atarionline.pl Używanie dyskietek HD 5.25" z Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hej.

    W wątku zaxona o budowie i sprzedaży stacji TOMS 72 zadałem pytanie o tryb pracy napędu (HD/DD).

    Wyjaśnię szybko o co mi chodzi.
    Mam sporo ładnych dyskietek HD, których raczej nie użyję już z PCtem, a nie działają one z napędami FDD które mam do Atari.

    Czy można jakoś dostosować napędy Atari 810, Atari 1050 lub CA-2001 do pracy z dyskietkami HD o oryginalnej pojemności 1.2MB? Nie chodzi mi o zapis w pojemności HD, oczwiście, tylko o możliwość wykorzystania tych dyskietek jako nośników.

    Idealnie, gdyby taka modyfikacja była możliwa w Atari 1050, bo tę stację najbardziej sobie cenię. Mam w niej turbo Top Drive 1050 od Galtrona, więc zapisuje i czyta ładnie w formatach SD, ED i DD.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Oct 2023
     
    Chodziło chyba o "prąd podkładu głowicy", czy coś takiego. Tylko bodaj xf551 nie będzie robił problemów z dyskietkami HD i nigdy nie słyszałem o przeróbkach innych stacji tak, by była możliwość formatu dysków HD.
    • 3: CommentAuthorVLX
    • CommentTime9 Oct 2023
     
    Pytanie dodatkowe: jak długo podziała głowica z uzwojeniem dostosowanym dla mniejszych prądów dla dyskietek DD, pracująca z większymi prądami dla dyskietek HD.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Oct 2023 zmieniony
     
    Właśnie wyciągnąłem pudło HD-ków (różnych producentów) bo akurat mam pod ręką XF-kę. Jakiegoś no-name łyknęła. TDK - dwie sztuki poszły. Verbatima nawet nie chciała zacząć ale on chyba felerny ze starości. Jeden 3M - poszedł, drugi z tego samego pudełka (ta sama partia) - dwustronnie poległ ale jednostronnie OK, czyli raczej problem z samą dyskietką. Dokładnie tak samo z BASF-em. Nashua - bez problemu. Także - XF551, przynajmniej z napędem Mitsumi. Tym niemniej, tak sformatowana dyskietka nie daje się odczytać na reszcie napędów (zdecydowanej większości przynajmniej) więc sens ma to tylko archiwizacyjny.

    Robiłem kiedyś w domu takie testy na moim klonie Tomsa 720 i było o wiele gorzej, chociaż siedzi w nim napęd nominalnie HD (tylko puszczony na DD, zgodnie z wymaganiami kontrolera). Robiłem też na Karince - przy czym tutaj napęd jest taki jak podepniesz i na Canonie działało to nawet znośnie (chociaż napęd był DD) ale Toms już tego potem nie czytał. Także - loteria.

    A głowica popracuje tak samo bo po prostu nie dostanie więcej prądu. Jeśli to co dostaje jest w stanie "nadgryźć" HD-ka to dobrze, większość po prostu nie daje rady. Ale dyskietka sama w sobie nie wymusi większego prądu - bo jak?
    • 5:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime9 Oct 2023
     
    Pozwolę sobie przywołać ten link z poprzedniego wątku ->link<-
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Oct 2023 zmieniony
     
    @peri noid - a nie coś pośredniego (w toms) - QD? Te napędy były słabo dostępne i chyba stąd pojawiły się tomsy 360
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Oct 2023 zmieniony
     
    @pin Co masz na myśli? Prawda, dyskietki QD były słabo dostępne. Bo generalnie format DD 80 ścieżek się nie przyjął - w PC-tach był przeskok od razu na HD i to pociągnęło resztę. Śladowe (moim zdaniem) zastosowanie dla napędów 5.25" 720KB nie uzasadniało produkcji takich dyskietek. Mogę się mylić ale logika i historia pokazuje, że tak było.

    Toms sformatuje poprawnie dobrej jakości dyskietkę DD na 720KB. Oczywiście. Ale taki nośnik nie da takiej pewności i trwałości jak dyskietka QD. Nie jest do tego przeznaczony.

    Znam jeden jedyny napęd faktycznie będący QD - to Teac FD-55F (zapewne były inne ale ich nie znam). W Tomsach montowano Robotrony, chyba nie do dostania teraz. Aczkolwiek mam alternatywny napęd zewnętrzny do Robotrona (nie mam komputera), w którym też siedzi FD-55F. Może te Robotrony to były właśnie klony tego Teaca? Nie wiem.
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Oct 2023 zmieniony
     
    Tomsy nie lubią dyskietek HD,
    Dyskietki DSQD 96tpi Polaroid (szare) , w Warszawie w "epoce" były normalnie dostępne, na giełdzie na grzybowskiej przez wiele lat, w tej budzie z dyskietkami.
    Toms 710/720 kb nawet na dyskietce no name, spokojnie formatuje to w przeplocie ultra speed w 720kb 80ścieżek.
    Niestety to działa do dziś ;)

    Większość moich dyskietek z epoki działa, tak na 100 nie działają 1-2szt.
    • 9: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime9 Oct 2023
     
    A czy są jakieś współczesne rozsądne źródła dyskietek które są uniwersalnie "atarowskie"? Nie z odzysku, nie trzydziestoletnie, nie oryginalnie dla PC... Może jakieś hurtownie w US... Aż się prosi, żeby sprowadzić z tysiąc - inwestycja dekady!
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Oct 2023
     
    Jak znajdziesz chętnie 100szt zakupie ;)
  2.  
    Mam takie "nowe", zafoliowane pudełko szarych Polaroidów 2S/4D.

    Mam też 50 sztuk "nowych" Maxell'i 5.25 HD, z którymi nie mam co zrobić. :)
    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime10 Oct 2023
     
    ->link<-

    Oni te dyskiety jeszcze niedawno produkowali, nie wiem, jak teraz. 100 szt. $290 - za darmo nie ma.

    ale jak ktoś odważny to za $20 można 100 niedziałających kupić :O ->link<-