atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime17 Dec 2019
     
    ->link<-

    Pięknie wygląda i pięknie śmiga w jednej ramce.

    I pomyśleć że wszystko co widać i słychać na ekranie zrobiła tylko jedna osoba i do tego kobieta.
    • 2: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    majac 8 sprzetowych spritow i sprzetowy scroll dlaczego to nie mialoby byc w 1 ramce? kolizje zajmuja i logika z 10-20% ramki. staple na c64
    • 3:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    no pewnie - na c64 gry piszą się same... ;)

    sprzętowy scroll na c64 jest o 8 hiresowych pixeli (stąd płynność), potem trzeba przepisać pamięć ekranu i atrybutów kolorów (lda sta lda sta ...) spróbuj się wyrobić w jednej ramce przepisując 2 x 40 x 25 bajtów. (lda sta lda sta) przy o połowę wolniejszym procku niż w Atari.
    multiplexer w tej grze też nie jest banalny sądząc po filmiku.
    do tego paralax - może nie jakoś bardzo wyrafinowany, ale ileś tam bajtów trzeba co ramkę ROL'ować.
    do tego muzyka (jakieś 24-32 lini rastra). do tego punkty, liczniki, itp itd...

    sprzętowy scroll z tego co słyszałem to jest na Atari a pamięć ekranu można sobie ustawić dowolnie (kiedyś mi to Larek na przykładzie Laury tłumaczył). więc wszystko to jest punkt widzenia, który jak wiadomo zależy od punky siedzenia.
    No offence - tak chciałem tylko popolemizować.
    Peace :D
    • 4:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime17 Dec 2019 zmieniony
     
    Ja powiem szczerze, że sprity w C-64 nie doceniłem.

    SID to nie jest coś co powala. 3 kanały to niewiele, a kilka fajnych obwiedni to też nie jest coś co przebiłoby drastycznie konkurencję z tamtych lat.
    Gdybym miał wybierać SID, POKEY czy AY to mówiąc szczerze wybrałbym najekonomiczniejsze rozwiazanie. SID, POKEY odpadły w konkurencji z AY w późniejszych latach chyba głównie przez taktowanie układu dopasowanego tylko do konkretnych modeli.

    Te arcade, które używały SID, POKEY z reguły miały dedykowany procesor do obsługi dźwięku prawdopodobnie z tego powodu.

    Sprity za to gdy wiem, że można wycyklować przerwanie do ich multipleksacji na ekranie i wiem, że były niezależnymi zupełnie obszarami pamięci obcinają np. w porównaniu do PMG w Atari obsługę obiektów ruchomych 10x, a może i więcej.

    To co w C-64 było robione zapisem 2 bajtów w Atari wymagało czasem kilkudziesięciu operacji. np. pociski, które wymagały masek bo były cztery na jednym bajcie zapisywane.

    Pominę zupełnie kwestię ilości i ustawiania ich pozycji na ekranie. W pewnych przypadkach na Atari dało się w miarę prosto uzyskać więcej obiektów niż podstawowa ilość w C-64 bez multipleksacji.

    [edit] W szczególności identyczne obiekty w C-64 nie zużywają więcej RAM do ich przechowywania. Tylko wskaźniki są namnażane w kolejnych sprites/czy multiplikacjach spritów. Sam wygląd jest cały czas w jednym miejscu pamięci przechowywany i to jest naprawdę duży bonus.
    Jeśli coś pomyliłem prosiłbym o korektę bo to są rzeczy, które ja przez X lat po kawałku zerkałem i mogłem coś przekręcić w pamięci.

    Faktem jest, że uklady C-64 są ekonomiczniejsze jeśli chodzi o wymagania RAM i mniej obciążają CPU przez co wolniejszy procek z reguły nijak tej konstrukcji nie szkodzi.
    • 5: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime18 Dec 2019 zmieniony
     
    @crrn
    Na 1Mhz na C64 to co widze - kilka dni + narzut na multiplexer spritow. Oczywiscie mowimy o techdemie. Nie czytaj tego, ze gry "pisza sie same", tylko wszystko co widzisz to sprzetowe rzeczy na tej maszynce.

    Sprobuj podobne rzeczy majac 128 znakow w zestawie i softowe sprity (ktore zabiora kolejne znaki w zestawie) na xl/xe. Tutaj albo ograniczasz wszystko do 'biedy' albo musisz miec dosc zaawansowany algorytm streamingu fontow w locie (ktory wywala znaki i dokopiowuje kolejne, ktore zaraz moga byc na ekranie). Przypominam, ze przy wlaczonym ekranie na Atari predkosc procesora spada i to dosc znacznie. Szybko nabierzesz innej perspektywy;)

    Na kopiowanie ekranu masz 8 ramek, a nie jedna. Co 1 hscroll kopiujesz 1/8 ekranu do drugiego bufora, po wykonaniu calego scrolla przelaczasz sie sie na drugi ekran (na komodzie banki grafiki VIC). Wszystkie sprity rysowane sprzetowo (~zero cykli). Kilkadziesiat cykli na ROLe 'parallaxu'.

    Wszystko jest w tej w grze ladne, ale nieskomplikowane - nie wymaga jakis kosmicznych algorytmow. Stad napisalem "C64 staple" bo takowym jest. Zbyt malo produkcji na C64 wykorzystuje moc tej maszynki. Kudosy za malo inwazyjny multiplexer spritow.

    Zeby nie bylo - bardzo podoba mi sie ten projekt i slinka cieknie, widzac tyle spritow.
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Dec 2019 zmieniony
     
    Szkoda, że Eagle zarzucił (chyba) projekt Silkworm na małe Atari...
    • 7: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    ->link<-

    Walka z bosem. Niewiedziałem że na C64 można zrobić tak sporego sprite-a.
    • 8:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    @rbej1977: bądź uprzejmy wklejać linki z serwisów do których każdy ma dostęp. z twittera wyskakuje mi błąd (bo nie mam tam konta), a też bym chciał zobaczyć.
    • 9: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    Szkoda, że Eagle zarzucił (chyba) projekt Silkworm na małe Atari...


    Ano szkoda szkoda. Odpalalem tego .xex - wygladalo to rewelacyjnie.
    • 10: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    Panowie, każdy ma swoje zdanie i prawo do niego, mnie ta gra się nie podoba, te paralaksy takie sztucznie oddzielone ale płynne,tylko czasem szarpią,kolory fatalne, tylko duszki świetnie pracują, generalnie wg mnie gra na A8 wyglądałaby lepiej, choć z pewnością tak płynnie by nie pracowała
    • 11:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    A może Sarah Jane Avory zechciałaby, jako challenge (bo widać, że lubi) - zacząć kodzić na małe Atari? :)
    • 12: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    @rosomak

    Jakby ta gra była na Atari, też byś napisał że Ci się nie podoba?.

    @rastan

    ->link<-

    Działa mi tutaj, chociaż jestem wylogowany.
    • 13:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    @rbej1977: u mnie niestety nie działa. jest jakieś video na youtube?
  1.  
    @rbej1977: Facebook knows and tracks your IP even when you are logged out (like Google and other services). When I visit Facebook it does not let me see anything, instead a window pops up and tells me to register and login...

    (And everyday Facebook sends me E-Mails, telling me that I have 50 or more new friends at Facebook and I should join them - but I don't want to.)
    • 15: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    @rbej1977 gdyby kolorystycznie wyglądała tak samo to niby dlaczego miałbym zmienić zdanie?
    • 16:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime21 Dec 2019 zmieniony
     
    Obejrzałem. Nic specjalnego. Przypomina pecetowskiego Fox Rangera z 1992 roku.



    Jeśli chodzi o commodorowskie strzelanki, to absolutny majstersztyk to jest to :):

    • 17: CommentAuthorPecet
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    Oczopląsu można dostać od tego Enforcera.
    • 18:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    @Rastan: udało mi się zassać plik z Twittera
    • 19:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    @miker: dzięki.
    • 20: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime23 Dec 2019 zmieniony
     
    Zapowiedź nowej gry Jane, która będzie pełnoprawną grą RPG z turowym systemem walki. Gra ukaże się wyłącznie na karcie 512kb.

    Filmik:

    ->link<-

    Szczegółowe informacje:

    ->link<-
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    rozkręciła się Jane :) fajne ma pomysły i talent do ich realizacji

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    Jane to były deweloper SEGI, więc już wiadomo skąd ten talent. To nie jest osoba znikąd. Sama napisała narzędzia do programowania na C64. Jeżeli ten RPG wypali to będzie maga-masakrator jak na 8bit. Coś jak Eye Of The Beholder a nawet lepiej. Taki profesjonalny koder przydałby się na Atari.
    • 23:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    I need to say these slideshows are impressive:


    2017/2018

    2019 anywhere?

    80 kolorów w linii bezsprzecznie wygrywa w przedbiegach.

    Lepszy jest chyba tylko Sam Coupe, Apple IIgs i GX4000 + karty graficzne do innych modeli. Pomijając eksperymenty w stylu C65.
    • 24: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Dec 2019
     
    That Slideshow is C16/Plus 4 , if people don't recognize.


    The Game posted by rbej1977 shows one clear fact: If a talented Artist has the tools available to do games on the C64, there will be a lot nice games following.
    The ease of use for people who don't code everyday... is simply the key.

    And, particular the game made me posting the following here, instead of a dedicated music thread.
    SID can sound nice, but it also sounds clamped and muffled.
    POKEY has 4 channels. In theory it allows to play any Amiga Mod file. POKEY is a very raw programmable chip. So you can play directly with physics.

    SID can never have such extremely nice echoing (except digital stuff) combinations, intermixing into all voices. So such a game could easily feeded with a nice soundtrack.



    On the Graphics Part, it is just the PMg handling that makes things too complicated for beginners. But the hardware won't struggle enabling such games ;)


    And btw. Merry X-MAS, or Happy Holidays.
    • 25: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime24 Dec 2019
     
    Jane naraża się Atarowcom ;)

    "I've read some comments from people wondering if I'd try Atari 8-bit, but I've done that before in the past, and to be honest, I much prefer the #C64."
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    pyskata prowokatorka. tak to nigdy faceta nie znajdzie i stanie jej bedzie pisac gierki na c64...
    • 27: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    tlumaczac:
    "nie dalam rady, nie wiedzialam jak narysowac sprity, poleglam".

    kazdy z zewnatrz wybralby c64 (lub 6502 lynxa/nesa). 10 x prosciej niz na xl/xe.

    nie wyobrazam sobie, aby ktokolwiek mogl wybrac inaczej. my niebawem tez przechodzimy na komode.
    • 28: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime24 Dec 2019 zmieniony
     
    @ XXl

    "pyskata prowokatorka. tak to nigdy faceta nie znajdzie i bedzie pisac gierki na c64..."

    Mam nadzieję że żartujesz albo Twój poziom jest żenująco niski....
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Dec 2019
     
    racja. wyedytowalem.
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Ten slideshow to namiastka tego co by wyrabiali na c64, gdyby na c64 była taka paleta kolorów.. c64 pozbyłby się największej swojej wady..
    • 31: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    @solo/ng -obys żartował
    • 32:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Miejmy nadzieję, że Solo za dużo wczoraj pierogów zjadł i gada głupoty ;P
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 Dec 2019 zmieniony
     
    Deklaracje Sola polecam brać z pewną rezerwą. :P

    Poza tym co to za satysfakcja i wyzwanie robić coś tam na sprzęcie z gotowymi ułatwieniami w hardware?! Phewwww. :>
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Solo się nie odmienia. Tak jak Radio i Video :D
    • 35:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Niech piszą ba komode. Znikną w morzu produkcji
    • 36: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Jak nazywa się kod źródłowy pisany przez Solo/NG?
    Sola Scriptura
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    przepraszam :)
    • 37: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    na c64 mają taki silnik, co się nazywa SEUCK i w nim sporo gier powstaje, na przykład ta
    • 38: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    a na Spectrum mają AGD w wersji natywnej i cross platformowej, z kolei na Atari ludzie wolą się katować i wymyślać koło od nowa, bo moje koło jest okrąglejsze ;)
    • 39: CommentAuthorsis101
    • CommentTime25 Dec 2019
     
    Szkoda, że te atarowskie są niewykorzystywane. Wiele jest już silników i nowe w testach/projektach. Tylko inwencja twórcza, grafa, muza i wiele radości. Oby to się zmieniło i byli koderzy co udostępnione środowisko wykorzystywaliby do zrobienia czegoś bez jakichś splendorów typu: to samo od A do Z.
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    Commodorowcy dostali re-make o nazwie Manic Miner 64DX, który ma być bliższy oryginałowi ze Spectrum, niż wersja z epoki na C64.



    Zdecydowanie brakuje genialnej muzyki Mikera z konwersji na nasze 8-bitowe Atari, która tworzy niesamowity klimat :-)
    • 41: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime31 Dec 2019
     
    Ponad godzina z Eye Of Beholder na C64.

    ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Chyba trafiłem najlepszego chiptune na SID-a do tej pory:


    Jeśli chodzi o kompozycję i brzmienia oczywiście bo gusta są przecież różne.
    • 43: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    W życiu bym nie pomyślał że to jest z C64. Stawiałbym na jakiegoś 16-bitowca.
    • 44:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    Więcej tutaj stuffu na komodę można poznać, niż na c64scene pe el :)
    Swoją drogą bardziej mnie cieszy 5 (i więcej) kolorów w linii na Atari, niż 80 na komodzie.

    @rbej1977: w pierwszej chwili wygląda jak HAM6 na Amidze. Tyle, że bez smug
    • 45: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime6 Jan 2020 zmieniony
     
    Czy my rozmawiamy o tym samym??. Mi chodzi o utwór skomponowany na C64.
    • 46:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    A, ok :) No brzmi faktycznie ponadprzeciętnie. Filtr SIDa robi dobrą robotę, ogólnie dobry filtr w jakimkolwiek syntezatorze robi robotę.
    • 47: CommentAuthorVidol
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    hehe:"It uses 2 SID and 3 Digi voices. The SID part was composed in CheeseCutter, digis in OpenMPT. THCM's awesome MSLMod tool fused both parts together." :)
    • 48:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    Haha a no tak, no to teraz wszystko zrozumiałe.
    Tak czy siak, ciekawy kawałek :)
    • 49:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    To "Hi-fi..." to rewelacyjny kawałek. Nie podejrzewałem SID-a o takie coś! :O :)
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Jan 2020
     
    posłuchaj więcej kawałków LMAN-a

    ->link<-