atarionline.pl Poprawny "StarBlade" w wersji dyskowej dla XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Cześć.

    Sprawa ma podłoże sentymentalne.

    W roku 1987 dostałem swoje Atari 800XE z magnetofonem i oryginalną grą StarBlade na kasecie. ->link<-

    Gra pochodziła z niemieckiego wydania sygnowanego przez Activision. Miałem wersję kasetową, którą skończyłem. Ale powstała też wersja dyskowa tejże gry.

    Mogę spekulować co do wszystkich różnic pomiędzy wersjami dyskową i kasetową, ale to co wiem na pewno:
    - wersja kasetowa pozwala na save-game'y na kasecie
    - wersja dyskowa pozwala na save-game'y na dyskietce
    - wersja dyskowa miała splasz-screen pojawiający się w trakcie wczytywania
    - wersja kasetowa była go pozbawiona
    - wersja dyskowa próbuje doczytać coś z dysku w momencie wejścia do Star Room'u (prawie sam koniec gry)
    - wersja kasetowa wyświetla w tym momencie statyczny obrazek załadowany w głównym bloku
    - wersja dyskowa próbuje ponownie wczytać coś z dysku w momencie całkowitego ukończenia gry (prawdopodobnie kolejny obrazek)
    - wersja kasetowa wyświetla w tym momencie tylko tekst

    Problem jest taki, że wszystkie wersje dyskowe, które znalazłem w sieci są uszkodzone i próby wczytania danych w Star Roomie i na końcu gry kończą się w najlepszym razie czarnym ekranem, a przeważnie crashem gry.

    Domyślam się, że powodem tego stanu rzeczy jest wadliwie zrobiony obraz atr. Być może w oryginale doczytywane dane umieszczone były w jakimś konkretnym sektorze dyskietki i padły ofiarą rippowania i usuwania zabezpieczeń.

    A zatem pytanie do wszystkich:
    Czy ktoś posiada oryginał dyskietki (Jax Stardo in) StarBlade? Albo nieuszkodzonym plikiem atr?

    JAC!, if I am not mistaken the game was only released on the German market, so maybe you have heard of it, or know someone who has the game and is willing to allow for it to be copied (into atx file, or whatever)?
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Żadna z dwóch wersji dyskowych z bazy na portalu nie działa poprawnie?
  2.  
    Niestety.

    Jeden z plików ATR powoduje crash w momencie wczytywania komnaty Star Room. Drugi plik ATR to wersja plikowa zapakowana jako samobootująca.

    Spośród wersji XEX jedna wydaje się być rippem wersji dyskowej (bo inicjuje odczyt save'ów z dysku), ale ma ten sam problem co powyżej.

    Znalazłem też wersję spolszczoną i sczeszczoną (?) ale obie to wersje plikowe.

    Wszystkie inne kopie gry na jakie natrafiłem w sieci to jedna z wersji dostępnych w bazie AOL.

    Jeżeli to w czymś pomoże to mogę zrobić dump mojej dyskietki z save'em tuż sprzed Star Roomu.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Tak, też ten problem zgłaszałem w 2004 roku tutaj przy opisie tej gry:

    ->link<-

    Dump może się przydać.
  3.  
    Hmmm,

    I only have the tape version of Starblade - copied to a bootdisk, but never really played it (only tested if it boots okay)... so I guess that is no help for you.
  4.  
    Obraz z save-game'em gry w załączniku.

    Żeby wczytać save'a należy po wczytaniu gry wybrać 'Y' jako odpowiedź na pytanie o wczytanie stanu gry, po czym wsunąć załączoną dyskietkę do stacji 1 i wcisnąć FIRE, a następnie START żeby rozpocząć grę od zapisanego miejsca.

    Żeby wejść do Star Roomu musimy użyć klucza (Use/Door Transducers) i zrobić krok wstecz (Move/Turn and go BACK). W tym momencie gra poprosi o ponowne włożenie dyskietki z programem i dalej jest katastrofa.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jun 2022
     
    Może też być tak, że oryginał jest skopany. Niejedna gra wydana komercyjnie miała taki problem. Przydałby się oryginał.
  5.  
    Podobnie myślę.
  6.  
    Sprawa rozwiązana dzięki uprzejmości kolegi JAC!'a.

    Załączam oryginalny, nieuszkodzony obraz dyskietki gry w formatach atr i atx. Format atx jest tylko dla kompletności, bo gra była oryginalnie niezabezpieczona.

    Dla ciekawskich: gra w wersji dyskowej faktycznie posiada dodatkową grafikę pełnoekranową, która wyświetla się po zakończeniu gry i wyjściu z twierdzy.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Jun 2022
     
    @Kaz - to może warto oznaczyć wersje w bazie jako uszkodzone i dołączyć powyższą "poprawną" zgodną z oryginałem.

    .. albo tamte po prostu wywalić.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022
     
    Pin - piszesz toczka w toczkę jak xxl :). Niczego nie będę wywalał. To archiwum wszystkich plików danej gry, krążących po świecie, a nie tylko jedynie słusznych wersji. Oczywiście grę można oznakować, że pełna wersja i zrobię to.

    Yolk - Twój obraz ATR dyskietki z SAV-em nie uruchamia mi się z tą poprawną grą ani w Altirrze, ani w Atari800Win. Mógłbyś sprawdzić, czy u Ciebie działa poprawnie? Z góry dzięki.
  7.  
    Kaz, dyskietka z save'em zawiera tylko save'a. Nie da się jej "uruchomić".

    Procedurę opisałem powyżej:
    1. Wczytujesz grę z obrazu od JAC!'a
    2. Podmieniasz obraz dyskietki w napędzie 1 na ten z save'em
    3. Wczytujesz save'a.
    4. Uruchamiasz grę.
    5. Podmieniasz obraz dyskietki w napędzie 1 na ten z programem gry.

    Sprawdziłem wczoraj na prawdziwym sprzęcie. Mogę jeszcze sprawdzić pod Altirrą, ale to wieczorem bo nie mam teraz jak.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     

    Yolk:

    Kaz, dyskietka z save'em zawiera tylko save'a. Nie da się jej "uruchomić".


    Nawet mi nie przyszło do głowy tak uruchamiać, dlatego napisałem:

    Kaz:

    Twój obraz ATR dyskietki z SAV-em nie uruchamia mi się z tą poprawną grą (...)


    Czyli chodzi o to, że próba załadowania save'a w poprawnej wersji gry nie daje efektu. W przypadku Atari800Win jest tylko krótkie pokazanie czarnego ekranu i dalej startujemy od początku. A w przypadku Altirry krótkie pokazanie czarnego ekranu i zepsucie się pierwszej planszy. Wygląda, jakby save z uszkodzonej wersji gry nie pasował do poprawnej wersji gry. I dlatego proszę o sprawdzenie czy u Ciebie jest tak samo. Z góry dziękuję.
    • 14: CommentAuthorYolk (xmgatz)
    • CommentTime22 Jun 2022 zmieniony
     
    Hej.

    Chyba wiem co się stało. Wszystko robisz dobrze. :) Ale po wczytaniu save'a gra wcale nie startuje od początku. Nadal widzisz ekran tytułowy, ale po wciśnięciu START gra ustawia się w momencie zapisu.

    Tak ma być.

    Sprawdź na mapie (USE/Navigation Aid) to zobaczysz, że jesteś na poziomie 4.

    Dla potwierdzenia: załączam screen shoty z gry ze Star Roomu i po tym jak zacznie odliczać czas.
    • 15: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    nie znałem tej gry, dlaczego ?
  8.  
    To na pewno wina Tuska, iluminatów, spekulantów, nielegali i xbiosa.
    (niepotrzebne skreślić)

    Na tamte czasy była to gra raczej nietypowa i stąd pewnie jej niska popularność. Gracze oczekiwali wtedy platforówek, strzelanek, itp. a tymczasem Starblade bardziej przypomina Dungeon Mastera z Atari ST.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2022 zmieniony
     
    Można ją było znać pod nazwą "Caspar". Bo gra krążyła w Polsce jako goły plik na kasetach i dyskietkach, bez ekranu tytułowego. A że w środku gry pojawia się duży napis "Caspar" to takoż i handlarze giełdowi rozpowszechniali ten plik pod taką nazwą. Z tym, że z opisu gry wynika - o czym też się dowiedziałem po latach - jest to nazwa systemu komputerowego, którym gracz steruje.

    Grę polecam, jest sporo zabawy, szczególnie z robieniem mapy :). Udało mi się ją ukończyć, stąd zresztą opis: ->link<-

    Oczywiście wtedy bez ekranu końcowego - a teraz dzięki Yolkowi mamy możliwość ukończenia z pełną satysfakcją :)
    • 18:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    Yolku, do listy dopisałbym jeszcze płaskoziemców :)
    Co do gry to wygląda b. ciekawie. Też jej nie znałem i na pewno zagram w wolnej chwili.
    • 19: CommentAuthorpajero
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    To która wersja poprawna ->link<- ?

    I gdzie ta mapa?
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jun 2022
     
    Poprawną wersję masz powyżej w tym wątku.
    Mapa jest u mnie na kartkach papieru. Ale inni chyba też ukończyli.