atarionline.pl Sprzęty Candle od Lotharka - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    Niestety, pojawił się wczoraj taki oto spór między Candle i Lotharkiem: ->link<-

    który wedle słów Candle dotyczy następujących sprzętów:

    Candle:

    (...)spectre, side3, 6502plus4, hydra2, hydra mini, melody carts (opx, sid, psg and others), u1mb external version (internal "old" version was legitimatly sold with all rights to Lotharek), tikus or whatever name that is, aki usb and many many more


    Co to oznacza dla nas, kupujących i użytkowników? Jeszcze do końca nie wiadomo, bo na razie są tylko oświadczenia obu stron na forum.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Jeśli to walnie to to będzie koniec pewnej epoki.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    Temat jest gorący i na beżąco pojawiają się informacje.
    To, co martwi, to to, że chłopaki nie za bardzo (nie w pierwszej kolejności) myślą o nas, o całym community, które kupuje i używa tych produktów i sprawa się dzieje. Wraz z takimi sytuacjami społeczność będzie wracać do epoki SIO2SD, czy SDrive, które będąc jedynymi, bardzo dobrymi i prostymi urządzeniami właściwie każdy może produkować.

    Natomiast bye-bye urządzenia typu twarde dyski / urządzenia PBI/ECI.

    Mam BARDZO WIELKĄ NADZIEJĘ, że chłopaki usiądą bez emocji przy stole i się dogadają, bez uprzedzeń, bez machania rękami - tylko fakty.

    Wstępowanie na drogę sądową przy takich sprawach - bez sensu. Taniej i korzystniej się dogadać i współpracować - tylko że żadna ze stron nie powinna czuć się wyzyskiwana w żaden sposób.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    dla Lotharka to już nie jest hobby, to business, szkoda że w stylu retro

    ->link<-

    In an interview with Fortune magazine on April 13, 1998, Tramiel said "Business is war, I don't believe in compromising, I believe in winning."
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Hm. U1mb kupuje gołe, instaluje soft od FJC i wpłacam bezpośrednio PayPalem.
    • 6:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    wszędzie wojny :/ jak ja tego nie lubię ;(
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Jak jest wojna, to w ludziach przełączają się priorytety, włączają się instynkty, wyłącza empatia. I tak to się nakręca.
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     

    jhusak:

    Natomiast bye-bye urządzenia typu twarde dyski / urządzenia PBI/ECI.


    Jako użytkownik SIDE2 i SIDE3 (oprócz SIO2SD i FujiNet), mimo wszystko zauważam istnienie AVG Carta czy różnych wersji KMK IDE ;-)

    Tak czy inaczej dobrze, żeby kryzys został zażegnany, choć mnie osobiście średnio uszczęśliwiła sprzedaż przez retrohax.net z odpowiednim narzutem.
    • 9: CommentAuthordrygol
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    @Jacques, mnie średnio uszczęśliwia pracowanie za darmo.
    Poza tym problem już został rozwiązany jakiś czas temu i wycofałem się ze sprzedaży produktów Lotharka co zresztą jest opisane w ostatnim poście -> ->link<-
    Także powinieneś być bardziej szczęśliwy teraz :)
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    skoro rząd dopłaca do tony węgla, to powinien dopłacać do Atari, w końcu Atari jest na węgiel ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    Taniej i korzystniej się dogadać i współpracować - tylko że żadna ze stron nie powinna czuć się wyzyskiwana w żaden sposób.

    Tylko tu jest "pies pogrzebany", że jeden chciał to ustnie uzgodnić i wydzwaniał do drugiego, a ten drugi wolał mieć bardziej materialny ślad sprawy - mailowo, pisemnie. I żaden chyba nie chce teraz ustąpić. :(

    Samo straszenie prawnikiem - niesympatyczne mocno i za szybko wyciągane jako siłowy atut. :(


    @Jacques. Od kogo obecnie załatwia się ten FujiNet - mam na myśli całą tę zabawkę, z obudową??? ;o
    • 12:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    @drygol
    Nie chodzi o to, że miałeś pracować bez swojej marży czy za darmo (ktoś tak napisał?), tylko w ogóle o to, że doszło u nas do sprzedaży pośredniej z powodu tych niedobrych klientów z PL ;-)

    O zaprzestaniu sprzedaży tych produktów przez Ciebie nie wiedziałem do dziś i fakt, cieszę się z perspektywy czasu, że zdecydowałem się kupić SIDE3 przez retrohax.net (mając wcześniej zresztą lotharkowe SIDE2), bo lepsza podaż w wyższej cenie niż zupełny brak.

    @Dracon
    Zaxon co jakiś czas wrzuca partię FujiNet na Allegro, ale obecnie widzę tylko PCB od kogoś innego.
    A u źródła to chyba z USA.
    • 13: CommentAuthordrygol
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    @Jaques, spoko, rozumiem :)
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    @Drygol
    Tajemniczy powód zaprzestania stuffu Lotharka (na Twoim blogu) ale podejrzewam, że chodziło o te nieszczęsne "naprawy gwarancyjne" albo marżę. ;)
    • 15: CommentAuthordrygol
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    @Dracon, nie istotne, nie ma co rozstrząsać :)
    • 16:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Sprawa jest smutna i wygląda nieciekawie niestety. Podejrzewam, że obie strony mają do siebie sporo żalu, skoro po tylu latach doszło do takiej sytuacji.

    Natomiast co do przyszłości nowoczesnych urządzeń dla naszej społeczności, to jestem optymistą. Świat nie lubi próżni ;)
    • 17:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Coś mi się zdaje że to nie chodzi o 5usd na sztuce. Ale jeśli jednak tak jest to dogadacie się chłopaki i wypijcie piwko. Nasz społeczność się kurczy a takich ludzi jak Wy brakuje.
    • 18: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Ech...
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    powoli wychodzi na to że Lotharek wyjebał nam najlepszych elektroników, wziął od nich co nejlepsze, dał banana i kazał spierdalać na palmę
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Oct 2022 zmieniony
     
    @tebe
    Może czas na demou "MyIde III" ? Bohaterem poprzednich była omawiana postać...
    • 21: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime10 Oct 2022
     
    Myślę, że będzie ok. Ja kupowałem u Lotharka - SIDE2, SIO2SD, MIST 1.4 - cudo. Zawsze było ok. Kupowałem u Zaxona (512 KB RAM i SDrive Micro).

    Nie miałem przyjemności kupić nic u retrohax - ale, pamiętajmy jak trudno dziś prowdzić biznes - wiem to. To są straszne czasy. Czasem nie widać perspektyw, czasem ja ich nie widze...

    Ale będzie dobrze, chłopaki dogadają się. Jesteśmy na tym forum razem - pamiętamy Atari - będziemy razem na zawsze. Trzymajcie się.
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Oct 2022
     

    Jacques:

    @Dracon
    Zaxon co jakiś czas wrzuca partię FujiNet na Allegro, ale obecnie widzę tylko PCB od kogoś innego.
    A u źródła to chyba z USA.

    Zaxon to raczej rzadko i niewiele. Ponoć w Juse-ej to sprzedają ale wiadomo, jeszcze koszt "shippingu" itp. i całość zamyka się dość niepokojącą kwotę (jak na taki rozrywkowy gadżet):
    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Oct 2022
     
    ->link<-


    Jest z PL i nadal sporo taniej niż było SIDE3 jeszcze niedawno ;-)
    • 24: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Oct 2022
     
    Ten retroguru.eu to zaxon?
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime11 Oct 2022 zmieniony
     
    Na 99% nie, bo ma też np. sprzęt do Amigi.
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Oct 2022
     
    Zaxon to eightbitclone2
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Nie, to nie ja. To jakiś retroguru ;) Ja robiłem Fujinety ale w opini community były za drogie, raptem 300 PLN. Pewnie się chciałem dorobić znowu na Atari.

    Więc cóż, przestałęm je robić . Niestety po opłaceniu VAT,PIT, ZUS, BDO, 2 ksiegowych w 2 różnych krajach i pierdyliona innych danin i opłat, wychodziło na to że robie je po to żeby je robić. Po co miałem sie szarpać ?

    Kupujcie gdzie taniej ;)
    • 28: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    ludzie z góry zakładają że zostaną oszukani
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Powinieneś to robić na czarno. Po co Ci VAT, PIT, ZUS, BDO i księgowi?
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Mono ? Prawdę mówiąc to nie wiem co ci na to odpisać ? Domyślam sie i mam nadzieję , że to ironia była z twojej strony ? ;)
    • 31:
       
      CommentAuthormazien
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Szacunek, naprawdę ze święcą szukać sprzedawców którzy nie pobierają VAT od końcowego klienta.
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Oct 2022 zmieniony
     
    Dałeś się zmanipulować - to nasze kochane Państwo rękami podłych przedsiębiorców pobiera ten VAT. Jak przedsiębiorca nie pobierze VAT, znaczy, że i nie odprowadzi, więc Państwo może mu się do d. dobrać.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    @zaxon, szara strefa się mocno powiększa ostatnio.
    • 34:
       
      CommentAuthormazien
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    @jhusak raczej miałem na myśli że zaxon opłaca ten VAT nie pobierając go od klienta. Inaczej nie rozumiem, dlaczego go ten VAT piecze.
    • 35:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    mazien - no ale tak się nie da :D
    • 36: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Zaxon - działaj dalej. Ja jestem zadowlony z Twojego "SDrive Micro" ;). Wiem co znaczy kiedy zapłacę ZUS, PIT-4, VAT-7 i okazuje się, że mam 1000 do tyłu w miesiącu. Trzeba to przetrwać ;). Trzymta się...
    • 37:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Ja tylko nieśmiało dodam, że VAT jest dobrowolny do kwoty 200K zł rocznej sprzedaży.
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    tu potrzebna jest firma na słupa. O - może na Iratę 4 ;))))
    • 39: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Alex - a w jakim kraju ? Bo w Polsce każda firma musi płacić podatki. Prowadząc firmę płacisz co miesiąc - ZUS ogromny, PIT-4 jeśli zatrudniasz pracowników, VAT-7 od WSZYSKIEGO co sprzedajesz i jeszcze VAT dochodowy - jeśli jest. Do tego dochodzi lokal jeśli wynajmujesz itd.
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    @Alex, chodzi Ci o to, że możesz nie być vatowcem do 200K rocznej sprzedaży?

    Tak, można w ten sposób, ale wtedy we wszystkim, co kupujesz jest VAT, płacisz go i nie możesz go odliczyć, produkujesz i sprzedajesz po cenie z VAT, ale kupujący nie może go odliczyć. Po prostu masz mniej klientów przedsiębiorców, bo nie każdy chce ten VAT płacić (przedsiębiorca VATu nie płaci, tylko nim żongluje, a co mu się "rozleje", wówczas płaci). Zwykłym konsumentom jest wszystko jedno.
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    @ większość rzeczy typu lokal, paliwo możesz sobie odliczyć od podatku, można nie być w Vat, ale jak nie sprzedajesz elektroniki/mechaniki wysyłkowo .
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Oct 2022 zmieniony
     
    @Alex: A ja nieśmiało dodam, że niestety pewne decyzje są nieodwracalne lub wręcz niewykonalne. Bo np. jeśli zadeklarujesz wyższą kwotę ZUS, jaką chcesz odprowadzać (powyżej obowiązkowego minimum w kwocie 1771,17 zł miesięcznie DZISIAJ - kwotę tę ustala ZUS na podstawie wyliczeń GUS, więc nie wiesz jaka będzie za miesiąc) to już później nie ma powrotu do niższej składki.
    To samo zdaje się jest z VAT-em - jeśli deklarujesz bycie VAT-owcem to potem już chcąc nim nie być musisz zamknąć firmę i otworzyć nową. A jeśli prowadzisz jeden rodzaj działalności na której musisz być VAT-owcem i drugi na którym nie musisz, to nie masz tak naprawdę wyboru i musisz być VAT-owcem na obydwu. Rodzaj opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt, czy cokolwiek innego) możesz zmienić raz na rok do 20 stycznia. Naprawdę warto się zainteresować jak wygląda prowadzenie firmy, bo to drastycznie zmienia perspektywę.
    A żeby unaocznić jaka faktycznie jest struktura ceny i ile z końcowej kwoty za produkt odprowadza się państwu, a ile zostaje dla autorów do podziału (bo zakładam średnio przynajmniej trzech - elektronika, programistę i producenta zajmującego się też sprzedażą i logistyką) to trzeba by policzyć to procentowo wybierając jakiś produkt i zakładając jakąś sprzedaż średnią miesięczną. Spodziewam się, że z grubsza licząc będzie to jakieś 40, 45% w podatkach, składkach, akcyzach i różnych daninach (bo to przecież nie podatki). Patrząc więc na cenę 200 zł, wiedzcie że jakieś 100, może 120 z tego jest do podziału na trzech - a więc tenże elektronik czy programista czy producent ma z 200 zaledwie 33-40. Za to, że mają sporą wiedzę, niemałe umiejętności, i na dodatek coś robią zamiast walić wieczorem browara przed TV oglądając meczyk.
    Kogo winić za wysokie ceny? Może następnym razem ktoś wrzucając kartkę do urny za aktorem czy muzykiem zastanowi się co w rzeczywistości robi.

    Edit: Należy też sobie zdawać sprawę z tego, że WSZYSTKIE PODATKI opłaca nabywca. Przedsiębiorca jest tylko używany przez państwo do wykonania przelewu na konto urzędu.
    Tak więc np. BEZROBOTNY PŁACI WSZYSTKIE PODATKI idąc do sklepu i kupując cokolwiek.
    • 43:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    rr_800xe: A czytałeś ustawę o VAT? Jeśli sprzedaż w danym roku nie przekracza 200K zł to nie musisz bawić się w VAT i wystawiasz faktury netto. No chyba, że chcesz się zarejestrować jako płatnik VAT, wtedy musisz go doliczać.
    • 44:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    jhusak: Tak jest :) Jak nie jesteś podatnikiem VAT to wszelkie zakupy wrzucasz w koszty w całości (brutto), natomiast sprzedając w kwotach netto jesteś o ten VAT tańszy od konkurencji. Jest to cenne szczególnie w sektorze usługowym. Znam też przypadki, że ludzie mają dwie firmy - jedną z VAT, drugą bez, albo nawet trzy bez, by nie przekroczyć limity 200K przy dużej sprzedaży ;)
    • 45:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    mono: Jestem przedsiębiorcą od nastu lat i dobrze wiem :) Natomiast widzę, że Ty piszesz jedynie o DG, a ja mam głównie na myśli bardziej opłacalny model czyli spółkę zoologiczną ;) DG to bagno i koszmarne koszty.
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Domyślam się :) Opracowanie opłacalnego modelu wymaga czasu niestety.
    • 47: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    Alex, czy my rozmawiamy o tym samym ?. Dzisiaj typowa firma "sklep" - musi płaić VAT, i wystawiać FV brutto - nie ma innych sklepów. Wystawiasz paragony (kasa fiskalna online i terminal - obowiązek), robisz FV - masz różnych klientów. Jakie faktury netto ?. Idzie sobie osoba fizyczna po chlebek i bierze FV netto ? Sorry. Wystawiasz paragon lub FV na osobę fizyczną brutto. Od jutra kupuje tylko netto - a co mi tam ;)
    • 48:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    #mono - czy są jakieś perspektywy do RAM CART-a ?
    • 49:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    rr_800xe: Oj widzę braki w wiedzy... :) Wystawiasz "Fakturę" zamiast "faktury VAT". I masz tam kwotę netto, bo jesteś zwolniony (jako firma) z VAT. Tak to działa.
    • 50: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Oct 2022
     
    ->link<-

    Czyli jak wystawiasz paragon - netto ? ;)

    "W myśl obowiązujących przepisów podatnik rozpoczynający sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych, jak i kontynuujący taką działalność, może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej do dnia przekroczenia ustawowo określonego limitu obrotów w wysokości 20.000 zł."

    A potem ? Poprostu nie znam sklepu, który sprzedaje netto dla osób fizycznych - to ciekawe. Masło miałbym taniej...