atarionline.pl A8 Pico Cart - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    • 2:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Zastrzegam, że nigdy takiego carta nie używałem, więc jest to wiedza jedynie zapożyczona ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Wygląda na to, że działa poprawnie. Znaczy, asembler się odpalił i debugger też.
    • 4:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Ma ktoś schemat w PDF tego cuda?
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023 zmieniony
     
    Jest na AtariAge, w wątku projektu ->link<- . Ale płytka to tylko ścieżki, nie ma grama innych komponentów. Całość siedzi w tej wersji Pi Pico. Tu jest strona projektu: ->link<-
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2023 zmieniony
     
    Dobra najwyżej mnie zbanujecie trudno.

    Uważam że A8 Pico Cart jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących mieć kilka obrazów bin/cart w jednym konkretnym miejscu. I odpalać je na zawołanie z tzw. palca.
    Oczywiście nie umniejszam tu możliwością sprzętu i oprogramowania.

    Ale przydał by się mały test co z plików bin/room/cart. Daje się odpalić na tym maleństwie.

    Ja kupuję to cacko natychmiast , jeśli odpali plik bin w załączniku.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023 zmieniony
     
    Ale tak też jest. Przy czym przy 16MB pojemności można na niego wsadzić całkiem dużo obrazów ("pico" nie oznacza pojemności). Niestety, to jest pochodna Uno!, więc nie odpalisz większych obrazów (których dużo nie ma - ale zawsze).
    • 8:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    @Peri Noid dzięki za sprawdzenie!
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023 zmieniony
     
    @atariki50: A w jakim formacie jest ten ROM? Jaki typ carta? Bo plików BIN nie łyka, trzeba przerobić na CAR (mam jak, potrzebuję info o typie). Próbowałem takich:
    XEGS 32 KB cartridge (12)
    32 KB Williams cartridge (22)
    MegaCart 32 KB cartridge (27)
    Switchable XEGS 32 KB cartridge (33)
    ale nie zadziałały. Zresztą, na AVG też nie.
    • 10:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Wydawało mi się, że wszystkie rPI lecą na 3.3V a tu wygląda jakby wprost na "drutach" do ATARI szło.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    To nie jest takie zwykłe RPi tylko jakaś taka chińska wersja z 16MB pamięci. Ale procesor taki sam.
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    @gienekp okazało się, że pico jest "5V tolerant", i to chińskie i to prawdziwne. ja się nie spodziewałem. to maleństwo działa jak ta lala. za te pikulce płaciłem $2 :O
    • 13:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    OK, trochę to podejrzane. Bo sobie pomyślałem, o czymś takim, żeby posadzić czip od razu na PCB pod obudowę Sikora. Dać jakąś optoizolację dla USB i będzie pancerne. Ale jak to jest całościowa płytka od chińczyka to czort tam wie ile jest różnych wersji na rynku. U chińczyka to norma, że chińczyk chińczyka podrabia.
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    @Peri Noid
    chwila
    • 15: CommentAuthorhichal
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Plytki PCB można gdzieś zakupić, czy samemu trzeba zamówić u "drukarza"?
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2023 zmieniony
     
    @Peri Noid
    ->link<-

    Post 144.

    Altirra uruchamia TO jako <47 AST 32K> Warunek!
    Podczas botowania musi być wciśnięty klawisz SELECT
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Oct 2023
     
    Niestety, nie rozpoznaje tego typu cartów. AVG rozpoznaje, ale nie uruchamia. Ciekawe czemu...
    • 18: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    @Peri Noid

    Przypadek ? ;)

    A poważnie, czy jest ktoś na forum władny poskromić ten CART ?
    To chyba jedyny CART nie rozgryziony na forum/forach ?
    • 19:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    Side3 też go nie rozpoznaje. Jakieś dziwadło a nie cart ;-)
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Oct 2023 zmieniony
     
    Jakbyście zajrzeli do środka, to by się okazało, że to xex z extra danymi na końcu. Niestety mi coś się stało z emulatorem i zgłasza niemożność załadowania romu.
    • 21: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    No właśnie XEX.

    A na czym to uruchamiasz?
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    atari800.
    • 23: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    Altirra .

    Wiem sam jej nie lubię ale działa.

    47. AST 32k

    przy boot przytrzymać SELECT (F3)
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2023
     
    Sprawdziłem.
    Pod Atari800 pięknie działa :)
    • 25:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 Oct 2023
     

    atariki50:

    Pod Atari800 pięknie działa :)


    Jakim cudem?

    Według mnie ten CAR z AST jest przecież spierniczony. Po włączeniu sprawdza /Select/. Jak brak to BASIC. To zanegowałem i dalej...
    Obraz niby jest XEXem, ale to wygląda na to jakby ktoś budował narzędziem co robi pliki COM dosowe. Bo widzimy bloki:
    Block $A006 - $A05C
    Block $073D - $07D3
    Block $60D8 - $BF06
    Block $362A - $2DA9
    Block $3014 - $A836

    Ale nie mają one jakiegoś sensu podczas uruchomienia. Ten standard carta przewiduje bankowanie po 256 bajtów. Więc struktura XEX to jest olewana.
    Starter kopiuje sobie te bloki 256 i uruchamia się z pod $0709. Coś tam cuduje i trafia na:
    $07D8 JSR $079D

    Następuje dziwnie coś sprawdza i:
    $07BC JMP ($02E0) ; RUNAD

    i tu jest coś skopane bo w samym XEX (blokach dosowego COM) nie ma śladu o ustawieniu RUNAD. W kodzie też nic nie ustawia i jest domyślne $0000. Więc procek leci w kosmos.

    Całość debugowałem na Atari800MacX i atari800 z jądrem 5.0.0

    Całkiem możliwe, że emulator ma buga w obsłudze carta 47 ($2F) "AST 32 KB cartridge".
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime31 Oct 2023 zmieniony
     
    @gienekp

    Dzięki za uwagę i poświęcony czas.
    Jesteś chyba pierwszy który podjął wyzwanie i cokolwiek zmienił w tym ustrojstwie.
    Nie chcę zaśmiecać wątku ale dla projektu A8 Piko jest to istotne.
    Tak uważam z powodu patrz post Nr.6

    Gdybyś chciał pogrzebać w tym bardziej i wydobyć ten plik XEX na światło dzienne dla ludzi ;) To jeszcze raz link do opisu i nie grzebanego pliku :

    ->link<-

    Znajdziesz tam też oryginalną instrukcję PL.

    Tutaj link któty może się przydać :)

    ->link<-
    Kawał czasu temu :)

    Dzięki dla wszystkich którzy się USTROJSTWEM zainteresowali.
    Czekam z uwagą na wieści o przeróbce tego pliku pod A8 Pico.
    Pozdrawiam :).
    • 27: CommentAuthorhichal
    • CommentTime31 Oct 2023 zmieniony
     
    Czy ktoś się orientował, czy ta płytka pasuje w obudowę Sikora?
    I czy jest gdzieś do pobrania Gerber File?
    • 28: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime31 Oct 2023
     
    Link do plików płytek na github:
    ->link<-
    • 29: CommentAuthorhichal
    • CommentTime31 Oct 2023 zmieniony
     
    Do tej konkretnie płytki nie ma tam plików.
    Są jedynie do tej poniżej.
    • 30: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Nov 2023
     
    No i to są słuszne pliki do "bezpiecznej" płytki. Z gniazdem USB na dole, uniemożliwiającym podpięcie carta do Atari i PC jednocześnie. Do tego, hmm ... przecież masz na Githubie projekt obudowy do wydruku 3D. Zamów sobie wydruk w jakiejś firmie która sie tym zajmuje. Płytki zamów w Chinach. No i nagle zobaczysz że, u mnie za gotowego carta , to wcale nie jest tak drogo jak sie wydawało ;)

    Płytki nie pasuja niestety do obudowy od Sikora. Dopasować sie da ale to sporo pracy przy rzeźbieniu i wycinaniu.
    • 31:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime2 Nov 2023
     
    A czy ta "fioletowa" chińczyka jest gdzieś narysowana? Sprawdziłbym czy to wejdzie na szablon Mq do obudów Sikora.

    Tak jak napisał zaxon, obecnie robienie cartów wychodzi drogo :/ Elektronika pocowidowa razy dwa, a cła i VATy walą wszyscy ze wszystkich stron, nie patrząc czy to gift czy co tam.

    Żeby wyszło taniej niż 100zł to trzeba robić serię powyżej 100sztuk. Chętnych będzie na 10 sztuk a co zrobić z pozostałymi 90cioma?
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Nov 2023
     
    Ta "fioletowa chińczyka" ma normalny rozkład jak scalak DIP36 (ma 34 nóżki ale z jednej strony jest przedłużona). Wysokość PCB takie jak grubość gniazda USB-C plus grubość samego laminatu. Nic więcej szczególnego w niej nie ma.
    • 33:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Nie wiem czym różnią się wersje tych wszystkich klonów Raspberry Pi Pico, ale z tego, co widzę, ceny na Ali Express wahają się od 10 do 50 złotych (zielone, różowe, filoetowe, różne rozkłady układów etc.) więc jak ktoś się uprze, to pewnie da się jednostkowo zejść poniżej stówy, bo płytki to tanie są ;)
    • 34: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Alex, ano, różnią się. I to kolejna cegiełka do tego dlaczego gotowy cart u mnie kosztuje 149 PLN. Trzeba te chińskie Pi też kupić w sprawdzonym miejscu, poczekać na dostawę , sprawdzić..

    Złocone ,frezowane płytki też swoje kosztują . Ja takie zamawiam .

    Oczywiście, można zamówić cynowane płytki i nie frezowane. Będzie taniej ;)

    Łukasz, no ja cie proszę. Przyjrzyj sie jeszcze raz , dokładnie, a potem pisz ;)

    GienekP, chodzi o to że ten cart musi mieć dostęp do USB, no i dobrze żeby też miał dostęp do przycisku boot w PI, jeśli zajdzie potrzeba update firmware. A to Pi jest dosyć długie i w przypadku budy od Sikora dało by sie zrobić inna płytkę ale i tak trzeba budę powycinać. Wywiercić otwory na reset i BOOT. Ogólnie, mnie jest prościej budę wydrukować niż gotową przerabiać.


    Btw. Właśnie mi dojechała kolejna dostawa płytek i PI . Jak ktoś chce to jutro wystawię KITY, 69 PLN Brutto. Płytka, microswitch i PI.
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Chce :)
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Aaa... G są jeszcze... No to jak DIP40.
    • 37:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Właśnie miałem pisać o tych DIP40. :)
    Kręcę w Eaglu na wszystkie strony ale pasuje jak pięść do nosa. Coś trzeba będzie wyłamać w pudełku Sikora.

    Pytanie z innej beczki, jak to cudo toleruje 5V to i tak produkuje 3V3. ATARI to nie przeszkadza, że amplituda taka mała?
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    No... skoro to działa to najwyraźniej nie przeszkadza ;-)
    • 39:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    No może być tak, że "tolerant" jest do dwóch godzin pracy a potem dym :)
    • 40: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023 zmieniony
     
    Tak więc sprawa wygląda następująco:
    RPi 2,9$ + 1.5$ PCB + ok 15$ obudowa Carta, co jest niestety najdroższszą częścią całego konceptu.
    Mam na myśli oczywiście robtę priwatną :)
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Dolicz transport i robociznę przy składaniu - jakże łatwo to drugie się pomija jak człowiek sam sobie umie poskładać. Dla produktu komercyjne go - kolejne dodatki itp. Ergo, jak chcesz mieć tanio, rób sam. Ale nie krytykuj ceny określonej przez kogoś innego.
    • 42: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Absolutnine nie krytkuję ceny określnej przez kogo kolwiek, to nie moja sprawa, potwierdzam tylko fakt, że cena wykonania Carta nie jest aż tak wysoka jak to się ma w "realu" :)
    • 43: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    A propos Peri Noid'zie kochany, wszystko robię i skłdam sobie sam :)
    • 44:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Brawo ty! Ale właśnie chodzi o to, że "cena wykonania carta" jest z jednej strony niska, a z drugiej nie tak bardzo - wszystko zależy od punktu widzenia. I oba podejścia są równie poprawne.
    • 45: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    Zgadzam się z Tobą, Brawo Ty! też :)
    • 46:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Nov 2023 zmieniony
     
    No z tymi cenami PCB to tak mocno optymistycznie :)

    PCBWAY - 75.6 x 59.6 mm; 2 Layers; 1.6 mm; Immersion gold(ENIG) czyli styki pozłacane

    Sztuk 5: $45.18
    Sztuk 10: $46.21
    Sztuk 15: $58.72

    Przesyłka PostNL: $11.63
    Paypal Fee: $3.36
    Opłata na poczcie: 65zł

    Rozsądnie bierzemy 15sztuk to (58.72+11.63+3.36) x 4,1643 + 65 = 371,95zł
    Co na płytkę wychodzi 24,80zł

    No i zostawiamy sobie max 3 sztuki... a reszta na Allegro. I dodajemy pudełeczko do wysłania, prowizja Allegro, opłata SMART (bez tego nikt nie chce kupować). No i jak to ma być profesjonalnie a nie partyzantka to trzeba by wystawić fakturę z VAT.

    Dalej też nie lepiej, bo elektronika od chińczyka, ale kto bierze ryzyko na wypadek przysłanego badziewia? A jak jest jeszcze jakaś dodatkowa elektronika a wypadałoby dać chociaż diodę pomiędzy zasilaniem no to znowu przesyłka VAT itd.

    Tak jak napisałem. Poniżej 100zł to za 100sztuk. Tylko kto to kupi?
    • 47: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    gienekp to znaczy że dostałem jakiś gigantyczny rabat :)
    10 szt. 11,49$
    • 48:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    @hichal
    to napisz gdzie tak jest. Ja podaję oficjalnie z ->link<-
    Ceny z zeszłego tygodnia.

    10 sztuk wychodzi 32zł za sztukę.
    5 sztuk wychodzi 63zł za sztukę.

    Można:
    - nie brać pozłacanych, ale wtedy już tylko 5 sztuk dla siebie, bo "obcemu" nie sprzedamy bo tutaj oczekiwany jest gold
    - na pierwszy strzał można dostać upust kupon $5, ale ten numer jest tylko raz
    - jakoś minąć się z cłem, jakimś giftem. No ale jest coraz trudniej. Zwłaszcza jak to potem chcemy sprzedać.

    Coś za coś. Albo robimy tak, żeby się nie wstydzić przed ludźmi, albo jakieś wyluty PCB na żelazku i obudowa z mydelniczki :)
    • 49: CommentAuthorhichal
    • CommentTime3 Nov 2023 zmieniony
     
    Może ułomny jakiś jestem, ale zamówiłem 10 szt.:)
    • 50:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime3 Nov 2023
     
    "No Paaanie" :). Zaxon napisał "Złocone ,frezowane płytki też swoje kosztują ".
    A Ty podajesz PCB "HASL with lead" czyli zwykłe cynowane sugerując, że "cena wykonania Carta nie jest aż tak wysoka jak to się ma w "realu" :)"

    To nie gigantyczny rabat :), to porównywanie bezjednostkowe rubla z dolarem :)