atarionline.pl Bad Apple na Rapidusa - skąd wziąć? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Witam. Od niedawna, jestem posiadaczem Rapidusa. Widziałem (głównie na youtube) demo Bad Apple i zasmakowałem. Więc szukam. Niestety ten link o tutaj:

    ->link<-

    nie działa. Będę wdzięczny jak ktoś poratuje. No i jeśli odpalenie wymaga jakichś ceregieli, to proszę napisać co trzeba zrobić.

    Przy okazji, jak ktoś ma jakiś kontent na Rapidusa, to też będę wdzięczny -- na razie moja krótka lista to: Control, Eidolon, tyle.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Ale BadApple chodzi bez rapidusa, za to z kartridża 128MB, który ma tylko JAC! prawdopodobnie.

    Chyba, że inna wersja.
    • 3:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Była i taka i taka. Na Rapidusa jest tu: ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    ... i była też taka ->link<-
    do wyboru do koloru :)
    • 5: CommentAuthorRocky
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    BadApple pod Rapidusa wykorzystuje samego rapidusa wraz z jego pamięcią fast (wszystko ładuje się do pamięci rapidusa).

    Obraz jest w formie spakowanej i następuje depacking w czasie rzeczywistym (normalnie nie wszedł by do pamięci .. ponad 40MB danych), a dźwięk leci strumieniowo.
    Cały myk tego dema polega, że na raz jest adresowana pamięć obrazu oraz rejestry pokeya (3 kanały) i to wszystko przy ograniczeniach magistrali, która chodzi na 1.79 MHz (Rapidus wtedy zwalnia) oraz jest też hamowana przez Antica.. w zasadzie nie ma już czasu na zaadresowanie drugiego pokeya, stąd wymagany jest tryb mono w przypadku stereo pokeya..
    W przypadku innych rozwiązań opartych o karty, Atari służy za wyświetlaczkę strumienia danych z karty pamięci.. w zasadzie procesor nie ma w tym większego udziału..
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    tym programem

    ->link<-

    możesz generować obrazki dla Rapidusa
    • 7: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    @laoo

    Dzięki za odpowiedź.

    Tak, miałem już dostęp do pliku badapple_sv2k18.7z. Tylko że nie do końca wiem, jat to się odpala. Mam AVGCarta, ani plik ATR, ani plik CAR nie uruchamia dema.

    Ktoś pomoże jak to się odpala? Gdzieś przy tym pliku ktoś mi mówił, że ze SpartaDosX. Jakimś cudem, uruchomiłem SpartaDosX jakoś raz dwa razy może. Ale tam trzeba zmienić napęd (chyba L: ). Po zmianie napędu (tak jak zresztą inne napędy), DOS krzyczy, że nie może czytać z urządzenia.

    Tyle się nacieszyłem Bad Apple...

    BTW moja konfiguracja: Atari 65XE, Ultimate 1MB, VBXE, Rapidus, AVG Cart z SIO, FujiNet
    • 8: CommentAuthorRocky
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Z avg pod ultimatem mi ruszało...
    Może być konieczny side loader..
    Wrzucasz do katalogu FAT i odpalasz exe
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022 zmieniony
     
    Plik CAR w archiwum to SDX, spod którego potem trzeba odpalić demo. Zakładam, że do AVG masz kabelek SIO bo inaczej nie odpalisz. Zrób tak:
    1. Na poziomie loadera AVG zamapuj ATR na D1 ale bez uruchamiania (patrz klawiszologia).
    2. Załaduj SDX z załączonego pliku CAR.
    3. W SDX przejdź na D1 (CD D1:)
    4. Odpal demo przez X BADAPPLE.XEX
    Powinno zadziałać.
    • 10: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    @Peri Noid

    Dzięki!!!

    Ale:

    CD D1:

    139 Device NAK

    X BADAPPLE.XEX

    140 SIO framing error
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022 zmieniony
     
    Ale podmontowałeś obraz na poziomie AVG (Shift+1)? I masz AVG z kablem SIO i ten kabelek jest podpięty do komputera? I obydwa pliki (ATR i CAR z SDX) są w tym samym katalogu? Jeśli tak to powinno zadziałać (właśnie sprawdziłem u siebie i to działa).
    • 12: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Wszystkie odpowiedzi na tak.

    I nie dziala.

    Co oznaczaja te kody bledow?

    PS AVG wpiety jest przez SIO ale… przez przelotke w FujiNecie.
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022 zmieniony
     
    To nie będzie działać. Albo wyłącz FN. Albo najlepiej odłącz.
    • 14: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Bez FujiNeta dziala.

    Dzieki!!!

    Swoja droga dziwne - podobno SIO w FujiNet to jest passthrough…
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Jest takie "krzywe" pass-trough, to znaczy jeśli po starcie kompa coś od samego początku chce nadawać to siedzi cicho a dopiero po chwili, jeśli niczego takiego nie zauważy, to się odzywa. Problem w tym, że jak odpalasz SDX to na początku cart się inicjalizuje i nie próbuje na SIO zaglądać, przez co FN myśli, że nic nie będzie nadawać i się włącza (jako D1). A potem masz konflikt bo i FN, i AVG chcą być D1.

    Chyba, że się mylę ;-)
    • 16: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    To moze wystarczy przypisac D2 po prostu?
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Spróbuj :-)
    • 18: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Sprobuje jak sie wczyta. Na razie minelo 20 minut i wczytala sie moze 1/3.

    Side2 wczytuje atr podobno chwila moment.

    Nawet mam taki xex bodaj - side loader, ale nie widzi mi plikow (tylko katalogi).

    Moze jest jakis sposob na AVG zeby przyspieszyc ladowanie atr, skoro Side to potrafi.

    I nie jest to jedyne demo co wczytuje sie bardzo powoli — drugie takie co mam to 1MB Ray Tracing czy cos takiego.
    • 19: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Tu znalazlem odpowiedz:

    ->link<-

    Slowo-klucz: shift + control + h
    • 20:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    ->link<-
    Tu masz ładowane z Side2 przy U1MB.
    • 21: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Marzenie
    • 22: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    No i dziala z FujiNet na D2!

    Dzieki za pomoc!!
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    Jeśli ktoś próbuje to wczytać przez SIO to musi być baardzo cierpliwy.. ok. 0,5h.. jak dobrze liczę :)

    Zarówno z SIDE, jak i AVG można to wczytać bezpośrednio z partycji FAT loaderem SIDE.. wtedy wczytywanie trwa nieco ponad minutę
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2022
     

    Rocky:

    wczytać przez SIO to musi być baardzo cierpliwy.. ok. 0,5h


    To jak dłuższe gry z magnetofonu w normalu, nie ma tragedii :)
    • 25: CommentAuthorDiskDoctor
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    @Rocky

    Mam loader Side pod AVG. Ale nie widzi mi plikow.
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    Czy na tym AVG carcie można normalnie zdefiniować jakieś partycje APT?

    Jeśli tak, to co za problem zrobić partycję startową z jakimś prostym konfigiem dla Sparta DOS i stamtąd odpalić to BA?

    jak by coś, to mogę w tej operacji nieco pomóc, ale podstawa - partycje w formacie APT.

    FDISK jest jak by coś w romie SDX (CAR:). Proponuję format - najpierw EXTERENAL FAT16 (max 2GB), później APT po 65535 sektorów 512B. Nie trzeba od razu przydzielać wszystkich wolnych sektorów, wystarczy na początek kilka partycji po 32MB. Kartę, czy co to tam siedzi w tym AVG wsadź na moment do PC i tam wykonaj format (tu format dotyczy tylko zadeklarowanej partycji FAT16).

    Reszta wieczorem, oczywiście jeśli tędy droga :)
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jul 2022 zmieniony
     
    @pin:
    Tak, można. Ja mam tak zrobione. AVG jest w tym miejscu kopatybilny z Side (modulo własny sterownik SIDE.SYS). Jedyne co to jeśli się używa SDX to albo trzeba ręcznie grzebnąć w pliku CAR i dodać opcję MERGE do configu, albo ręcznie z palca dogrywać sterowniki bo CONFIG.SYS z partycji startowej się nie załaduje jeśli to nie jest D1: - a raczej nie jest. Ja mam zrobiony plik BAT, który mogę sobie szybko załadować po starcie.

    Partycjonowanie normalnie, jak na Side - czyli (dla potomnych i ciekawych):
    1. Na kartę wgrywasz CAR z SDX dedykowany dla AVG.
    2. Odpalasz SDX z tego CAR.
    3. Odpalasz FDISK, zakładasz tablicę partycji APT, partycje atarowskie (ja zaczynam od D5:) i partycję FAT16 (zwyczajowo u mnie D9:). UWAGA: to skasuje poprzednią zawartość karty.
    4. Kartę wkładasz do PC-ta, formatujesz partycję FAT16 i ponownie nagrywasz na nią pliki, w tym CAR z SDX.
    5. Odpalasz ponownie SDX.
    6. Formatujesz kolejno partycje atarowskie za pomocą FORMAT.
    Dalej to już jak z SDX, czyli trzeba sobie przegrać dodatkowe pliki z Toolkita i co tam komu potrzebne.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jul 2022 zmieniony
     
    @Peri Noid - a PBI bios z U1MB z pluginem dla Side tutaj nie pomoże?

    Patent z MERGE oczywiście znam, ale ma to sporo wad. Jedną z nich jest ładowanie sterownika SIDE i trzymanie go w pamięci - znacznie to podbija memlo niestety. Nie pamiętam też, czy dało się użyć w tym przypadku config selectora.
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    @pin: SIDE.SYS dla AVG jest trochę inny. Przyznam, że nie próbowałem na kompie z U1MB. Albo próbowałem ale nie pamiętam co mi z tego wyszło. Pamiętam natomiast, że bawiłem się kombinacją IDE+2 + AVG w slocie carta i to działa ale ja sprawdzałem tylko przez załadowanie właściwego SIDE.SYS, bez tego nie próbowałem się do partycji dobierać - nie umiem.
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    Z AVG czy SIDE wgrywam Bad Apple z poziomu plików wskazując plik EXE (pozostałe pliki muszą być w tym katalogu)... nie ATR jakby co.
    Należy robić to z pod loadera side.. AVG musi też udawać side, żeby loader zadziałał.. Można też z pod sparty z partycji APT.
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    czyli loader Side "emuluje" urządzenie D: na partycji FAT jak rozumiem? Bo coś słyszałem, jednak nigdy tego nie sprawdzałem.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    Nie. On robi dokładnie to samo co driver SIDE.SYS dla zwykłego Side - czyli daje dostęp do partycji APT. Bez niego SDX przecież nie widzi partycji. Żeby mieć dostęp do FAT, trzeba wgrać FATFS.SYS - znów, tak samo jak ze zwykłym Side.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    Mówisz o sdx a ja o loaderze? Czy czegoś nie rozumiem?
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Jul 2022 zmieniony
     
    Ja mówię o SDX. Nie wiem jak z poziomu loadera AVG dobrać się do partycji APT. Z tego co wiem to nie ma takiej opcji. Ba, nie można się dobrać do innych partycji poza pierwszą FAT16. Zresztą nie wiem jak to zrobić też w loaderze Side/U1MB.

    Loader Side jakoś interpretuje partycje FAT. FJC przerobił ostatnio dużo pod kontem Side3 i dorobił więcej funkcjonalności, poza prostym przeglądaniem i uruchamianiem, które było wcześniej. Ale to robi, zdaje się, w dużej części procek carta a nie Atari. Ale to już FJC musiałby się wypowiedzieć.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    To, że nie mając U1MB, lub plugina (PBI bios) nie ma opcji odczytu danych ze side, czy że do odczytu danych z partycji FAT pod SDX potrzebny jest driver to ja doskonale wiem. Zwróciłem natomiast uwagę na to o czym pisał Rocky w #30 - czyli uruchomienie pliku wykonywalnego spod sideloadera, który doczytuje z czego słyszę dane z D:. Jeśli to rozwiązanie działa i można to środowisko odtworzyć na AVG to jest to kompletne rozwiązanie problemu.

    Sprawdzę to wieczorem, bo teraz nie mam dostępu do sprzętu.
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Jul 2022 zmieniony
     
    Tak, to działa na Side. Side przy odpalaniu XEX-a udostępnia śladowy DOS z dostępem do partycji FAT. Można tak np. aktualizować cart (odpalasz w trybie loadera, ładujesz flasher, przełączasz cart przełącznikiem w tryb SDX, wczytujesz FW i flashujesz).
    Czy analogicznie działa AVG to niestety nie wiem ale obstawiam, że nie.
  1.  
    To be clear, the SIDE Loader installs a CIO 'D:' handler (which works with FAT) before loading any executable (if 'FAT FMS' is enabled). This means the loaded executable can read files from FAT as if it were loaded from DOS, but no DOS is required. Under SIDE3 (with the current beta loader), this is extended to read/write capability, and a command processor is included. The SDX FATFS driver remains read-only, so SIDE3 provides the only DOS capable of writing to FAT16/32, AFAIK.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Jul 2022
     
    @flashjazzcat: The only thing left, that I'd be gratefull for, would be ability to also access SDX APT partitions from your CLI. But anyway, your recent work was a giant step forward.
  2.  
    Appreciated. If I add support for other file systems, it becomes difficult to know where to stop with this. :)