atarionline.pl Stabilizacja płyty Atari - wątpliwości, rozwiązania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    Jakbyś się wykazał inteligencją a nie butą to byś zauważył czyj to temat (kto rozpoczął topik). Ponawiam prośbę o czytanie ze zrozumieniem - do tego nie trzeba być inżynierem.
    • 2: CommentAuthoradi
    • CommentTime23 Jan 2024 zmieniony
     
    @PeterKaczorowski: Tu już przesadziłeś. Zawłaszczyłeś wątek utworzony przez Pancia, a jego wyganiasz do innego wątka?

    Tzn. mamy mieć jedyne słuszne poglądy na temat Twoich projektów?
  1.  
    @adi,

    Tamat odnosi się tego czym jest Φ2/Fixer, a zaczął migrować w stronę podobo-projektów. Ostatnio była podobna historia. Został utworzony wątek "RE-Pokey by Lotharek" i zostało to zmienione na "Zamienniki Pokeya". Więcj jak rozumiem, to jest ścieżka wyznaczona przez administratorów.
  2.  
    Ponieważ wątek dotyczy Φ2/Fixera, tutaj prezentuję zdjęcia rozwiązania:
  3.  
    O2/Fixer jest zamiennikiem układu 75LS08 i stabilizuje pracę układów produkowanych przez Lotharka. Generuje poprawny sygnał BO2 oraz ma dodatkowe źródła bliźniaczych BO2 w wersji NMOS i CMOS - dla Ultimate 1MB.


    Φ2/Fixer dostępny jest w sklepie lotharek.pl:
    ->link<-

    Również na mojej prywatnej aukcji w wersji niskoprofilowej:
    ->link<-
    • 6: CommentAuthorXuio
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    To co sie wyrabia w tym watku to juz jest naprawde gruba przesada, Kaz, nie mozesz czegos zrobic?
  4.  
    @Kaz,
    @JHusak,

    Może mógłbyś poprosić kolegę Pancia, że jeśli chce pisać o swoim projekcie PHIxel, to mógłby to robić w wątku o PHIxel lub Zamiennikach 74LS08, a nie w wątku o O2 Fixerze, bo trochę zakraja na podszywanie się pod projekt.
    • 8: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    @PeterKaczorowski:

    Nie musisz tak często się chwalić tym czym jest ten Twój o2/Fixer czy SAVO. Za często pojawiaję się na te tematy niepotrzebne zgryźliwe dyskusje. Uwaźam, że powinieneś trochę przystopować z zalewaniem ludzi tekstami o podobnym kontekście. Osoby które chciały uzyskać informację na temat Twoich produktów już dawno wiedzą co to jest. Nie musisz ich na siłę ponownie uświadamiać. Plusy i minusy Twoich rozwiązań kto chciał to już dawno poznał. Uważam temat za zamknięty i proszę aby go dalej nie powielać.

    To forum powstało aby sobie pomagać przy jakiś problemach ze sprzętemm a nie służy do wzajemnego oczerniania się.
    Poza tym używamy tutaj nick-ów a nie wymieniamy się po imieniu lub nazwisku (co podchodzi pod RODO) a Tobie przy Twoich postach dość czesto to nie przeszkadza. Zrozum - nie każdy sobie tego życzy.
    • 9: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    @PeterKaczorowski:

    Poza tym ten konkretny wątek rozpoczął Pancio i nie rozumiem dlaczego przejąłeś jego wątek wyganiając go do innego wątku.
    Ty powinieneś założyć sobie swój.
  5.  
    @kkrys,

    Zgadzam się całkowicie z pierwszą częścią. To z czym się nie zgadzam napisałem wcześniej. Jeśli ktoś chce pisać o własnym projekcie, powinien używać własnej nazwy i się do tego odnosić. Rozpoczynanie wątku nazwą istniejącego projektu i promowanie swojego jest po prostu słabe.

    W kwestii ostatniego paragrafu, nazywanie ludzie po imieniu nie identyfikuje ich jednoznacznie, co oznacza, że nie narusza RODO.
  6.  
    @kkrys,

    "Poza tym ten konkretny wątek rozpoczął Pancio i nie rozumiem dlaczego przejąłeś jego wątek wyganiając go do innego wątku.
    Ty powinieneś założyć sobie swój."

    Wątek z nazwy odnosi się do projektu, którego jestem autorem. Stąd jest ta sytuacja.
    • 12: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    @PeterKaczorowski:

    Proszę przeczytaj pierwsze teksty tego wątku i zrozum jaki był cel jego założenia.

    Proszę nie wdawaj się w kolejne dyskusje. Osoby myślące dawno już zrozumiały cel Twojego działania.
  7.  
    @kkrys,

    "Osoby myślące dawno już zrozumiały cel Twojego działania."

    Rozumiem, że aspirujesz do tej grupy. Ma to sens.
    • 14: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime23 Jan 2024
     
    @PeterKaczorowski

    Wez sie troche ogarnij, bo cierpliwosc do twojej buty powoli sie konczy.
    • 15:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime23 Jan 2024 zmieniony
     
    nie mam sily czytac calosci, tylko odpisze Panciowi: o2fixer to 8x1g08 (ztcp ahct w sc70). 4 "udaja org" ttla z plyty, 4 daja dodatkowe wyjscia buforowanego phi2. na wejsciach pullup 10k ztcp i bezp phi2 z cpu. opcjonalne kondesatory na wyjsciu. na topie jedno pole lutownicze
    • 16:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime24 Jan 2024
     
    @lotharek, nie musisz mi tego wyjaśniać... nie ma tu nic czego nie rozumiem jak również nic czego nie wiedziałem wcześniej. Warto natomiast powstrzymać bojówkarza bo pluje jadem i psuje Ci opinię - za każdym razem.
    • 17: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime24 Jan 2024
     
    Poszedłem zrobić popkorn czytając Disocorda i nagle ucichli, wiedziałem, że gdzieś odnajdę kontynuację...tylko nie wiedziałem na którym forum....no nic popkorn mam jednak gotowy, to możecie kontynuować ;-)
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Jan 2024 zmieniony
     
    Nie musisz tak często się chwalić tym czym jest ten Twój o2/Fixer czy SAVO.

    Sądząc po ogromie promocji na mediach społecznościowych itp. to to ostatnie jest chyba produktem roku w kategorii rozszerzenia dla Atari XL/XE. ;) :)
    • 19: CommentAuthorVLX
    • CommentTime24 Jan 2024
     
    Nie umniejszaj tego fenomenu użyciem zaledwie określenia "rozszerzenie".
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime24 Jan 2024
     
    Acha... czyli "zjawisko" albo "kult" (dla jego twórcy). ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 Jan 2024 zmieniony
     
    Wiem, że Piotra nie przebiję z jego hiperinżynierskim podejściem - szczególnie przy projektowaniu super fajnych wężowatych ścieżkach (tak wiem po co się to robi, nie musisz tłumaczyć!) ale zawsze mogę próbować przynajmniej go gonić...

    Tak więc czasem pozwolę sobie rzucić ochłapem, tą niedorobioną porcją szczątkowej wiedzy o elektronice i podzielę się z pozostałymi moimi pseudo projektami...

    Dziękuję również za założenie osobnego wątku, to bardzo miło Piotrze z twojej strony, że opiekujesz się mną i pozostałymi błąddzącymi - mój ty kaznodziejo!

    Ale do brzegu.. do brzegu..

    Poniżej schemat z bardziej uniwersalnym podejściem. Układ pozwala na skorzystanie z PLL albo z F08 albo z obu na raz jeśli potrzebujemy mieć i zgodny w fazie PHI2 i przesunięty o o troszeczkę. Zakładam, że jest to "uzupełnienie" dopałek i że ich twórcy zadbają o właściwe dopasowanie np użyją rezystorów na wejściu by nie dociążać buforów.. ale zawsze można dorobić bo miejsce na PCB jest - jak widać płytka mieści się pod procesorem i można ją "rozciągnąć".

    Czy działa? u mnie działa - u Piotra pewnie nie.. ale w rękach nie miał i na oczy nie widział więc co ma działać? :-)

    Krytyka mile widziana.

    EDIT,
    Dodam jeszcze, że po głowie chodzi mi inne rozwiązanie - wspomniał o nim @Alex a i @Zaxon zahaczył.. Regulowane PHI2_buf. 74XX121 + trymerek - może mieć sens.

    Mam nadzieje, że Kaznodzieja mnie nie zakrzyczy (Siódme - nie kradnij!) bo to w końcu tylko wykorzystanie informacji z noty katalogowej + impuls od kolegów :-)
  8.  
    pancio,

    Napiszę, bo wywołałeś mnie do tablicy. Dla mnie jest end-of-topic. Już wszystko zostało napisane, tu i na Discordzie. Ja mam swoje projekty, pewne zaległości, które nadrabiam i męczy jeszcze mnie kaszel covidowy, męczy mnie As ;)

    Implementacji poprawiania NMOS'a jest pewnie wiele. Można to robić szybkimi bramkami, wtórnikami emiterowymi, fet'ami, wzmacniaczami operacyjnymi, pll'kami, itd.

    Życzę powodzenia, ponieważ praca przy takim projekcie daje dużo satysfakcji i można się wielu rzeczy nauczyć w kontekście nieco zapomnianego już rozdziału elektroniki.

    Każda praca nad projektami Atari przedłuża życie tym wspaniałym ośmiobitowcom.

    Powodzenia i szczerze trzymam kciuki!

    serwus,
    Piotr
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jan 2024
     

    PeterKaczorowski:

    Ja mam swoje projekty, pewne zaległości, które nadrabiam i męczy jeszcze mnie kaszel covidowy, męczy mnie As ;)


    ... jak domniemam gorszy jest AS ;)
    • 24: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    ahhh, jak Ci elektronicy muszą się kochać ;) na zabój
  9.  
    @pin,

    No z AS'em to przeszliśmy na Ty.. ;)
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Aaaa, to najwyższy stopień znajomości, zasadniczo :)
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Widzę, że temperatura dyskusji opadła, a nawet adwersarze życzyli sobie wszystkiego dobrego... To dobrze :)

    To co mimo wszystko niedobrze, skomentuję:

    a) panowie, jesteście dorosłymi, kulturalnymi ludźmi - dlatego nie będziemy robić listy tego, co wolno na forum, a czego nie wypada, bo każdy mniej więcej rozumie, gdzie są granice. Jeżeli ktoś nie rozumie, żeby pisać w miarę na temat i w miarę kulturalnie - niech sam zrezygnuje. A jak nie to najtrudniejsze przypadki dostaną bana na tydzień, a przy recydywie - na zawsze.

    b) PeterKaczorowski - jesteś tu bardzo krótko, niecałe dwa miesiące, a generujesz konflikty z ludźmi, których tu się szanuje, próbujesz różnych manipulacji i zagrywek, traktujesz AOL jak kolejny słup ogłoszeniowy. Jeżeli myślisz, że te wszystkie drobiazgi nie są zauważone i odnotowane, to się mylisz. A ja bardzo nie lubię perfidnych zagrywek, które ktoś uważa za sprytne. Już wspominałem w innym wątku, że tak się nie będziemy bawić. Proponuję odpoczynek od siebie wzajemnie na tydzień.

    c) wzywającym na pomoc adminów przypominam, że najszybszą drogą jest kierowanie się na email: kaz@atarionline.pl (każdy dostał tę informację przy rejestracji na forum), a nie dzwonienie, smsowanie czy messenger.

    d) PeterKaczorowski - prośba o zmianę tytułu wątku na ogólniejszy jest sensowna, autor wątku tez się zgodził, zmieniam.
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2024 zmieniony
     
    Uwaga Zaxon i ewentualni naśladowcy - ataki osobiste w stronę PeterKaczorowski również nie są dozwolone. Można dyskutować w temacie jego rozwiązań, wypowiedzi czy zachowań, ale kultura dalej obowiązuje.
    • 29: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    No, jednak nie można, właśnie mi skasowałeś posta.

    Pisałem to do @Tebe. Elektronicy to sie lubią.

    Ale Piotr nie jest elektronikiem. To nie jest osobisty atak tylko stwierdzenie faktu. Człowiek generuje niewiarygodne teorie , elektronikę sprowadził do jakiegoś retro voodo . Elektronicy, praktycy, którzy zęby zjedli próbują go prostować ale nic z tego nie wychodzi. A ty Kaz ? Spoko, kasuj dalej . Niech Kaczorowski szerzy swoje coraz bardziej obłąkane teorie dalej u ciebie na portalu ;)

    Elektronicy będą robić swoje. Choć będą zniechęceni kopaniem sie z tym trollem.
    • 30:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    @zaxon, odrobina folkloru nie zaszkodzi... :-) i róbmy swoje.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Zaxon - czy ty masz jakieś problemy z rozumieniem pisanego tekstu? Nie dość, że Twój post nie jest na temat wątku to dodatkowo jest atakiem personalnym. To, że nie odróżniasz ataków na osobę od ataku na wypowiedzi i zachowania osoby, to nie mój problem. Można wyguglać, czym to się różni. Twoja prywatna zemsta na PeterKaczorowski, ani jego zemsta na innych mnie nie interesuje. Albo będziecie się zachowywać przyzwoicie, ale wszyscy nie stosujący się dostaną bana.
    • 32: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    Pancio, W sumie tak ;) Ale qurde , ludzie czytają ten technobełkot i myślą że to prawda ;) Ich mi szkoda .
    • 33:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime25 Jan 2024
     
    A gdyby tak zrobić wpis w wiki?
    • 34: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Jan 2024 zmieniony
     
    @Pin z Tobą to jestem per TY :)
    z Peterem Kaczorkiem ...
    -nie...
    Zdecydowanie NIE...

    p.s.
    nawet nie wiem czemu mnie tu wciągnięto ?..
    • 35:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Pyzy gorące, pyzy!... Komu, komu, bo idę do domu!...
    • 36: CommentAuthoradi
    • CommentTime26 Jan 2024 zmieniony
     
    Panowie, spokojnie...
    To że się Peter/Piotr powygłupiał trochę, to nic się nie stało. Każdemu się może zdarzyć - wiem to z autopsji :).

    Nie atakujmy go już więcej.
    Zwłaszcza za teksty na temat elektroniki.
    Chłopak jest rzutki i ambitny.
    To przecież dobre cechy.
    Wymaga tylko trochę ukierunkowania.
    To przyjdzie z czasem.

    (edit): I jeszcze apel do Piotra. Chodzi o Twój Nick. Wydaje mi się że takie połączenie angielskiego imienia i polskiego nazwiska wprowadza niepotrzebne zamieszanie. Np. ja nie wiem jak do Ciebie lub o Tobie pisać. Pisanie całości (z nazwiskiem) wprowadza "buńczuczny" ton. Pisanie po imieniu angielskim chyba nie ma sensu tu na polskim forum. Jak widzisz większość ludzi wybiera pisanie po imieniu polskim. Ty możesz natomiast to odbierać jako zbytnie spoufalanie i konflikt gotowy.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jan 2024
     
    Widzę, że nie ma już zainteresowania tematem wątku, za to osobą Piotra. To niedrowe, wiec zamykam wątek.