atarionline.pl Fortification 2k13 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > Nie, nie są nielegalne, bo innej możliwości skoku (pośredniego) nie ma. Pinowi i mnie nie chodzi o pakiet matematyczny, tylko o pozostałe procedury OS.

    wiec prosze wykreslic zapis z regulaminu o koniecznosci wywolywanie procedur OS z tablicy.


    > Wspomniana przez ciebie "niekonsekwencja" dotycząca pakietu wynika z tego, że w 400/800 OS i pakiet nie siedzą razem w jedym ROM-ie, tylko w dwóch (2- i 8 kB).

    ktora to niekonsekwencja dalej pociagnieto w OS ktory zajmuje 16kb (XLOS)


    > Zapytam: czy przeczytałeś chociaż teksty z podanych przeze mnie linków?

    tak
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @XXL - specjalnie dla Ciebie z powodu testów następny Deadline ogłosimy dwa tygodnie przed party. Chcesz tego?

    Czy w instrukcji do xBios jest napisane, że wspiera on IDE+ i np. Sparta FS? - gdzie mogę pobrać aktualną wersję takiego xBios? - zdaje się, ze nigdzie. Nie będę więc czytał instrukcji do rzeczy kompletnie nie przydatnej, bo tym sposobem marnuje swój drogocenny czas ;)-
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > @XXL - specjalnie dla Ciebie z powodu testów następny Deadline ogłosimy dwa tygodnie przed party. Chcesz tego?

    gdyby zapis ktory proponowalem przeszedl testy nie bylyby potrzebne :D autor okresla wymagania sprzetowe. co chcesz testowac? :D


    > Czy w instrukcji do xBios jest napisane, że wspiera on IDE+ i np. Sparta FS?

    nie. bo nie wspiera sparty :D
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @XXL - w chwili w której autor ustala regulamin Compo - to regulamin nie istnieje. Nie istnieje więc party na którym możesz wystawić pracę bazując na własnych wymaganiach, gdyż istnieje możliwość, że coś będzie "nie tak" ;)- Albo więc stosujesz się do tego, co wymaga organizator, albo daruj sobie. Nikt Cię nie będzie błagał na kolanach o prace na kompo ;)-

    @XXL - Czyli xBios czegoś jednak nie wspiera i nie jest tak uniwersalny. Co więc takiego praktycznie /zaznaczam/ cudownego owy xBios nam może zaprezentować? Praktycznie chyba niewiele ;)- Nie odnoszę się do Sparty, odnoszę to do ogólnych kwestii użytkowych i obecnego hardware'u. Jak dla mnie to pytanie bez sensu, bo nie widzę logicznego uzasadnienia, napisz sobie jednak teraz cokolwiek, co uważasz za stosowne. Ja idę spać ;)- Narazie :)
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > @XXL - w chwili w której autor ustala regulamin Compo

    cos Ci sie pomylilo. autor okresla jakie wymagania sprzetowe ma praca i jak nalezy ja uruchomic :D i to jest POMOC dla organizatora to nie sa reguly kompo :D


    > @XXL - Czyli xBios czegoś jednak nie wspiera i nie jest tak uniwersalny.

    oczywiscie. nie wspiera "new device" i mutacji myide - no chyba ze ktos napisze biblioteke :-)
    nie jest tez uniwersalny - jego zastosowanie jest bardzo konkretne i okreslone o tu: ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    xxl, a czy chociaż czytałeś te teksty ZE ZROZUMIENIEM (zwłaszcza założenia systemu dla Sweet16)? Czy producent pisał w nich gdzieś o pakiecie matematycznym? Nie. Jak byk stoi w nim wyrażenie "entry points", co odnosi się do ISTNIEJĄCEJ tablicy skoków, a nie jakiejś wyimaginowanej dla pakietu matematycznego. Nie rozciągaj tego argumentu na cały system. Jest tablica skoków dla pozostałych procedur, więc się jej trzymaj. Po to ją stworzono, by twoje programy, które by z niej korzystały, uruchomiły się też na innych systemach (uwzględniających potrzebę jej istnienia w ramach zachowania kompatybilności), nawet tych, które ewentualnie powstaną w przyszłości.

    Dla tych, którym nie chce się ściągać pdf-a:

    "3.6.2 Application software compatibility.

    Atari supported software written to run on the Atari 400 and 800 machines shall operate transparently on a SWEET16 machine of suitable configuration (memory and peripherals). This includes software written in any of the supported languages (assembler, BASIC, PILOT and Pascal).

    "Atari supported" shall, in general, be limited to software using published and supported entry points and database variables in the operating system. However, it shall be necessary to guarantee operation of certain software packages which are of significant value to the HCS user. As, in the course of compatibility test, programs are found to be incompatible due to the "illegal" use of operating system code or variables, the effort required to force compatibility into the SWEET16 operating system shall be weighed against the value of the offending application software, and a decision made accordingly, on a case-by-case basis.

    This section shall list the offending applications and their variances required in the SWEET16 operating system."

    [Sweet16 - pierwotne założenia późniejszego Atari 1200XL. Dotyczą też wszystkich późniejszych modeli]]

    U amigowców jest podobnie: soft napisany dla starszych wersji AmigaOS (1.2, 1.3) zgodnie z wytycznymi "Amiga ROM Kernel Reference Manual" i "Amiga Hardware Reference Manual" uruchomi się na wszystkich pozostałych systemach AmigaOS (aż do wersji 4.1, a nawet na MorphOS i AROS). Użytkownicy po prostu "oleją" soft, który sprawia problemy.

    Po prostu pisz zgodnie z wytycznymi projektantów systemu (restrykcyjne one nie są). To takie trudne?

    > cos Ci sie pomylilo. autor okresla jakie wymagania sprzetowe ma praca i jak nalezy ja uruchomic :D i to jest POMOC dla organizatora to nie sa reguly kompo :D

    Reguły compo określają górny pułap wymagań. Jeśli się w nich mieścisz i godzisz się na nie, wystawiasz pracę, jeśli nie, to prostu nie wystawiasz. I tyle. Ewentualnie pokazujesz poza konkursem. Proste?
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    > xxl, czy ty chociaż czytałeś te teksty ZE ZROZUMIENIEM (zwłaszcza założenia systemu dla Sweet16)? Czy producent pisał w nich gdzieś o pakiecie matematycznym? Nie. Jak byk stoi w nim wyrażenie "entry points", co odnosi się do ISTNIEJĄCEJ tablicy skoków, a nie jakiejś wyimaginowanej dla pakietu matematycznego. Nie rozciągaj tego argumentu na cały system. Jest tablica skoków dla pozostałych procedur, więc się jej trzymaj. Po to ją stworzono, by twoje programy, które by z niej korzystały, uruchomiły się też na innych systemach (uwzględniających potrzebę jej istnienia w ramach zachowania kompatybilności).


    chyba zartujesz :-) po pierwsze "entry point" nie musi zawezac znaczenia do tablicy skokow czyli "jump table". sam przyznales ze pakiet matematyczny nie ma tablicy skokow a czy ma "entry points"? ma :-) czy uzywanie ich jest nielegalne? sam przyznales ze nie :-) chyba ze nie uznajesz pakietu matematycznego jako czesci atari OS ? :D


    > U amigowców jest podobnie

    o wlasnie, to jest wersja rozwojowa atari8 :D

    >>> cos Ci sie pomylilo. autor okresla jakie wymagania sprzetowe ma praca i jak nalezy ja uruchomic :D i to jest POMOC dla organizatora to nie sa reguly kompo :D
    > Reguły compo określają górny pułap wymagań.

    nie zgadzasz sie z tym co napisalem? odpowiedz. natomiast
    wg. obecnych regul nie wolno wykorzystywac rozszerzenia 1mb :D bo trzeba zostawic 2 banki dla DOS :DDD
    wg.obecnych regul nie wolno wykorzystywac pakietu matematycznego bo jego entry point nie sa w tablicy skokow :DDD
    • 8: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    Panowie kur.a! Wy chyba zapominacie ze to ma byc fun! Regulaminy-sraminy. Pracuje w korporacji i rzygam regulaminami i procedurami.
    Powinien byc 1 punkt dotyczący prac w regulaminie:
    "GRA MA BYC NA ATARI"
    Kropka.

    Ewentualne wątpliwosci wyjasnią sie demokratycznie w glsowaniu po obejrzeniu prac.

    Wam wrazenie ze czesc z Was zyje mentalnie w glębokim scenowym średniowieczu sprzed 20 lat, o ktorym ostatnio opowiadal mi Vasco, kiedy to ludzie mieli nicki zlamane grupami, a regulamin byl wazny, bo prac bylo 20, grupy konkurowały a wygrana byla warta tyle co medal olimpijski. A na Atari sie _pracowało_. Chcecie wprowadzac standardy, równac soft do posiadanego sprzetu. Moze jeszcze napiszecie "kodeks dobrych praktyk"? :P
    Jeszcze raz do upadlego: to nie praca, to ma byc ZABAWA!

    @Pinokio - tekst o tym ze "zainwestowales w sprzet" wiec teraz chcesz zeby powstające gry na nim chodzily jest kuriozalny. Jak swiat swiatem bylo odwrotnie: to sprzet sie kupuje chcac zagrac w fajną gre.

    Komp Pinokia jest juz czescia naszej historii i nie wyobrazam sobie zeby compo odbywalo sie na innym. Powinien miec swoj wlasny wpis w Atariki :) Ale jesli przyjdzie ktos (np wiadomi panowie z pejczami) i powie: przynioslem gre, ktora nie chodzi u Pinokia ale _chodzi na czystym Atari 800XL ze standardowym OS_, to nie mozna robic problemow. W koncu podmiana kompa na inny to 3 minuty przerwy technicznej. Kazdą gre mozna tez wczesniej sprawdzic na kompie referencyjnym Pinokia i w razie czego pozyczyc inny. Po co wiec bzdrune wpisy w regulaminie? Zeby wychowywać programistow i wprowadzac na siłe standardy? Sorki, ale ja dziekuję.

    @XXL - jeszcze 2 takie wątki i mimo Twoich dokonan zostaniesz powszechnie zakwalifikowany jako trol :/ Zreszta daruję sobie, bo wiem ze Ty masz to gdzies.

    @Sonar - zobacz kto pisal przez ostatnie lata gierki na konkursy growe: TDC, Sikor, Larek, Gorgh, Koala, Gonzo. Moją skromną osobę pominę. Jeśli Ci ludzie zbojkotują regulamin, to mozesz odwolac kompo. Sorki, taka prawda.
    BTW. Znamienne jest, ze chyba zadna z wymienionych osob nie ma nicka złamanego grupą i raczej nie interesuje sie Spartami, standardami, nielegalami, kumegami, karinkami itp. Oni po prostu piszą sobie na konkursy zbawne gierki na Atari.
    • 9:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    Dobra, ja odpuszczam. Dyskusja z xxl to jak grochem o ścianę. Daję sobie na luz z karmieniem trolla.

    Nosty, masz rację.
    • 10: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @xxl/pin: co jest nie tak z demem meców?
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    o to chodzi ze jest OK :) natomiast panowie od regulaminow (pomijam ze nie sa w stanie zweryfikowac) chcieliby wyeliminowac takie prace z konkursow.

    powod? wg. forsowanego przez Pina i Voya regulaminu zapis w demie JSR $C642 dyskalifikuje ta prace.
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > @XXL - jeszcze 2 takie wątki i mimo Twoich dokonan zostaniesz powszechnie zakwalifikowany jako trol :/ Zreszta daruję sobie, bo wiem ze Ty masz to gdzies.

    a dlaczego mam sie przejmowac osobami, ktore z braku argumentow odnosza sie do mojego wygladu trola ;)

    regulamin w proponowanej postaci musi odejsc :D
    • 13: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    aa, to. to jest print systemowy. ma to jakiś bardziej oficjalny adres?
    co do samego regulaminu - proponuję coś takiego - weźcie regulamin z sv, na bazie kategorii np. 'demo' zróbcie kategorię 'gra' (np. zapis o czasie trwania trzeba wywalić bo w grach to bez sensu) i jest.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @bob_er - pewnie to o to chodzi. Nim pojawi się na początku ta logówka bodaj w czasie ładowania, następuje krasz, jeśli demo odpalisz pod DracOS. Szczegół raczej prosty do poprawki. Jeśli Ci się chce, to podeślij zpaczowaną wersję ;)-
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    no wlasnie Pin, chcesz regulaminem eliminowac prace ktore nie dzialaja na Twoim komputerze z 16 bitowym procem i wymienionym OS na homebrew dla 16 bitowego procesora :D

    jasne :D

    ale... wiesz ze to konkurs na gre na 8-bitowe atari?
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    aaa - daj mi już spokój. Regulamin na Fortyfication mam gdzieś. Napiszecie sobie tam cokolwiek chcecie. Bo tego chcecie ;)-
    • 17: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    Powinien zostac dodany punkt do regulaminu: "Wszyscy wypowiadający się w tym wątku mają obowiązek przyjechać z grą na konkurs" ;)
    Ja mam juz nawet pewien pomysl :>
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     

    bob_er:

    weźcie regulamin z sv, na bazie kategorii np. 'demo' zróbcie kategorię 'gra' (np. zapis o czasie trwania trzeba wywalić bo w grach to bez sensu) i jest.

    Nie trzeba zapożyczać z innych kategorii. Wystarczy wziąć regulamin Combinet Game Compo z SV2k12.
    U W A G I O G Ó L N E


    - Aby konkurs odbył się w danej kategorii wymagane są minimum 2 prace. W przypadku zgłoszenia tylko 1 pracy nagroda za pierwsze miejsce przypadnie automatycznie jej autorowi, sama praca natomiast zostanie zaprezentowana poza konkursem. Dotyczy także prac wysłanych przez osoby które nie mogły pojawić się na partyplace.

    - Prace dostarczamy do organizatora najpóźniej do (...)

    - Każda praca musi być opisana w pliku tekstowym; plik taki musi zawierać tytuł pracy, autora(-ów), kategorię konkursową oraz wymaganą konfigurację sprzętową. Mile widziane prace intro i demo dostarczane także w formacie DiVX (ale to nie warunek!). W przypadku nieoczekiwanych problemów z uruchomieniem pracy na platformie prezentacyjnej zostanie ona uruchomiona we wspomnianym formacie.

    - Prace wystawione na konkursach będą opublikowane na stronie zlotu, wszystkie prace posiadają status freeware

    - Wszyscy uczestnicy są w jury

    - W razie wszelkich wątpliwości odnośnie treści regulaminu należy bezzwłocznie skontaktować się z organizatorem


    Specyfikacja platformy prezentacyjnej - Atari 8-bit
    ---------------------------------------------------
    Atari XL/XE/XEGS (PAL)
    standardowa stacja dysków - stacja podłączona przez złącze SIO odczytująca standardowe gęstości (SD, ED i DD).

    Wykorzystanie rozszerzeń (np. 65816, VBXE) jest możliwe po wcześniejszej konsultacji z organizatorem i ew. dostarczeniu własnego sprzętu.
    ---------------------------------------------------


    K A T E G O R I E K O N K U R S Ó W

    Combined Game Compo

    - (...)W przypadku serii XL/XE praca może uruchamiać się na dowolnym config'u, np. z VBXE- autor gry zobowiązany jest podać szczegółową informację dotyczącą jej wymagań sprzętowych - zostanie ona przekazana do publicznej wiadomości.

    Można? Pewnie, że można. I co dziwniejsze regulamin jest również podpisany przez... Pina. Czyli... nie rozumiem...

    Do tego jeszcze przytoczę inne kategorie, które u sOnara też mają być:
    Atari XL/XE Graphics Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym wypadku praca musi być dostarczona wraz z przeglądarką zdolną wyświetlić grafikę


    Atari XL/XE Music Compo

    - Obowiązują wszystkie postanowienia działu /uwagi ogólne/

    - Praca może zostać dostarczona w postaci samouruchamialnej; w przeciwnym wypadku praca musi być dostarczona wraz z playerem zdolnym ją odtworzyć

    - Utwór może wykorzystywać drugi układ POKEY (stereo)

    - Maksymalna długość utworu to 4 minuty - dłuższe mogą zostać w czasie konkursu wyciszone

    - Covery utworów (wcześniej wystawianych, znalezionych w sieci itp) są zabronione. Jeśli dostarczone zostaną więcej niż 2 covery zostanie zorganizowane dodatkowe Cover Compo

    - W pracach w postaci samouruchamialnej dopuszcza się korzystanie z dodatkowej pamięci, jednakże musi być możliwość wskazania używanych banków pamięci za pomocą konfiguratora lub oddzielnego pliku konfiguracyjnego

    - W pracach można wykorzystać maksymalnie dwa kanały dla sampli - konkretnie w tym przypadku chodzi wyłącznie o dwa programy - np. MPT (MD2/D8), czy nieukończony tracker TL

    - Dozwolone jest użycie programu SoftSynth

    - Jeśli praca nie zakwalifikuje się do konkursu, może zostać zorganizowane dodatkowe Compo - np. MOD Compo (w tym przypadku konkretnie: 4chn, max 62 sample po max. 16kB w tym jeden do max 22kB)


    Prawie idealne. Prawie, bo ja bym jeszcze pozbył się wybieraczki banków, bo to jest punkt zmuszający robić coś pod SDX. Usunął bym też punkt o stereo, bo skoro stereo nie jest zabronione, to znaczy, że jest dozwolone - punkt w regulaminie jest zbyteczny.
    Nie jestem specem od grafiki i muzyki, więc tu należałoby wysłuchać jeszcze fachowców w tych dziedzinach. W przypadku gier - jest miodzio. Podobnie jest z regulaminem WAP-NIAKa (z tym małym wyjaśnieniem).
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     

    Larek:

    I co dziwniejsze regulamin jest również podpisany przez... Pina.


    To muszę jednak sprostować. Był podpisany, był gotowy i prawie nic z niego nie zostało w sensie zawartości merytorycznej pod którą to się wcześniej podpisałem. Został zmieniony o durnowate zapisy. Choćby i ktoś dopisał "standardową stację dyskietek", oraz gęstości SD, ED, DD. Nie mam pojęcia co to za geniusz intelektu był ;)-

    Larek - wybierane w programie / demie banki przydają się choćby i pod qmeg'iem, by nie zniszczyć ramdysku i zapisanych tam danych. Spartę zawsze można przenieść do innego banku i praktycznie problemu nie ma. Gorzej, jeśli każdy program korzystający z ext ram robił by to na własną rękę bez waszej ulubionej wybieraczki - to by była zasadniczo udręka, bo co któryś raz trzeba by sprawdzać dlaczego coś nie działa i przenosić system do innego banku rozgrzebując konfig.

    Totalne bzdety ... dodatkowo wykrzykujecie tu jakieś paranoidalne stwierdzenia w stosunku do rzeczy w oczywisty sposób przydatnych i nikomu do tej pory nie przeszkadzających.

    Reasumując to, co mam do przekazania to tak, jak mówiłem - nie będę podważał waszych argumentów, bo jesteście zbudowani ze zbrojonego żel-betonu. Osobiście mam na szczęście wybór i uczestnicząc w imprezie albo zrobię to na starych opracowanych zasadach albo niczego robił na siłę nie będę. Jeśli ma to być dobra zabawa, to niechaj tak pozostanie.
    • 20: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @pin - a ten print jaki ma adres w DracOS?
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    nie ma tego w tablicy skoków?

    Zapytam Draco jak coś.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    ponoc nie ma ;)-
    • 23: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    regulamin:

    xxl:
    1. praca może uruchamiać się na dowolnym config'u, autor gry zobowiązany jest podać szczegółową informację dotyczącą jej wymagań sprzętowych i sposobu ładowania - zostanie to przekazana do publicznej wiadomości przed prezentacją
    2. powodzenia
    • 24: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    Nie ma procedury PRINT w tablicy skoków. W przenośny sposób można wywołać jedynie procedurę CIO przez jciov ($E456). Zakładając, że E: jest otwarte w #0 można to zrobić tak:
    PRINT:
    ldx #0
    lda #11
    sta iccmd,x
    lda #12
    sta icaux1,x
    txa
    sta icaux2,x
    lda #<?text
    sta icbufa,x
    lda #>?text
    sta icbufa+1,x
    lda #<?textlen
    sta icbufl,x
    lda #>?textlen
    sta icbufl+1,x
    jsr jciov
    ...
    ?text:
    .db 'Chrząszcz brzmi',eol
    .db 'w trzcinie w Szczebrzeszynie.',eol
    ?textlen = *-?text

    ale myślę, że ten sposób to Bob_er zna :).

    Edit: Zresztą: ->link<-
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > Spartę zawsze można przenieść do innego banku i praktycznie problemu nie ma. Gorzej, jeśli każdy program korzystający z ext ram robił by to na własną rękę bez waszej ulubionej wybieraczki - to by była zasadniczo udręka, bo co któryś raz trzeba by sprawdzać dlaczego coś nie działa i przenosić system do innego banku rozgrzebując konfig.

    czy Ty sie slyszysz. wyjscie z gry oznacza RESET.
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    To akurat jest nieprawda.
    RESET służy do zresetowania komputera, ale nie do wyjścia z gry.
    Nawet pisząc samobootujący się program robiąc standardowy nagłówek:

    00: xx - sygnatura
    01: nn - ilość bloków boot
    02: aaaa - adres ładowania bloku boot
    04: rrrr - adres uruchomienia programu PO RESET
    06: <procedura inicjalizacji bloku boot>
    OS automatycznie rozpozna urządzenie bootujące, ustawi jego flagę w rejestrze FLAG? (9) oraz wektor CASINI (2) lub DOSINI (12) zależnie od urządzenia, z którego program został wczytany. Nawet się nie trzeba starać, żeby program był automatycznie odporny na RESET - wręcz przeciwnie - trzeba się nastarać, żeby po RESET wykonał się zimny start.
    Procedura inicjalizacji bloku boot wykonywana jest po odczycie ostatniego bloku boot i służy np. do zainicjalizowania kontynuacji ładowania dalszych danych. Wyjście przez CLC, RTS spowoduje kontynuację procedury boot, inicjalizację wektorów CASINI/DOSINI i oddanie sterowania do adresu uruchomienia programu rrrr. Wyjście przez SEC, RTS spowoduje BOOT ERROR.

    Jak robisz carta z kolei OS rozpoznaje rodzaj carta i oddaje mu sterowanie albo przed inicjalizacją bloków systemu (cart diagnostyczny), lub też inicjalizuje go, a po procedurze boot przekazuje mu sterowanie. Po RESET procedura się powtarza.

    Gdzie tu masz jakieś wyjście z gry?
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @Nosty... tak, moze zapytac potencjalnych zainteresowanych a po ogloszeniu regulaminu zarejestrowac na stronie "prawdopodobnych" uczestnikow :) kazdy kto sie zarejestrowal jako ucestnik konkursu i faktycznie wystawi prace dostaje ... nie wiem - koszulke ;)
    • 28: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    > Gdzie tu masz jakieś wyjście z gry?

    jak konczysz dzialanie gry?
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    Wyłączając komputer.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @XXL - czego nie rozumiesz znowu? ;)-

    System w sensie SDX, może to było niezrozumiałe.
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    do Mono: o wlasnie. a teraz zerknij na post 25 :)

    Pin: po uruchomionej grze w 99% juz nie ma do czego wracac...
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    ... boże coś polskę.

    Masz grę, demo czy inny program, który wykrywa sobie pamięć ext ram i bez wybieraczki banków samodzielnie lokuje sobie dane w bankach. Wykorzystuje np. 16 banków z 64 możliwych tyle, że nie wiadomo które to 16 banków jest używanych przez program. Mamy teraz sytuację taką, że w konfigu SDX określamy stan w którym dos używa banku $6f. odpalamy spod SDX grę i okazuje się, że gra / program trafia w ten sam bank powodując problemy. No to restartujemy kompa, edytujemy config i zmieniamy bank dla dosa na inny. I tak aż do skutku, przeważnie się udaje. Widzisz i na szczęście 90% programów używających ext ram ma zwyczajowo wybieraczkę więc można szybko sprawdzić już na etapie uruchamiania, które banki są używane. Jeśli wybieraczki nie ma - to szukanie na ślepo pozostaje. Czy teraz rozumiesz? ;)-
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    i wobec tego nawet jak nie uzywam DOS to mam pisac gry tak zeby uwzgledniac specyfike czy ograniczenia np. SpartyDOS?

    to jest boze cos polske!
    • 34: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    Wiesz, teraz to róbta co chceta, bo ja z tym nic wspólnego już nie mam na szczęście.

    Pewnie Ci to koliduje przy xBios ;)- przecież jest uniwersalny to jak, z tym sobie nie poradzi?
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    @xxl: Pisałem o boot i o cartach. A teraz pomyślmy dlaczego masa gierek była odpalana przez tradycyjny "wykrzyknik", czyli z loadera plikowego? Może (omójboże) DOS jest dla Atari czymś faktycznie standardowym, a Atari od samego początku nie miało w OSie obsługi magnetofonu, a było sprzedawane w zestawie ze stacją dysków? Może wyjście z programu to skok do DOSVEC (10) a nie wywołanie procedury RESET ($E477)? Może jednak Atari zostało inaczej pomyślane niż ZX, czy C=?
    Zagadka: co robi OS kiedy wracasz ze swojego programu zwykłym RTS?
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    oczywiscie bo "file" to plik binarny :) i nalezy dlatego uzywac DOS? do operacji ze stacja dyskow nie potrzebny jest DOS :-) do operacji z plikami binarnymi tez jest niepotrzebny :)

    > Może wyjście z programu to skok do DOSVEC (10)

    postulujesz o kolejne ograniczenia zwiazane niezamazywaniem obszarow DOS i wychodzenie z gier poprzez np. DOSVEC (RTS nie wszedzie dziala :D zastanow sie dlaczego :D)
    • 37: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    RTS działa w każdej plikowej grze, która nie jest rypana żywcem z karta. Programy na karcie często robią taką sekwencję na wejściu: LDX #$FF, TXS...
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    ... eeeetam ;)- to, ze demo czy gra nie wraca do dos, to nie problem. W sumie nie musi. Niech się tylko normalnie uruchamia ;)-

    co innego programy użytkowe, tu sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie ;)-
    • 39: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    W zyciu warszawy sie nie dogadacie, bo Pin, mono, Draco i pare innych osob uwaza ze Atari to Komputer przez duze "K" do pracy. To hard-userzy, hackerzy (w dobrym rozumieniu tego slowa). Dlatego potrzebujecie utrzymania standardow i kodowania zgodnego ze standardami zeby wszystko gladko wspolpracowalo.

    A XXL, mimo tego ze jest programistą, reprezentuje wiekszosc uzytkonikow, ktorych aktywnosc ogranicza sie do:
    1. wlozenia dyskietki/carta/kasety/xex'a
    2. ulozenia palcow we właściwą mudrę nad klawiszami funkcyjnymi
    3. pstrykniecia wlacznikiem
    4. pogrania
    5. pstrykniecia wyłącznikiem
    I do tego wszystkiego wystarcza im zazwyczaj gołe standardowe Atari.

    Te dwie filozofie mają różne potrzeby i różnie patrza na Atari.
    Dlatego regulamin powinien byc liberalny, a obie strony sobie życzliwe.

    "V-boye" (zgadnijcie skąd taka nazwa ;) powinni trzymac sie standardow, o ile nie jest to bardzo trudne czy upierdliwe,
    a "Spartanie" (tu wiadomo skąd ;) nie powinni odrzucac prac tylko dlatego ze nie spełniają ich standardów.
    • 40: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    Jesteśmy życzliwi :)
    Podpisano: ŻYCZLIWY

    Edit: V przecież od Victoria :P
    @nosty: A Twój Tomek8 będzie mógł pracować jako normalne rozszerzenie sprzętowe do oprogramowania z DOSa?
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     

    Nosty:

    dlatego ze nie spełniają ich standardów.


    ... chyba nie spełniają żadnych standardów :P
    • 42: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    @Pin nie zaczynaj! Dla mnie przez wiekszosc zycia bylo standardem ze jak uslysze BUU to wciskam play i gra sie laduje. A jak pogram to wylaczam kompa.
    A wszystko co więcej jest ode Złego jest!
    Wiec standardy są różne :P

    @mono - o Tomku-8 bede gadal jak bedzie. Z normalnym dosem bedzie na pewno wspolpracowal bo czemu nie. A z informacji jakie mi Pin zgromadzil wynikalo ze z niewielkim ustepstwem i małą komplikacją ukladu ale bez utraty funkcjonalnosci powinien współpracowac tez z prawie kazda Spartą. Mam nadzieje ze niedlugo zobaczymy.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    jeśli będzie jakiś prototyp "standalone", czy jak to tam określałeś to chętnie go potestuje w różnych konfigach.
  1.  
    Hmm... Mnie tylko martwi, że napiszę gierę i dostanę bana nie do końca wiedząc za co :) Bo nic z tego co powyżej piszecie nie rozumiem :)

    Ale co tam - nie po to się pisze gry, żeby w kompotach startować :)
    • 45: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    ... z czego masz magistra? ;)-
    • 46: CommentAuthormuffy
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    jak znam życie z inżynierii ;)
  2.  
    Z Politechniki :)
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012 zmieniony
     
    Wysoki Sądzie. Nie mam więcej pytań ;)-
    • 49: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    z tym printem i tak ogólnie - to (z tego co się orientuję) żeby było do bólu koszernie, to trzeba by w zasadzie otwierać ekran na S:, i dopiero wtedy coś samemu wyświetlać. to pozwoli sterownikowi vbxe pod sdx zrozumieć co się dzieje i ten się łaskawie wyłączy.
    tak przynajmniej zrozumiałem przekaz od Draco.
    może w następnym demie to poprawię (jak nie zapomnę i jeszcze będę miał chęci na to), tego już ruszał nie będę - bo to pierdoła i nie chcę robić zamieszania różnymi wersjami. a jak kogoś to bardzo boli - to można nieszczęsnego printa zanop-ować - nic się nie stanie.
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2012
     
    .. ale to nie chodzi o sterownik VBXE, bo cokolwiek nie uruchamiam w temacie gier / demek to domyślnie następuje przełączenie w standardowy tryb 40 znaków. Nie ma potrzeby nakładać śmieci z vbxe na wyłączone linie ekranowe antica.

    Pytanie jest jeszcze inne, czy ten "mikroproblem" z printem występuje wyłącznie na tej logówce w czasie ładowania, czy w demie jest to także gdzieś powielane?