atarionline.pl Laura - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime13 Nov 2016 zmieniony
     
    A wie ktoś co zrobić na 4 poziomie, jak zniszczuć ten ukruszony murek? Możnabwysadzać tą skrzynkę wtedy czasami pojawiają się bomby, ale mam nadziej3, że jest jeszcze jakiś inny sposób , bo bomby pojawiają się rzadko.
    A dlaczego ślady Laury się poruszają? :)
    • 2: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    @shanti77
    zdetonuj bombę, która jest po drugiej stronie murku
    • 3:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    Jak mam ją zdetonować?
    • 4: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    Larek gratulacje no i przede wszystkim jestem pod ogromnym wrażeniem dopracowania wszystkich detali gry. Gdyby dało się cofnąć się w czasie i wydać Laurę w czasach świetności Atari to byłby hicior u każdego wydawcy.

    Dla nas dzieciaków (dwa małe, jeden duży) to będzie frajda na długie zimowe wieczory.

    Dzięki!
    W.
    • 5: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    bomba wybuchnie gdy padnie na nią promień lasera
    • 6:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    To już rozpracowałem, zaraz na pocztku trzeba wyciągnąć stworka do góry. Troche ekran nie nadąża A naszą postacią i łatwo na mine wpaść.
    Następna mapki też narazie nie mogębruszyć.
    • 7:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    Ktoś ma pomysł na przejście 5 poziomu?
    • 8: CommentAuthorVidol
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    trzeba zdetonowac skrzynie za pomoca "kwiatkow", pojawia sie 4 maski.
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Nov 2016
     
    HSC dla Laury:

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorLex
    • CommentTime14 Nov 2016
     
    Hmmm... nie wiem czy to tylko ja tak mam, ale... To całe budowanie "hype" spowodowało że spodziewałem się czegoś niezwykłego, a na końcu wyszła "po prostu" dobra gra.

    Trochę się tym zawiodłem, choć nawet nie wiem dlaczego, może dlatego że spodziewałem się grafiki bardziej w stylu tego co było widać na plakacie? Mam tu na myśli duchy, szkielety, grobowiec - generalnie "mroczność", a gra jest aż za bardzo kolorowa.
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Nov 2016 zmieniony
     
    @Lex: a nie mówiłem? Tutaj:
    ->link<-
    ;)

    Co nie jest tożsame z potępieniem gry, powtarzam.
    Intro wygląda rewelacyjnie. Gra - jakby trochę skrzyżowanie Robbo z Boulder Dash'em/Rockfordem. :) Nie przepadam za tym rodzajem gier, ale doceniam włożony kunszt akurat w tę grę.
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Nov 2016 zmieniony
     
    nagralem filmik z premiery Laury:

    Part1:

    Part2:
    • 13:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime14 Nov 2016
     
    XXL: Dzięki
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    Jedynie prawdziwa i pełna wersja :)

    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    Wszyscy znamy i lubimy Larka. Jest miłą, ciepłą, sympatyczną osobą. Jako człowiek.

    Ale ponieważ w przyrodzie musi być równowaga, a każdy ma swoją ciemną stronę, jako projektant gier potrafi być wredny i złośliwy :) Jako ktoś, kto przeszedł plikową wersję Laury, piszę to z pełną świadomością :)
    • 16:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    A jak będzie z możliwością zakupu po SV, wiadomo już coś?
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    @Jacques
    Wiadomo, że dam znać w ciągu kilku dni. Niestety dość niespodziewanie wysyłają mnie w podróż służbową i przez to trochę opóźnię opublikowanie informacji o możliwości zamówienia gry.
    Proszę o cierpliwość i dziękuję za wyrozumiałość.

    @Wieczór
    Wredny i złośliwy? Naprawdę?
    Czyżby Twoje pudełko z grą okazało się być bez kartridża? ;p
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    larek,
    dziękuję za wyjaśnienie :-)
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    @Larek: jako PROJEKTANT nie wydawca :P I nie udawaj, że nie wiesz o czym mówię, łobuzie :)
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016 zmieniony
     
    "Wredny i złośliwy" będziesz mógł legalnie powiedzieć, jak przejdziesz dodatkowe 32 etapy gry ;p


    ----AKTUALNA LIST NAJLEPSZYCH GRACZY----


    ->link<-
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    2515? Phi... Poczekajcie momencik :)
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    Wieczór, nie rób zadymy! Daj się wykazać innym :)
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Nov 2016 zmieniony
     
    No dooobra... Poczekam, aż ktoś zrobi naprawdę dobry wynik, będzie strasznie z niego dumny - wtedy puszczę swój ;) Hmm... jak to było? Wredny i złośliwy?... No może jednak nie :)

    PS. Naturalnie żartuję. Jako współtwórca nie będę brał udziału w tej rywalizacji - to by nie było fair ;) Poszlifuję Manic Minera.
    • 24: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2016 zmieniony
     
    Dzięki za filmiki.

    ...a co z odpowiedzią na moje pytania?
    (jeszcze nie odebrałem karta)
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016 zmieniony
     
    Premiera Laury poszła w świat :)

    ATARITECA z ładnym pokazem slajdów.

    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016
     

    QTZ:

    ...a co z odpowiedzią na moje pytania?


    Przepraszam, już odpowiadam.

    Zastanawiam się jak to jest rozwiązane z dodatkowymi poziomami na karcie - czy żeby w nie zagrać trzeba przejść całą grę, czy są dostępne niezależnie od głównego trybu gry?

    Bo gdybym przeszedł całość na emulatorze, a na karcie nie byłoby bezpośredniego dostępu do bonusowych poziomów to oznaczałoby konieczność ponownego ukończenia gry.


    Niezależne.

    Czy powstanie wersja plikowa mieszcząca się w 64kB - bez wstawki i z okrojoną grafiką przerywników - np. na ekranie tytułowym Laura bez tła, etc.?


    Nie.

    Myślę, że taka wersja byłaby wskazana, gdyby został udostępniony edytor poziomów - Laura Konstruktor, aby on generował taką 64kB wersję. A mam nadzieję, że zostanie udostępniony? :)


    Gra stworzona w Laura Konstruktorze (tak, będzie udostępniony) będzie pozbawiona intra. Będzie mieć też lekko zmodyfikowany ekran tytułowy. Nie zmieni to faktu, że będzie wymagać 128KB RAM.
    • 27:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    w jaki sposób zacząć od pierwszego poziomu bez ponownego wgrywania?
    • 28:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime15 Nov 2016
     
    Naciśnij start zamiast fire po powrocie do ekranu tytułowego.
    • 29:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Nov 2016 zmieniony
     

    xeen:

    w jaki sposób zacząć od pierwszego poziomu bez ponownego wgrywania?


    • 30: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    @Larek
    To jeszcze dopytam, czy punkty z dodatkowych poziomów nie są doliczane do punktów całości, czy w HSC będą jako osobne, lub nie będą się liczyć wcale?

    Byłoby super, gdyby gra wygenerowana edytorem działała na 64kB. Zastanawiam się, czy jest możliwe, aby generowana wersja korzystała z danych z karta i gdy go wykryje nie doczytywała obecnych na karcie elementów i nie używała dodatkowej pamięci?

    Nawiązując do pytania Xeena, a jak zacząć od dowolnego poziomu? Lub chociaż jak powrócić do ostatniego poziomu, gdy niechcący naciśniemy Start?

    Czemu ślady znikają gdy przeleci nad nimi kamień? Czy wobec tego oprócz wizualnej strony mają jakieś znaczenie?
    • 31: CommentAuthorAdam
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     
    Tak na marginesie - w "Hektorze" napisanym również przez Larka, czyli w grze oficjalnie podanej jako inspiracja wraz z Boulder Dashem i Robbo, ślady pomagały w pamiętaniu, która droga jest bezpieczna:

    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     
    W Laurze o ile dobrze pamiętam jest taki etap, gdzie ślady są potrzebne aby po nich wrócić. O ile mi się z inną grą nie myli, bo trochę dawno to było :)

    Jeden z przeciwników, zwany tropicielem (taki koleś w kasku) gdy znajdzie ślady Laury to podąża po nich. Często jest to przydatne, żeby go skądś wywabić. Z tego też powodu przydatna bywa możliwość ich "zatarcia" aby się dziad w końcu odczepił :)
    • 33:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Nov 2016
     

    QTZ:

    To jeszcze dopytam, czy punkty z dodatkowych poziomów nie są doliczane do punktów całości, czy w HSC będą jako osobne, lub nie będą się liczyć wcale?

    Są liczone od zera - nie sumują się.

    Byłoby super, gdyby gra wygenerowana edytorem działała na 64kB. Zastanawiam się, czy jest możliwe, aby generowana wersja korzystała z danych z karta i gdy go wykryje nie doczytywała obecnych na karcie elementów i nie używała dodatkowej pamięci?

    Byłoby fajnie, ale wersja plikowa nie będzie działać na 64KB. Tak samo, jak nie działa "oryginalna" gra.

    Nawiązując do pytania Xeena, a jak zacząć od dowolnego poziomu? Lub chociaż jak powrócić do ostatniego poziomu, gdy niechcący naciśniemy Start?

    Nie ma możliwości wyboru startu dowolnego poziomu . Proszę zwracać uwagę, jakie klawisze się wciska.

    Czemu ślady znikają gdy przeleci nad nimi kamień? Czy wobec tego oprócz wizualnej strony mają jakieś znaczenie?

    Pomyśl o śladach nie jak o odbiciu butów, tylko np. okruszkach zostawianych przez Laurę. Tak, ślad ma znaczenia. To podstawowe znaczenie opisane jest w podręczniku.
  1.  

    larek:

    Nie ma możliwości wyboru startu dowolnego poziomu . Proszę zwracać uwagę, jakie klawisze się wciska.
    Nie ma też save i/lub kodów?
    • 35:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Nov 2016
     

    mgr_inz_rafal:

    Nie ma też save i/lub kodów?

    Proszę nie przesadzać, gra nie jest trudna. Po przegranej masz możliwość kontynuowania gry od tego samego etapu lub od samego początku (istotne, gdy zależy nam na zdobyciu jak największej liczby punktów). Sejwy i/lub kody są dla mięczaków ;p
  2.  
    To dupa... Z tego samego powodu musiałem odpuścić granie w świetne skądinąd "Ridiculous Reality". Tam wprawdzie były kody, ale dziwnie przekombinowane.
    • 37: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     
    No, nie wierzę... I to na atarowskim forum coś takiego :))

    Powiem coś straszniejszego - w czasie levelu nie ma checkpointów a trasa przejścia nie jest linią prostą :)



    Podpowiem: Laura nie jest grą typowo zręcznościową. Z reguły jak już rozgryziesz level i wiesz jak go przejść, przechodzisz go jeszcze raz bezproblemowo, nie musisz go masterować, chyba że szukasz nowych metod osiągnięca lepszego wyniku :) No, w nielicznych przypadkach, po dwóch-trzech próbach. Nawet jak musisz wyłączyć komputer, dotarcie do miejsca gdzie byłeś, nie zajmuje wiele czasu.
    • 38:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    Na emu można sobie skorzystać z opcji "save state".
    Zaczynanie od początku po jednym głupim błędzie, typu chcę strzelić z kamienia a tu się bomba pojawia, może kiepsko wpływać na psychikę. Ja wolałbym mieć kilka żyć i mieć jakiś margines błędu.
    • 39: CommentAuthorVidol
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    @mir: istnieje wersja rr z trainerem :)
    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     
    @shanti77
    Żyć masz nieograniczoną ilość. I nie zaczynasz od początku gry, tylko od tego samego etapu.

    mgr_inz_rafal:

    To dupa... Z tego samego powodu musiałem odpuścić granie w świetne skądinąd "Ridiculous Reality". Tam wprawdzie były kody, ale dziwnie przekombinowane.

    Nie ma kodów - źle. Są kody - źle. Faktycznie dupa ;)
    • 41:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    @larek jeśli chodzi o Hiscore to masz tylko 1 życie. Ta nieograniczona liczba żyć to ostatnio robi się popularna, to taki checkpoint to zdecydowanie ułatwienie, jak brak apteczek w grach fps.
  3.  
    Vidol,
    Dzięki - jakoś mnie to ominęło :)

    Larek,
    Ja nie twierdzę, że źle zrobiłeś nie tworząc kodów. Pewnie była to świadoma decyzja. Mówię tylko wyłącznie w swoim imieniu, że JA niestety nie pogram. Granie na emulatorze mnie nie kręci.

    Czy ktoś (oprócz Wieczora) narzekał na kody w jakiejś grze?

    Wieczór,
    Możesz ironizować, ale nie przekonasz mnie komiksem. Mam średnio 30 minut co drugi weekend, żeby pograć na Atari - mięczak ze mnie :) Może lepiej będzie przeznaczyć ten czas na zrobienie trainera do Laury :)
    • 43:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     

    shanti77:

    @larek jeśli chodzi o Hiscore to masz tylko 1 życie.

    Prawda. Chcemy sobie "tylko" przejść wszystkie etapy - nie zwracamy uwagi na punkty i mamy nieskończoną liczbę żyć. Chcemy zawalczyć o dobry wynik - zawalczmy! :)
    Z tego, co widzę, to całkiem nieźle Ci idzie - pierwsze miejsce w HSC. Gratuluję!

    @mgr_inz_rafal
    Tak, świadomie nie wprowadziłem żadnych kodów. Przejście całej gry zajmuje około 2,5 godziny. Przy 30 minutach co drugi weekend będzie ciężko. Zrobienia trainera nie pomoże, bo nie skróci czasu potrzebnego na przejście całej gry. No, chyba że zrobisz możliwość wyboru etapu. Wówczas włączasz ostatni, przechodzisz go i chwalisz się, że grę ukończyłeś.
    Sądzę, że lada dzień pojawi się na YT film pokazujący zakończenie i już nie trzeba będzie się męczyć ;)
  4.  
    2,5h na całą grę? Nie przeceniaj moich możliwości intelektualnych :)

    Selektor etapów (czyli np. kody albo ukryty klawisz) to właśnie rozwiązuje problem. Przeszedłem 4 etapy, za dwa tygodnie ustawię sobie piąty.

    Takiego trainera będę robił, jeśli będę robił :)

    Filmów z Laury na razie celowo nie oglądam, bo chcę się jednak sam przez te levele przemęczyć. Jednak nie mam już tej cierpliwości i tego czasu, który kiedyś "traciłem" na przejście Lasermanii :)
    • 45: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    2.5h jak przechodzisz levele które już raz przeszedłeś :) To jest tego typu gra, że jak przechodziłeś już raz level to lecisz... CZASEM może coś nie pójść, ale nie za często :)
    • 46:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime16 Nov 2016
     
    ja chwilowo utkwiłem na 13 albo 14 planszy - ale tak jak mówi wieczór - dojście (w tej chwili) do tego miejsca zajmuje mi tylko paręnaście minut. Bo już wiem jak. Nawet jak po drodze zginę kilka razy.

    A gierka jest wielce miodna :)
    • 47: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Nov 2016 zmieniony
     
    @Larek

    Dziękuję za odpowiedzi :)

    Najfajniej by było, gdyby gra zapamiętywała dokąd udało się dotrzeć i umożliwiała wybór poziomu w tym zakresie np. poprzez klawisz "level skip", wtedy można by było przeskoczyć trudniejszy poziom, który wcześniej się udało przejść nie tracąc punktów, ale nie wiem jak to zapamiętywanie można by zrobić w praktyce...

    Szkoda, że "custom buildy" będą wymagały 128kB, choć myślę, że o ile da się z gry na karcie wyjść do DOS-a to chyba można by dane z karta odczytać? No chyba, że jakoś pokrętnie jest zabezpieczony (przed kopiowaniem) i dostępu nie ma.

    Instrukcję czytałem, przeczytałem raz jeszcze, ale to wymienione zastosowanie śladów jest oczywiste, chodziło mi raczej o tego typu jak z tym "dziadem" :), to już fajne, choć czemu Laura tak śmieci... ;)
    • 48: CommentAuthornosty
    • CommentTime17 Nov 2016
     
    @mgr_inz: "Mówię tylko wyłącznie w swoim imieniu, że JA niestety nie pogram. Granie na emulatorze mnie nie kręci."

    A co Ci broni zostawić włączone Atari na tydzień? :)) Prądu dużo nie zżera. 25 lat temu to był dla mnie standard.

    Owszem, sposób grania się zmienił przez ostatnie ćwierć wieku. I nie mam zamiaru narzekać jak stary dziadyga, że "kiedyś gry były trudniejsze". Po prostu teraz gra się inaczej i wymagania graczy są inne. Ale przecież my jesteśmy fanami RETROgamingu i mówimy o grze na Atari ;)
    • 49: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 Nov 2016 zmieniony
     
    @nosty A ta Twoja recenzja, o której mówiłeś, to gdzie jest/będzie dostępna? Bo oglądałem, ale w sumie zapomniałem o ten szczegół zapytać :)
    • 50: CommentAuthornosty
    • CommentTime17 Nov 2016
     
    @wieczor - jak dobrze pójdzie, to w najbliższym "Pixelu" w przyszłym tygodniu.

    I na boga, nie pisz takich rzeczy, bo jeszcze naczelny pomyśli, że pokazywałem tekst publicznie na SV przez drukiem i dostałbym za to nielichy ochrzan ;)