atarionline.pl ee.. nowe atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    Ta robota z nowym atari już skończona. Altirra widzi to ( nie wiem jakim cudem ). Nie wyśmiejcie się ale komputer zachowuje się tak, jakby coś potrafił. Jest 128KB w rezerwie na jakieś zapasowe rzeczy. Jest AUTORUN.SYS GENERATOR do kodowania. Ogólnie jest dobrze. Załącze jakieś zdjęcie na wszelki wypadek, sami ocencie jak się gry zachowują. Procesor działa 8mhz, można włączyć 11Mhz. Jest większa paleta. Nie miałem za dużo czasu, ale coś przyuważyłem, że dużo daje większa paleta kolorów. Atari górą. Serio to macie w altirze, także moje bebechy na szafie tracą znaczenie. Używajcie autorun sys generator (obsługuje chipa umieszczonego na płycie), z tego co zauważyłem znacie się dobrze na częściach, mogłem przez przypadek komuś pomóc, bo gry są dużo lepsze, nie będziecie się nudzić, w co wątpie.
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    Ale o co chodzi?
    • 3: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    A to ty. O nic nie chodzi komputer wybuchł, pojawili sie kosmici i cukru nie ma w sklepach.
    • 4: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    Znaczy się Altirra odpalona na Atari czy innym Pi? :-D
    • 5: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    Nie na Pcecie, no bez przesady. Nic nie przestawiałem w konfiguracji, jest standadtowa w altirze wersja chyba 4.01.
    • 6: CommentAuthorCuzz
    • CommentTime5 Dec 2023
     
    Coś tu się nie zgadza. Chodzi ci o to że u was nie pójdzie na altirze ta gierka? Nie możliwe, muszę pogadać z Kazem
    • 7:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    @Cuzz - "O nic nie chodzi komputer wybuchł, pojawili sie kosmici i cukru nie ma w sklepach." Zmień dealera ;)

    Piszesz o jakimś "nowym atari", potem o Altirze, o CPU na 8MHz, większej palecie etc. Dlatego ponawiam pytanie - co to za projekt?
    • 8: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime6 Dec 2023 zmieniony
     
    Zmieniam mój post bo więcej zrozumiałem.

    @Cuzz, wrzuć proszę jakiś xex lub video dotyczące projektu jak będziesz miał czas i ochotę.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    Nie wiadomo o co chodzi, ale to wspaniałe.
    • 10: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime6 Dec 2023 zmieniony
     
    c'est magnifique!
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    ... Ale po co nam 8mhz, jak ktoś chcę to inwestuje w Rapidusa i ma 16Mhz albo i lepiej (@pin prawda ? ), tyle że Atarianie wolą niekręcone jednostki, wolą tak jak w oryginale, to samo z paletą kolorów, Amiga ma większą i co z tego skoro My wolimy uboższą atarowską.
    No chyba że z oryginała, drogą softwarową wyciągniesz lepszą paletę to jestem za, myślę że reszta również.
    Zamieściłeś screen z nowej wersji Bruce Lee, no jakoś tej poszerzonej palety nie widać.
    Nie bierz to serca mojego wpisu, ja tu robię za trolla ;).

    Ps. Każdy kto ma Atari i pozbył się magnetofonu już się nie nudzi - uwierz mi. ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    CORIelectroni Rapidus jest git, ja czekam na najnowszego.

    Co do większej palety kolorów to od tego mam Atari Falcona albo Atari TT z kartą graficzną.
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    Rapidus mial 20mhz produkcyjny, obecnie nie jest produkowany.
    Natomiast są tez rapidusy które mają 40mhz ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    Strike Commander chodzi płynnie? ;-)
    • 15:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime6 Dec 2023
     
    coś słyszałem o dużo szybszym Rapidusie z fpga albo z emulacją 6502
    • 16: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    Rapidus sam w sobie nie ma sensu być aż tak szybkim, Ty doskonale wiesz co go blokuje oraz o ile jest szybszy rapidus 40mhz vs 20mhz ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    oglądywałem projekcik szybkiego 6502. mam w swojej 800 właśnie takiego MOSowego, oryginalnego proca i myślałem, żeby włożyć. ale to kurna nie zadziała na atarce - przyszybczenie jest głównie zrealizowane poprzez cache'owanie całego RAMu w środku procka i zapisy do zwykłego RAMu wyłącznie w obszarach I/O.
    Ale jak w atarce I/O (grafa) może być gdziebądź, to klops.
    całkiem niezłe przyszybczenie dałby procek 6502 zrobiony tak, żeby operacje wykonywały się 1 cyklu.
    • 18:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Dec 2023 zmieniony
     
    @pirx - jest już taki projekt i staram się go właśnie przerobić na A8.
    • 19: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    im mniej wiesz tym lepiej się bawisz
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2023 zmieniony
     
    @pirx, można podsłuchiwać niektóre wektory, np. pamięć dl i zapisy na ekran wykonywać wtedy, gdy jest on ustawiony do wyświetlania. Jednak jest problem przy double bufferingu - wtedy nie zadziała. Alternatywą jest zapisywanie do ramu zawsze, wtedy instrukcje read działają z szybkością światła, a zapis z prędkością szyny. Można też zrobić cache, zapisujesz natychmiast do cache, a cache-manager z prędkością szyny zapisuje w ramie.
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Dec 2023 zmieniony
     
    > zapisujesz natychmiast do cache, a cache-manager z prędkością szyny zapisuje w ramie

    o, to ciekawa końcepcja, ale czuję węchem problemy z desynchem.

    > Alternatywą jest zapisywanie do ramu zawsze
    plus odczyty z hardware zmapowanego na ram + krótszocyklowe instrukcje, mały superskalaryzm i pewnie byłoby blisko rapidusa. tylko w modernej atarce trzeba by jeszcze rozszerzenia pamięci emulgować, czyli 1MiB cache.
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Dec 2023
     
    Z drugiej strony siłą Atari jest _cyklowanie_ i jego stabilność... Inaczej movplay by tak nie grał :)
    • 23:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime8 Dec 2023
     
    dokładnie.