atarionline.pl Sporo sprzętu Atari na sprzedaż - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    @PeterKaczorowski nie oddają, mało, ceny są podniesione przez te chwilową modę na retro, zastanawiam się czy po owej modzie ceny jakoś się ustabilizują czy już będą szły w górę, znam sporo osób co z naszego hobbby zrobiło sobie inwestycję a sprzętem się nawet nie interesują, skupują wszystko jak leci i pakują w pudła "na potem".
    Przez te chorą sytuacje jakiś czas temu kupiłem combo - Sega Saturn BOX z Panzer Dragon 2, Sega Rally, Defcon 5 trzema demami, kablem RGB z papierami i rachunkami za 1200zł/ 1400zł już nie pamiętam bo brałem jeszcze Mega CD z grami i jakimiś pierdołami typu pady, za wszystko zapłaciłem 2200 i uważam że to była dobra cena, kupowałem od handlarza który nie handluje z "biznesmenami", miłośnik Segi z pod Warszawy, chłop ma wszystko, jego pokój zawstydziłby nawet kolesia prowadzącego Angry Game Nerd, już nie mówiąc o polskich You tuberach kupujących wszystko dopiero z okazji mody na retro.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 Dec 2023
     
    wiem że jest wolny rynek, wkurza mnie natomiast to, iż jak padnie mi w Atari jakiś podzespół, to później musze kupować pożółknięty złom za chorą cenę by uratować swój złom, znajomi z forum też są świadomi sytuacji i niechętnie oddają zapasy nawet wiedząc że te nie pójdą na handel, doskonale to rozumiem w obecnej sytuacji.
  1.  
    Retro nie będzie tanieć, tylko będzie drożeć. W przystępnej cenie z czasem będą zamienniki. Faktycznie kiedyś był dołek, ale ten czas się skończył. Nasze pokolenie spokojnie jeszcze będzie zainteresowane tymi komputerami kolejne 10-15 lat. To, że się komuś udaje znaleźć komputer za 200 PLN, to jest brak wiedzy sprzedającego, poprzedni użytkownik zmarł (ja mam 800XL uratowane przez sąsiada przed wyrzuceniem na śmietnik po zmarłym sąsiedzie), ewentualnie ktoś ma dojście na PSZOK. Ja osobiście nie handluję komputerami i mam tą samą sytuację jak Ty i reszta. Układy Atari kosztują po 100-200 PLN. A jak ktoś uważa inaczej i ma procesory 6502C czy Antic, czy dobre GTIA po 50 PLN, to sam chętnie kupię.
    • 4: CommentAuthoradi
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Jedni wystawiają całe monitory pod śmietnikiem, a drudzy sprzedają połamane za 2k. Ale nie ma co się denerwować, bo właściwie ci drudzy powiększają satysfakcję tych, którzy znajdą te całe pod śmietnikiem.
    • 5:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Tak było zawsze, jedni ludzie wywalają stare porcelanowe figurki na śmietnik a inni je biorą i sprzedają za grube tysiące.

    Np "Handlarz złomem z USA kupił na targu staroci złote jajko. Okazało się, że było to jedno z jaj Fabergé, klejnot wart 33 miliony dolarów.". Kupił je chyba za 14k.
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    @lzd
    "To nie trick, to Sony" ;-)
  2.  
    @maly_swd,

    "Kupił je chyba za 14k."
    Jak za darmo ;)
    • 8:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime19 Dec 2023 zmieniony
     
    Kupił za 14k jajko ze złota (w cenie złomu). Sprzedał za 33 miliony. To jest przebitka :) A nie kup Atari za 100 zł, i sprzedaj za 2000 zł.

    Było też chyba z jakimś obrazem za 10$ a sprzedali za kilkaset tys. $
  3.  
    @maly_swd

    U dystrybutora cena samej nowej płyty 130XE to $185 (pamięci 1-bit) , $235 (pamięci 4-bit).

    Super jednak, że ludzi znajdują całe Atari w cenie procesora.
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    @Peter,
    A kto to jest dystrybutor obecnie nowych płyt?
    Best Electronic?
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Odnośnie paragrafu, o którym wspomniałem, chodzi o art. 286 par. 1 KK czyli tzw. doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Nie ma od tego wyłączeń i wszystko zależy od interpretacji sądu.

    Przepis jęst bardzo ogólny i może dotyczyć absolutnie wszystkiego, nawet absurdalnch przypadków.

    Ale to tylko mała dygresja od tematu ;)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    @Alex - Chyba nadinterpretujesz prawo w tym przypadku. Przeczytaj ustawę ze zrozumieniem.
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    simka pinokio, ty jest okazja, mam NOWE 2600+ od Atari na gwarancji, daj mi za to starego Falcona 030, nic nie stracisz tylko zyskasz nową, limitowaną łoryginalną od Atari Konsolkę co wszystko odpala, odpala gry z XL/XE, 7800, nawet z STE !
    to jak ?
    • 14: CommentAuthorlzd
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Alex, artykuł 286 k.k dotyczy wyłudzenia i nie ma nic wspólnego ze sprzedażą. A może masz jakieś orzeczenie sądu łączącego zawyżoną cenę z tym artykułem? Jeżeli już, to "Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów" mówi o zawyżonych cenach, ale i tam są określone przypadki, kiedy można jej zapisy stosować.
  4.  
    @as..,

    No raczej.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Panowie, piszecie o przepisach prawnych które w ogóle nie dotyczą sprzętu retro ;) Sprzęt który już nie jest produkowany można uznać za sprzęt kolekcjonerski i tu nie ma limitów cenowych. Każdy może wystawić za własną cenę bo dla niego ten sprzęt jest akurat tyle wart za ile go wystawił. Weźmy np. obrazy, albo jakieś bibeloty, dla jednych nie mają żadnej wartości a dla koneserów sztuki warte są miliony. ;)
  5.  
    Alex,

    To o czym piszesz, to jest zupełnie co innego. Tak Ty byś zrobił nową płytkę PCB. Wystawił ją za 100x większą cenę, a ja bym wszystkim opowiadał, że jak ją kupią to mogą ją odsprzedać za kolejne 10-100x, a Ty byś mi za to gadanie płacił prowizję. To faktycznie. by ten KK podpadał. Inny przykład.. wypuszczasz własne krypotowaluty, a osoby publiczne zaczynają je promować mówiąc, że to pieniądz i taki np. CyberPLN zdobędzie rynek, mając po cichu udziały w Twoi przedsięwzięciu. Wówczas one namawiają do złego rozporządzania mieniem i czerpią z tego korzyści finansowe.

    Ten przepis nie ma zastosowania do retro. Tak więc spokojnie możesz swoją grę sprzed lat (jeśli taka była) oferować tu za miliony. Jak ktoś kupi (czego Ci życzę) to nie będzie żadne wyłudzenie. Zwykła transakcja z ceną umowną.
  6.  
    CORIelectroni,

    Tak jak napisałeś to spełnia to co Alex pisał.
    • 19: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime19 Dec 2023
     
    Spectruś dotarł w świetnym stanie, wszystko kręci.
    @galtron, dziękuję.
  7.  
    --> XEGS do testów

    Jeśli ktoś będzie miał do oddania lub w bardzo dobrej cenie XEGS, to chętnie przygarnę. Maszyna potrzebna jedynie do testów. Od biedy może być bez pistoletu i układów Atari, albo mogę je wylutować i oddać. Układy mam.
    • 21: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime20 Dec 2023 zmieniony
     
    Twój przyjaciel ma dużo sprzętu, może Ci odda za darmochę albo w "dobrej" cenie. XDDD
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    @Konstantyn, proszę Cię, pohamuj się od takich komentarzy.
    • 23:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime20 Dec 2023 zmieniony
     
    Panowie, odpowiem zbiorczo :)

    Nie ma takiego prawa, które wyjmowałoby sprzęt retro spod prawa. Jeśli mamy przepisy ogólne, to dotyczą one wszystkiego.

    A jeśli chodzi o przykład (bo widzę, że nikomu się nawet nie chciało poszukać w Google), to prosze bardzo - pierwszy z brzegu:

    ->link<-

    Oczywiście tak, jak napisałem wcześniej, "przepis jest bardzo ogólny i może dotyczyć absolutnie wszystkiego". Wszystko jednak zależy od interpretacji sądu, o ile w ogóle dojdzie do oskarżenia. Znakomita większość takich spraw jest rozwiązywana polubownie.

    Tyle w temacie :)
  8.  
    Alex,

    Na szczęście ceną referencyjną w przypadku Atari jest Best Electronics - chyba jedyny oficjalny dostawca nowych części do Atari. Tam Atari kosztuje 200-300 USD (800-1200 PLN). Tak więc jak rozumiem problemem wg Ciebie jest sprzedaż Atari poniżej 160 PLN lub powyżej 6000 PLN. Może nawet masz rację.

    W zasadzie i tak nie wiem o co chodzi w dyskusji tego wątku. Czy chodzi o to, żeby Atari znów kosztowało 50 PLN i każdy z nas kupił sobie 20 takich komputerów? ;) Serio? ;)
    • 25:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime20 Dec 2023
     
    @ Szeryf - nie ma sprawy ;) Jak widzisz, jesteś jednym z kilku osób którym moje ceny pasują ;) Jak widać po wpisie Jesteś zadowolony z zakupu i ze stanu w jakim sprzedany sprzęt jest ? ;)
    • 26: CommentAuthorlzd
    • CommentTime20 Dec 2023
     

    alex:

    A jeśli chodzi o przykład (bo widzę, że nikomu się nawet nie chciało poszukać w Google), to prosze bardzo - pierwszy z brzegu

    Prokuratura oskarżyła Karola B. o doprowadzenie pokrzywdzonej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem

    ... i ani słowa, jak do zarzutów odniósł się sąd. Poza tym paragraf ma brzmienie: "Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Nie sądzę, aby ktokolwiek tutaj był wprowadzany w błąd bądź nie pojmował, o co chodzi.
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2023 zmieniony
     
    Alex - niestety, rozczaruję Cię. Tak jak przedpiścy Ci napisali, szczególnie Lizard, nie możesz skutecznie powołać się na taki zapis w kodeksie karnym przy zakupach sprzętu, którego ceny wydają Ci się wysokie. Przede wszystkim dlatego, że CENA nie ma tu ŻADNEGO znaczenia. Ustawodawca wyraźnie określił, że chodzi o sytuację WPROWADZENIA W BŁĄD, WYZYSKANIA BŁĘDU lub WYKORZYSTANIA NIEZDOLNOŚCI. Może to być i przy 50 złotych i przy milionie złotych*. Nie ma też znaczenia, czy dotyczy dobra luksusowego czy pierwszej potrzeby, jak sugerowali tu niektórzy.

    I to jest kluczowe również w sprawie, którą podałeś jako przykład. Tam sprzedawca naciągał staruszki, które mogą mieć NIEZDOLNOŚĆ sprawdzenia cen, zapewne stosowano na nich również tricki prowadzące do WPROWADZENIA W BŁĄD. Generalnie chodzi o oszustwo.

    Sąd będzie jedynie badał/oceniał, czy zaszły właśnie takie okoliczności, a nie - jak sugerujesz - interpretował przepis (czasem się mówi też, że sąd będzie interpretował SYTUACJĘ, ale dalej nie przepis, bo ten jest jasny).

    W sytuacji, gdy sam zawierasz świadomie umowę sprzedaży, zgadzasz się na cenę, a jednocześnie możesz sobie w necie sprawdzić ceny, sprzedawca nie stosuje oszustwa, nie jesteś postawiony pod ścianą w żaden sposób, to praktycznych szans na pozytywne rozpatrzenie takiego zarzutu w sądzie nie masz.

    *w czasach słusznie minionych była ustawa o rażąco wysokich cenach (PRL, 1985 rok), ale już od dawna nie obowiązuje. Teraz co najwyżej UOKiK może nakładać kary w sprawach zmów cenowych, a w niektórych branżach i produktach są ceny regulowane, ale to zupełnie inna bajka.

    tu masz kilka przykładów realnych, w miarę świeżych orzeczeń sądów, na czym polega WPROWADZENIE W BŁĄD czy WYKORZYSTANIE NIEZDOLNOŚCI:

    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    EDIT: oczywiście, jeśli masz podejrzenia, że ktoś stosuje oszustwa przy sprzedaży, naciąga, rozmija się z prawdą co do oferowanego towaru - to warto takie rzeczy nagłaśniać, a przede wszystkim zgłaszać odpowiednim organom.
  9.  
    AKTUALIZACJA: Sprzedane.

    > Cześć!

    > Czy ktoś chciałby kupić stację Atari 1050? Biorę z zestawu > Atari 800XL dla siebie. Tak więc do wzięcia pozostaje
    > stacja. Stacja jak mi powiedziano działa, ale mogę zrobić
    > jej przegląd, ustawienie timingów na oscyloskopie, wymianę
    > paska, smarów itd...

    Cena do dogadania.