atarionline.pl Prawdziwe 3D na Atari 8bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortbxx
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    Obrazek 3D przerobiony na szybko na Atari. Może jakiś pro grafik stworzy coś fajnego w takiej technice? A może jakieś mini demko?

    Instrukcja obsługi:


    Obrazek Atari:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2010 zmieniony
     
    Skoro o 3D mowa to warto tez przypomniec projekt Nostego (wykonanie by Seban): okulary + interfejs + program i mozna ogladac na Atari obrazy 3D:

    ->link<-



    Ten temat mnie zawsze interesowal, nawet kupilem od Nostego taki interfejs z okularkami Asusa (zdaje sie ze kosztowalo to okolo 35 zlotych). Szkoda, ze zaden koder nie podjal tematu.



    PS. Nosty mial w Glucholazach zrobic mi mala prezentacje dzialania, ale ostatecznie nie znalezlismy czasu, moze nastepnym razem...
    • 3: CommentAuthormac
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    mam w domu na komputerze kilka screenów z gier atari w 3D stereo, wieczorem zamieszczę na forum jako ciekawostka ;-)
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    "Problem Jasia" tez?
    • 5: CommentAuthortbxx
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    Odnośnie "Problem Jasia"
    Bodajże na początku lat '90 nasza TVP nadawała programy 3D w technologii Nuoptix 3D z takimi papierowymi okularami (jedno "szkiełko" jasne drugie ciemne) - technologia działa tylko z ruchomym obrazem. Ciekawe efekty z takimi okularkami można zaobserwować w grach które posiadają kilka planów poruszających się z różną prędkością. Na atari efekt na 100% uzyskami na planszy tytułowej "Problem Jasia" i w grze "Warhawk".
    • 6: CommentAuthormac
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    @tbxx - dlaczego ruchomych obrazach, ja mam właśnie na pojedynczych screenach
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    Papierowe okularki byly dodawane jeszcze do jakies niemieckiej gry - CharliChaplin pewnie bedzie pamietal.

    CharliChaplin - do you remember what (German?) game has 3D paper glasses attached to?
    • 8: CommentAuthormac
    • CommentTime30 Sep 2010
     
    były z 2 gry z okularami na NESa, wiec jeśli NES potrafi to Atari nie da rady? ;)
  1.  
    Well,
    there are already two real-3D programs for the A8 by AMC-Verlag: Superski (a fully playable game) and Birdman (only a demonstration). You have to press SELECT or OPTION key to enable the real 3D effect and you must have red-green glasses...

    Historical background:
    AMC-Verlag (Armin Stuermer and Rainer Kothe) did some demos of a real 3D ski-game in the 80s (then written in Atari Basic). In the 90s the demos turned into a fully playable game (now in CTB), named "Superski". The game was delivered on diskette together with red+green glasses. Alas, this was at a time when AMC-Verlag also made hardware like Multipad (joypad+paddle on one controller) and Powerpad (joypad+paddles+numeric keypad on one controler) and since there were no games for this hardware, Superski had been written for the multipad - it required joypad and paddles simultanously !

    When I got the heir of AMC-Verlag I asked Homesoft to patch the game for me, so that it can be played with paddle only and he did it for me (you now start the game with pressing the paddle trigger, instead of joystick trigger; movement left-right is controlled with the paddle; disadvantage: with a paddle you can no longer speed up or slow down, since this requires joystick directions up/down which are not available with a paddle - but the game is still playable without this feature)...

    The Birdman is only a demo to demonstrate the real 3D effect (press OPTION to switch it on/off) and to have another program that makes use of the multipad or powerpad (use paddle and joystick to manipulate the effect...

    With red+green glasses the two programs appear in real 3D (but only in black+white when you wear the glasses!) and you can adjust the angle of the 3D effect (so that the effect appears in front or behind the screen). Afaik these were the only real 3D programs for the Atari and they were not very succesfull, since they not only required red+green glasses, but also the multipad / powerpad hardware...

    -Andreas Koch.
    • 10: CommentAuthorpavros
    • CommentTime1 Oct 2010
     
    @Nosty, @Seban:
    Troszkę offtopic ale gdzie kupiliście takie złącze DB9 jak widać w interfejsie do okularów 3D?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Oct 2010
     
    ChCh - wow, superski looks like good 3D simulator... nice!
    • 12: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Oct 2010
     
    @mac - Nuoptix 3D polega na wykożystaniu efektu Pulfricha, więc nie może działać na statycznych obrazkach...
    • 13:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Oct 2010
     

    pavros:

    (...)gdzie kupiliście takie złącze DB9 jak widać w interfejsie do okularów 3D?

    O ile się nie mylę, to zwykłe gniazdo DB9 brutalnie pozbawione metalowej obudowy.
    • 14: CommentAuthorseban
    • CommentTime2 Oct 2010
     
    @pavros: larek ma 100% rację to "pozbawione blach" typowe gniazdo DB9. Po tej operacji zostało wybebeszania zostało sklejone aby się nie rozpadało, bo składa się z dwóch plastikowych części i pinów. Patent stary jak świat jeszcze z czasów Turbo2000 gdy nie można było dostać DB9 które by się mieściły w porcie Joysticka ;)
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Oct 2010 zmieniony
     
    Stereopara - zdjęcia zrobione z przesunięciem i zestawione w parę.


    Aby wykonać takie zdjęcie trzeba wykonać dwa zdjęcia obiektu z przesunięciem odpowiadającym rozstawowi oczu. Później np. w programie StereoPhoto Maker ->link<- wczytać obrazy lewy i prawy, w razie potrzeby należy je zamienić - klawisz "X" (w zależności od sposobu patrzenia) i dopasować - można to zrobić automatycznie naciskając Alt+A. Później można obrazek przenieść na Atari np. przy pomocy Graph2Font.

    Stereopara przeniesiona na Atari ->link<-


    Anaglif.


    Anaglif przygotowany do przeniesienia na Atari
    (zrobiony z powyższej czarno-białej pary).


    Stereopara będzie w miarę czytelna, gorzej z anaglifem ->link<- , gdyż kolory filtrów w okularach powinny odpowiadać kolorom na ekranie, co przy konwersji tracimy, tracąc możliwość prawidłowego zobaczenia obrazka.

    Okulary do oglądania anaglifów były dołączone do Komputer Świata 17/2010.
    Istnieją co najmniej dwa rodzaje takich okularów z różnymi kolorami filtrów.

    Jeżeli chodzi o interface to należałoby zrobić każde z tych zdjęć jako cało-ekranowe i wyświetlać naprzemiennie (np. tak jak w trybie interlace) przełączając również aktywne "oko" w okularach. Więc wystarczy dopisać program, który będzie można kompilować z obrazkami np. z g2f i wtedy każdy będzie mógł takie zdjęcia przygotować.

    Jeżeli uda się dobrać kolory można spróbować wyświetlać naprzemiennie obrazy w kolorach odpowiednich dla jednego i drugiego filtra (tak jak w Super Ski) - dla tych co nie mają takiego interfacu, a mają odpowiednie okulary.

    Kolory wyświetlane przez emulator w Super Ski niestety nie odpowiadają moim okularom...

    (Załączone pliki zlinkowane w tekście)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2010
     
    QTZ - super, ze wziales sie za ten temat. Bedziesz probowal pisac odpowiedni program?
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime3 Oct 2010 zmieniony
     
    Nie od dziś się tym zajmuję :) Jak robię statyczne zdjęcie to zawsze podwójnie :)

    Stereopary można tworzyć tak jak opisałem, jedynym problemem może być to, że nie wszyscy patrzą na obrazy stereoskopowe w ten sam sposób (X lub II), więc przydałaby się możliwość zamiany prawego obrazu z lewym.

    Przy wyświetlaniu anaglifów problemem jest dobranie kolorów. Okulary z kolorowymi filtrami istnieją z co najmniej dwoma kombinacjami kolorów, a sądząc po opcjach w programach do wyświetlania anaglifów jest ich więcej (red/cyan, red/green, red/blue, yellow/blue), mogą je mieć też umieszczone odwrotnie. Więc najlepiej byłoby zrobić program do kalibracji koloru dla lewego i prawego filtra z zapisem tych parametrów, z których później korzystałby program do ich wyświetlania.

    Jak widać na przykładach program Nosty'ego wyświetla naprzemiennie obrazki w trybie graficznym 9. Można zamieniać obrazy lewy z prawym. Można go również samodzielnie skompilować ze swoimi obrazkami.

    Więc gdyby dodać do niego opcję wyświetlania obrazków w odpowiednich kolorach można by umożliwić oglądanie ich w 3D także posiadaczom okularów z kolorowymi filtrami :)
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Oct 2010 zmieniony
     
    Również dwuwymiarowe obrazki można przerobić na 3D np. tak: ->link<-

    Kaz, mógłbyś coś swojego utworzyć, szczególnie, że masz taką przystawkę :)

    Podobnie jak tbxx chętnie bym zobaczył więcej prac w 3D na Atari lub o Atari np. fotki ze zlotów :)
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2010
     
    W chwili obecnej nie mam dostepu ani do okularow Asusa ani do papierowych, ani do przystawki. Za okolo dwa tygodnie bede mial, wyciagne z sejfu :D
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Oct 2010 zmieniony
     
    Stereopary można oglądać bez okularów :) kiedy obrazki są umieszczone obok siebie - w ten sposób - ->link<- - zobaczysz wystające z ekranu Atari na moim zdjęciu :) lub inne zdjęcia np. ->link<- i obrazy (!!!) na stronie do której linka podałem powyżej.

    Jeżeli mowa o Stereoskopii nie można pominąć Stereogramów.
    W 1996 napisałem na Atari mój pierwszy program do generowania "stereogramów z tekstu" na podstawie algorytmu wymyślonego przez mojego kolegę, który napisał podobny program na Timex'a :)

    Przykładowy obrazek wygenerowany tym ->link<- programem:


    Napisałem również program umożliwiający tworzenie stereogramów z obrazu głębi (gr.9) wraz z edytorem... który postaram się przygotować w najbliższym czasie.
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Oct 2010
     
    i love atari :-) proponowalbym zwiekszyc odstep miedzy kropkami bo rozdzielczosc obrazu jest za mala i ciezko zlapac glebie przy tak malym rozstawie
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Oct 2010
     
    :) Szerokość wzoru jest dobrana drogą kompromisu. Program działa w trybie tekstowym, co dodatkowo jest utrudnieniem :) Ale na TV wygląda dobrze :)
    • 23: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Oct 2010
     
    Świetne - Yerzmyey pokazywał mi na ZX Spectrum kiedyś demo ze stereogramami (muszę go podpytać o tytuł). Na Atari nikt nie próbował?
    • 24: CommentAuthornosty
    • CommentTime5 Oct 2010
     
    Strasznie sie ciesze ze temat 3D na Atari odzyl.

    Chetnie wypozycze interefejs + okulary Asusa komus, kto podejmie sie napisania prostej animacji na ten sprzet.
    Wypozycze a nie dam, bo taki interfejs jak na zdjeciu Kaza mam od Sebana na razie tylko 1szt. prototypową.

    Ale nic nie stoi na przeszkodzie zeby tanio zrobic takich interfejsow wiecej.

    Co do okularow to tez nie jest tak zle. Wczesniej skupowalem pojedyncze uzywane sztuki na allegro, ale pare tygodni temu kupilem na eBayu tanio 10szt. nowek w pudelkach! (kupilem, bo caly czas wierze ze kiedys sie tym zajme i projekt odzyje).
    Problemem jest dla mnie oprogramowanie: nie mam umiejetnosci by stworzyc prawdziwej gry czy dema.

    A efekt naprawde jest niezly. 3D widac fajnie nawet na moich nieudolnie skonwertowanych z PC obrazkach, a podejrzewam ze dobrze napisana animacja robilaby piorunujace wrazenie.
    W koncu zasada jest taka sama jaka stosuja nowoczesne TV. Jedyny problem nie do przeskoczenia to widoczne murganie.
    No i takie okulary 3D dzialaja tylko na klasycznych odbiornikach TV 50/60Hz.
    Ale mysle ze warto sie pobawic.

    QTZ - podejmiesz sie potestowac i cos napisac?
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime5 Oct 2010 zmieniony
     
    Dziś trochę poeksperymentowałem z kolorami skonwertowanego anaglifu. Testowałem tylko na emulatorze, gdzie udało mi się dobrać w miarę odpowiednie kolory do moich okularów (paleta Jakub.act).

    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010
     

    Nosty:

    W koncu zasada jest taka sama jaka stosuja nowoczesne TV. Jedyny problem nie do przeskoczenia to widoczne murganie.


    Na Jaguarze obraz w helmie tez mrugal i to ostro, ale jakos dalo sie wytrzymac bez wymiotow i bolu glowy :)
    • 27: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime6 Oct 2010 zmieniony
     
    • 28: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Oct 2010 zmieniony
     
    Nosty, niestety z assemblerem na Atari miałem niewiele do czynienia, więc chociaż temat bardzo ciekawy, nie będę mógł pomóc... chyba, że w testowaniu :)
    Co do animacji i użycia plików z g2f (o ile większe obrazki nie spowolnią wyświetlania) myślę, że najlepiej zwrócić się do Tebe. Wspaniała animacja "Snowman" mogłaby dostarczyć silnika do wyświetlania animacji w 3D :)


    Ponieważ nie umieściłeś opisu jak przygotować grafikę dla Twojego interfac'u zamieszczam opis, jak to zrobiłem (podejrzewam, że większość użytkowników Atari ma swoje sposoby, ale zaryzykuję :)).



    Jak skonwertować obrazki na gr.9 i skompilować własny obrazek dla interface'u 3D:

    - Na początek należy przygotować dwa obrazki dla lewego i prawego oka (np. tak jak opisałem wyżej)
    - Dopasowane obrazki dla lewego i prawego oka przeskalowujemy na 320x192
    - Ściskamy na 80x192 i zapisujemy w 16 odcieniach szarości np. jako png
    - W Graph2Font ustawiamy - Screen 40 byte i Pixel 4x1 (gr.9)
    - Otwieramy jeden z obrazków
    - W drugiej kolumnie z liczbami odpowiedzialnej za tryb dla każdej linii tekstu wyłączamy 6 ostatnich linii - ustawiamy 0
    - Obrazek zapisujemy jako mic
    - Analogicznie postępujemy z drugim obrazkiem
    - Tak przygotowanym plikom mic zmieniamy nazwy odpowiednio na "left.ata" i "right.ata"
    - Pliki te można skrócić o cztery bajty (do 7680 bajtów), ale poza większą objętością pliku wynikowego nie ma to znaczenia
    - Do tego samego katalogu wgrywamy:
    > źródło programu 3d.asm ->link<-
    > mads.exe ->link<- (jeżeli nie mamy ustawionej do niego ścieżki) - ja dodatkowo zmieniam jego nazwę na "mads!.exe", bo inaczej g2f uparcie go kasuje, gdy generuje xex'a
    - w linii poleceń uruchamiamy kompilator (mads.exe) - dla uproszczenia dołączam batch'a "go.bat" ( ->link<- ), którego wystarczy uruchomić
    > mads.exe "3d.asm" -o:"3dnazwa.xex" -x
    - aby obejrzeć nasz plik w 3D uruchamiamy (potrzebny skojarzony z plikami xex emulator)
    > "3dnazwa.xex"

    Efekt 3D będzie jednak widoczny dopiero na prawdziwym Atari z podłączonym interface'm i okularami.


    Kaz, mam nadzieję, że jak otworzysz sejf, to coś fajnego zaprezentujesz :)
    • 29: CommentAuthornosty
    • CommentTime7 Oct 2010 zmieniony
     
    O kurcze, ale mnie zaskoczyles! :)
    Dzieki za manual. Prawde mowiac ja juz chyba zdazylem zapomniec jak przygotowywalem obrazki na potrzeby interfejsu :(
    Postaram sie dzis wyprobowac Twoj obrazek AtariIn3D na interfejsie!
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Ja rowniez - juz wkrotce otworze sejf (tylko musze sobie przypomniec kombinacje otwierajaca :P).
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Oct 2010 zmieniony
     
    Kolejny mini tutorial - tym razem dla posiadaczy okularów z kolorowymi filtrami :)


    Jak utworzyć anaglif - na przykładzie obrazka, który zostanie zapisany w rozdzielczości 160x240:

    - Dopasowane obrazki dla lewego i prawego oka przeskalowujemy na 320x240
    - Ściskamy na 160x240 (o połowę) i zapisujemy w 2 kolorach (dither) np. jako bmp
    - W StereoPhoto Maker tworzymy anaglif (najlepiej sprawdzić jego poprawność patrząc przez okulary z kolorowymi filtrami na monitor i w razie potrzeby nacisnąć X) i zapisujemy jako png (powinno wyjść w 4-ech kolorach)
    - W Graph2Font ustawiamy - Screen 40 byte i Pixel 2x1 (gr.7, ale przy tej rozdzielczości "rozciągnięty" w pionie)
    - Otwieramy nasz anaglif
    - Poprzez opcję Edit->Palette ustawiamy 4 kolory dla tła, rysunku i filtrów - jeżeli mamy okulary z czerwonym i niebieskim filtrem to można je ustawić tak jak to zrobiłem w przykładzie powyżej (patrz plik g2f), jeżeli inne to trzeba trochę poeksperymentować*
    - Obrazek zapisujemy jako xex
    - Teraz możemy sprawdzic jak wygląda pod emulatorem (paleta Jakub.act)

    Aby zobaczyć efekt 3D wystarczy popatrzeć na ekran przez okulary z odpowiednimi filtrami. Na prawdziwym Atari kolory mogą się różnić, ale sądzę, że efekt 3D będzie również widoczny. Aby zobaczyć taki obrazek przez okulary z innymi filtrami należałoby zmienić kolory na obrazku.

    *Kalibracja koloru do naszych okularów:
    Kolory ustawiłem tak, aby przez filtr czerwony widzieć kolor czerwony jak najbardziej zbliżony do jaśniejszego koloru obrazka, natomiast przez niebieski jako kolor najbardziej zbliżony do ciemniejszego koloru na obrazku i podobnie dla drugiego filtra - przez niebieski widzieć niebieski jako jaśniejszy, a przez czerwony widzieć niebieski jako ciemniejszy. Zmodyfikowałem też kolory tła i rysunku, tak, aby były jak najbardziej zbliżone do tych widzianych przez filtry.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Super, zbierz to w jeden tekst - i na strone glowna!
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Efekt całkiem fajny jak na Atari i anaglify... ale wolałbym zobaczyć jakieś demko w technice "cross-eye" - można użyć więcej kolorów, nie potrzeba okularów i łatwiej uzyskać efekt "3D"

    Mini demko 3D "cross-eye" wolne jak żółw wiec lepiej wcisnąć F7 w emulatorze:
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Sterogramy na ZX, o których mówiłem są tu. Trzeba trochę przelecieć efektów po czym pojawia się strona z opisem (po czesku chyba) czym są stereogramy i jak je oglądać. A potem są już różne stereogramy, które spokojnie można oglądać z ekranu komputerka :)
    • 35: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Oct 2010 zmieniony
     
    Demko fajne, rysuje koło w 2D, a widać w 3D :) Trochę przeszkadza rysowanie w czasie oglądania.

    Program wyświetlający np. sześcian w 3D stereo powinien generować go najpierw w 3D nie stereo - tak jak w wielu produkcjach, potem wystarczy wyświetlać go podwójnie, ale z nieco przesuniętego punktu widzenia - już stereo. Pózniej można go animować np. interaktywnie przez widza (zoom, rotate, etc.).

    Można wyświetlać X-eye lub II-eye (zamiana lewy-prawy) lub full screen dla interface'u, można też wyświetlać anaglif (po wcześniejszej kalibracji kolorów) - miksować oba obrazy lub tak jak w Superski wyświetlać je naprzemiennie dla każdego oka. Wtedy takie demo lub gra byłoby możliwe do obejrzenia na kilka sposobów.

    Im więcej kolorów tym szersze piksele i słabiej można pokazać przesunięcie od którego zależy widzenie głębi, co nie przeszkadza tak bardzo, gdy obrazek zajmuje cały ekran.

    Można też w jakiś sposób użyć duszków. Czy zrobić scroll w 3D stereo - poprzez zmianę szerokości liter i odstępów :)

    Kiedyś napisałem programik wyświetlający zegar w 3D (nie stereo), nie zrobiłem niestety animacji wskazówek ;). Poszukam, może uda się go zmodyfikować do wyświetlania 3D w stereo, ale i tak działa strasznie powolnie...
    • 36: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Oct 2010 zmieniony
     
    Jak się okazuje program pochodzi z Bajtka 8/89 strona 11 i jest autorstwa Marcina Przasnyskiego, ja go przerobiłem i dodałem model zegara.

    Sterowanie: PO QA ZX i strzałki.

    Zegar 3D:



    Znalazłem też program, który napisał mój kolega na kalkulator Casio, który przed laty zoptymalizowałem i przeniosłem na Atari. Jest to program pozwalający wyświetlać obiekty 3D w 2D i umożliwia ich edycję (bez możliwości zapisu).

    Spacja - odświeżanie
    Esc - przerywa rysowanie
    1 do 6 - obrót obiektu
    ? - usuwa opis klawiszy 1-6
    Strzałki - zmiana kąta obrotu
    Return - wybór rzutu do edycji
    Q - wyjście

    O ile pamiętam program działa bezpośrednio na danych punktów (przelicza je i zastępuje), co w pierwotnej wersji było podyktowane niewielką ilością pamięci.

    3D Studio - podgląd:


    3D Studio - wybór rzutu do edycji:


    Myślę, że można do niego dodać tryb wyświetlania stereopary.
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 Oct 2010 zmieniony
     
    W tej wersji dodałem konwersję danych - dołączyłem model zegara z pierwszego programu - wymaga trochę cierpliwości :) - i trochę komentarzy odnośnie klawiatury. Niestety nie dodałem obsługi obrazów stereoskopowych.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Oct 2010 zmieniony
     

    tbxx:

    Odnośnie "Problem Jasia"
    Bodajże na początku lat '90 nasza TVP nadawała programy 3D w technologii Nuoptix 3D z takimi papierowymi okularami (jedno "szkiełko" jasne drugie ciemne) - technologia działa tylko z ruchomym obrazem.


    Zgadza sie, to jest wykorzystanie tak zwanego efektu Pulfricha - oko reaguje wolniej na ciemniejszy obraz niz jasniejszy ( ->link<- ). Jak mamy okularki ktore jedna soczewka przepuszczaja wiecej swiatla i mamy jakis ruchomy obiekt na plaskim ekranie to uzyskuje sie efekt trojwymiarowosci. Ale wlasnie tylko dla ruchomych obrazow czy obiektow. Obraz statyczny nie bedzie trojwymiarowy, bo drugie oko ma czas sie dostosowac. Przyklad (opisane tez, jak zrobic sobie potrzebne okularki - wywalic z okularow przeciwslonecznych jedna strone i gotowe):



    tbxx:

    Ciekawe efekty z takimi okularkami można zaobserwować w grach które posiadają kilka planów poruszających się z różną prędkością. Na atari efekt na 100% uzyskami na planszy tytułowej "Problem Jasia" i w grze "Warhawk".


    Tomek, masz takie okularki? Probowales rzeczywiscie ogladac te gry czy tylko przewidujesz, ze powinny dobrze wygladac?

    tbxx:

    @mac - Nuoptix 3D polega na wykożystaniu efektu Pulfricha, więc nie może działać na statycznych obrazkach...


    Byc moze Mac-owi chodzilo o inny produkt o nazwie Nuoptix, na przyklad takie okularki z filtrem fioletowo-zielonym: ->link<- . Ale tutaj juz oczywiscie nie ma efektu Pulfricha.

    Mac:

    mam w domu na komputerze kilka screenów z gier atari w 3D stereo, wieczorem zamieszczę na forum jako ciekawostka ;-)


    Mac, wiem, ze teraz spinasz sie przed On/Off, ale po imprezie nie zapomnij dolaczyc te przyklady, ciekawym ich.

    CharlieChaplin:

    there are already two real-3D programs for the A8 by AMC-Verlag: Superski (a fully playable game) and Birdman (only a demonstration). You have to press SELECT or OPTION key to enable the real 3D effect and you must have red-green glasses...


    They are really nice productions, that's pity I don't have red/green glasses. I tried to watch game and demo with red/blue (cyan) googles I bought today but effect is not good enough.

    QTZ:

    Okulary do oglądania anaglifów były dołączone do Komputer Świata 17/2010. Istnieją co najmniej dwa rodzaje takich okularów z różnymi kolorami filtrów.


    No wlasnie, kupilem dzisiaj CKM-a tylko dlatego, ze byly dolaczone tam okularki z filtrem czerwonym i niebieskim (a wlasciwie cyjan). Rowniez przetestowalem na programach, ktore wspomina Andreas powyzej, a ktore wymagaja filtra czerwonego i zielonego, ale niestety, efekt jest mizerny. Pytanie do grzebaczy w kodzie: czy da sie latwo zmienic kolor w jakiejs komorce, zeby zamiast zielonego w grze byl uzyty kolor niebieski? Moze by to pomoglo.



    Chociaz z drugiej strony mozna latwo przygotowac sobie odpowiedni zestaw "soczewek" o roznych kolorach, po prostu zrobic sobie wlasne okulary 3D :)



    QTZ:

    Jak widać na przykładach program Nosty'ego wyświetla naprzemiennie obrazki w trybie graficznym 9. Można zamieniać obrazy lewy z prawym. (...) Więc gdyby dodać do niego opcję wyświetlania obrazków w odpowiednich kolorach można by umożliwić oglądanie ich w 3D także posiadaczom okularów z kolorowymi filtrami :)


    Bardzo sluszna koncepcja! Nosty tez w tej chwili ma na glowie organizacje On/Offa, ale pewnie czyta i skomentuje po party.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Oct 2010
     
    A ktos gral tak na pececie? Okularki sa dostepne, a sterowniki tez, wiec mozna grac w dowolna gre w 3D:

    ->link<-

    A tutaj nawet niebiesko-bursztynowe :)

    ->link<-

    Na tej ostatniej stronie jest tez niezla galeria zdjec - mozna sprawdzic jak to samo zdjecie wygladaja w roznych technikach 3D: "X - wersja do krzyżoglądu, II - wersja do prostoglądu, A - wersja anaglifowa, do okularów czerwono-cyjanowych (czerwony na lewym oku), LCD - wersja do oglądania przez okulary migawkowe, z przeplotem":

    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Oct 2010
     
    Dodam jeszcze, ze w zwiazku z tematem na forum skusilem sie na wizyte w dwoch kinach, ktore sa ponoc bardzo zaawansowane w 3D, a filmy zrobione specjalnie do pokazow 3D - jedno w Paryżu, drugie w Disneylandzie pod Paryżem.

    Kino w Disneyland Paris rozczarowuje. Owszem, film przemyslany dla potrzeb 3D, wrazenie robia efekty niewizualne (ruchome fotele, naglosnienie), ale sam obraz jest stosunkowo slaby. Troche wina wyeksploatowanych okularow, troche pewnie "wiekowego" filmu (jeszcze z Michealem Jacksonem).

    Za to La Geode w Paryżu robi wrazenie. To kino w kuli, co dodaje dodatkowego efektu 3D, ma sie poczucie przebywania w srodku filmu... Do tego filmy robione specjalnie pod katem efektow 3D - przyrodnicze, popularnonaukowe wgniataja w fotel. Polecam, szczegolnie ze kino znajduje sie na terenie najwiekszego w Europie muzeum techniki.

    Muzeum:
    ->link<-

    Opis kina:
    ->link<-

    • 41:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime20 Oct 2010 zmieniony
     

    Kaz:

    A ktos gral tak na pececie?

    Ja grałem w "Tomb Raider: Underworld". Sterowniki do karty NVIDIA, okulary dwukolorowe i z gry 2D robi się 3D. I muszę przyznać, że robi wrażenie. Obraz w tej grze (chyba) jest liczony w czasie rzeczywistym, więc dzięki odpowiednim sterownikom może być rysowany specjalnie pod 3D.
    Odtwarzacz filmów "Cyberlink PowerDVD 10" też ma opcję włączenia 3D i zrobienia ze zwykłego filmu 3D. Jednak w tym przypadku efekt jest mniej niż zadawalający. Wychodzi na to, że z płaskiego obrazu nie zrobi się głębi. I dlatego sądzę, że w Tomb Raider obraz jest generowny specjalnie pod 3D, a nie tylko "uzdatniany".
    • 42: CommentAuthortbxx
    • CommentTime21 Oct 2010
     
    KAZ:
    Tomek, masz takie okularki? Probowales rzeczywiscie ogladac te gry czy tylko przewidujesz, ze powinny dobrze wygladac?


    Okularków Nuoptix jak się okazało już nie mam (mój mały dewastator wszechświatów zniszczył niedawno ostatnią parę):/

    W "Problem Jasia" i "Warhawk" efekt był tylko na planszy tytułowej.. Z gier, z tego co pamiętam to w "Uridium" graliśmy z braciakiem w okularkach i efekt był. Z tego co widziałem to ciekawy efekt powinniśmy zaobserwować w napisach końcowych demka "Prototype".
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2011 zmieniony
     
    Odsniezam watek.

    Zgodnie z obietnica przejrzalem zasoby i znalazlem gre, o ktorej wspominal kiedys CharlieChaplin (zreszta to on mi ja przyslal dawno temu, dziekuje!). Jest to gra "SuperSki" wydana w 1994 roku przez niezyjacego juz Armina Sturmera, ktory prowadzil jednoosobowe wydawnictwo AMG Verlag.

    Jest to bardzo interesujaca gra i dosc oryginalnie wykonana - zjazdy narciarskie, w ktorych obiekty w grze wykonane sa na wektorach. Wszystkie inne gry narciarskie sa wykonane na Atari klasycznie - grafika bitmapowa, duszki, etc. Dodatkowego smaku oryginalnosci dodaje to, ze do gry dolaczone sa okulary 3D (wersja z czerwonym i zielonym filtrem), a w samej grze mozna wlaczyc klawiszem OPTION tryb 3D.







    schemat multipada na okladce:



    Niestety, gra zdobyla zadnej popularnosci. Pewnie dlatego, ze wydana w najgorszym dla malego Atari okresie (1994 rok), ze ewentualne pirackie kopie nie mialy dodawanych okularow 3D :), a takze dlatego, ze pierwotna wersja wymagala korzystania z multipada (malo popularne urzadzenie) i paddle jednoczesnie. Dopiero wersja piracka Homesofta zredukowala te wymagania do samego paddle.







    ekran z efektem 3D jest w interlace:



    Teraz moje subiektywne wrazenia. Graloby sie fajnie, gdyby nie to sterowanie paddle/multipadem. A tak to kiszka, bo nie mam pod reka paddle, a w emulcu myszka slabo udaje paddle. Po drugie - efekt trojwymiarowosci zapewniony zostal przez wektorki, wiec 3D w okularach niewiele wiecej wnosi. Wydaje mi sie, ze wlasnie odpowiednie bitmapy bylyby tu lepsze.

    PS. Acha, jeszcze pliki. Sa tutaj w archiwum:

    ->link<-

    v1 to wersja poprawiona przez Homesofta
    v2 to wersja oryginalna
    • 44:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Jan 2011 zmieniony
     
    Tutaj można znaleźć opis jak zrobić okulary. Jest też kilka słów na temat podobnych okularów w innych grach, które założenia nie były pisane na okulary 3D, ale efekt działa.
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2011 zmieniony
     
    Sprawdzalem te polecane gry (Warhawk, Problem Jasia) zarowno w okularach z zielonym jak i niebieskim filtrem. Efekt jest minimalny. To po prostu nie sa gry przewidziane do takich okularow, grafika tylko przypadkowo daje jakis tam efekt. W "Warhawk" gwiazdy sa roznokolorowe i z tego powodu okulary filtruja je w rozny sposob. Ale te gwiazdy sa "trojwymiarowe" i bez okularow - bo jedne sa mniejsze a drugie wieksze - co daje efekt glebi. To samo tyczy sie "Problemu Jasia". Latajacy pasek zmienia kolory i kiedy akurat zmienia sie na kolor filtrowany przez okulary to dostaje tej niby-glebi. Ale to naprawde minimalna roznica w stosunku do ogladania bez okularow.

    Najlepszy efekt daja powyzsze obrazki QTZ, a szczegolnie ten:



    Sadze wiec, ze powinno sie pojsc w tym kierunku: grafiki przeznaczonej wylacznie do ogladania w okularach. Bo grafika ktora dobrze wyglada bez okularow i w okularach - nie bedzie dobra.

    No i jeszcze druga droga - czyli interfejs Nostego, ktory inna metoda osiaga efekt 3D. Wciaz nie mialem okazji tego przetestowac na zywo, ale teoretycznie efekt powinien byc znacznie lepszy niz w okularach z kolorowymi filtrami.
    • 46:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Jan 2011 zmieniony
     
    Spróbuj jeszcze raz z okularami fioletowo - żółtymi (nie czerwono-niebieskimi, czerwono-zielonymi). Różnica jest spora, dla tego napisałem w swoim wątku, że czerwono-niebieskie można "wyrzucić do kosza"

    Z fioletowo-żółtymi spróbuj w Warhawk pierwszą planszę w grze (nie intro). Spróbuj także grę Blip.

    Może Nosty opisze działanie swojego interfejsu?
    • 47: CommentAuthortbxx
    • CommentTime3 Jan 2011
     
    "Sprawdzalem te polecane gry (Warhawk, Problem Jasia) zarowno w okularach z zielonym jak i niebieskim filtrem. Efekt jest minimalny."

    Niewłaściwy typ okularów. Potrzebne są takie:

    najprościej zrobić takie z zabawkowych okularów przeciwsłonecznych;)
    • 48:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime3 Jan 2011
     
    W moich okularach w lewym oku jest filtr jasno-żółty w prawym dokładnie taki jak u tbxx. Myślę, że powinny działać tak samo.
    • 49: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime4 Jan 2011
     
    Przypominam, jest już opisane:
    2 - link do opisu interface'u Nosty'ego (plus źródła i obrazki);
    15 - w skrócie - jak przygotować stereoparę (plus opis rozwiązania, który okazał się zgodny z istniejącym rozwiązaniem Nosty'ego);
    28 - jak przygotować obrazek do przystawki;
    27 - ->link<- - gotowy skompilowany obrazek;
    31 - instrukcja dla posiadaczy okularów z różnokolorowymi filtrami, w tym, jak "ręcznie" skalibrować kolory dla dowolnych kolorów filtrów;
    35 - kilka innych luźnych pomysłów.
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jan 2011
     
    W tym watku: ->link<- QTZ wskazal gierke z Page 6, ktora wedle opisu daje efekt 3D na okularach czerwono-niebieskich. Screeny:













    Obejrzalem, sprawdzilem. No niby jakis tam efekt jest, ale minimalny :).