GRY EROTYCZNE !!!
    Miss mind Sara, Anna i inne lambadziary ... a zaraz, chodzi o romantyczne, no proszę was gdzie tu na A8 romantyzm !?? ;)

    jedyne co mi do głowy przychodzi to Zorro, Robin Hood- tak ten syfek, Submission, Bc Quest... .