atarionline.pl XC12 i maksymalna przepustowość toru analogowego. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Czy ktoś z was może natknął się na jakieś informacje, jaka jest maksymalna przepustowość oryginalnego toru analogowego magnetofonu XC12?

    Czyli biorę zwykły bez turbo i jaką max prędkość można osiągnąć?

    Wiem, że generalnie turbo idą na PWM, więc zakładam, że OS wywalam i robię np. swoje procedury. Zero zmian w hardwarze, max w sofcie. Wiadomo, że o jakości decyduje kaseta, ale powiedzmy, że zamiast kasety jest "studio dźwiękowe", to co na to ATARI+XC12 z epoki?
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    ->link<-

    Sam jestem ciekawy.
    • 3: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Spróbuj potestowac softem od turbo2600
    ->link<-
    Pomijając magnetofon można więcej ile nie wiem ale to ciekawe co chcesz zrobić.
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Turbo 2600 to normalnie tylko programowo pr yspieszony.
    Zresztą sam oceń i testuj.
    Jakieś 1200 baud to chyba granica dla kaseciaka.
    Ale gdyby pominąć jego elektronikę i mechanikę zachowując jedynie filtry to można się pobawić:)
    • 5:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Właśnie te 1200 bodów to prawda, ale w trybie modulacji jaką stosuje OS. Może jakby zmienić na PWM albo spróbować jakiejś modulacji fazowej to w tym paśmie można by dużo więcej?

    Znalazłem schemat XC12 ale z analogówki jestem cienki i nie umiem przeczytać tego schematu.

    Mam takie wrażenie, że oryginalny magnetofon miał dużo większe możliwości a ATARI poszło na totalną łatwiznę.

    Może jakby w latach 80/90 była większa wiedza to takie biedaki jak ja nie musiałby wykazywać się anielską cierpliwością :)
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    @gienekp
    Tak masz rację Atari poszło w cięcia kosztów. Oryginalny 1010 jest jak f-16 do latawca. Jedno i drugie potrafi latać i na tym podobieństwo się kończy. XC12 XCA12 mogą pomarzyć o jakości 1010. Dlatego wymyślono Turbo :)
    Przerabiałem kiedyś ten temat. Chciałem zbudować "nowy" magnetofon. Unowocześnić płytkę elektroniki,zintegrować z turbo AST/UM. Poprawić to co Atari olało. Ale jakoś nie poszło:(
    Może Ty dasz radę?
    A jak nie to ciśnij tutaj:


    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    No mój XC12 ma TurboROM i z tego co wyczytałem to coś tam było zmieniane na filtrach. Po tylu latach bez szans, żeby obczaić co było przelutowane a co oryginalne.

    Turbo generalnie szły na PWM no i bez OS. Stąd znając pasmo dałoby się obczaić ile można wyciągnąć bez turbo zmieniając tylko koncepcję.
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @gienekp

    Choćbyś niewiem co zrobił to nie wyciągniesz więcej niż te nieszczęsne 1200 baud. Bo nie pozwoli na to mechanika magnetofonu.

    Mechanika ! Nie elektronika i nie soft.
    Możemy teoretyzować o maksymalnych prędkościach w normalu ale ktoś to już przed nami przerabiał i wymyślił turbo bo doszedł do kresu możliwości standartowego magnetofonu.
    Myslę że przy adapterze kasety i dobrym sygnale z jakiegoś odtwarzacza plików WAV, 2600 baud bez żadnych ingerencji może jakoś da się wczytać. Tyle oferuje np.CasDup2600.

    A czemu nie korzystasz z TurboRom ?

    Tam transmisja jest na poziomie 6000 baud. Nieosiągalna bez turbo.
  1.  
    Jeśli się nie mylę, to magnetofon Atari daje do komputera sygnał cyfrowy, a nie analogowy. To co jest analogiem, to tylko feature umożliwiający odtworzenie muzyki czy instrukcji obsługi programu (nagranej głosem) podczas wczytywania kasety (na drugim z dwóch kanałów stereo). A skoro sygnał jest cyfrowy i kształtowany w magnetofonie, to za dużych możliwości przyspieszenia nie ma. Jakieś symboliczne i to głównie na zasadzie tego, co nazywano kiedyś długimi blokami (czyli pojedyńczy blok danych jest dużo dłuższy) plus można nieznacznie zwiększyć szybkość zmian sygnału. Kilka słów na ten temat pojawia się na moim skromnym kanale w filmie o Radiokomputerze (Świat bez Internetu), gdzie jest mowa o systemie Turbo 2600, który występował w dwóch podwersjach 1. bez żadnej przystawki - i to jest to, o co pytasz 2. z przystawką sprzętową ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Tu narosło wiele mitów związanych z nieprzystosowaniem OS do odczytu powyżej niecałych 900 bodów.

    Jak miałem 1010 w eopce to w eksperymentach wychodziło, że to 900 bodów nie nadaje się do użytku. Nie wiem, z jakiego powodu.

    Dobrze byłoby, gdyby ktoś to wziął na warsztat, stuningował i przetestował.

    Chodzi o te filtry pasmowo przepustowe. Jer na swojej stronie pokazuje, jak to stroić - ->link<-

    Po takim zestrojeniu trzeba by przeprowadzić testy na dobrych taśmach i jakiejś sensownej głowicy.

    Następnie trzeba by zbadać jakość sygnału cyfrowego po demodulacji dla różnych prędkości i jego odtwarzalność.

    Demodulator wbudowany w magnetofon musi zareagować standardowo po 5-6 okresach dźwięku (piszę z pamięci i z prostych obliczeń). Jak będzie miał 3 okresy, może się nie wyrobić (tzn na pewno się nie wyrobi). Myślę, że takie turbo mogło by zadziałać, jak zastosowalibyśmy dyskryminator na mikrokontrolerze, który licząc długość cyklu fali w wyniku poda 0 lub 1. Ale to nie koszerne.
  2.  
    CBaud by Arndt Bär (also author of Track Copier, well known) appeared as a type-in listing and works with 1200 Baud.

    - C-Baud Copy converts standard 600 Baud tape to 1200 Baud (alas, uses Basic, so memory is limited!)
    - C-Baud loader does what it says, it loads the 1200 Baud program

    Assembler source is also available. Alas, the CBAUD program is limited to approx. 32-37KB, someone should create a version that works with 48-58KB. ;-)
    • 12:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Mam turbo i lubię sobie czasem zapiszczeć. AVGcart z ogonem lub SIO2SD nie piszczy jak trzeba. To trochę jak piwo bezalkoholowe :)

    Wchodząc na portal aukcyjny oczywiście algorytmy proponują mi coś z ATARI. Tak z ciekawości jakiś tam zestaw... i pytam ile za sam magnetofon. Gość mi pisze, że magnetofon jest gratis do zestawu.

    I tak mi się żal zrobiło tego magnetofonu, że jak to nic nie wart? I po prostu pomyślałem, już czysto technicznie-logicznie, a gdzie właściwie jest słaby punkt tego cuda. Bo przepraszam bardzo, sama taśma ma całkiem dobre możliwości co do szybkości i gęstości. Jedynie czas dostępu pozostawia wiele do życzenia. Reszta to lenistwo inżyniera.

    Turbo poszło w PWM, ale czy nie lepiej modulację PSK? Nośna idzie ze stałą F więc dany filtr puści. Te "wstęgi boczne" to lekko zakłócą kształt ale może przejdzie przez filtr? Nierówność rolki przy PSK synchronizowanym na bajcie nie będzie mieć znaczenia.

    Nie wiem, może bredzę, ale kurna muszę to sprawdzić :) Zrobiłbym pełną analizę widmową tych filtrów, czy faktycznie takie badziewie, czy jednak lenistwo. Wiele nie trzeba, bo na podstawie pomiarów to i potem w jakimś MATLABie model można cyknąć i sprawdzić wiele kombinacji, jak to się powinno używać.

    A jak magnetofony będą 0 warte i ludzie będą to wywalać to się zrobi identyczną płytkę ale z prockiem DSP i będziemy te stacje z powrotem na magnetofony zamieniać :)

    Złącze SIO ma jakiś limit prędkości, czy to czysto programowa sprawa?
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Takie pytanie zadałem przed chwilą na forum.
    Ile wytrzyma Atari.
    Bardzo jestem za twoim pomysłem. Testuj,sprawdzaj
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Pomoże wymiana kondensatorów, paska napędu i smarowanie tego co się obraca. Sprawdź stan głowicy
    A potem testuj.
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Być może że coś nowego się zadzieje.

    Bez pisku nie ma zabawy;)
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    SIO nie ma w zasadzie limitu prędkości - na wejściu są kondensatory, które limitują prędkość do hsindex 1-2. Bez nich leci hsindex 0 (~127 kb/sek)
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Czytam a tam od razu "0 - Szybkość trudna do praktycznego użycia ze względu na zakłócenia powodowane przez układ ANTIC przy generowaniu obrazu."

    A to mit. Po usunięciu owych kondków szybkość zaczyna automagicznie być łatwa do praktycznego użycia
    --- edit ---
    (ale muszę to sprawdzić, bo jest wątpliwość)
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    A jest jakiś program który ustawia dowolne baud rate.
    Takie jak sobie zażyczę np.300,500,800,2600 baud. I więcej 3000, 3600 itd.

    Tak do testowania.
    Bo to ciekawy pomysł .

    Jest taki copier co ustawia prędkość zapisu
    powyżej 2600 baud ?
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Przepraszam.
    Ale rozumiem to co piszecie (prawie)
    Jest takie narzędzie czy nie?
    Chcę ustawić sobie dowolną prędkość zapisu normal.

    Do testów:)
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     

    jhusak:

    Czytam a tam od razu "0 - Szybkość trudna do praktycznego użycia ze względu na zakłócenia powodowane przez układ ANTIC przy generowaniu obrazu."

    A to mit. Po usunięciu owych kondków szybkość zaczyna automagicznie być łatwa do praktycznego użycia.

    To jest może źle sformułowane bo ANTIC nie zakłóca transmisji, ale w trybie tekstowym będzie blokował CPU na prawie jedną linię skanningową na początku każdego wiersza - przy maksymalnych prędkościach łatwo nie zdążyć z odbiorem.

    @atariki50: Post 11 z wątku Baud Rate Selector:

    mono:

    - Turbo Copy R&R - pozwala na ustawienie dowolnej wartości POKEY-a, dla 900 ustawia $447, a dla 1400 $295. Ale wypisuje tam wzór z dziwną, jak na moje oko, wartością kwarcu - pewnie bierze jakąś wartość uśrednioną.

    Obsługa programu:
    I - info
    6 - 600 baud
    9 - 900
    4 - 1200
    L - load
    S - save
    Z - pozwala ustalić dowolną wartość AUDF34.
    • 22: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @mono
    Dzięki.
    • 23:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    A jeszcze takie coś.
    Zientara w procedurach wejścia wyjścia podaje, że bit 4 (SKSTAT=$D20F) to kopia rejestru wejścia szeregowego.

    To jest kopia wprost bitu wejściowego? Dla magnetofonu też? ATARI nic tam nie opóźnia?

    A jakby tak olać całego POKEYa i kręcić się tylko prockiem bez przerwań na tym bicie, to zobaczę z magnetofonu w zasadzie co? Pierwszy czy drugi ton? Ale to jeden bit, to bez sensu, bo dwa tony to dwa bity (4 kombinacje).

    No bo wychodzi, że z magnetofonu to trzeba kompletnie te filtry wypie... wylutować.
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @gienekp
    Siejesz ferment w skostniale tryby forum Atari.
    Brawo !
    • 25: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    @gienekp: I to chyba robią systemy turbo.

    Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to co mówi jhusak i okres "jedynki" oraz "zera" ustawiane w AUDF1 i AUDF2 odliczających co 28 taktów zegara 1.77.
    - "zero" to AUDF1=5 czyli okres trwa 2*6*28=336 cykli
    - "jedynka" to AUDF2=7 czyli okres trwa 2*8*28=448 cykli
    Biorąc pod uwagę warunki "załapania" układu filtra czyli 6 okresów daje to odpowiednio 2016 lub 2688 cykli.
    No to najwyższa prędkość wg TAKICH obliczeń wynosi 1789772.5/2688=665 baud :)

    @jhusak: OCB z tymi 6 okresami :)?

    Edit: Bo może np filtry są na tyle selektywne, że przy AUDF1=4 i AUDF2=6 też zadziałają a wtedy mielibyśmy okresy 2*5*28=280 i 2*7*28=392 więc okres załapania filtra 6*392 czyli prędkość 760,9 baud. I zjeżdżając ilość okresów dla filtra z 6 w dół dałoby się ustalić w miarę stabilne warunki pracy tych 1200 baud, a może przynajmniej 900.
    • 26:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    To by oznaczało, że są trzy drogi

    1. Żeby zrobić turbo trza wywalić filtry. Toż wesoło, im mniej elementów w magnetofonie tym szybszy :)

    2. Zbadać dokładnie co robią filtry, może mają jakąś dziurę i jakaś inna modulacja przejdzie i w jednym bodzie wepchnie się kilka bitów

    3. Wstawiamy DSP albo inny modemowy scalak i magnetofon w swojej prostocie przegania stację

    Na razie najbardziej interesująca jest opcja 2. Że te filtry są jak każde filtry i ich nieliniowość może dawać zaskakujące korzyści.

    Tematyka mocno wciągająca, stara szkoła audio. :)
    • 27: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    No właśnie.
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    6 okresów fali fizycznie daje się wyfiltrować analogowym/cyfrowym filtrem, Po prostu filtr potrzebuje chwilkę czasu, żeby załapać częstotliwość. Jak jest za mało, to staje się to niewiarygodne i są częste błędy spowodowane zbyt szybkim odczytem nieustalonego stanu. I jak będziesz zmniejszał ilość tych okresów to będzie coraz gorzej. Ale najlepiej to trzeba by ustawić taki baudrate, żeby tego niższego tonu była zawsze całkowita i ta sama liczba cykli, np. 4 i wtedy testować. Nie wiem też, jakie glicze są przy podmianie częstotliwości, zapewne są tam jakieś zakłócenia fazowe, bo raczej nie ma tam logiki dbającej o to, żeby ich nie było.

    I jeszcze - czas 0 i 1 jest ten sam, różni się ilość cykli fal.

    Zauważ też, że:
    - dla zera i dla 8 cykli mamy 665 bodów
    - dla jedynki i dla 6 cykli mamy... 665 bodów

    Czyli taka powinna być prędkość przesyłu danych (nie wiem, czy da się taką ustawić, powinno się dać), bo dla 596 bodów to już mamy niedokładnie 9 i 7 cykli.
    • 29:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    A co jak dwa tony idą jednocześnie i "zrywam" tylko jeden? Czy czasem efekt na końcu 0/1 nie będzie szybszy?
    • 30: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Znacie taką piosenkę "Jezu jak się cieszę "
    No nareszcie się dzieje na forum.
    Może facet nie wie że nie można.
    I powstanie coś nowego?
    Trzymam kciuki:)
    • 31:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @atariki50

    Wiesz jak jest, ATARI w swojej taniości w magnetofonie mogło wyprodukować jakieś luki.

    Np. Mamy dwa filtry. Ale wyjście jest 0/1. Tzn, że w czasie nadawania tonu 1 mogę zacząć nadawać ton 2. Na zakładkę. Filtr się wcześniej przygotuje. I a nuż za darmo prędkość razy dwa :)
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    A co działoby się, gdybyśmy generowali tylko ton dla "jedynki" a kompletnie nie dbali o częstotliwość dla "zera"?
    Na schemacie @jer tam tłumaczy że tranzystor wyjściowy sterowany jest przez komparator na który wchodzą sygnały z detektorów obydwóch tonów. Wyjście jest OC więc tak naprawdę istotne jest tylko załączenie tranzystora. Gdyby z jednego filtra wychodziło zawsze 0 bo częstotliwość dla "0" jest niedostrojona (np AUDF1=0), a drugi daje 0 lub 1 bo częstotliwość "1" jest słabo dostrojona (np AUDF2=3), to może to ciągle będzie działać? Ale np przy prędkości 1200 baud. I stabilnie.

    Edit: Tam są na schemacie oczywiście jeszcze te wszystkie rezystory i kondensatory, które mogą nie pozwolić na zadziałanie koncepcji.
    • 33:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @mono
    dokładnie!

    Filtr filtrem, ale decyduje tranzystor. On robi ostatecznie 0/1. A w audio to i harmoniczne i dudnienia i inne cuda można wyprodukować zupełnie przypadkowo. I ostatecznie tranzystor wypluje jak kałasznikow serię 0 i 1 z prędkościami nadświetlnymi :)
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    Może wymyślamy koło na nowo, bo np to Turbo2600 tak właśnie działa :) ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    Turbo 2600 to pamiętam z radiokomputera. Ale tam 1200 było zrobione normalnie, w sensie tylko zmiana częstotliwości.
    W programie Long-File-Copy można np. to ustawić. To działa, tylko hazard większy.
    Natomiast numeru z nadawaniem/niedawaniem jednej nośnej to nie widziałem.
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    Tam są 2 filtry pasmowo przepustowe, na wyjście wychodzi ich różnica (a właściwie ten głośniejszy). Jak zapiszemy dwa tony na raz, zadziałają dwa filtry na raz (z dokładnością do zakłóceń) i na wyjściu dostaniemy losową wartość 0 albo 1.
    • 37:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    @jhusak
    A jak subtelnie zmienię amplitudę? Filtry będą już dostrojone.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    Amplituda (do pewnego stopnia) nie ma znaczenia. Ma znaczenie, jak będzie prawie 0, opamp musi mieć mocniejsze wyjście niż drugi opamp.
    • 39:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Wiem co trzeba zrobić. Wsadzić kasetę ze zwykłą muzyką. I zobaczyć na oscyloskopie jaka jest najszybsza zmiana 0 na 1 i odwrotnie. Taki będzie potencjał toru audio.

    A jak to kontrolować to już kolejne zadanie.
    • 40:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    zwykła muzyka:
    • 41: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Feb 2023 zmieniony
     
    @jhusak: Dwóch naraz nie wygenerujemy. Interesuje mnie sytuacja kiedy dla "0" mam odstrojoną słabo częstotliwość (np AUDF1 zamiast 5 to 2 (czyli 2x mniejszy okres), natomiast "1" w ogóle jest poza skalą (np AUDF2 zamiast 7 niech będzie $FF). Powinno to spowodować, że filtr "1" nigdy nie da nic innego niż 0, a drugi "0" da jakąś wartość. To wchodzi na wzmacniacz różnicowy, więc wynik sterujący tranzystor będzie 0 albo cośtam - ważne żeby tranzystor zadziałał.

    Edit: Zerknij na ten schemat u Jera.

    Edit: Idea jest taka, że mamy częstotliwość dla "0" albo nic.
    • 42: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Mój XC12 wyciągał bez przeróbek 1400 bodów z kopierem Turbo Copy R&R.
  3.  
    (deleted)
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    @mono - ciekawe co z tego wyjdzie. Jak dla mnie fizyka to fizyka. Ale sporo tu niewiadomych - np. szybkość odpuszczania filtru i szybkość łapania.

    A co z tym schematem - linek skierował do mikserów/sumatorów sygnału.
    • 45: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Turbo 2600 manipuluje przy zapisie tylko prędkością AUDF34, ale nie rusza AUDF1/AUDF2 czyli tonów na które są zestrojone filtry w magnetofonie.
    Chyba warto by z tym zaeksperymentować.
    • 46:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Nie gra mi tu coś :/
    Gdzie jest właściwie fizycznie podłączony bolec 5 (DATAOUT) na porcie SIO?

    Bo przecież na odczycie odejmowanie jest nie na stanie (że jest fala taka czy siaka) ale odejmowana jest sama fala, po prostowaniu jednopołówkowym. A to oznacza, że dwie nośne będą odejmowane na sygnale i seria 01 może sypać się dużo szybciej.

    To też oznacza, że kluczem nie jest odczyt ale sam zapis. To on tu gra główne skrzypce. Bo to on może produkować wszelakie pochodne harmoniczne, które ewentualnie ogłupią filtry wejściowe.

    A zapis na magnetofonie to według schematu to praktycznie "drut" (rezystor i kondensator). Czyli DATAOUT robi całą robotę.
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Tak. AUDF1 generuje przebieg dla 0, AUDF2 generuje przebieg dla 1.
    Jeśli przy odczycie filtr pasmowy przepuszcza tego prostokąta (czy teraz to pewnie już sinusa), no to potem to pewnie trzeba wyprostować i załączyć tranzystor wyjściowy albo nie załączyć. Więc chyba rozumiem skąd te 6 okresów. Pewnie przy mniej dostrojonym przebiegu amplituda sygnału jest niższa i trzeba więcej okresów żeby załączyć tranzystor.
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Feb 2023
     
    Może tak byc, może tak być... Oscyloskop w dłoń i sprawdzić by trza.
    • 49:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Na podstawie kalkulatora ->link<-
    Stworzyłem model XC12 w programie MATLAB/Simulink. Ciekawe te wyniki wychodzą. Wygląda jakby to działało. :)

    W każdym razie ostatni filtr 2 rzędu przed tranzystorem ma 1026Hz. Więc wszystko powyżej już będzie na charakterystyce opadającej filtru. Więc taka też jest teoretyczna przepustowość (i w sumie odpowiedź na tytułowe pytanie).

    Trik z tranzystorem na końcu w konfiguracji "Otwarty kolektor" z założenia miał pozwalać na wykorzystanie magistrali przez kilka urządzeń. I wygląda na to, że te wszystkie Turba to to był równoległy tor. Jak drugi magnetofon :) W zasadzie wystarczy puścić taki sygnał na taśmie, żeby z oryginalnego toru szło cały czas 1, a z turbo wtedy drugim równoległym tranzystorem pędzić DATAIN. Bez przełączników będzie to śmigać.

    Poeksperymentuje trochę jak ten model reaguje na inne modulacje. Może coś się da ze zwykłego XC12 jeszcze wyciągnąć.

    Natomiast przy dzisiejszych prockach raczej nie byłoby problemu zrobić TURBO-115kb. Z filtrami cyfrowymi, żeby i stara transmisja jeszcze przez pół wieku pożyła.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Feb 2023 zmieniony
     
    Modemy co prawda przesyłały 57600 jako max, ale one pracowały do 3.5 khz. Rzeczywiście używając DSP można by dojść do tych 8 khz pasma.

    Bez dsp możemy założyć, że magnetofon przenosi do 8khz. I w takim paśmie operujemy. Nie przeniesie się w ten sposób więcej, jak 1 kB pustych danych na sekundę. Można pokusić się o kodowanie jak w USB, ale zapis (w sensie to, co zapisane) na magnetofonie jest teoretycznie asymetryczny, czyli jak będziemy przebiegunowywać w jedną stronę, a potem w drugą po 2x dłuższym czasie, to jest szansa, że to zjedzie ze środka, bo kondensator to wyrówna.

    Jak będziemy kodować podobnie jak w USB, to mamy szansę na zbliżenie się do maksymalnego limitu.

    Swoją drogą ciekawe to było, że korzystając z nędznego pasma analogowego 100-3500 Hz można uzystać pasmo analogowe do kilkunastu kiloherców, a nawet stereo się da (np. ogg 57600 całkiem całkiem dobrze brzmi). Czaicie - muzyka 16bit stereo na zwykłym kaseciaku, w dodatku monofonicznym?