atarionline.pl Okienka na atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    dostepna jest jakas "biblioteka" dla programisty, ktora realizuje obsluge okienek w trybie tekstowym?
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Tak, ->link<- ale trzeba sobie to dokończyć samodzielnie.
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Taka ?

    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Okienka w trybie tekstowym:
    Moje Atari nr 1/1990 r. strona 12: ->link<-
    Całość opiera się na instalacji urządzenia "W:".
    Wykorzystałem ten program w grze GIEŁDA
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Korzystałem z nich - bardzo przyjemnie się z tym działa, ale mają jedną "wadę" obawiam się dla XXLa istotną - wymagają CIO i XL OSa (lub kompatybilnego).
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    :D
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    moze da sie ta wade naprawic?
    • 8: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Jestem w kontakcie z Flashjazzcatem (ten od GUI w hiresie na atariage). Ma on również GUI w trybie tekstowym. Nie wypuszczał tego, bo sam nie widział odbiorców tego liba. Zgłosiłem się ja (że chętnie bym użył), i do września (tego roku) ma ją oszlifować na tyle, by dało się to wypuścić.
    Wygląda, że teraz było by nas dwóch :).
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    pozytywna wiadomosc.

    mozna to gdzies zobaczyc jak dziala?
    • 10: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    Póki co - tyle, co Flashjazzcat w swoich programach pokazał. Tam mają być dostępne różne elementy GUI (przyciski, labele, itd...) oraz standardowe widgety (otworz/zapisz plik, ...).
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    wychodzi na to ze zrodla moga byc dostepne ale gosc chyba nie chce projektu pociagnac.


    ->link<-
    • 12: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime8 Aug 2014
     
    @xxl: uflash, jak go ostatnio używałem działał super:

    • 13: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime8 Aug 2014 zmieniony
     
    Sterownik W: jest bardzo przyjemny, można go znacząco skrócić jeśli miałby być mały, przedefiniować kody klawiszy, żeby usunąć CONTROL oraz przedefiniować zestawy znaków do budowania okienka, żeby nie kolidowały ze standardem polskich znaków.

    Działa pod wszystkim, ze SPARTĄ włącznie. Przy wyjściu z programu głównego można bez kłopotu usunąć wpis z HATABS i po sterowniku.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Aug 2014
     
    kontakt z Flashjazzcat nawiazany, zobaczymy czy cos z tego wyjdzie...
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Aug 2014
     
    To GUI FJC to zajebista sprawa będzie pod Spartę i niekoszerne nośniki danych. Zresztą niezła próbka możliwości była, nawet wersja pod vbxe. Robi to wrażenie nie powiem ;)
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime9 Aug 2014
     
    nie chodzi o GUI Pin :-)
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Aug 2014
     
    w sumie to wiem, bo szukasz pod tryb txt. Wznawiam przy okazji po prostu kwestię GUI, bo może razem pójdzie to do przodu i coś z tego wreszcie wyniknie realnie działającego ;)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Aug 2014
     
    @Bober: dostalem zrodla, w mailu wspomina o Twoim projekcie. masz swoja kopie?
    • 19: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime11 Aug 2014
     
    Nie, o mnie zapomniał :(.
    Podeślij mi, jeśli łaska: lp.airetni@re_bob
    To tak od du.... strony się czyta.
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime11 Aug 2014
     
    Dobrze że wyjaśniłeś:P
    • 21:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime12 Aug 2014 zmieniony
     
    W ramach przypomnienia dla niewtajemniczonych:



    Cudo :-)
    • 22: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 Aug 2014
     
    @Alex: ale nie o takich oknach my tu gadamy :). Nasze będą w trybie tekstowym.
    • 23: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime12 Aug 2014 zmieniony
     
    A to pierwotnie GUI nie był tekstowy? Wydawało mi się, że tak, ale może się mylę, albo czegoś nie dopatrzyłem. Ale kojarzę, że kiedyś oglądałem jakiś filmik klatka po klatce i tam wszystko chodziło co osiem bitów, pamiętam, że nawet robiłem sobie taki zestaw fontów, żeby mi wszystko pasowało, ale odpuściłem - bo wyszło, że nie mogę umieścić polskich liter.

    To mogło być też inne czyjeś GUI, może wzorowane, nie pamiętam tego. Praktycznie takie GUI można zrobić tekstowo bez problemu. Tyle, że to nie będzie GUI a TUI :-) Stąd GUI w GR.8:



    Ale da się.
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    @Valdghir: nie rozmawiamy o GUI :-)

    prosze tez zauwazyc, ze wspomniane interfejsy tekstowe na atari nie obsluguja gadzetow systemowych (np. drag,size itp.)
    • 25: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime13 Aug 2014 zmieniony
     
    Ależ właśnie interfejs o którym pisałem był tekstowy, obsługiwany myszą, otwierał okienka, zmieniał ich położenie i rozmiar. Różnica w stosunku do tego z filmu powyżej była taka, że zawartość okien i samo okno zmieniała się co 8 piksli. Nie było desktopu z ikonami. Było górne menu kontekstowe.

    Poszperam za tym filmem na tubie, przecież nie mógł zginąć. Tzn mógł, ale nie musiał :-)

    A tu raz jeszcze biblioteka znanego skądinąd Pana :

    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    o wlasnie. to jest interfejs w trybie tekstowym :-)
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    A mimo to jest to GUI :)
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    nie jest.

    GUI - Graphical User Interface
    TUI - Text-based User Interface
    CLI - Command-Line user Interface


    TUI :-)
    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    Graphical User Interface charakteryzuje się sposobem interakcji z użytkownikiem - poprzez bezpośrednią manipulację na elementach graficznych tegoż. Tryb tekstowy czy graficzny to tylko techniczna realizacja - zresztą każdy z nich na samym końcu jest graficzny, organizacja ekranu w znaki to tylko tablicowanie wyświetlanych elementów i ograniczenie ich występowania do określonych obszarów - aby to przyspieszyć, zmniejszyć zajętość pamięci itp. Ale okna są elementami graficznymi i GUI polega na tym że operuje się na elementach ekranu.

    Interfejsy tekstowe to takie gdzie tekst jest podstawowym językiem komunikacji z użytkownikiem np. CLI czy menu z wyborem punktów. Nawet jeśli są rysowane w trybie graficznym (chciałbym zwrócić uwagę, że tryb tekstowy technicznie obecnie już nie istnieje, CLI istnieje, a mimo to nikt go nie nazywa GUI :) ). Typowe TUI nie będące CLI masz np. w bankomacie. A tam nie jest realizowane w trybie tekstowym :)
    • 30: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    zdradze Ci tajemnice... Atari ma tryby tekstowe :D

    tu poczytaj o GUI/TUI/CLI ->link<-
    • 31: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    Jest taki etap kiedy przestaje się traktować wikipedię jako wyrocznię :) A tryb tekstowy to tylko poziom abstrakcji, ostatecznie na ekranie masz piksele, nie znaki.

    GUI/TUI to określenia funkcjonalne nie techniczne. W zasadzie jest jedna dobra cecha która je odróżnia - w interfejsie tekstowym jeśli zastąpisz ekran np. drukarką, możesz go nadal sprawnie używać.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime13 Aug 2014
     
    jasne, a tryby tekstowe antica to tylko pozmiom abstrakcji energii kosmosu

    nie lubisz wiki to zawsze mozesz skorzystac z 90.000.000 stron opisujacych graficzny i tekstowy interfejs uzytkownika.

    no tak... nie trzeba czytac zeby miec swoje zdanie ;-)
    • 33: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 Aug 2014
     
    Można też zwracać uwagę na to, co się czyta i myśleć samodzielnie :) Encyklopedyczne definicje są często tworzone przez ludzi, którym wydaje się, że rozumieją o co chodzi i nawet na poważnych uczelniach daje się słyszeć kompletne bzdury bo wiedzą, że dzwoni, ale nie wiedzą gdzie dokładnie.
    • 34: CommentAuthorbrx
    • CommentTime14 Aug 2014
     
    Ludzie, na bogów, proponuję kompromis, czyli GUI tekstowe :) Bo spory o o definicje prowadzić najłatwiej, ale przez to niestety nie powstanie ani jedna linia kodu. Ja pamiętam jeszcze czasy Norton Commandera i jak się go obsługiwało myszką w trybie tekstowym... Ale dzisiaj, przy dzisiejszych technikach programowania, w jednym kawałku softu da się bezproblemowo zawrzeć wiele (czasem sprzecznych) pomysłów, o różnym stopniu wykorzystania sprzętu i pamięci, do wyboru przez użytkownika. I naprawdę większym IMHO problemem jest to, komu się będzie chciało to zrobić :]
    • 35: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Aug 2014 zmieniony
     
    Ja nadal używam clona NC - ->link<- - polecam :)

    Co do okienek to jest kilka tego typu prostych programów do przepisania. Najprostszy i najbardziej dla mnie użyteczny podmienia fragment obrazu np. ze zmienną tekstową, tej procedury użyłem w Pasjansie do wyświetlania kart w trybie tekstowym i jej modyfikacji do przyśpieszenia gry Blukiego - Figury 64 w grafice. Jest też wersja rysująca ramki w trybie tekstowym.
    • 36:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime14 Aug 2014
     
    Mam wrazenie ze zaraz na poczatku ktos zjadl jeden wyraz.

    Pelne rozwiniecie:
    TUI -> Text-based user interface ->link<-

    TUI -> Tangible user interface ->link<-

    TUI -> Touch user interface ->link<-

    Jesli przyjmiemy pierwsze rozwiniecie - Text-based user interface - wszystko powinno byc jasne.
    • 37: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime14 Aug 2014
     
    Luzzz, bracia.

    Pytał XXL czy jest biblioteka?
    Jest, pasuje - bierz.
    Nie pasuje? Napisz se sam, mnie też tak piszą.
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime15 Aug 2014
     
    tak czynie. jestem na etapie robienia schematu i narazie wychodzi mi ze wystarczy zrobic biblioteke gadzetow... okno czy menu takze beda gadzetami.
    • 39: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    prace ida w tym kierunku:

    - wszystkie widoczne elementy interfejsu uzytkownika sa gadzetami, lacznie z menu, oknami, zakladkami itd.
    - gadzety przechowywane w strukture hierarchiczna,
    - gadzety mozna dodawac do dowolnego ekranu (moze byc kilka ekranow, ekran moze byc roznej szerokosci i wysokosci)
    - nieograniczona ilosc, dowolny rozmiar gadzetow
    - sama biblioteka relokowana, ladowana z poziomu programu uzytkownika

    jak do tej pory, ktores z zalozen stanowi problem?
    • 40: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    Do tej pory nie. Lecz:

    1. Zadziała pod Spartą?

    2. Założy sterownik w HATABS, czy znowu biblioteka dla "znawców". Albo tylko dla Twórcy?
    • 41: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    1. biblioteka bedzie relokowana podczas ladowania, wymagany bedzie xBIOS

    2. uzywanie/wspieranie CIO to blad. zauwazyli to zreszta tworcy niektorych dosow... zreszta niekonsekwencja w tym temacie znajduje sie rowniez w sparcie :D
    • 42: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    To znaczy adijos ogulnos handlertabsos?

    Szkoda. Nie jestem programistą tylko użytkownikiem. Wolałbym skorzystać z Twojego dorobku, a nie będę mógł.

    Mam rozumieć, że to nie dla mnie xxl-u tylko dla znawców/programistów zaawansowanych?
    • 43: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    xxl: możesz rozwinąć czemu wspieranie CIO to błąd? ciekawi mnie to
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Aug 2014
     
    @Valdghir: tak, biblioteka stanowczo jest dla programistow :)

    @gorgh, tu rozwinalem: ->link<-
    • 45: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    @xxl iksikselek, co Ty taki jesteś programistycznie stanowczy? Zrób że co dla pospulstwa, pliiiiiiiiiiiiiiiis. Na przykład jakiś mały sterowniczek małej myszki dla Valdghirka. Monetki się znajdą, jak trzeba. Nooo, to jak? Będzie dobrze?
    • 46:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    Czyli pod żadnym DOSem nie zadziała super, już widzę tysiące zastosowań. (pomijam tutaj ładowanie DOSem xBiosa by móc użyć tej biblioteki). Taaak... to bardzo ciekawe XXL co piszesz, a co na to lekarze? :)

    Biblioteka dla programistów nie powinna zmuszać ich do stosowania jakichś pokretnych rozwiązań nie związanych z tą biblioteką (jaki związek z okienkami ma xBios?), programista użyje jej tak jak będzie chciał (tym bardziej powinna być udostępniana w postaci kodu źródłowego - niech programista zdecyduje pod jaki adres ją skompiluje). Związanie jej z xBiosem to po prostu dalszy ciąg akcji przekonywania na sile ze xBios jest niezastąpiony.
    • 47:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Aug 2014 zmieniony
     
    @xxl, zrób dwie wersje. Jedną pod siebie do xbiosa, a jedną z otwartym źródłem dla wszystkich. Inaczej podejrzewam, że będziesz tylko Ty z tej biblioteki korzystał. Jeśli ma być uniwersalna, to powinna być open-source.

    Wtedy można robić taki myk (pseudo-linker), jak Raster w RMT-replayerze, tzn nieużywane rzeczy wyrzucać. Jeśli ktoś będzie chchiał mieć okienka tylko z tytułem - to proszę bardzo - i zajmie mu ta biblioteka 300 bajtów.
    • 48: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    W zasadzie można do Flashjazzcata maila wysłać z zapytaniem co on na to? Bo do tej pory to chyba największy konkret jaki mamy i może się zgodzi. Źródła od niego też mam, i pokrótce jak je przejrzałem - mi raczej wystarczą (czyt. rewolucji chyba robić nie będę). Acha - mowa o oknach w trybie tekstowym.
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    @Pecus, wiem jak na Ciebie dziala slowo "xBIOS" ale wyobraz sobie za biblioteka gadzetow zadziala tez pod DOS :) a nawet bez niego :D

    > Biblioteka dla programistów nie powinna zmuszać ich do stosowania jakichś pokretnych rozwiązań nie związanych z tą biblioteką

    calkowicie sie zgadzam, dlatego stosowanie pokretnego CIO nie bedzie wymagane.
    biblioteka nie bedzie rozprowadzana w postaci kodu zrodlowego. programista decyduje pod jakim adresem biblioteka sie znajdzie a to dzieki relokacji w czasie ladowania - chociaz to nie jest pewne, mysle tez nad innym rozwiazaniem. zobacze co bedzie wygodne.


    @JHusak:
    > Wtedy można robić taki myk (pseudo-linker), jak Raster w RMT-replayerze, tzn nieużywane rzeczy wyrzucać. Jeśli ktoś będzie chchiał mieć okienka tylko z tytułem - to proszę bardzo - i zajmie mu ta biblioteka 300 bajtów.

    to nie bedzie mozliwe, biblioteka bedzie komplementarna. podobnie jak usuniecie kilku funkcji z xB tez nie wplynie na jego wielkosc :-)


    Tak jak pisze Bober, FJC podeslal zrodla okienek w trybie tekstowym, tak ze odpowiednie rozwiazanie na atari jest i dziala! jest to jak narazie najlepsza opcja.
    ja jednak troszke inaczej podejde do tematu, poniewaz nie calkiem o to mi chodzilo, roznice beda widoczne zwlaszcza dla programisty, funkcjonalnie tez. plany ambitne.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Aug 2014
     
    A czy biblioteka FJC jest dostępna dla wszystkich?