atarionline.pl SpartaDos X - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Witam wszystkich:)

    To jeden z moich pierwszych postów na tym forum, choć pierwsze Atari miałem w okolicach 1990 r. Ale jak u wielu w tym czasie - korzystanie z niego ograniczało się przede wszystkim do wgrywania gier i programów z kaset, o stacji dysków w tym czasie można było pomarzyć ;)

    Kilka lat temu wróciłem do Atari, obecnie mam 65XE wraz z Ultimate i SIDE3. Pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie ogarnięcie jakiegoś DOS-a, a nie tylko uruchamianie obrazów CAR, XEX czy ATR ;) Wybór padł na najnowszą wersję SpartaDOS X. Trochę się pomordowałem z ogarnięciem tego, jak wgrać tam odpowiedni obraz carta z funkcją Use Banked, przejrzałem manual no i mam zasadniczy problem - nie uruchamia się pod nim większość gier.

    Spartę uruchamiam z obrazu CAR, montuje dysk w Ultimate, następnie jako D1 dysk z tzw. megazestawów, ale też np. z dysków Homesofta. Operacje na plikach działają kopowianie pomiędzy dyskami też, ale jak chcę uruchomić jakąś grę to chodzi co dziesiąta ;) Z gier których nie udało mi się wczoraj uruchomić to np. Bruce Lee, Pitfall, czy chociażby Draconus z 1-szej dyskietki Homesofta.

    Czy to problem z kompatybilnością Sparty z grami, czy czegoś nie ogarniam? ;)
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    uruchamiasz przez X ? X filename ?
    • 3: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    wpisuję po prostu nazwę pliku, czyli jak jestem na D1, to D1:Draconus.com lub D1:Draconus
    • 4:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Po pierwsze. DOS to nie loader do gier.
    I piszę tu o dowolnym DOSie nie tylko o Sparcie.

    W przypadku formatu Sparty użyj Micro Sparta Dos (MSDOS) albo SDLoad.

    A dlaczego?

    Bo gry potrzebują najczęściej dużo pamięci, za to nie potrzebują większości funkcjonalności DOSa poza załadowaniem i uruchomieniem pojedynczego pliku - a to właśnie potrafią loadery (za to nie potrafią obsługiwać wielu otwartych jednocześnie plików, zapisu, formatowania dyskietek i miliona innych funkcji DOSa potrzebnych innym programom).
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Po pierwsze, jak ma U1MB to po co te zabawy z uruchamianiem SDX z obrazu CAR? Przecież masz to za darmo w U1MB, niejako w defaulcie.
    Po drugie, powinieneś sobie odpowiednio spartycjonować kartę w Side3, żeby robiła Ci za dysk twardy dla SDX.
    Po trzecie, jak pisał @Splawik, część programów należy uruchamiać przez X <plik prpgramu>.
    • 6: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi:)

    @Peri Noid Uruchamiam SDX z obrazu CAR, bo w defaulcie na Ultimate jest obraz SDX w innym configu (bez USE Banked, a to z kolei powoduje, że przy uruchamianiu oprogramowania pod Spartą mam błąd 179 dotyczący pamięci). Nie mogę zmienić configu bez flashowania ultimate. Spróbuję jeszcze w takim razie ze spartycjonowaniem tej karty.

    @Pecus - jasne, domyślam się, że to nie loader do gier. Natomiast zakładałem, że mając Ultimate pamięć nie będzie problemem. Ale tak jak pisałem - atarowskie dosy to dla mnie całkowita nowość, więc trochę się poruszam po omacku.
    • 7:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Jan 2023 zmieniony
     
    Pamięć pamięci nie równa :)

    DOS zajmuje konkretny obszar pamięci, tym większy im więcej funkcji ma dany DOS im więcej buforów itp. (lub też im gorzej jest napisany ten DOS :P ).
    Sparta DOS X i tak (w trybie Banked) zajmuje dość mało pamięci, ale tylko jeśli używasz rozkazu X do uruchamiania programów - wtedy Sparta zwalnia dodatkowo pewne obszary RAM.

    Gry też zajmują stałe obszary pamięci - nie relokują się, są pisane tak by siedziały w konkretnym miejscu. I to miejsce najczęściej zahacza o końcówkę DOSa.
    • 8: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    @Pecus

    Dzięki, z tym X to nie wiedziałem, że tak to działa, spróbuję wieczorem :)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Witamy Spławik na pokładzie! Pecuś i PeriNoid już chyba wszystko napisali, więc nie mam nic do dodania, poza powitaniem :D
    • 10: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    Witaj Kaz, i też witam wszystkich :D

    Na sam portal zaglądam już od bardzo dawna (wydaje mi się, że od kilkunastu lat), ale do tej pory głównie w trybie czytelnika ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    thread hijack
    ma ktoś może gotowy fileselector do sparty (najlepiej taki, żeby też działał z bewedosem) umożliwiający łażenie po podkatalogach?
    w ass-emblerze?
    jakbym nie musiał pisać to by mi oszczędziło zachodu, wschodu, południa do północy.
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Jan 2023 zmieniony
     
    BeweSoft popełnił kiedyś coś, co się zwie Micro-SpartaDOS. I z grubsza robi to co chcesz ino nie wiem, w czym to pisał (choć pewnie asm).

    edit: link: ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2023 zmieniony
     
    to nie jest zła podpowiedź, szczególnie, że mamy z Pecusiem źródła, ale to za grube działo - msdos czyta po sektorach i ten fileselector zajmuje b. dużo pamiąchy (która jest porzucana w momencie wybrania pliku). ja bym chciał czegoś, co by działało z dosem, i miałbym to pod nosem, nie potrząsnę trzosem, za dużo mam wiosen.

    to jeszcze odpowiadając na liczne zapytania nadmienię, że chodzi o fileselektor do interpretera chip-8 - jeden gościu z Kebeku zmontował bazę gier na chip-8, tak na oko ze 400 szuk by się odpaliło na atarce, jakby je przebrać to i tak będzie ich tyle, że mój fileselector do dorndorf dosa na 64 wpisy nie zaliczy.
  1.  
    Gamedos like versions for SDFS:

    - SD-load
    - Micro Sparta DOS
    - XDIR!

    Links for download:

    ->link<-

    ->link<-
    ->link<-

    ->link<-
    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    thanks Charlie, buuuuuut i'm looking for something like atari ST fileselecteur to use in my software inside the DOS, not instead of a DOS.

    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    spakuj wszystkie pliki oddzielnie, stwórz z nich jeden ogromny plik zachowując wyrównanie do początku sektora dyskietki dla każdego kolejnego pliku

    potem tylko inicjuj odczyt pliku od zadanego sektora
    • 17:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    Oj tam. Pawłowi chodzi o coś zupełnie innego.
    Ja nie spotkałem się, więc może warto by napisać coś takiego.
    • 18:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2023 zmieniony
     
    tak, ja chciałbym mieć dwie rzeczy na raz:
    1. release dla ludzików nieposiadających spartakaX w postaci ateera
    2. możliwość skopikowania emulgatora i gier na HDD i wybierania ich sobie z menu.

    Co do 2. to mogę sobie wyobrazić, że zrobię wersję taką, która odpala się z wiersza poleceń z podaniem nazwy pliku do wczytania, wtedy możnaby użyć mechanizmu sparty do przypisania egzeka do typu pliku. Ale to i tak słabawe, lepszy byłby normalny fileselector.

    To nie jest jakaś wybitna filozofia, w tym starym chip-8 emulatorze mam fileselector napisany pewnie w jeden wieczór, który działa ze spartą, ale on nie obsługuje podkatalogów i ma ograniczenie do 64 plików...
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    ile potrzebujesz plików? 1024? kiedyś przyjdzie taki dzień kiedy ktoś będzie potrzebował 2048, 4096, 9999999999999 plików

    i co zrobisz ?
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2023
     
    tych gierek jest trochę ponad 400, te 64 pliki w katalogu to nie problem, tylko żeby mieć obsługę katalogów...
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jan 2023
     

    pirx:

    ma ktoś może gotowy fileselector do sparty (najlepiej taki, żeby też działał z bewedosem) umożliwiający łażenie po podkatalogach?
    w ass-emblerze?


    Draco ma gotowca, jego pytaj.
    • 22:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Jan 2023
     
    1423 pliki powinny wystarczyć :)

    A jak Draco ma to super.
  2.  
    Hmmmmm,

    I am no SpartaDOS (nor SDX) user, but maybe "The CTH Browser" can help you...?!? First step is to copy it (e.g. with MENU.COM) from the 90k DOS 2 disk onto a Sparta formatted disk. Second step: read the huge documentation (in english language). Then you hopefully know how to use it.

    The Browser can work like a filemanager, i.e. copy, rename, protect, unprotect files, etc. But additionally it can also run/execute BAT files, COM files and several other file formats. You can configure it for your harddisk (partitions) and use it with SpartaDOS 3.2d, unsure if it works with any other SpartaDOS version or Bewe-DOS (never tested the program). If it does not work with other SpartaDOS versions, try running "FAKER.COM" or "SETVERS.COM" first to give your favourite SpartaDOS version a fake 3.2d version number...
  3.  
    There is also:

    1) the DCS - Desktop Construction Set available from CTH for DOS 2.5, MyDOS and SpartaDOS.

    2) And of course there is ATOS by the same author.

    3) Last not least TRS desktop by ???

    Never used these GUI programs since one should install and setup most of them on a harddisk drive.
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Jan 2023
     
    Trs desktop muszę poprawić, bo przy aktualnych wersjach sdx install działa nieprawidłowo, oraz jest problem z obsługą rtclock i kursorem myszy..
    • 26:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime15 Jan 2023
     
    @CharlieChaplin: TRS is abbreviation of Tristesse, and the main author of TRS desktop is Pin(okio).