atarionline.pl Moduły Turbo do Atari 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoras...
    • CommentTime21 Feb 2024
     
    dyskietka przygotowanie na toms pod ultraspeed, później z toms init też działa ciekawie ale to jest max szybkość toms turbo/ultra speed bez buforowania
    • 2: CommentAuthormrroman
    • CommentTime21 Feb 2024
     
    No to wychodzi nawet przy 6kB na sekundę to jakieś 61440 kbodow (bo to jest 8 bit + bit startu i stopu).
    • 3: CommentAuthorarctus
    • CommentTime21 Feb 2024
     
    @Pawex, tak można by było wykonać testy na prawdziwym sprzęcie. Jednak to jest poza moim zakresem - nie mam żadnych zabawek do programowania epromów. Natomiast, jeżeli są chętni, mogę podać przepis na zmianę romu w taki sposób by stacją odpowiadała inna wartością pokey divisor. Uważam jednak, że może to skończyć się stratą pieniędzy (za eprom).
    • 4: CommentAuthorZenon
    • CommentTime21 Feb 2024 zmieniony
     
    Zagalopowałem się w planach.... musiałem usunąć tekst tu wstawiony. Przepraszam, raz jeszcze muszę to rozwaźyć.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Feb 2024
     
    @arctus - odpowiadanie to jedno, a rzeczywista transmisja to drugie.

    Ponieważ łatwo to zamienić na kod źródłowy, to można się tym bawić :) Eprom zamienić na Flash albo EEprom i już!
    • 6:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime21 Feb 2024 zmieniony
     
    na AtariArea, cytat:

    "Polecam reklamę w Atari User: ->link<- - strona 39, "mityczna prędkość" tam jest obalona, prędość x2, co by się zgadzało z testami.
    "Improved drive speed - UP to TWICE normal loading speed"
    I jak na Discordzie zauważył Perinoid po moim wpisie - po podmiance procedur (system w Atari, jak sądzę) - dopiero wtedy mamy prędkość x6

    ~Sikor
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 Feb 2024 zmieniony
     
    Mityczne 115200 bps to jest najwyraźniej efekt pomylenia prędkości x6 z HSINDEX=6 ale na poziomie pisania reklamy - a potem to już się poniosło...
  1.  
    The Super Speedy and Mini Super Speedy has 256K RAM onboard and with its special copy program "Super Copy II" it reads a 90k diskette in 9 seconds (thats 10kbyte per second). Reading 130k and 180k does not take much longer...

    Alright then, add 256K RAM to the IS Plate and maybe then (with some heavy changes to the Eprom) we will reach 115200 bps with it... ;-) At the moment IS Plate is only one of various / numerous Happy clones with 3x read SIO and 1x write SIO.
    • 9: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime21 Feb 2024 zmieniony
     
    @Peri Noid: wytnij z komputera kondziorki na liniach DataIn, DataOut i Command (C77, C78 i C84) - będzie jeszcze lepiej. W moim resecie z czterema OS-ami pierwszy i trzeci OS ma już zaimplementowaną zmodyfikowaną poprawkę Hias-a.

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorarctus
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    @jhusak, całkiem trafna uwaga. Być może to co uznałem, jako ogólnie przyjęty standard (komenda $48 - za atariki - HappyConfig), było tylko chęcią wykorzystania już istniejącego oprogramowania. Każda szybkość większa niż normal mogła wydawać się lepsza, nawet kosztem ograniczenia faktycznych możliwości. Mam tu na myśli głównie DOSy.

    Kod źródłowy już sobie "zrobiłem" :) Powoli brnę przez ten gąszcz, mniej lub bardziej celnie nazywając kolejne procedury. I tu faktycznie jest zabawa :)

    Zmiana jednego bajtu pod określonym offsetem za pomocą hexedytora wydaje mi się jednak znacząco łatwiejsza, niż brnięcie przez kod.

    Epromy i flashe z pewnościa duże ułatwienie, ale to jeszcze nie moja bajka.
    • 11:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    @ arctus - to że w ogóle brniesz przez kody, to już jest wyzwanie, przynajmniej dla mnie ;) Osoby które potrafią programować to jest niezła wiedza. Ja potrafię tylko wgrać Windowsy , Linuxy, jakiś firmware do płyt głównych, tabletów, monitorów, EPROM, itp. a z pisania programów to HTML, xHTML, trochę skryptów JAVA i to chyba koniec ;) Natomiast w sprzęcie jest odwrotnie ;) tu potrafię sporo ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    @kkrys: nie będzie bo tych kondków już tam dawno nie ma. Poza tym to działa inaczej - prędkość się nie dopasowuje do płyty tylko ustawia na konkretną wartość i albo działa, albo nie. A skoro działa - to działać lepiej nie będzie.
    • 13:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Feb 2024 zmieniony
     
    @ Peri Noid - wczoraj robiłem test na stacji która ma wszystkie kondensatory i nikt nigdy w niej nic nie robił. Stacja po zamontowaniu I.S.PLATE zachowuje się tak samo jak taka bez kondensatorów. Chyba że zrobię jeszcze test z HI-SIO w UM1MB.
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Feb 2024 zmieniony
     
    To nie do mnie tylko do @kkrys ;)

    W stacji, w której zamontowałem I.S.Plate też były wszystkie kondensatory. I działało. Ale jak w pewnym momencie zaczęła marudzić przy zapisie to stwierdziłem, że a co tam, wywalę. I wyciąłem. Aczkolwiek to chyba nie był powód marudzenia tylko dyskietka. No ale teraz kondensatorów nie ma - i działa.

    W instrukcjach instalacji innych turbin jest często jawnie napisane, że kondensatory trzeba wyciągnąć. Np. w replice Turbo 1050 (chyba nasz polski Top Drive to jego klon), którą sprzedaje Jurgen.
  2.  
    Afaik, the capacitors must be removed for:

    - Turbo 1050 (and compatibles, like Top Drive, TOMS Multi, etc.),
    - Speedy 1050 (and compatibles, like Mini Speedy, Mini Super Speedy, Mega Speedy, etc.)
    - Happy 1050 (and many many clones)

    not sure about US-Doubler, Archiver, Super Archiver, Supermax and other floppy upgrades. But most floppy upgrades want them removed.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    Taką informację dostałem od Nir Dary - Hi here are some tests I made
    The conclusion is that the IS Plate does not respond to 3rd party software the same as other speeders
    Like speedy or happy
    If you have high speed sio routines in RAM ( or Rom) it will read disk fast
    The problem
    Is with format and writing
    If you want to test the max speed of the is plate do the following
    I used my US doubler drive in o copy the I.s plate software to a unltra speed skew formatted floppy
    The I load high-speed rom with the ultimate 1mb
    I switch to is plate
    Boot the is plate software
    And did speed test with the is plate tools
    It reads!write rest in ultra speed.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    Czyli da się - ale metodą "lewa ręka, prawe ucho". Bez sensu. No ale marketingowo... osiągalne.
    • 18: CommentAuthoras...
    • CommentTime22 Feb 2024
     
    -tzn. niestety mityczna prędkość nie istnieje :(

    Qrde, zawiodłem się .:.
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime23 Feb 2024 zmieniony
     
  3.  
    IS Plate format bugs / curiosities:
    (sometimes similar to XF551)

    1) 130K bug: format a diskette in medium/enhanced density 130k - it will format correctly, but then the disk is shown as single density 90k; we have to switch off the drive and back-on again, so that it displays the correct 130k and correct free sectors;

    happened to me with every DOS 2.x that was/is capable of 130k format (not tested with Sparta DOS File System)

    2) 180K bug: boot a diskette with 90k BUT then do a format 180k command - it will format in single density 90k; repeat this 100 times and it will still always format 90k; you have to put in a 180k or 130k diskette, only then it will format in 180k;

    happened to me with several DOS 2.x versions, e.g. Bibo DOS 5.4RF, BiboDOS 5.4NT, Super DOS 3.7, Super DOS 4.3, Super DOS 4.3T, Super DOS 4.4, Turbo DOS 2.1 NT, Turbo DOS 2.1HS, Turbo DOS 2.1XF, etc. (again, not tested with Sparta DOS File System); with Turbo DOS 2.1 NT/HS/XF the drive formats, then the write head suddenly stops and hangs, no DIR or VTOC is written, and it does not react anymore; only key that works is Break key which gives Error 128, then doing a DIR shows single density 000 free sectors, so it looks like the DOS or the drive notices that something is wrong but does not display an Error message, it simply stops and hangs; with XDOS 2.30 you get an Error 139 immediately;

    3) 180K/360K bug: boot a DOS 2.x that is capable of 360k, then do a 180k format command - depending on the DOS and the inserted diskette, it will format SD or DD and display 1427 free sectors (instead of 707 DD free sectors); happened to me with e.g. Turbo DOS 2.1EX which on a former 90k disk displayed single density 1427 free sectors and on a former 130k or 180k diskette it displayed double density 1427 free sectors; (not tested with Sparta DOS File System)

    4) 360K bug: boot a DOS that is capable of 360k and do a 360k format command (1050 cannot format DS/DD!) - it will format without any errors and display 1427 free sectors, allthough it is only single-sided double density, since the 1050 has only one read/write head... (not tested with Sparta DOS File System)

    with Speedy 1050 drives you will receive an format error, not so with IS Plate drive where the error most likely only occurs if you write onto such a diskette; happened to me with BiboDOS 6.4RF, Turbo DOS 2.1XF and Turbo DOS 2.1EX

    Not nice, not nice - very buggy!
  4.  
    more format bug tests with IS Plate...

    1)a) SuperDos 5.1: booted the DOS an a 90k disk; tried formatting 130k, no error, DIR shows single density and 707 free sectors; switched off drive and back on again, Dir shows enhanced density but still 707 free sectors;

    b) alright, re-booted the 90k disk, tried formatting 180k, no error displayed, but DIR shows single density 707 free sectors afterwards (wrote DOS + DUP and yes, both had single density length); formatted once more 180k and result was again 90k...

    2) a) SpartaDOS 3.2f: booted the DOS on a 90k disk, loaded XINIT V2.0 and formatted 130k, disk formats without errors, DOS is written, DIR shows 929 free sectors afterwards - seems okay!

    b) booted the DOS again on a 90k disk, loaded XINIT V2.0 and formatted 180k, disk formats, after a while write-head stops and hangs; pressed Break key and drive tried formatting again, but as before, write head stops after a while and hangs; switch off drive and computer, booted again, now loaded Xinit V2.5 - same behaviour as with Xinit V2.0, after a while drive head stops and hangs... (just before writing boot, VTOC and dir sectors).

    3) a) SpartaDOS 3.2g: booted the DOS on a 90k disk, loaded Xinit 2.0 and formatted 130k, disk formats without Errors, DOS is written, DIR shows 930 free sectors afterwards - seems okay!

    b) booted the DOS again on a 90k disk, loaded Xinit 2.0 and formatted 180k, drive starts formatting, after approx. 2 seconds Error message "Error #8B, Format aborted" is displayed and D1: prompt appears;
    loaded Xinit 2.5 and formatted 180k, drive formats without Errors, DOS is written, DIR shows 662 free sectors (DD sectors, DOS has a length of 51 DD sectors) afterwards, seems okay!

    4) a) Bewe DOS 1.3: booted the DOS on a 90k disk, loaded Format.COM and formatted 130k, disk formats without Errors, DOS is written, DIR shows 987 free sectors afterwards - seems okay !

    b) booted the 90k disk again, loaded Format.COM and formatted 180k, drive formats without Errors, DOS is written, DIR shows 687 free sectors (in DD) afterwards - seems okay!

    So, the formatting bugs are not limited to DOS 2.x, they do also appear under some Sparta DOS versions (e.g. 3.2f) and/or some Xinit versions (Xinit 2.0 under Sparta DOS 3.2g). Thus formatting a disk with the IS Plate is more or less a game of luck, e.g. if one boots a 90k disk or inserts a 90k disk, then formatting with any other format often does NOT work correctly or not at all.
    • 22: CommentAuthoras...
    • CommentTime24 Feb 2024
     
    @Charlie,
    Only good news ;)

    -there will be... one more round (final round) with sparta dos x.


    I.s. plate, this is crazy turbo
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Feb 2024 zmieniony
     
    No to nadmuchany nadziejami i mglistymi wspomnieniami o szybkości o wiele wyższej od TOMSa balon pękł ;-)
    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Feb 2024
     
    Eeee... ale wtopa. ;o :P

    I nad czym teraz będziemy się spusz...ć? Może nad nadchodzącym VBXE v3 ? ;)
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Feb 2024
     
    Nie wiem, fajne turbo, takie nie za szybkie, ale na szczęście niedopracowane :D
    • 26: CommentAuthorpigula
    • CommentTime26 Feb 2024
     
    Fajnie, że w masa osób zaangażowała się do testów i pomocy. Teraz wszystko jest już.jasne. Zenon, ja mimo, że nie posiadam i nie planuje posiadać 1050... czekam na artykuł Twojego autorstwa.
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Feb 2024
     
    To prawda, praca Zenona to ogromny wkład w zachowanie dziedzictwa sprzętowego naszej platformy.
    • 28: CommentAuthoradi
    • CommentTime28 Feb 2024
     
    Tylko kto to będzie dziedziczył? :)
    • 29: CommentAuthorZenon
    • CommentTime28 Feb 2024
     
    adi, a ty nie masz dzieci? Nie wpajasz im zamiłowania do Atari? :)
    • 30: CommentAuthoradi
    • CommentTime28 Feb 2024
     
    Atari to jeden z głównych wrogów w rodzinie. Chyba przez moje zamiłowanie. :) Elektronika to następny wróg.
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Feb 2024
     
    @adi: To przekonaj dzieciaki, że muszą poznać wroga. Stąd już krok do syndromu sztokholmskiego itp. Kto wie, czym to się skończy ;-)
    • 32:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Feb 2024
     
    Poczwórne turbo działa ;) Ktoś kto nabędzie, wybierze sobie które mu będzie w danej chwili pasować ;) Wszystkie działają i przechodzą testy. Tak więc w jednym module mamy: TOMS Multi Drive, Happy Warp 7.1, Mini Speedy, I.S. Plate ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Feb 2024
     
    Dziękuję ale wydałem już pieniądze na I.S.Plate i nie mam funduszy na więcej.
    • 34: CommentAuthoras...
    • CommentTime1 Mar 2024
     
    @Galtron,
    a jak się w nim będzie wybierało dane turbo?
    • 35: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Mar 2024
     
    Przełącznikiem 1z4
    • 36:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime4 Mar 2024 zmieniony
     
    I już jest ;) Poczwórne turbo gotowe do działania ;) Wybór modułów odbywa się za pomocą przełącznika ;) Przełącznik 4 pozycyjny ON-ON-ON-ON.
    • 37:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Mar 2024 zmieniony
     
    Film pokazujący jak zamontować poczwórny moduł turbo i jak działa -

    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Mar 2024
     
    A jakiś przełącznik od write-protect?
    • 39:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime7 Mar 2024
     
    @ Jacques - taki przełącznik można zrobić wyjmując pierwszą wtyczkę z lewej strony patrząc od przodu stacji i wstawić przełącznik mechaniczny zamiast czujników optycznych. Można także zrobić połączenie na stałe żeby mieć cały czas zapis włączony. To jest moduł rozszerzający możliwości stacji Atari 1050 a nie write-protect ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime7 Mar 2024 zmieniony
     
    Moje pytanie wynikało z tego, że często turbo właśnie dawało możliwość wymuszenia zabezpieczenia/odbezpieczenia dodatkowym przełącznikiem (w przypadku systemów turbo do 1050), a CA-2001/LDW Super 2000 z użyciem przycisku PROTECT.
    • 41:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Mar 2024 zmieniony
     
    Udało mi się po wielu testach osiągnąć ciekawy wynik prędkości odczytu i zapisu ;) Zaznaczę tylko że to wszystko było robione na podstawowym Atari 800 XL bez jakichkolwiek dodatków ;)
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Mar 2024
     
    Zapis to taki normalny, rzekłbym. Ale odczyt zacny.
  5.  
    Reading is nice!
    How did you get that speed and with which turbo ?
    • 44:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime8 Mar 2024
     
    Floppy disk formatted on TOMS 720 in double density, RWTEST.COM file recorded. Test performed under I.S.PLATE ;)
  6.  
    Okay, what DOS and what OS ?

    I have TOMS Multi available and also Turbo Emulator for Speedy, so I can generate the turbo format without problems. Hias hi-speed OS is available with AVG and Sub avg carts. (But no SDX.)
    • 46: CommentAuthoras...
    • CommentTime9 Mar 2024
     
    Galtron,
    -dziękuję za wypożyczenie 2 płytek is płate z dwoma różnymi procesorami.

    Nie pamiętam do końca czemu pozbyłem się tego prawie 30lat, temu, teraz jest tak samo.

    Tylko toms!.!
    • 47:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime9 Mar 2024
     
    Czy ja dobrze zrozumiałem, że aby uzyskać dobry wynik odczytu na IS_PLATE trzeba posiadać/mieć dostęp do TOMS 720? Czy też można zrobić ten preformat np na TOMS z CA-2001?
    • 48:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Mar 2024
     
    Dokładnie to jest replika TOMS 720 zrobiona przez ZAXON-a. Jest tam inna stacja i mechanizm niż w CA 2001 i LDW 2000 Więc raczej się ten manewr nie uda. Tak samo na A1050 z TOMS Multi Drive. Musi być fizyczna stacja TOMS 720. Nie jestem znawcą ale wydaje mi się że chodzi o poprawny przeplot zapisu i później buforowanie. Jak te dwa elementy są dograne można osiągnąć dużo. Może komuś chciałoby się napisać program (wsad) do I.S.PLATE który wyśrubuje na maksa korzystanie z zapisu i buforowania.
    • 49:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Mar 2024
     
    @ CharlieChaplin - The DOS under which the test was run was Sparta Dos X 4.49, the OS was the standard 800 XL. Floppy disk formatted on a TOMS 720 floppy drive, replica made by ZAXON.
    • 50:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime9 Mar 2024 zmieniony
     
    Zrobiłem też testy ze zwykłym formatem na I.S.PLATE i maks co mi się udało osiągnąć to to na zdjęciu. Odczyt poszedł do góry ale zapis słabszy. Taka średnia ważona na dzień dzisiejszy to zapis i odczyt na poziomie 3500.