atarionline.pl Cartridge + Ram 512 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam wszystkich jestem nowy na forum
    Mam pytanie odnośnie zaprojektowania płytki umożliwiającej podłączenie Ram 512 Rambo i Cartridge tak aby działały jednocześnie w załącznikach pokazuje przykład jak taka przystawka miałaby wyglądać z góry dziękuje za zainteresowanie (jestem wstanie sfinansować taki projekt)
  2.  
  3.  
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    A nie ma już takich rozwiązań?
    Chociażby Freezer czy syscheck 2.2. Oba mam i działaja świetnie, mają własną pamięć 512 kB podtrzymywaną bateryjnie, więc ramdyski można tworzyć :)

    Co prawda tu chodzi o płytkę + wiedzę, czy ma to być 1:1, czy jakaś logika jeszcze. Ja się na tym nie za bardzo znam i nie za bardzo chcę, za dużo dłubania.
  4.  
    cześć dzięki za podpowiedz freezer i sys-check są spoko tylko ciężko znaleźć w sprzedaży a co do mojego pomysłu myśle iż wiele osób ma ram od zaxona i cartridge a taka płytk dopełniałaby całość posiadam sdriva micro i sdrivemax złożyłem go sam z pomocom internetu :)
    Na budowie płytki i elektronice znam się barrdzo słabo obudowę do płytki zaprojektuję i wydrukuję sam.
    • 6:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Przede wszystkim powinieneś dowiedzieć się jak działa ta pamięć od Zaxona... bo może okazać się, że to razem nie zafunga...
  5.  
    Też tak mże być dlatego myślę że ktoś z forum znający się na elektronice i działaniem portów w Atari mógłby na ten temat się wypowiedzieć do jednego napisałem ale nic mi nie odpisał
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    w tym wszystkim to kupił bym taki mini "expander" ale - dwa sloty ECI (NIE jeden ECI + cart) i pady złącza nie cynowane tylko złocone, bo planuję tego używać a nie patrzeć na to. No i ze dwie sztuki na dzień dobry.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    A czy to jest zwykła przelotka?
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Pomysł spoko, ja też mam ten RAM i w sumie miejsce na carta by się przydało, więc też działające rozwiązanie chętnie zakupię.

    8bitNostalgia:

    p?ytka cartridge-eci2.jpg


    Obrazek nie ma podglądu, bo w nazwie jest polski znak, którego coś silnik forum nie konwertuje prawidłowo. Jak usuniesz to zdjęcie/rysunek będzie widoczne.
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    A ja uważam, że takie podejście w trybie pasywnym NIE MA SENSU (pomijając zastrzeżenia dotyczące konfliktów z poprzedniego mojego posta). Wydłużanie i obsługa wielu urządzeń na tak długich liniach sygnałowych to proszenie się o kłopoty... jednemu będzie działać - innemu nie bo okaże się dla przykładu, że nie ma pullup-u na liniach danych. Tylko pełne buforowanie magistrali.. czyli zbliżamy się do rozwiązania typu 1090... Z tego co pamiętam to @tOri zaproponował kiedyś taki expander...

    Może warto by podpytać autora rozszerzenia zewnętrznego RAM jak TO działa...
    • 12: CommentAuthor8bitNostalgia
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    Witam wszyskich
    pancio Freezer działa myśle że to będzie banglało
    jak widać są osoby które popierają pomysł w teorii prosta płytka kiedyś na jednym z forum pytano zaxona czy ten Ram będzie z przelotką ale się wycofał i taka płytka byłaby takim
    dodatkiem :)
  6.  
    Sys-Check II is available in the Abbuc shop or from tf_hh directly:
    ->link<-
  7.  
    jhusak gdyby to działało na zwykłej przelotce to tematu by nie było pewnie taką odpowiedz uzyskałbym odrazu jak pisłem na elektronice się nie znam podejrzewam że jakiś układzik będzie potrzebny
    • 15:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    Nie chodzi o to, że nie popieram Twojego projektu - bardzo mu nawet kibicować mogę :-) Ale sam pisałeś, że elektronikiem nie jesteś... Atari kapryśne potrafi być a Ty będziesz szukał duchów... no i pewnie Zaxon nie wycofał się bez powodu... albo chciał uniknąć kosztów... rozszerzenie miało być prostym urządzeniem dla graczy a nie developerów...?

    SysCheck działa bo tak został zaprojektowany - przelotowość nie powoduje konfliktów - powodować je mogą urządzenia podpięte do tej samej magistrali. Nie wiedząc jak działa zewnętrzny RAM, musisz przetestować to w gotowym urządzeniu - co i tak nie gwarantuje, że nie będzie tam przegwałcenia sygnałów :-)
    • 16: CommentAuthor8bitNostalgia
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    zgadzam się że przelotka sama w sobie nie robi konfliktów a co do testowania na gotowym urządzeniu to właśnie o tym pisze aby ktoś to za mnie zrobił ponieważ nie znam się na tym i jak pisałem jestem wstanie sfinansować czas i materiały do tego potrzebne robie to tylko i wyłącznie dla społeczności Atarowców do których należę od 1985 roku :)
    SYS-CHECK II jest naprawdę spoko ale nie sztuka wydać kase na nowy gadżet a inne wyrzucić do kosza (Ram 512 kb Rambo)
    kaz dzięki za poparcie i polskie litery:):)
    • 17:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    Zrób - przetestuję mam oby (trzy) urządzenia... :-) a SysCheck II - najbardziej wypasiony to koszt 48 euro - czyli prawie tyle samo co samego zewnętrznego rozszerzenia RAM. Nawet jak na polskie warunki to cena jest przyzwoita.

    I żeby nie było, nie chcę podcinać Ci skrzydeł bo przecież czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze a i chętnie zanabędę gotowy produkt.

    BTW, dlaczego nie 2x ECI/CART?

    Widzę, że wprawnie operujesz projektami 3D.. jesteś w stanie zaprojektować coś dla społeczności :-)
    • 18: CommentAuthor8bitNostalgia
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    pancio jesteś jakieś 7 lat na forum pewnie znasz jakiegoś kolegę z forum który zna się na elektronice zaprosił byś go na ten wątek
    jeżeli chodzi o 3D tak jak coś potrzeba to daj znać druk 3d i cięcie-grawerowanie laserowe
    dlaczego nie 2xECI i cart to nie ma być kombajn tylko uzupełnienie tego czego zax nie zrobił z jakiegoś powodu
    • 19:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Elektroników na forum jak mrówków ale nie każdy chce się dzielić know-how. ja wyraziłem swoje obawy... jako elektronik :-)

    Źle zaczęliśmy. Zrób to rozszerzenie - płytkę sobie zaprojektujesz? Czy potrzebujesz pomocy?

    7 lat powiadasz... KAZ należy się odszkodowanie :-)
  8.  
    no właśnie jak mam zrobić płytkę jak się na tym nie znam jakąś sztukę z kabelkami mam odwalić tylko jak no oto chodzi jak by ktoś to zrobił pokryję koszta jak wyjdzie będę miał satysfakcję z tego że mogę pomóc innym bez interesownie wiem w dzisiejszych czasach rzadko się to zdarza generalnie można olać temat zamontować ultimate 1mb i wszystko ale moim skromym zdaniem nie obrażając nikogo Atari to nie PCet w bebechach sie nie gmera :):)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Apr 2022
     

    8BitNostalgia:

    dlaczego nie 2xECI i cart to nie ma być kombajn tylko uzupełnienie tego czego zax nie zrobił z jakiegoś powodu


    Dołożenie jednego 14 pinowego złącza do tego projektu czyni zeń "kombajn"? :) Właśnie chodzi o wyłatanie tego, czego nie zrobił Zaxon - czyli dodatnie pełnego ECI. Jest takich urządzeń nie mało i będzie coraz więcej.

    Co do bufora magistrali i potencjalnych problemów z pominięciem wspomnianego - oczywiście to jest fakt, trochę pomaga wymiana 74ls08 na 74f08, choć nie zawsze. Teraz, np. jeśli potrzebuję spiąć dwa interface IDE Plus (np. przy kopiowaniu danych) korzystam z prototypu Strykerowego Karin Maxi (ma dla sloty ECI) ale - jest to o tyle problematyczne, że dają mi po dupie cynowane pady KMD i bywa to mocno niestabilne w działaniu niestety.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Apr 2022
     
    Tori zrobił co prawda ECI Expander ale - w tym co widziałem i co miałem okazję testować sloty nie działały równolegle, można było tylko przełączać pomiędzy slotami ECI aktywne urządzenie. Jak dla mnie to jest to bez sensu rozwiązanie.
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime23 Apr 2022 zmieniony
     
    Kolego 8BitNostalgia: temat różnych rozdzielaczy na złącza kartridża oraz cart+eci był przerabiany już wielokrotnie przez elektroników na tym i sąsiednim forum. Konkluzja jest taka, że nie da się zrobić przelotki na samych "drutach" bez elektroniki, bo nie będzie to działało stabilnie (jak już wcześniej wspomniano w tym wątku). Sam robiłem takie rozdzielacze na złącze kartridża i były z nimi problemy. Żeby zrobić to, co proponujesz w tym wątku, to trzeba pójść taką drogą, jaką poszedł tOri w tym projekcie: ->link<-
    Osobiście korzystam z takiego rozdzielacza i działa to elegancko. Tylko żeby dołożyć do tego eci, to trzeba jeszcze trochę całość skomplikować i rozbudować. Konkretnie z rozszerzeniem pamięci od zaxona jednak nie wiadomo czy można w ogóle jakkolwiek cokolwiek podłączać równolegle i musiał by się i tak sam autor rozszerzenia o tym wypowiedzieć, lub jakiś elektronik musiał by zgłębić temat.
    To tyle jeśli chodzi o stronę techniczną.
    Natomiast jeśli chodzi o stronę filantropijną, to sugerujesz, że chcesz coś dawać społeczności, ale jednocześnie piszesz, że nie potrafisz tego zrobić, więc co chcesz właściwie dawać, to że jakiś elektronik zrobi to za Ciebie i wtedy Ty to będziesz rozdawać?:-)
    Budowa takiego rozszerzenia, to jest kupa czasu, nakładu pracy, testów itd., a wielu już było na forum takich co pisali weźmy się i zróbcie... Sorry, ja również nie chcę Ci skrzydeł podcinać, ale słabo tą inicjatywę w takiej formie widzę.

    Edit: aha, jeszcze jedna ważna kwestia. Obecnie są poważne problemy z zakupami elektroniki na świecie. Mam na myśli konkretnie np. układy cpld potrzebne do takich rozwiązań. Szczerze mówiąc nie wiadomo na czym takie rzeczy projektować, bo dziś coś projektujesz, a jutro jak chcesz kupić części, to okazuje się albo że coś co użyłeś nie jest dostępne w sprzedaży nigdzie na świecie, albo że jest dostępne, ale wcześniej układ kosztował 30zł, a dziś kosztuje np. 270zł. Serio piszę. I to może dziś niestety też podcinać skrzydła takim pomysłom, nawet jak znalazł by się chętny elektronik do takiego projektu.
  9.  
    Mq pytasz co chcę dawać chcę dać działające urządzenie, z mojej strony daję pomysł zaprojektowanie obudowy wsparcie finansowe dla elektronika który zająłby się stworzeniem płytki nie chcę nic za darmo a gotowy projekt udostępniony za darmo + wsparcie w wykonaniu nie chodzi tu o zarobek a o stworzenie czegoś co może dać radość innym.
  10.  
    pancio może byłbyś zainteresowany stworzeniem takiej płytki jeśli masz czas zgodzę się na 2xECI/CART :)
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    Zgoda wydana, można działać :D
    • 27:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Apr 2022
     
    @8bitNostalgia: ale właśnie o tym piszę. Dajesz działające urządzenie, które nie istnieje:-) Jak ktoś zrobi, to ten ktoś może równie dobrze je dać bez pośredników:-) To trochę po prostu niedorzeczne jak dla mnie, ale nie o to mi głównie chodziło, żeby się wtrącać w sam pomysł, tylko napisałem dłuższe akapity o tym jaką drogą merytorycznie trzeba by pójść w konstruowaniu, a także o tym jakie są przeszkody. Co do elektroników, to zapewniam Cię, że każdy z atarowych elektroników ma w zanadrzu kilka własnych projektów, których nie robi z prozaicznego powodu zbyt krótkiej doby, zbyt małej ilości dni w tygodniu i zbyt małej ilości miesięcy w roku:-)
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Apr 2022 zmieniony
     
    Albo ze zbyt dużej ilości kłopotów po wdrożeniu. Albo z _odpowiedzialności_ (ktoś coś włoży, potem jakiś kartridż i wszystko wybuchnie, bo nie było to coś przystosowane do rozgałęziaczy). Jedynie SIO było przystosowane do bycia magistralą.

    Ponieważ jestem na 99% pewien, że to rozszerzenie od Zaxona zadziała z dowolnym kartridżem, to taka płytka 1:1 W TYM PRZYPADKU zadzała na 99% wraz z włożonym kartridżem. Jednak inni włożą tam coś innego, i wybuchnie. Albo po prostu nie zadziała. I reklamacja. Same kłopoty.

    Można zrobić eksperyment, taką płytkę 1:1, to zajmie 1 popołudnie, może 2, i zamówić w jakiejś płytkowni, po pewnym czasie przyjdzie i na pewno się rozejdzie, ale raczej jako "nie wiem, co to jest, używajcie na własne ryzyko".
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime25 Apr 2022
     
    Rozszerzenie Zaxona to fragment SysChecka wiec jak się podkradnie rozwiązanie na gniazdo cartów to będzie działać.
  11.  
    Dziękuję wszystkim za dyskusję jak to napisał (jhusak) SAME KŁOPOTY i jak pisał (Mq) nic nie mam i nic nie mogę dać z związku z tym uważam iż wątek czas zakończyć przykro ale rozsądnie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.


    PS.Nie powiedziane że wątek nie powróci w zmienionej formie.
    • 31:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    Pan się nie denerwuje... znajdę chwilę to machnę Ci to PCB - nie musi być z ECI. mnie nie zależy :-)

    @PeriNoid - a mnie się wydawało, że gdzieś czytałem, że to jakaś hybryda z rozwiązaniem HIAS-a... ale może mi się zdawało...
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    Prosta płytka 1:1 jak pisze @jhusak, to właśnie to, o czym piszę, że wróżę kłopoty. Robiłem takie rozgałęzienie 1:1 na sam cart, tylko na dwa kartridże, z jak najkrótszymi ścieżkami. Efekt takiej przejściówki nawet przy włożonym jednym kartridżu jest taki, że na jednym komputerze działa bez problemu, a na innym nie działają niektóre kartridże, niektóre się wywalają sporadycznie, a jeszcze inne działają. Problem narasta w miarę tego, im mocniej komp porozszerzany jest. To jest ciągle w kółko ten sam kłopot co zawsze: brzydki kształt zboczy sygnału PHI2, timingi sygnałów w każdym egzemplarzu Atari poprzesuwane delikatnie, i każda nawet minimalna pojemność powoduje że to się psuje już na tyle i rozjeżdża, że po prostu jednemu zadziała a innemu nie. Dlatego pisałem że musi być takie coś buforowane, wtedy jest sens się za to w ogóle brać. Ja tu uważam odwrotnie niż Kuba i sądzę, że konkretnie w przypadku rozszerzenia zaxona jest duża szansa, że to właśnie nie będzie działało z kartridżami. Bardzo możliwe, że to właśnie dlatego zaxon nie zrobił tego przelotowego, żeby się nie bujać później z niezadowolonym klientem, czemu wcale się nie dziwię. Rozszerzenie zaxona jak pisze wyraźnie sam autor, ma być prostym urządzeniem, które wkładasz i działa, można odpalać gry i dema bez użycia lutownicy. To miało być i jest proste w użyciu dla zwykłych userów, a przy okazji zapewne trochę tańsze niż by było gdyby robić urządzenie większe, z pełnym buforowaniem i złączami przelotowymi. To w każdym razie nie jest kwestia tylko gniazdek krawędziowych.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Apr 2022 zmieniony
     
    @8bitNostalgia - widzisz - Mq robił i nie był zadowolony. Pytanie - może tak ma być, a może zrobił jakiś błąd, którego nie zauważył albo niedoszacował; np te cynowane złącza nie działają dobrze - co w przypadku kartridża jeszcze ujdzie, bo się poprawi i już, ale taka np. płytka na 4 kartridże od Toriego, cynowana, nie zawsze kontaktuje.

    Może było by co innego, gdyby łącza i gniazda były złocone... I kartridże wtykane też byłyby złocone...

    Nigdy nie wiesz. Ale płytkę można zrobić i się pobawić.
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    Kuba, akurat nietrafione, bo było złocone:-)
    Załączam obrazek jak to wyglądało. Na załączonym zdjęciu wtyknięte są dwa kartridże: jeden ze spartą, a drugi to sonari. Robiłem to właśnie do tego przede wszystkim i miało być robione w większej ilości, ale zaniechałem ze względu na kłopoty. Jedna partia była tych przelotek, po kosztach poszły do ludzi z informacją, że może działać, a może nie, i więcej tego już nie robiłem.
    Potem tOri zrobił w pełni buforowane urządzenie, które podlinkowałem wcześniej. Nie chodzi o to na 4 przełączane kartridże, tylko o to buforowane, jeszcze raz link: ->link<-
    Ja to urządzenie mam, używam, działa bez problemu z każdym Atari, a w dodatku można sobie przekładać kartridże na włączonym kompie i się nigdy nie zawiesza (np. jak się programuje seryjnie kartridże w Atari).
    Tak trzeba to zrobić również dla ECI, wtedy będzie działać.
    • 35:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022 zmieniony
     
    O, znalazłem jeszcze dwa zdjęcia tego mojego cuda:
    • 36:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022 zmieniony
     
    Później miałem rozwiązanie tOriego to na zdjęciu poniżej. To działało lepiej, stabilniej, myślę, że częściowo przez zastosowanie rezystorów przeciw dzwonieniu na wszystkich liniach (zwróćcie uwagę, na zdjęciu widać je bardzo blisko złącza kartridża w komputerze), a częściowo może przez fakt, że jest elektronika przełączająca złącza, chociaż ona nie buforuje wszystkich sygnałów. To rozwiązanie jednak miało inne zastosowanie, bo tutaj chodziło o to, że mieliśmy cztery kartridże fizycznie podpięte, ale przełączało się je przyciskami, włączając zawsze tylko jeden z nich.
    I tutaj też nadal występuje kłopot, że niektóre kartridże w tym nie działają poprawnie, a niektóre działają ok. Niektóre działają tylko w bliższym komputerowi slocie, a niektóre w dowolnym, więc można poustawiać sobie kolejność tych czterech ewentualnie tak, żeby było lepiej niż gorzej.
    • 37:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022 zmieniony
     
    Na koniec XXL męczył najpierw mnie, a potem tOriego, żeby zrobić buforowaną przelotkę. W końcu tOriego zmęczył, pogadaliśmy, zdecydował się to zrobić, zrobił, a efekt jest zajebisty. Mam to urządzenie i mogę potwierdzić, że działa mi z każdym Atari jakie posiadam, i nie ma z tym najmniejszych problemów. W swoim mam tylko wlutowane dwa gniazda na kartridż, bo więcej nie potrzebowałem, ale wiem od tOriego, że trzecie gniazdo też działa. Moja płyta ma cynowane styki, więc nie szalał bym z teoriami o złoceniu, chociaż faktem jest, że oczywiście złocone styki są znacznie lepsze.

    Wykorzystuję to do odpalania jednocześnie kartridża ze spartą (cynowane styki, płytka kilkuletnia i przechodzona) w tandemie z sonari/yamari (oba też z cynowanymi stykami). Działa zawsze bez zarzutu. Drugi cel wykorzystania, to programowanie kartridży - bo kiedy mam kilka takich samych do zaprogramowania, to mogę to robić za jednym razem i przekładać kartridże na odpalonym programie do programowania bez ryzyka zawieszania się systemu przy wkładaniu/wyciąganiu kartridża.

    tOri udostępnił cały projekt na xilinxa na swojej stronie, więc jak ktoś chce, to nie ma problemu żeby z tego skorzystać i dorobić tak samo ECI. Problem w tym, że trzeba temu poświęcić sporo czasu na zrobienie tego, i na testy później. Problem też w tym, żeby kupić xilinxy w dobrej cenie, albo nawet żeby w ogóle je kupić. O Chińczykach zapomnijcie, same malowanki, fejki, i uszkodzone partie. Trzeba też policzyć jaki xilinx będzie miał wystarczająco dużo I/O, żeby się wszystkie sygnały zmieściły, albo może będzie trzeba użyć dwóch scalaków.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Apr 2022 zmieniony
     
    No i git. Jak dla mnie wyczerpujące informacje, a i czegoś się dowiedziałem :)

    Ja ze swej strony mogę powiedzieć, że cynowane złącza działają, ale przestają po jakimś czasie w wyniku utleniania się na stykach (tworzy się ogniwo na różnych metalach i sole metali zaczynają przeszkadzać). Wyjąć i włożyć i znowu działają przez jakiś czas. Dlatego dobre najwyżej do testów i dla kartridży.

    Ale problem jest taki, że wracasz po jakimś czasie do kompa, puszczasz programowanie kartridży i są błędy. Przekładasz kartridż - błędy. Już wkurzony, wyjmujesz przejściówkę, wsadzasz - OK. Albo i nie, trzeba czyścić styki. Dlatego zwalam to właśnie na styki, a nie na elektronikę. Ale to jest trochę gdybanie, może w elektronice też coś nie zgadza się czasowo i też jest problem. A może wszystko na raz. Dlatego złocenia załatwiają sprawę.
    • 39:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Apr 2022
     
    Wszystko true z tymi złoceniami, tak jak piszesz.
    Nie wiem czy Chińczycy nie stosują też różnych stopów tej cyny, albo różnej jakości, bo mam jeden kartridż cynowany, w którym mi się ciągle czarne te styki robią od nowa i raz na kilka miesięcy jest problem, o którym piszesz. Wystarczy przeczyścić izopropanolem i styki są jak nowe, ale problem wraca po kilku miesiącach. Za to mam płytkę też cynowaną z sonari i tam się to w ogóle nie dzieje, cyna na złączu wygląda cały czas tak samo, jest błyszcząca i działa to złącze elegancko i nie wymaga czyszczenia. Tak samo mam przelotkę na cienkiej płytce do złącza klawiatury, też cynowana i też nic się z nią złego nie dzieje. Tak czy siak, ja już od jakiegoś czasu robię wszystkie płytki ze złączami krawędziowymi w wykończeniu złoconym. Jest drożej, ale bez kłopotów, no i pro:-)

    Jednak problemy, o których pisałem wyżej, dotyczą też strony elektronicznej i tu niestety problem jest złożony. Buforowanie załatwia sprawę, ale z drugiej strony testowane to było tylko na kilku atarkach u kilku osób. Dlatego taki projekt jak proponuje autor wątku, to jednak nie jest tylko kwestia narysowania płytki, ale trzeba się trochę pobawić w prototypowanie i szerokie testy. Ogólnie w całych tych moich wywodach chodziło mi tylko o to, żeby zwrócić uwagę, że to nie jest takie oczywiste i dlatego nie ma takich przejściówek, a nie dlatego, że jeszcze nikt na to nie wpadł, bo chciało to mieć już mnóstwo ludzi, wiele takich projektów było budowanych na małą skalę. Oprócz moich i tOriego prób np. na atariage widziałem co najmniej kilka razy takie przelotki różniste, a wszystko z jakiegoś powodu powstawało tylko w ilościach prototypowych 5-10szt.
    • 40:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    A na potwierdzenie powyższego - tak wygląda prototyp pełnego buforowania magistrali... jak widać trochę tej elektroniki jednak potrzeba. Prototyp nigdy nie wyszedł poza fazę uruchomieniową na biurku...
    • 41:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Apr 2022 zmieniony
     
    Tak, trochę potrzeba elektroniki, plus do tego nie wiadomo jak będzie z czasami propagacji i hazardami przy zastosowaniu dużej ilości odrębnych TTL-i, bo później też może być tak, że taki sam TTL od jednego producenta będzie działał inaczej niż od innego.

    Przypomnijcie sobie np. konstrukcje IDE na CART+ECI, gdzie są wyraźne wskazania jakich konkretnie producentów kupować któreś tam konkretne scalaki, a i tak niektórzy mają problem z uruchomieniem takich konstrukcji.

    Oczywiście da się projektować tak, żeby brać to wszystko pod uwagę, ale układ robi się wtedy jeszcze bardziej skomplikowany, albo trzeba spędzić masę godzin na projektowaniu i prototypach.

    Dlatego moim zdaniem lepiej jest to wsadzić w jeden CPLD - mniej scalaków, mniej elektroniki, mniej miejsca zajmuje, ale przede wszystkim czasy propagacji od wejścia do wyjścia są takie same bez względu na to jak ułożymy bramki, oraz nowocześniejsze układy są na tyle szybkie, że dla Atari można w przybliżeniu przyjąć, że są niemal przezroczyste.
    • 42:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime27 Apr 2022
     
    Akurat to cpld, które zostosował tOri jeszcze jest dostępne w sprzedaży, nie trzeba czekać aż się człowiekowi nogi w brodę zaplątają. I zaprawdę lepiej mieć 1 scalak niż 8 (dobrze policzyłem @pancio?), tylko potem nie każdy sobie ew. takie coś poskłada, jeśli projekt będzie OH.
    U mnie np. bardzo dobrze działała przelotka od Mq, używałem ze spartą i sonari. Działała, bo chwilowo nie używam, ale ciągle mam :)

    Pamiętam, że wieki temu był w jakiejś gazecie taki jakiś bufor magistrali do atari xl/xe, nawet go lutowałem.
  12.  
    Witam po dłuższej przerwie chciałby podziękować wszystkim za krytykę i nie tylko było to motywacją do dalszych działań, walka z KiCadem totalnie nie miałem pojęcia o złączach przelotkach i tp. jak widać bez pomyłek się nie obyło, jedno miejsce na gniazdo cart jest nie wymiarowe na szczęście da się wlutować, gniazda przyszły z chin złocone, płytkę zleciłem w firmie Satland Pr.
  13.  
  14.  
  15.  
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Oct 2022
     
    Super, nie warto się poddawać i dobrze, że ukończyłeś projekt. Gratsy!
  16.  
    Polutowane sprawdzałem na dwóch różnych cartach działa co będzie dalej test test wczytana gra Albert i dział test pamięci ok
  17.  
  18.