atarionline.pl ATARI MIDI - JIL_Sam`mer - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime20 Sep 2023 zmieniony
     
    tak tylko zostawie :-)

    midi player dla 8bit





    Wiecej na mojej www:
    ->link<-
    • 2: CommentAuthorVLX
    • CommentTime20 Sep 2023
     
    No i namówił...
    • 3: CommentAuthorwrona
    • CommentTime21 Sep 2023
     
    fajne ciekawe kompaktowe jak ktos nie ma zewnetrzego instrumentu midi.


    Mozna by do tego interfacu dolutowac kabelki aby uzyskac wyjscie midi standardowe do zewnetrznego uzytku?

    Jako ze nie jestem na biezaco to nie orientuje sie niestety jakie sa obecnie dostepne interface midi ale take z czystym wyjsciem midim, aby podlaczyc sobie swoj wlasny instrument GM po kablu midi.
    • 4: CommentAuthoradi
    • CommentTime21 Sep 2023
     
    Brzmi genialnie!

    Na giełdzie w latach 90-tych Atari pobiłoby Amigę.
    Bardzo fajny sprzęcik :).
    • 5: CommentAuthoradi
    • CommentTime21 Sep 2023 zmieniony
     
    coś się zdublowało (przepraszam).
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Sep 2023 zmieniony
     
    @wrona, poszukaj w necie, to kabelek jest po prostu z transoptorem i rezystorem.
    ->link<-

    Jak wywalisz UCY7400, to jedno wyjście MIDI zasilisz z wyjścia :)
    • 7:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime22 Sep 2023 zmieniony
     
    @wrona,

    Tu masz pełną implementację IN/OUT/THRU...

    ->link<-
    ->link<-

    Nie są wymagane żadne splitery aby wczytać dane midi.. a rozszerzenie pamięci można zrealizować korzystając z cart/eci/pbi.
    • 8: CommentAuthorwrona
    • CommentTime22 Sep 2023
     
    dzieki za te linki, musze zglebic temat aby wiedziec co sie z czym je, jakie programy, co obsluguja jak wgrywac midi itd ... powiem szczerze dla kogos kto nigdy nie zglebial tematu istnieje pewien "prog wejscia"

    mam Fujinet wiec tak jak na filmie bedzie mozna z netu tez cos tam uruchamiac
    • 9:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime22 Sep 2023 zmieniony
     
    @wrona - Generalnie to najlepszym programem przez lata był MIDI Sequencer pana Sygita. Napisałem na nim masę kawałków. Wymagał interfacu MIDI (+ modułu/instrumentu) lub mojego MIDI BOX-a, a obecnie też jego Lotharkowej wersji :) Wkładasz i działa. Koledzy od cartridgea MIDI popełnili też player plików MID, który gra przez carta i przez SIO i w sumie tyle Ci powinno wystarczyć :)
    • 10: CommentAuthorVLX
    • CommentTime23 Sep 2023
     
    Czy byłoby dużym problemem dodawanie do gier opcjonalnej muzyki granej na tych modułach brzmieniowych? Chodzi mi o zajętość pamięci, czasu procesora, techniczne rzeczy sprawiające, że odgrywanie MIDI byłoby gorsze od tradycyjnego odgrywania na POKEY.
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Sep 2023 zmieniony
     
    @Alex, dobrze powiedziane... był najlepszym bo jedynym - teraz oczywiście to jest moje zdanie - MidiCardPlayer by PeBe jest najwygodniejszy i najbardziej operatywny. Używa też zewnętrznego zegara MIDI co niweluje problemy z "pływaniem" dźwięku, a współpraca z SDX daje ogromne możliwości - choćby playlisty. To tylko kilka z zalet.

    @VLX, jedna już taka gra powstała.... ale o tym jeszcze sza...
    • 12:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime23 Sep 2023
     
    @VLX - taki przyświecał mi cel, gdy wymyśliłem MIDI Boxa :) Da się grać przez SIO, tylko trzeba pamiętać o stopniu skomplikowania muzyki. Im więcej nut i zmian dźwięku, tym większe obciążenie procesora transmisją danych.

    @pancio - ale to dwie różne rzeczy :) Sequencer jest do pisania muzyki, a player do odtwarzania :)
    • 13:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Sep 2023
     
    nie doczytałem słówka sekwencer :-) sorki
    • 14:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    VLX - uruchomiles ?
    • 15: CommentAuthorVLX
    • CommentTime26 Sep 2023
     
    Wczoraj przyszedł i chwilę się nim pobawiłem. Działa pod MIDI-Sequencer, tylko muszę poprzestawiać instrumenty w muzyczkach pod jego tablicę programów. Muszę też sprawdzić, czy jest zgodny z MT-32, ewentualnie jak go przełączyć w taki tryb. I muszę poszukać sobie teraz plików MID do posłuchania. :D Gra ładnie, faktycznie dodatkowo daje dźwięk na monitor, co jest bardzo fajne.

    Podoba mi się. Chyba wrócę do zabawy z MIDI-Seq. :)
    • 16:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime27 Sep 2023
     
    VLX:

    To interesujące - czy na MIDI-Sequencerze można wpisywać nuty / muzykę z klawiatury Atari? (Robiłem raz z Pinokiem, ale dawno i już nie pamiętam).

    Taka karta dźwiękowa byłaby b. użyteczna, gdyby program mógł radzić sobie bez zewnętrznej klawiatury muzycznej.

    PS: No i czy instrumenty można wtedy przełączać instrumenty z poziomu MIDI-Sequencera?
    • 17: CommentAuthorVLX
    • CommentTime27 Sep 2023 zmieniony
     
    1. Tak, to działa jak normalny tracker.

    2. Szansa w tym, że takie rozwiązania jak Summer czy MIDIBox staną się popularne i gry/dema zaczną to wykorzystywać. Wtedy jest szansa na rozwój trackerów do pisania muzyki w MIDI.

    3. Dla kolejnych brzmień wybierasz Program Change i kanał na którym ma grać. Pisałem już kiedyś na brzmienia z podłączonej klawiatury Yamaha i dawało radę. W wolnej chwili sprawdzę jak działa wybieranie w tym dzyndzlu.

    No i sprawdziłem. MIDI Sequencer przy ustawieniu Program Change ładnie wybiera instrumenty General MIDI (001-128 opisane na stronie 30. specyfikacji użytego scalaka SAM2695, którą znalazłem na stronie Lotharka). Mamy do wyboru tylko instrumenty GM, więc w sumie jest trochę temat na konkursy, skoro wszyscy mają ograniczone brzmienia. MIDI Seq nie umie w CC0, więc niestety nie da się włączyć wbudowanej w dzyndzla emulacji MT-32.

    Może jakiś zdolny programista pomyśli w tym miejscu "hej, to jest niewypełniona luka w potrzebach ludzkości, może bym tak zrobił na małe Atari niezły tracker MIDI, który umie w PC i w CC0". Nie to, żebym jakoś specjalnie na to liczył, ale gwiazdka niedługo, kto wie...
    • 18:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime27 Sep 2023 zmieniony
     
    PeBe(C) zrobi :-)
    • 19: CommentAuthorVLX
    • CommentTime27 Sep 2023 zmieniony
     
    Don't give me hope.
    • 20: CommentAuthorVLX
    • CommentTime27 Sep 2023 zmieniony
     
    Jest pierwszy zonk. Jak jest podłączony do sio2pc PTODT, to czasem gra, a czasem tylko udaje - miga diodą i nie wydaje żadnego dźwięku. Nie zdarzyło się, żeby grał jakieś śmieci - po prostu albo gra dobrze, albo wcale.
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Sep 2023
     
    Co do MIDI SEQ Macieja Sygita to nadmieniam tylko, że istniejąca w obiegu wersja przy wpisywaniu nut w pattern ich nie odgrywa. To spore utrudnienie ALE - mam wersję przerobioną przez Fox'a która w czasie edycji gra, ma też wsparcie z CMD line, więc można np. poprzez parametr przekierować plik *.seq do automatycznego załadowania pod trackerem.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Sep 2023
     
    Poszukam wersji o której piszę i gdzieś to wrzucę.
    • 23: CommentAuthorVLX
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Ooo, super! To jedna z większych bolączek tego programu, fajnie że Fox to poprawił. Wsparcie dla CMD też się przyda. :D

    Znalazłem:
    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    VLX:

    No to widzisz, to zaje, że działa.
    Problem z tym SIO. Czy to oznacza, że jak do jednego portu podłączony jest napęd oraz karta dźwiękowa, to wchodzą konflikty?


    Pinokio:

    > Co do MIDI SEQ Macieja Sygita to nadmieniam tylko, że istniejąca w obiegu wersja przy wpisywaniu nut w pattern ich nie odgrywa. To spore utrudnienie
    --------------------
    No widzisz, faktycznie; zapomniałem o tym. A fe.

    > ALE - mam wersję przerobioną przez Fox'a która w czasie edycji gra
    ---------------
    Oooo, no proszę. To Wy z Foxem jesteście 'dynamic duo'! :-P


    Czy to ta wersja jest tą finalną? ->link<-


    Hmm, no to zastanawiam się nad odkurzeniem XL. Co prawda wiązałoby się to z kilkoma wydatkami, ale może Pani Jeżmiejowa zezwoli... ;-P
    • 25: CommentAuthorVLX
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Jak mam podłączony do sio2sd (przelotowy od PTODT), to działa albo nie. Na pewno nie zadziała jak mam taki oto łańcuszek:

    Atari-sio2sd-sio2usb-PC

    i po odczytaniu plików z PC przez sio2usb wypnę go i wepnę Summer. Wtedy ani razu nie zagrał. Pewnie kwestia braku jakichś buforków w którymś z urządzeń, bo podobno jak coś nie działa na SIO, to znaczy że nie ma buforków. ;) Muszę w końcu ruszyć zaległy temat złożenia prostego splittera, to sprawdzę czy przy ciągłym podłączeniu będzie sprawiał problemy.

    Nie sprawdzałem ze stacją dysków, bo wywiozłem prawie wszystkie dyskietki i dopiero w niedzielę przywiozę sobie kilka do testów.

    Żona powinna wiedzieć, że wydatki pokrywa się z nadgodzin albo z fuch. Nieważne, czy je masz czy nie. ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Takie kombinacje to się podpina przez splitter. Hotswap SIO nie zawsze działa jak powinien. A raczej jakby się chciało, żeby działał.
    • 27:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    VLX, Peri Noid:

    Aha. Czyli do wydatków doliczam ->link<- + kabel.

    No - zaczyna to mieć 'ręce i nogi' chyba..
    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Jeszcze jest ustrojstwo (na alle) od Sikora, ale Lotharka jest ładniejsze i tańsze :)
    • 29:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Ja swego czasu zmontowałem 5 szt. tego projektu ->link<- i nawet mam drukniętą obudowę, kiedyś to pokazywałem. To jest ten sam układ, tylko w formie gotowego kitu DreamBlaster, to samo co w MIDICar, tylko tu leci po SIO.
    Nawet udało się "poprawić" pokeymaxa, żeby współpracował z midi ;)
    • 30: CommentAuthorVLX
    • CommentTime28 Sep 2023
     
    Nie wiem czy MidiBox też tak ma, ale na Summer podpiętym do stacji przy zapisie na dysku gra fortepian. Taki ni to współczesny jazz, ni to muzyka eksperymentalna. :D
    • 31:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime29 Sep 2023
     
    Nie moze grac. Motor on jest wylaczone przy zapisie do stacji, czyli summer jest w resecie. Pokeymax czy org pokey ?
    • 32:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime29 Sep 2023
     
    Na pcb jest rezystor obok sio . Nad nim jest wolne miejsce. Przestaw w gore
    • 33: CommentAuthorVLX
    • CommentTime29 Sep 2023
     
    Oryginalny POKEY. Nie mam sprzętu do rzeźbienia na takich małych elementach.
    • 34: CommentAuthortakron27
    • CommentTime5 Oct 2023
     
    :-]
    a ja się uśmiecham o pomoc w przetestowaniu dongla.
    skąd pobrać ATR-a z playerem i przykładowymi midi?
    (tu w zasobach plików jest tylko xex midi-playera)
    • 35:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Cześć,

    czy istnieje jakaś instrukcja w PDF do tego trackera MIDI?

    Jeśli nie, to czy jest na sieci przynajmniej jakaś lista jego komend?

    Czy SIDE2 save'uje pliki, czy to tylko 'odtwarzaczka' dem/gier?

    Czy SDRIVE MINI sejwuje pliki do image'ów ATR?

    Pzdrrrrr.
    Y
    • 36: CommentAuthorVLX
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Piszesz o MIDI SEQ Macieja Sygita? Na dyskietce powinien być plik txt z instrukcją. Jak nie masz, to wieczorem mogę wrzucić go na forum.
    • 37:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime29 Nov 2023 zmieniony
     
    VLX: Tak tak, MIDI SEQ.
    No byłbym wdzięczny na TXT wyjęty z ATR-a, będzie mi łatwiej (o ile format tekstu się nie wykrzaczy).
    Dzięki!

    PS: Na mojej dyskietce ATR z programem nie ma takiej dokumentacji.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Proszę :) To chyba to :)
    • 39: CommentAuthorVLX
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Ten mój plik bardziej umie w polskie znaki. :D
    • 40:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Ustaw właściwe kodowanie i będzie dobrze.
    • 41: CommentAuthorVLX
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    W załączniku oryginał z dyskietki i wersja PC (ansi).
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Przypominam o poprawionej wersji trackera (FOX), dzięki której w oknie patternu słychać dźwięk wpisywanych instrumentów. Drugi dodatek to przyjmowanie pliku *.seq jako parametr z linii poleceń - można to wrzucić do runext pod Spartą X np.
    • 43:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    @VLX, kodowanie w pliku zapodanym przeze mnie to UTF8. Nie ma bardziej "umiejącego w polskie znaki" formatu :D
    • 44:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    Dzięki, Panowie, za instrukcję!

    Będzie czytane.

    Czy ktoś może kojarzy, czy SDRIVE MINI ma normalną możliwość zapisu do plików ATR?

    Pzdrrrrr.
    • 45: CommentAuthorVLX
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    @jhusak: A widzisz, zasugerowałem się tym, że Notepad++ nie rozpoznaje w tym pliku kodowania i wyświetla to tak:

    "1. Informacje wst\u0119pne"

    i nie pokazuje polskich znaków, nawet jak mu się ręcznie wskaże, że to UTF8.
    • 46: CommentAuthortakron27
    • CommentTime30 Nov 2023 zmieniony
     
    yerzu,
    coś kojarzę, choć nie używałem tej funkcji, że może; podobnie jak sio2sd, ale o ile kojarzę to trzeba ewentualnie w konfigu ustawić/zdjąć ochronę zapisu czy tam tryb read-only...

    ED.
    do SDrive Micro przyda się manual, pod koniec ma klawiszologię. hmm nie widzę w konfigu opcji dot. ochrony atrów przed zapisywaniem (jak w sio2sd). tu chyba domyślnie jest taka możliwość (o ile sam ten plik atr na karcie nie jest read-only).

    ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    takron27:

    Oooo, dzięki.
    Niepokoi mnie co prawda brak słowa "save" w tym tekście, ale to nie przesądza sprawy: będę testować.

    No i kupię ten splitter od Lotharka. Ale to już w grudniu.

    Pzdrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!
    • 48:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime30 Nov 2023
     
    @yerzmyey: trochę offtopicowo, za co z góry przepraszam, ale super że powoli powracasz! ;)
    • 49:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime1 Dec 2023
     
    greymsb:

    Raczej nie, bo to emerytura, ale......

    na emeryturze też coś trzeba robić, a jak nie na ryby, to może do klawiatury... :-P

    Pzdrrrrrr.
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Dec 2023
     
    No. Yerz - MIDI do A8 już masz, więc wyjścia nie ma. Proponuję jako pierwszy utwór celem rozgrzewki cover - "wesołe jest życie staruszka" ;)))