atarionline.pl Ciekawe czcionki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime13 Mar 2010 zmieniony
     
    Temat czcionek był już poruszany dosyć szeroko, ale chciałbym do tego wrócić, bo to co widać na obrazku załuguje na to. G2F zawiera czcionki z C64, a wśród nich jest kilka, które wykorzystują efekt artifact. Znalazłem 5 krojów takich czcionek, wygląda to całkiem nieźle, być może ktoś ma jeszcze jakieś inne.
    (muza stereo)

    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime13 Mar 2010 zmieniony
     
    Parę ale:
    - tylko NTSC
    - różne egzemplarze komputera wyświetlą Ci różne kolory
    - i tak masz tylko 4 kolory w linii
    - twój emulator słabo obsługuje artefakty; na rzeczywistym sprzęcie będzie to wyglądać tak (z dokładnością do kolorów).
    • 3: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime13 Mar 2010
     
    mi sie jeszcze nigdy nie udalo zobaczyc sensownej jakosci artefaktu na zywo.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    W temacie czcionek Microsoft zrobił coś nowego, czcionki dla programistów, Cascadia Code:

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    e.. jakby nie ma PLiterek?
    • 6:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime30 Sep 2019 zmieniony
     
    Jak będzie mi się nudzić, to może dorobię.

    ...nie dorobię
    • 7: CommentAuthorVidol
    • CommentTime30 Sep 2019
     
    ImageHost.org is closed :(
    • 8:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Oct 2019 zmieniony
     
    Do czytania kodu jest dobry ProFont na licencji MIT (ma polskie krzaki)

    ->link<-

    jest też jego postać rastrowa, nawet jest archiwum .zip z ProFontJB czcionką w standardzie Atari ST GEM 8 punktową (pixlową chyba raczej)
    • 9:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime3 Oct 2019 zmieniony
     
    Ja używam i polecam font iosevka.
    Jest wąski, ale jednocześnie dobrze czytelny


    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    A na Atari co polecacie, oprócz czcionek systemowych? :D

    Ja tu ostatnio przyuważyłem na Grawitacji, że ciągły zwycięzca game jamu - Koala - notorycznie korzysta z naszych zasobów (które przygotowałem ja, a pięknie wygenerował na stronę Mały)... Brawo! Koala wie, co dobre.

    Jak ktoś nie wie, albo nie pamięta, to przypominam, że mamy zestawy czcionek Atari, z poglądem jak wyglądają, tutaj:

    ->link<-

    a zestawy czcionek C64, też z poglądem tutaj:

    ->link<-

    Jakby ktoś miał jeszcze inne, to podsyłajcie, Mały zapewne wygeneruje nam kolejne zestawy.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    ja pierdziele , jak tak można patrzeć komuś w komputer , a jakby akurat stan konta sprawdzał ???

    ładnie to tak ? ;-)
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2019
     
    Jakby sprawdzał stan konta, to byśmy wiedzieli, ile miał w trakcie naszego spoglądania na ekran :)
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     

    Kaz:

    Jakby ktoś miał jeszcze inne, to podsyłajcie

    Nie wiem czy ciekawa, ale wyciągnąłem czcionkę z ciekawie zrobionej gry Triple Hunt, którą IRATA4 pokazał w dziale Ciekawostki. W załączniku wersja posortowana - gotowa do użycia na Atari XL/XE (screen poniżej) i oryginalna (znaki ułożone w oryginalnej kolejności).



    Jako ciekawostkę dodam, że font wyciągnąłem przy użyciu prostej operacji w Turbo Basicu: GET #1,A: GET #2,B: A=A*16:C=A!B: PUT #3,C

    (Grafikę też spróbuję wyciągnąć)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2019
     
    Dzięki QTZ. Czcionka wygląda na taką, którą już mamy w zasobach, ale dodatkowe znaczki nie, więc tak czy siak warto dorzucić do zasobów.
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Która konkretnie? To porównam ;)

    BTW: Jakiś czas temu, jak te stronki z czcionkami były uszkodzone zrobiłem paczkę i opis co jest nie tak: ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Oct 2019
     
    Porównaj, jest ich niewiele do sprawdzenia ;)

    I jak ten problem z 2018 roku, rozwiązany?
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Czcionki z biblioteczki Atari przejrzałem jeszcze zanim ten plik tu umieściłem, teraz zrobiłem przegląd w plikach z mojej paczki na dysku - wygodniej - i nadal nie widzę żadnej czcionki, która by przypominała tę...

    Ale zajrzałem do biblioteczki C64 i tu niespodzianka... kilka czcionek jest do tej podobnych...

    a są to:
    (przesunięte w pionie)
    - hunchback 25,
    - demo_maker_c 21,
    - black_lamp 20,
    - hyper_sports_b 16,
    - gyropod 11,
    - poster 10,

    (przesunięta w pionie i poziomie)
    - unknown_2 6 (tylko cyfry)

    Porównałem dokładniej. Żadna z tych czcionek nie jest czcionką z gry Triple Hunt, choć jak widać te które znalazłem są jej modyfikacją - liczby oznaczają ilość znaków które są identyczne. Także tej czcionki w bazie w wersji oryginalnej nie ma (szukałem dwa razy, więc raczej nie przegapiłem). Najbardziej podobna jest czcionka hunchback 25/36 znaków identycznych, choć przesuniętych (36 - licząc wyłącznie litery i cyfry), a 11 różnych.

    Przy okazji - w załączniku - pliki które znalazły się w mojej paczce w katalogu "brakujace z dyskietek" nieco poprawione - usunięte nagłówki i uzupełniony rozmiar, a w jednej naprawiony nawias, w innej są na końcu prawdopodobnie jakieś binarne "śmiecie" (zostawiłem).

    Co do zbioru czcionek na AOL - to tak jak opisałem w dwóch dalszych postach. Później nie testowałem, ale myślę, że oprócz naprawy tych nowinek nic nie zostało przy czcionkach zrobione (prawdopodobnie ciągle brakuje podglądu kilku czcionek) - łatwo to sprawdzić...
    • 18:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime31 Oct 2019
     

    QTZ:

    Czcionki z biblioteczki Atari przejrzałem jeszcze zanim ten plik tu umieściłem, teraz zrobiłem przegląd w plikach z mojej paczki na dysku - wygodniej - i nadal nie widzę żadnej czcionki, która by przypominała tę...

    Panowie, przecież to jest (nieco zmodyfikowana) słynna czcionka z gry "Sprint 2", zaprojektowana przez Lyle'a Rainsa w 1976, i skopiowana potem przez każdego szanującego się producenta gier arcade. W sumie dziwi mnie, jakim cudem dotychczas nie trafiła do biblioteczki, biorąc pod uwagę jej popularność.
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Oct 2019 zmieniony
     
    Dzięki Krótki :) Rzeczywiście dziwne...

    Sprawdziłem:
    Sprint_2 - identyczne 24 (nieprzesunięte) i 4 (przesunięte w poziomie), a 8 zmodyfikowanych.

    W załączniku czcionka z gry Sprint 2 ;)



    Na niebiesko zaznaczone identyczne znaki. A tak dla zobrazowania na screenie (tylko) dorzuciłem "scaloną" plamę oleju :)

    Edit: W załączniku wszystkie zauważone podobne czcionki z C64 i jedna omyłkowo gratis ;) - wszystkie skonwertowane na Atari.
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Nov 2019
     
    ciesze się że wam dałem radość .
    Postacie w tej grze niczego sobie ,chciałbym takie ładne jednokolorowe duszki na A8 czasem ujrzeć , bo przeważnie duży duszek wygląda jak ,jak wygląda ,nieciekawie ,nawet Atari2600 w tej kwestii jest jakby pół kroku do przodu serwując zgrabne duże jednokolorowce ;) .
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    To zasługa Małego (grupa Sword), że fonty są generowane jako spis z podglądem. Może to przeczyta i zauważy, a wtedy zaktualizuje :)
    • 22:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Nov 2019
     
    Hej. Jak coś potrzebujesz to napisz co mam zrobić. Skryptu nie mam, ale nie problem go napisać na nowo.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    Zdaje się, że miałeś login do serwera, ale jeżeli nie masz, to Ci udostępnię. Skrypt tam jest, więc pewnie wystarczy go tylko apdejtnąć :)

    To już obgadamy na priv. A tu publicznie podziękuję za chęć pomocy!
    • 24:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime9 Jan 2020
     

    Krótki:

    Panowie, przecież to jest (nieco zmodyfikowana) słynna czcionka z gry "Sprint 2", zaprojektowana przez Lyle'a Rainsa w 1976, i skopiowana potem przez każdego szanującego się producenta gier arcade.

    Poprawka: wygooglałem, że podobnież czcionka ta pojawiła się po raz pierwszy nie w "Sprincie 2", lecz w grze "Quiz Show", wyprodukowanej pół roku wcześniej.
  1.  
    Hmmm,
    not sure if I already uploaded this A8 font collection or not. A good friend of mine collected them and gave me a copy...
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Thanks a lot, Andreas!