atarionline.pl Lista kartridzy do Atari 8-bit (hardware) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime11 Jan 2023
     
    Przeglądając Internet, doszedłem do wniosku ze teraz kazdy praktycznie robi swoja wesje kartridży do Atari 8-bit ale trudno znalezc jakies konkretne informacje na ich temat. Chodzi mi glownie o kartridże z różnego rodzaju programowalnymi pamieciami ROM, czyli nie pytam o te, ktore wykorzystują karty pamieci (AVG, SIDE*, Uno, Ultimate itd). Chciałbym utworzyć listę wszystkich dostępnych kartridży z opisem ich możliwości, zalet i wad. Przykładowo cos na temat JatariCart, kartridze ccwrc, SIC!, kartridz Mq, kartridze z 6 oista w tym temacie ->link<- - co to jest ChameleonCART? Na AtariAge pojawil sie ruski cart bez ukladow GAL ->link<- Na Fbooku w grupie AtariChile, ktos robi kartridż z mechanicznymi przełącznikami itd. Wiec jezeli jesteście autorami takiego kartridża, to zgłoście go tutaj i podajcie adres do miejsca z opisem. Jezeli ktos inny slyszal o jakich innych kartridżach to tez je wpisuje tutaj. Moze razem stworzymy bardziej kompleksowa listę.
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Jan 2023
     
    Tu ->link<- jest tradycyjnie lista cartridży, ale nie zawiera wszystkich (co nie szkodzi żeby uzupełnić). Zazwyczaj każdy ma "reference" z linkiem do informacji o konstrukcji.
    • 3:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime11 Jan 2023 zmieniony
     
    To może ja zacznę o tych co ja projektowałem:

    [1] ChameleonCART [Type 37: Switchable XEGS 512 KB cartridge]
    To projekt pośredni pomiędzy projektem "Atari custom WB/XEGS PCB"
    ->link<-
    A czymś co by nie miało hazardów ale było na małym GALu.
    Próbowałem rozpracować problem hazardów w GALach 16-tkach. Niestety GALe różnych producentów różnią się zbyt mocno, że robiąc zatrzask na pętli w GAL mamy loterię. Tzn. Jak trzymamy się jednego producenta to wszystko jest OK.
    Projekt nie publikowałem bo to ślepa droga ewolucji, ale pamiątka jest. I do eksperymentów PCB idealne.

    [2] TestCartPort ->link<-
    Projekt carta co tylko wyciąga PINy złącza na zewnątrz. Żeby dobrze zrobić carta, potrzebowałem wyprowadzić sygnały ze złącza, tak żeby dobrze łapać sygnały oscyloskopem i od razu patrzeć jak dany układ logiczny na to reaguje. Zbocza w ATARI są specyficzne no i takie ustrojstwo powstało. Myślę, że każdy projektant cartów takiego podobnego cudaka ma :)

    [3] SimpleCART ->link<-
    Początkowo miał być kart zgodny z MaxFlash bo chciałem sobie Sparta Dosa zrobić. Zaprojektowałem carta, przyszły płytki, powgrywałem swoje testery super śmiga. Wgrywam Spartę i porażka. W swoim "geniuszu" nie doczytałem specyfikacji :) i zaprojektowałem mutanta który jest jak MaxFlash ale zamiast na adresach to się zatrzaskuje na danych. Projekt poszedł public bo wszystko działa, no i nie ma żadnych blokad licencyjnych a narzędzia jakie obecnie przygotowuje obsługują to. Więc może kiedyś komuś się na coś to przyda...

    [4] MaxFlash PLUS ->link<-
    [Type 41: Atarimax 128 KB Flash cartridge]
    [Type 75: Atarimax 1 MB Flash cartridge (new) - w wersji 512kB]
    Po różnych testach udało mi się wykombinować taką płytkę, że mamy tylko jeden układ pamięci, jeden GAL 22-ka i jeden kondensator. I w zależności jaki wsad damy taki cart zgodny z MaxFlashem nam wyjdzie.
    Ostatecznie u mnie to zrobiłem sobie tak że wziąłem kość 256kB i mam dwa równoległe SpartaDosy. Jeden STABLE i jeden BETA. W GALu jest tak to zrobione, że one się nie widzą.

    [5] SXEGS22V10 [Type 37: Switchable XEGS 512 KB cartridge]
    ->link<-
    Ewolucja ChameleonCART z GALem 16-tką do GALa-22 na bazie roboty @ccwrc i @x_angel
    Projekt powstał jako reakcja na cały czas falującą dostępność części. Raz są jedne, raz drugie.

    [6] J(atari)Cart 512kB
    ->link<-
    [Type 75: Atarimax 1 MB Flash cartridge (new) - w wersji 512kB]
    W pewnym momencie w ogóle nie było GALi więc zrobiłem sobie taki na zwykłych TTLkach. Teoretycznie jest tam zapis, ale nie miałem kiedy go przetestować. Odczyt działa. Docelowo miał to być programator dla pamięci SST39. Jak ktoś nie ma programatora to by sobie mógł tym cartem programować kostki pamięci dla innych cartów. Może kiedyś doprowadzę sprawę do końca...

    Wszystkie te projekty są full open, darmowe do zastosowań dowolnych. Wszystkie są do 512kB, bo wersje większe są już dawno opracowane przez @jhusak i @Mq i obaj koledzy mają bardzo fajne rozwiązania. :)

    Natomiast:
    [7] OgrCART
    ->link<-

    Płytki płyną z chin... chyba kajakiem. c.d.n
    • 4: CommentAuthorxangel
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    gienekp: ja problem hazardu rozwiązałem wystawiając nogę resetującą przerzutnik na zewnątrz a dalej to już standard - kondensatorek do masy i działa i się resetuje. Z galami 16V8D działa super, a te wciąż są dostępne. Czasem Chińczyk dorzuci do paczki jakieś szlify - na 70szt to tak do 10 potrafi nie działać w tym układzie lub być całkowicie uwalone.
    • 5: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime12 Jan 2023
     
    @gienekp,
    Dzieki za taka wyczerpujaca odpowiedz, wlasnie o to mi chodziło.