atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    Pewnie mi się dostanie zaraz po głowie, że rozpoczynam taki drażliwy wątek, ale nie mogłem znaleźć tutaj żadnego wątku w którym mógłbym zamieścić moje pytanie.
    a wiec;
    powiedzcie mi czemu (wiele) gier na C64 ma tak jakby wyższą rozdzielczość niż te same gry na A8.
    Przykład
    Gry takie jak;
    DRACONUS, ZYBEX, WARHAWK, MENACE i wiele innych
    niby te same gry a jednak na A8 postacie są większe ale mało dokładne, duża ziarnistość to samo dotyczy elementów tła. Na c64 postacie są jakby mniejsze ale bardziej szczegółowe.
    Nie chodzi mi o kolory w grach na te komputery, tą kwestie już dobrze znam chodzi o rozdzielczość.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    Mniejszy budzet to i mniej sie chcialo producentom...
    Oszczedzali tez pamiec - taki Draconus czy Zybex przez uzycie absolutnego lowresu (piksle zamiast w gfx#15 byly w gfx#7 - kwadratowe) zajmowaly o wiele mniej wiec na kasete wchodzily latwiej (to tak z grubsza) - a atarowcow z kasetami bylo sporo.... :))
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    Chyba raczej o to ze u nas wszystko musialo chodzic na softwerowych spritach, a te sa zabieraja duzo procesora. Obnizajac rozdzialke obnizono zapotrzebowanie na procek.

    C64 ma iles tam fullkolorowych sprajtow sprzetowych:)

    to chyba glowny powod.
    • 4:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    Było już tysiące razy.
    1. Mniej skrzatów i ich niższa rozdzielczość - konieczność ich symulacji programowej (jak napisał wyżej mały_swd).
    2. Mniejsza liczba znaków w charsecie (c-64 = 256, Atari = 128) - konieczność zmiany zestawu znaków na przerwaniach.
    3. Brak mapy kolorów.
    Po prostu, żeby osiągnąć ten sam efekt na Atari co na C-64 trzeba było się kilka razy więcej napracować, a niekiedy i to nic nie dawało.
    • 5:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    No i jeszcze sporo gier na Atari było robionych na modele 16K lub 48K więc nie było tyle pamięci co na C64.

    PS: Przypomniało mi się, że Mercenary, które wyszło w 1985 było przygotowane w 2 wersjach: dla 48K i 64K. Wersja 48K miała piksele 2x2 a wersja 64K 2x1.
    • 6:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    O spritach:

    post #1 #6 #7 #8 #18-21 #23-24 #27
    post #30
    post #4 #11

    Multiplikacja spritów wymaga użycia większej ilości pamięci. Rozszerzenia pamięci weszły stosunkowo niedawno, gdy stały się bardziej dostępne, a ceny niższe. Kartridże do dziś są stosunkowo drogie.

    Gry na XL/XE pochodzą w znakomitej większości z okresu do roku 1985, kiedy nastąpił zwrot w kierunku modelu 16-bitowego i faktyczny koniec wsparcia softwarowego dla 8-bit. Często korzystają z mniejszej ilości pamięci, o czym napisał Pet, nie są też tak atrakcyjne, jak późniejsze gry na C64, gdzie grafika z roku na rok była coraz bardziej dopieszczana. Z biegiem czasu zaczęto też robić wersje dyskowe gier rezygnując z kasetowych. Dawało to większe możliwości wykorzystania pamięci, którą można przeznaczyć m.in. na dane dla grafiki.

    Drakon napisał w poście #2 jak sprawa miała się z dogrywaniem danych. Dla porównania gra Last Ninja na C64 mieści się na jednej kasecie i trzeba doczytywać kolejne levele, a na C64 "turbo" jest standem.

    Odnośnie opłacalności pisania wersji gier na XL/XE znajdziesz np. w post #41

    Edit:

    Kiedy zestawi się ze sobą pewne barwy (tzw. barwy kontrastujace: czerwony-zielony, niebieski-pomarańczowy, żółty-fioletowy) uzyskuje się kontrast. Zestawianie sąsiadujących kontrastów (odpowiednich barw) pozwala na pozorne uzyskanie większej ilości szczegółów na tym samym obszarze. Więcej zmieścimy, mamy jakby większą rozdzielczość.

    Z biegiem czasu na C64 częściej używano Hi-res:

    16 kolorów przy rozdzielczości 320x200 pikseli z 1 bitem na piksel
    16 kolorów przy rozdzielczości 160x200 pikseli z 2 bitami na piksel

    Dla porównania Hi-res Atari XL/XE:

    1 kolor z dwóch odcieni tego samego koloru przy rozdzielczości 320x192
    4 kolory przy rozdzielczości 160x192 pikseli.

    Czyli przy podobnej rozdzielczości mamy 16:1 kolorów, 16:4 kolory. Więcej barw to więcej szczegółów.






    To tylko moje spostrzeżenia, nie wiem, na ile w tym da się to stosować. Chyba niewiele.
    • 7:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    Adv ;) wymiatasz z tymi linkami do postow...
    pozdrawiam
    • 8: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    Wyższa rozdzielczość nie czyni mistrza:

    1. Alley Cat
    2. Jet Boot Jack (pograj a zobaczysz że wersja Atarowska jest fajniejsza)

    miałem i Atari 800Xl i C-64 i mam C-128.
    Oprócz filtrów dzwięku w układach SID i modulacji generatora generatorem oraz synchronizacji przebiegów możliwości komputerów Atari są większe. jakby włożyć do Atari 800 xl dwa SID 6581 to jest to komputer 8 bitowy marzeń ;)

    Jest trudniej ze sprajtami i z generatorem znaków ale na tym według mnie to polega żeby zrobić coś niemożliwego a nie rzeczy oczywiste.

    Co do sprajtów w C64 to jest ich 8 szt. 24x21 punktów hiRes. Jak się przełączy na multicolor 12x21 to dwa kolory są wspólne dla wszystkich, jeden jest dowolnie ustawiany a tło jest przeźroczyste. Sprajty można rozszerzyć w pione albo poziomie 2 razy a programowo również więcej w pionie.
    Z powodu kolorów sprajtów w C64 gra Joe Blade wygląda blado w porównaniu z Atari. W starych komodach jest tylko pięć natężeń luminacji tzn bez czrnego i białego pozostałe kolory mogą mieć 1 z trzech odcieni. Całkowita liczba kolorów to 16 czy bez białego i czarnego 14 i nie można odróżnić na telewizorze czarno białym brązowego, ciemnoniebieskiego czy czerwonego, itp

    kolory c64 szestnastkowo:
    0 black
    1 white
    2 red
    3 cyan
    4 purple
    5 green
    6 blue
    7 yellow
    8 orange
    9 brown
    A light red
    B dark grey
    C grey
    D light green
    E light blue
    F light grey

    poziomy luminacji:
    0
    2, 6, 9, B
    4, 5, 8, A, C, E
    3, 7, D, F
    1

    czy ktoś chciałby grać w gry na c64 na telewizorze czarnobiałym gdzie w każdej grze są 4 kolory i czasem nie widać gracza bo odcień tła jest taki sam jak gracza albo nie zauważyć pocisku? no proszę się zastanowić...
    Pozdrawiam!

    Atari górą!

    Nowe komodorki są zwalone generują losowe kropki przy zmianie koloru rastra co czasem daje pionowe krechy których nie powinno być. Tak sobie poradzili żeby zrobić 6 odcieni + czarny i biały. Mają też zwalone układy dźwięku SID 8580 które tak cicho zmieniają poziom głośności bity0-3 $d418 że digitalizowanych dzwięków prawie nie słychać w miksie z muzyką. Dlatego wolę Atari!
    • 9:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    Edit: Skończcie z tym przedszkolem. W tym wątku nie chodzi o to, który komputer jest lepszy. Obydwa są najlepszejsze i już. Rako zadał konkretne pytanie:

    czemu (wiele) gier na C64 ma tak jakby wyższą rozdzielczość niż te same gry na A8.

    Skoro porównujemy te same gry ("...DRACONUS, ZYBEX, WARHAWK, MENACE...") być może odpowiedzią jest większy kontrast i wyższa rozdzielczość spritów. Tego nie wiem, przydał by się głos Piesia (:D), który piksluje na obu komputerach i o uzyskiwaniu efektów wizualnych z pewnością wie bardzo wiele.
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    koniec koncow - ze sie jednak da na Atari - widac po Crownlandzie ;)

    niemniej jednak rowniez sklaniam sie do tego aby nie probowac porownywac 65XE z C64 - kazdy z ukladow w jednym i drugim ma przewage w jedna czy druga strone i wynikajace z tego plusy i minusy - swoja droga at0mic pisal o wsadzeniu SIDa do Atari - a ciekawe co by mozna bylo zdzialac biorac C64 i gdyby wsadzic szybszy (przynajmniej w teorii) niemalze dwukrotnie procek z Atari i dodatkowo ANTIC'a?

    kolejne mniej lub bardziej fantastyczne (i zajezdzajace na kilometr herezja ;) scenariusze moznaby mnozyc :)

    ja tam sie ciesze z mojego XE (mialem tez dosc dlugo C64 i zzylem sie rowniez z ta maszynka - bardzo lubie International Karate plus stad ciesze sie ze na XE tez sie doczekalem ;) (szkoda ze wymaga 128kb ram :P, poza tym milo wspominam sporo innych gierek zarowno pod wzgledem dzwieku jak i grafiki - chociaz czesc produkcji i ze wzgledu na wiekszy sentyment jak i o wiele lepszy klimat wole na Atari, przyklady? prosze bardzo :

    - Feud (co z tego ze na C64 mamy hi-res jak na Atari mamy naprawde fajny mroczny klimat a nie cukierki fruwajace po ekranie)
    - Draconus (moze nizsza rozdzielczosc ale podobnie jak wyzej - jest bardziej ciezko jesli chodzi o klimat :) (no i ten dzwiek na Atari... mmmm... :)
    - International Karate (tla? w wersji pelnej byly :) a ze popularniejsza byla pokrojona? coz... ;) muzyka brzmi dla mnie po prostu lepiej i nie ma problemu z plynnoscia)
    - Boulder Dash (mimo blizniaczej grafiki, sfx mi bardziej odpowiadaja - sa bardziej dopracowane)

    Tak czy inaczej... jest to moja subiektywna opinia... to jedna sprawa. Druga sprawa ze czesc "niedorobek" powstalo z braku budzetu, checi i zdolnosci programistow. Jak wspomnialem na poczatku - teraz dopiero "po latach" widac ze "jak sie chce" to jakis zdolniacha potrafi ;)

    A ze tak powiem... Project-M... nasz zdolny kolega zza oceanu nie wiedzial ze sie nie da :) ...i zrobil :)

    Podsumowujac mojego przydlugiego posta - wojna C64 i Atari nie ma sensu - nikt nikogo nie przekona - jeden i drugi staruszek ma wady i zalety. Czasem jednak tez nieslusznie wytacza sie dziala z przykladami gier bo pamietajmy tez o kasie, leniwych programistach i paru innych czynnika ksztaltujacych rynek w tamtym okresie (schylek ery XE i jeszcze tlacy sie rynek C64).
    • 11:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    ale watek bede sledzic i tak bo chetnie poczytam o technikaliach i licze na sensowna dyskusje a nie "tak bo tak" ;)

    P.S. Co do przykladow gier podalem tylko kilka. Zeby to pelniej zobrazowac musialbym napisac naprawde pokazna liste... a nie chce mi sie ;)
    • 12: CommentAuthorat0mic
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    @Wolfen,

    ja podchodzę rzeczowo i nie chodzi o to który lepszy tylko który wolę i jak ze starego zrobić coś fajnego ;)

    widziałem karty na PC z czterema układami SID i grało to ślicznie - przyjemniej dla ucha dużo przyjemniej niż karty z syntezą FM.
    ->link<-

    można takie coś zrobić i z AY-3-8910 albo SAA1099 ale wtedy nie będzie można naśladować kontrabasu lub burzy bo nie ma on filtrów tak jak SID 6581/8580.

    A co do możliwości graficznych to jeszcze się wiele okaże co potrafi A8. Nie wszystko jeszcze wymyślono podejrzewam. Zbyt duże potencjalne możliwości kolorystyczne żeby z tym nie kombinować. Myślę że animacje mają przyszłość.

    Dźwięk Atari jest OK, natomiast na barwy ma się niewielki wpływ i brakuje mi tu filtrów, modulacji, synchronizacji itp.
    • 13:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime10 Nov 2011 zmieniony
     
    dziękuję Panowie za wyczerpujące odpowiedzi. Nie chciałem żadnej wojny wywoływać, ciekawią mnie różnice miedzy tymi konkurencyjnymi komputerkami.
    Temat różnicy dźwięku, różnica w ilości duszków, zastosowanej ilości pamięci - nie o to mi chodziło.
    Też szaleństwem jest porównywanie gier na A8 z przed 1986 roku z grami na C64 z ostatnich lat.
    Chodziło mi tak jak napisał adv o te same tytuły gier z tego samego roku tych samych producentów.
    Czytając wywiady z STEVEm GOSSem czy ADAMem GILMOREm - mówili oni, że po 1986 roku większość gier była pisana na C64 w pierwszej kolejności potem portowana na A8 z różnym skutkiem tyczyło to się również muzyki.
    Chodzi mi o to czy to był ten powód różnicy w rozdzielczości, czy też były to ograniczenia sprzętowe A8.
    • 14:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime10 Nov 2011
     
    @rako
    Jak patrzę na Feud z C64 to spokojnie na Atari dało się zrobić tak samo hi-res ten panel i nawet bardziej kolorowy więc wybór twórców a nie ograniczenia sprzętowe. Atari jest bardzo elastyczne i najwięcej zależy od programisty czy potrafi wykorzystać jego możliwości. Jak dla mnie taki Zybex lub Draconus na Atari 64K powinny spokojnie chodzić z pikselami jak w C64 a Prince of Persia może wyglądać nawet lepiej niż na C64 bo to typ gry, gdzie da się wycisnąć sporo kolorów.
    • 15: CommentAuthorbartcom
    • CommentTime12 Nov 2011
     
    hmmm...
    Jak zobaczyłem The Great Mouse Dedective na C64 i na 65XE, to mi się przykro zrobiło.
    Jak już robić grę, to należy się postarać, żeby wyglądała jak najbliżej pierwowzoru. Tymczasem odcinano tylko kupony... Bardzo szkoda.

    Jak z powyzszego wynika, raczej brak wiedzy/chęci/wynagrodzenia powodował, że często nie było w grach na A8 tylu kolorów, ile u konkurencji tym bardziej, że to Atari przecię reklamowalo, że ma 256 kolorów (czyli najwięcej wśrod konkurencji).

    Szkoda.

    PS. W grach na C64 doprowadza mnie często do szału brak płynności, dlatego wolę A8, ale co do kolorowej grafiki to często rzeczywiście trochę przykrowato.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Nov 2011
     
    Z rzeczy nie wspomnianych: Na c64 można mieszać dowolnie grafikę znakową 4x8 w 4 kolorach oraz 8x8 w dwóch kolorach (odrębnych dla każdego znaku). Stąd gry na C64 wyglądają często lepiej, bo po prawej mają status panel (score itp) a po lewej pole gry w rozdz. 160x200.

    Poza tym taki np. obraz z ZX Spectrum był wyświetlalny niemal 1:1 na C64 z dokładnością do palety kolorów, na Atari nijak się nie da 1:1 (no chyba, że użyć tego nowego chipu graficznego).
    • 17:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime13 Nov 2011 zmieniony
     
    @bartcom
    Chyba nie czytałeś postów, które adv podał więc wkleję tu jeszcze raz kilka linków gdzie to Atari ma przewagę jeśli chodzi o kolory w grach:
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    Dalej w tym wątku na AtariAge jest przykładów od groma. Dla mnie zdecydowanie więcej lepszych wersji gier jest na Atari niż na C64. Sama paleta jedynie 16 kolorów w C64 nie ma nawet startu do 256 kolorów w Atari. Patrząc na C64 myślę podobnie jak Commodorowiec kiedy zerknie na ZXSpectrum - ale uboga kolorystyka i ekran z wielgachną ramką.
    • 18: CommentAuthoroxy
    • CommentTime15 Nov 2011
     
    Przewaga Atari jest taka, że ma bogatą paletę kolorów, a Commodore czasem bardziej przypomina ulepszone ZX Spectrum.
    Atarowcy pewnie zazdroszczą pewnych trybów graficznych i możliwości, bo gdyby były na Atari to... Tylko jak widać każdy komputer ma to zrobione po swojemu. Patrząc z dzisiejszej perspektywy możnaby rzec - dlaczego nie zrobili tego, przecież to banalnie proste...
    Argumenty i różnice przytaczane przez Was w powyższych postach i już wielokrotnie wałkowane.
    Osobiście myślę, że porównywanie się do innych platform nie ma sensu. Nie jesteśmy twórcami sprzętu, bardziej powinniśmy patrzeć, że jakąś grę stworzono na inną platformę (np. ostatnio Prince of Persia) i czy na Atari da się takie coś zrobić. A może pokusić się o stworzenie konwersji z innej gry, którą Commodorowcy [i nie tylko] będą nam "zazdroscić"?
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Nov 2011
     
    @jhusak: ->link<-
    To wczesna wersja, ale projekt będzie kontynuowany.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Nov 2011 zmieniony
     
    @mono, to ja widziałem, i wiem, że się czasami da, ale nie zawsze; jednak zawsze jest to okupione dodatkową pracą (procesora i czasem człowieka)

    A tak oglądając sobie te linki powyższe: C64 ma paletę taką, że po obejrzeniu screenów z kilku bardzo różnych gier zna się ją na pamięć.

    Na Atari tak nie ma (ja tak nie mam).
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Nov 2011
     
    Prawda - podpuszczałem ;>
    • 22:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime15 Nov 2011
     
    Zanim ktoś napisze kolejny wpis myślę, że warto przeczytać post #1 i post #14. Post #16 jest chyba jedyną sensowną odpowiedzią na pytanie autora wątku.
    • 23:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    Ilustracje do postu #6 (tu i w poście)

    Wersja C64


    Wersja XL/XE


    Rozdzielczość ta sama, ale dzięki większej ilości kolorów jakby więcej szczegółów.
    • 24: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    A dla mnie ten żółto-brązowy Basil ma więcej klimatu i uroku niż kolorowa sraczka z komody.

    Cała dyskusja o braku kolorów i jak temu "zaradzić" to jakbyśmy próbowali udowodnić że nasz komputer (XL/XE) jest czymś innym niż w rzeczywistości. Jakby babcia miała wąsy to by była dziadkiem :)

    O jakości większości konwersji z C64 powiedziano już wszystko, nie trzeba tego powtarzać, ale oprócz tego trzeba sobie uświadomić że taki Basil to właśnie dobry, solidny poziom tego co na A8 prezentowali deweloperzy gier. Nieliczni wyciskali z danej platformy wszystkie soki (nie mówię tu tylko o Atari). Screeny z atarowskiego Basil'a to przykład bardzo dobrej grafiki Atari! a nie dowód na niechlujną konwersję i że komuś się nie chciało.

    Tak samo zarzuty pod adresem "Draconusa" i "Blinky's Scary School" uważam za niedorzeczne (niższa rozdzielczość niż na C64). To są jedne z najlepszych graficznie gier na A8! Być może dałoby się jeszcze lepiej, ale wybór twórców o użyciu GR.7 na pewno był czymś podyktowany - ograniczeniami technicznymi. Gdyby dało się to zrobić lepiej (czyt.dałoby się bez większego wysiłku), zrobiliby to.
    • 25:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     

    ilhuven:

    A dla mnie ten żółto-brązowy Basil ma więcej klimatu i uroku niż kolorowa sraczka z komody.

    Proszę cię - przecież jesteśmy dorośli. Jeżeli nie mogę czegoś mieć, to to sobie obrzydzę i zdeprecjonuję w moich oczach? Stawmy czoła niezaprzeczalnym faktom: obrazek na C=64 jest bardziej kolorowy i przez to ładniejszy. Ot i wszystko w temacie. Sorry, ale każde ewentualne tłumaczenia klimatem czy czymkolwiek innym będą dla mnie brzmiały po prostu śmiesznie.
    • 26:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    @Ihuven Przeczytaj post #22.

    @Rako Skoro rozdzielczość jest taka sama, to moim zdaniem w grę może wchodzić tylko większy kontrast w wyniku zestawienia większej ilości barw kontrastujących, a w niektórych przypadkach większa rozdzielczość i większa liczba kolorów spritów. Edit: Czyli, jeśli rozdziałka jest ta sama, mamy do czynieniea ze złudzeniem optycznym. Jeśli znajdę końcem grudnia, bo wcześniej nie dam rady, coś na ten temat w mądrych książkach, to dam znać.
    • 27: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime16 Nov 2011
     
    @Tenchi: napisałem "dla mnie" :) wersja Atari jest mało kolorowa, za to paleta kolorów na C64 jest brzydka (to znów kwestia gustu).
    • 28:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime16 Nov 2011
     
    @Ihuven Na temat wątku pisz. :)
    • 29: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    @adv: Przeczytałem. Jeśli wykorzystanie specyficznych możliwości komputera wymaga pewnej gimnastyki, to samo w sobie stanowi już ograniczenie sprzętowe. Niewielu twórców z tego skorzysta. Średnia jakość gry na A8 będzie niższa niż na C64, bo na C64 wszystko jest podane na talerzu (choćby sprite'y i więcej kolorów).

    Co jest nie tak z tematem wątku? ;-)
    • 30:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime16 Nov 2011
     
    @Ihuven Tytuł wątku jest mylący i najpierw sam odpowiedziałem nie na temat. Autor pyta dla czego mimo zastosowania tej samej rozdzelczości na jednym z komputerów wydaje się być ona większa. Odpowiedzią są albo sprity, które czasami na C64 mają rzeczywiście wyższeą rozdzielczość (poza tym mają więcej kolorów i może być ich więcej), może też to, o czym pisał Jhusak (przy konwersjach to może mieć znaczenie) albo to, że kiedy nasze oczy patrzą na więcej kolorów (detali) rejestrują, że na tym samym polu jest czegoś więcej. Skoro więcej, może to dawać złudzenie większej rozdzielczości.

    Nie wiem, czy to, co piszę to nie jakieś herezje. :)
    • 31:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    Ok teraz pojadę.

    A mnie się wydaje, że C64 po prostu ma większą ramkę obrazu, przez to ta sama rozdziałka w C64 ma mniejsze pixele niż na Atari, który praktycznie ramki nie posiada :)

    A z Atari8 jest tak, jak z amerykanskimi muscle cars. Palą więcej od Audi, standard wykończenia gorszy od VW, kształty niewłoskie, nieniemieckie - inne. Z amrykańskich 6 litrów V8 tyle samo mocy co z europejskich 3 ... ale. Wystarczy wsiąść, pogazować, przejechać się i nie będziesz chciał jeździć niczym innym niż muscle carem z USA.

    Konkluzja - to nie parametry techniczne, cyferki oraz pieniążki decydują o tym co jest fajniejsze :)
    • 32:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    Nie wiem, jak w pozostałych grach, o które pyta Rako, ale Basil jest skonwertowany z C64 i ma tą samą wielkość ramki.

    Edit: Jeśłi piksele rzeczywiście mogą mieć różną wielkość, ramkę trzeba doliczyć do spritów i l-by kolorów na tym samym polu.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Nov 2011
     
    No bo c64 ma dot clock = 8.1818 MHz a atari 7,16 MHz, stąd szerszy ekran.
    • 34:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime16 Nov 2011 zmieniony
     
    @adv
    Uważam, że nie powinieneś się wypowiadać takim eksperckim tonem skoro nie znasz dobrze Atari bo w tych editach napisałeś sporo tendencyjnej nieprawdy. Gdybyś był uczciwy to pokazałbyś to tak:
    C64:

    Atari:

    bo tak wygląda obrazek na Atari poprawiony przez Gonza.
    Po drugie rozdzielczość na Atari to nie 320x192 tylko sporo więcej zarówno w poziomie jak i w pionie. Po trzecie ilość kolorów również można z palety 256 wybierać w Atari o wiele bardziej swobodnie niż tylko 4 na ekranie! Niech wspomnę choćby 5 kolor jako inwersja.
  1.  
    About this last Basil screen:

    A8 Loading/Presentation screens if used during loading process can only be:
    -> ANTIC4 Char-Mode but only 1Charset possible (only 128chars on all screen).
    -> Because of the last and the limitation of 128chars that they normally/most of the times use Gr.15 Bitmap Mode but only 4colours (like in Basil).

    You can add to Char-Mode or BitMap Mode the 4PM but they can only be used one time each on all screen high.
    Why? You can't, normally, have loading and at the same time use DLIs. on the Image that is shown on screen...
    For DLIs. you have: no re-use of PMs./no more than one Charset or changes on the PFs colours...

    What you can do?
    Have, for example that Basil 4colours and expanded PMs underlays but just each Player used one time on all screen...


    And more:
    These C64 pictures translated to A8 look amazingly good but just because today we have G2F, imagine on the old days doing that by hand?

    Just to end, like I said DLIs used on picture and it can't be used during loading process, this way the above picture can only be 'Loaded, disapear and the game continue loading'(see recent games that uses this colourful screens like Yie Ar Kung Fu,... They are never present during loading, they show and disapear or you have to (normally) press SPACE Bar to continue...)

    An older example of a colourfull screen that it's just there but not during loading it's the one in ACE OF ACES.
    • 36:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @Pet Nie jestem grafikiem (patrz post #30). Rako pyta, ja próbuję dociekać. Nie próbowałem odpowiedzieć na pytanie, czy Atari da rady, tylko na pytanie: "czemu (wiele) gier na C64 ma tak jakby wyższą rozdzielczość niż te same gry na A8"

    Edit: Zestawiłem dwa obrazki z tej samej gry, żeby pokazać, że ten, o większej liczbie kolorów sprawia wrażenie, jakby miał większą rozdzielczość (więcej detali). Więcej kolorów z pewnymi ograniczeniami na Atari da się wyświetlić, ale nie o to nam chodzi. To, czy Atari da rady, to temat innego wątku, z którego jest obrazek Gonza.

    @Jose Pereira: Thanks!
    • 37:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @Jhusak Czyli jest tak, jak napisał TheFender w post #31?
    • 38:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    Czesc

    Czy moge prosic o przekonwertowanie ponizszego obrazka na Atari? Jestem ciekaw wyniku. Format: HIRES



    Zródła: ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime17 Nov 2011
     
    @Booker To pytanie powinieneś zadać tu :) Znowu będzie nie na temat... :)
    • 40:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    A jeżeli chodzi o tryby uzywane w starych grach, to tą grafe?



    Format: multicolor (taki jak obrazek Basil)

    Źródła: ->link<-


    ps. zauwazcie roznice w palecie tych dwoch obrazkow. Facio z wasem ma wyraznie wyzsza saturacje. Kwestia palety emulatora. Wiekszosc obrazkow w necie ma takie wlasnie blade kolory, jak ta glowa. Żal :)
    • 41:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @Adv .Pet napisał "Po drugie rozdzielczość na Atari to nie 320x192 tylko sporo więcej zarówno w poziomie jak i w pionie." więc facio z wąsem nie powinien być problemem?
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    PET to jakos dziwnie cichy byl na SV ... ;o a mozna sie bylo spodziewac, ze pokaze cos, udowodni (demo?!), prymat /|\ w grafice (gry i nie tylko) - po m.in. tutejszych wypowiedziach... ;)


    @Booker - uderzyles z tzw. grubej rury. :P Nie od dzis przeciez wiadomo, ze w (kolorowym) hiresie Atari raczej nie dorowna commodzie.... :|
    • 43:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @Dracon: rozumiem.

    W takim razie nie rozmawiajmy też o NUFLI :)

    ->link<-

    ->link<-

    Ani o UIFLI

    ->link<-

    ->link<-




    No a taka przykładowa glowa wczesniej? (nie jest to hires, zwykly multi).
    • 44:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Nov 2011
     
    Wrzuce swoje trzy grosze.

    1. Rozdzielczosc (podaje za Atari wiki) :

    "The actual hardware could be programmed to display up to 384 pixels wide by putting the hardware in wide or overscan mode and up to 240 pixels tall by creating a custom display list."

    2. ->link<- - jak juz wiadomo mozna miec wiele kolorow na raz na ekranie na Atari - wszystko kwestia odpowiedniego oprogramowania Antic'a. Co do jednak zmian w ramach bloku jednego "znaku" aby w kazdym z nich miec dowolne kolory chocby z palety 16 kolorow - nie wiem czy jest to mozliwe... chyba ze punkt 3...

    3. Na Atari rowniez widzialem pare obrazkow robionych w trybach interlace - minusem (jak rowniez i w przypadku C64) jest niestety migotanie obrazu - plusy oczywiscie nasuwaja sie same. Mieszajac kolory mozna uzyskac ich wieksza game. Postaram sie wygrzebac jakies przyklady - kiedys widzialem jakis ladny przyklad (ale patrz punkt 2 - nie sadze by mial w jednej linii wiecej niz np. 8 czy 10 kolorow mimo ze w ramach calego obrazka bylo ich naprawde bardzo duzo)

    4. Sprawa kolorowego hi-resu - coz... mozna popodkladac duchy, etc. ale nie sadze by kiedykolwiek udalo sie uzyskac efekt jak na C64. (ilosc kolorow i ich zmian na obrazek)
    • 45:
       
      CommentAuthorPet
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @booker
    Równie dobrze mogłeś dać niektóre fajniejsze obrazki z ZX Spectrum. Ale nijak to ma się do tematu bo mówimy tutaj o grach. Wszystkie te obrazki z C64 to tylko wciąż te same 16 kolorów, dla mnie nędznych i wypranych, i może te obrazki wydaję się wam fajne ale ja na tą paletę nie mogę już patrzeć. Jedynie interlacem można ich tam dodać ale po pierwsze to miga i niewiele daje bo bazowa paleta jest nędzna, po drugie zajmuje więcej ramu i po trzecie nie nadaje się do gier. Na Atari interlacem zrobi się i tysiące kolorów.
    Kwestia palety emulatora. Wiekszosc obrazkow w necie ma takie wlasnie blade kolory, jak ta glowa. Żal :)

    Emulatory C64 mają często ustawione wyprane kolory bo tak to wyglądało w rzeczywistości - przynajmniej jak tak to pamiętam. Teraz tendencyjnie, jak Ty, poproszę o zrobienie konwersji tego obrazka z gry jak by wyglądał w grze na C64:
    Widać 16 odcieni koloru zielonego w grze bez żadnego migotania ekranem.

    @Dracon
    PET to jakos dziwnie cichy byl na SV
    Zaraz na początku party się przeziębiłem i szybko osłabłem. Chrypy dostałem strasznej i ledwo mogłem mówić. Ale mogłeś podejść i zagadać jak coś chciałeś się dowiedzieć.
    mozna sie bylo spodziewac, ze pokaze cos, udowodni (demo?!), prymat /|\ w grafice (gry i nie tylko)
    Pokazałem przecież mnóstwo gier, które są na Atari lepsze i bardziej kolorowe. Jak inaczej chciałbyś to mieć udowodnione?

    @Wolfen
    Dzisiaj już potrafimy wyświetlić 288 linii oraz uzyskać prawdziwy tryb 576i. Ale to szczegół bo niewiele produkcji to wykorzystuje.
    • 46:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    podpinajac sie pod wypowiedz Pet'a ale odbiegajac od tematu hi-resu :



    - 256 kolorow na raz (przyklad niezbyt imponujacy ale jest ;)




    - ladny przyklad 256 kolorow na raz


    A dla tych ktorzy twierdza ze kiedys sie nie dalo :




    Wracajac do glownego tematu - jak juz wspomnialem wczesniej - nie da sie ustalic ktory komputer jest lepszy :) (moze i stad wzial sie nigdy nie konczacy sie spor?). Zawsze Atari bedzie lepsze w jednych rzeczach, C64 lepsze w innych. Niestety z biegiem czasu roznice staly sie o wiele bardziej skomplikowane i niejednoznaczne stad chetnie popatrze co tam wyluszcza tutaj ludzie madrzejsi ode mnie :)
    • 47:
       
      CommentAuthorbooker
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    @Pet, no i co z tego, ze jest 16 odcieni zieleni, skoro ten obrazek jest po prostu brzydki :)

    W ripoście proponuje:







    Wyprane kolory na C64 - totalna bzdura - chyba, że miałeś kiepski monitor. Również dziś można podłączyć monitory, na których pracowało się w latach 90 i zobaczyć. To nie jest kwestia palety, tylko nasycenia koloru. Jak sobie ktoś ustawił blade, to miał blade :) Dwa, na starym C64 lepiej wygladaja nieco niz na nowym, ale nie tak, ze czerwien to jest jasny braz, jak z wiekszosci screenshotow na sieci :)

    Do gier nie potrzeba interlesjowanego koloru.

    Ilość kolorów i rozdzielczość to nie wszystko, jeszcze trzeba umieć zrobić na tym coś ładnego :) Pokazujesz Chopliftera i Popeya z epoki grzebienia i co to ma pokazac? Przeciez to wyglada ochydnie na obu platformach.

    Chcesz wyzwania zrób hires w 16 kolorach na atari.

    Zawracanie dupy :)
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Nov 2011
     

    lhuven:

    Średnia jakość gry na A8 będzie niższa niż na C64, bo na C64 wszystko jest podane na talerzu (choćby sprite'y i więcej kolorów).

    Średnia prędkość gry na A8 będzie wyższa niż na C64, bo na Atari prędkość jest podana na talerzu...
    Co niestety widać.
    A skoro mamy tutaj zapas, to możemy programowo nadrobić braki. Tak jak Atari ST ma kilkanaście procent szybszy zegar (i węższy ekran :p) niż Amiga, to tymi 15% nadrabia pewne braki sprzętowe.
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Nov 2011
     

    adv:

    @Jhusak Czyli jest tak, jak napisał TheFender w post #31?

    A w którym zdaniu?
    • 50:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime17 Nov 2011 zmieniony
     
    Odnosnie grafiki (w tym hi-res) jeszcze wygrzebany watek z AOL :

    ->link<-

    (tamze tez jest o 256 kol. na raz na ekranie) - niestety w 160x192