atarionline.pl Kopiowanie z kasety na dyskietkę. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime25 Dec 2012
     
    Czy mógłby ktoś mi pomóc. Chcę wczytać z XC12 programic w Basicu i zgrać go na dyskietkę stacją 1050. Dyskietka sformatowana na SD 90kb, jest na niej już ChaosLoader i jedna gierka HERO, magnet podpięty do stacji. Startując kompa muszę mieć stację wyłączoną bo inaczej zaczyna z niej loadera ładować. Wczytuję programik, włączam stację, zapisuję [SAVE"D:NAZWA"] i kupa wywala Error 130. Co robię źle?
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime25 Dec 2012
     
    Czy nie pytałeś już o to w wątku "Listingi z "Tajemnic Atari"?
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Dec 2012
     
    Ale nie ma na niej (dyskietce) dosa ... A nawet jak jest, to nie zbootowany...

    1. Startując kompa musisz mieć stację WŁĄCZONĄ
    2. na dyskietce MUSI BYĆ DOS (dział DOSY, dowolny; DOS2.5 np.)
    3. Bootujesz, czytasz program z kasety CLOAD
    4. zapisujesz, SAVE"D:NAZWA.BAS"
    • 4:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime26 Dec 2012 zmieniony
     
    Bluki, no właśnie tak mi się wydawało. Już myślałem po prostu, że mi się post wczoraj nie dodał ostatnim kliknięciem przed lulu. Ale silnik tego forum jest tak beznadziejny i nieintuicyjny, że to o pomstę do nieba woła! Dziś nie mogłem znaleźć swojego posta bo nawet nie wiem jak, więc założyłem temat ;-)
    Jhusak, dzięki. Dosa oczywiście nie ma. Ale jak odpalę kompa z dyskietką gdzie jest DOS (bez Option przy starcie) i chcąc na niej zapisać po wgraniu z kasety mam znowu inny Error 163 gdy odpalam z DOS XL a Error 144 z DOS II+/D?

    EDIT
    Dobra, już wiem, nie mogę zgrywać tam gdzie jest cały dos. Format nowej dyskietki z plikami dosowymi i można zgrać z kasety na dysk jak opisane.

    Dzięki pewnie nie raz ostatni ;-).
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Dec 2012 zmieniony
     
    Moim zdaniem nie męcz się z DOS-em XL i porzuć DOS II+ (choć niektórzy go lubią – ja nie). Używaj MyDOS-a 4.50T lub prostszego SUPER DOS-a 2.9.
    • 6:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    Generalnie się męczę z tą stację po omacku nieco jak narciarz sam się uczący na stoku, ale jakoś mnie to wciąga ;-) Mam MyDos'a. Pytanko - zgrasz mi i podeślesz Super Dosa 2.9 z jakimś linkiem gdzie literaturę do niego znajdę bo na Atariki nie widzę? Nie mam na razie jak zgrywać plików z PC'ta, więc ciągle Was nudzę o przysługę ;-)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Dec 2012 zmieniony
     
    Musisz znać opisy kodów błędów - zapewne miałeś dysk zabezpieczony przed zapisem.
    Błędy powstające w systemie operacyjnym Atari są sygnalizowane w większości języków programowania tylko przez podanie kodu tego błędu (w Deep Blue C z minusem). Prawie wszystkie kody błędów systemu są związane z operacjami wejścia/wyjścia (Input/Output), a wszystkie mają kody o wartości przekraczającej 127.
    Poniżej przedstawione są kody błędów systemu operacyjnego wraz z krótkim objaśnieniem.
    128 - BREAK ABORT
    Podczas wykonywania operacji I/O został naciśnięty klawisz <BREAK>, co spowodowało przerwanie operacji.
    129 - PREVIOUS OPEN
    Podjęto próbę otwarcia kanału IOCB, który był już uprzednio otwarty - ponowne użycie OPEN dla tego samego kanału.
    130 - NON EXISTANT DEVICE
    Podjęto próbę komunikacji z urządzeniem, które nie jest zainstalowane w systemie operacyjnym.
    131 - WRITE ONLY
    Podjęta została próba odczytu z pliku otwartego tylko do zapisu.
    132 - INVALID COMMAND
    M uniwersalnej procedurze I/O (XIO) został użyty niedozwolony kod rozkazu.
    133 - IOCB NOT OPEN
    Podjęta została próba wykonania operacji wejścia/wyjścia przez blok IOCB, który nie został otwarty - brak OPEN.
    134 - BAD IOCB NUMBER
    Użyty został numer kanału IOCB, który nie jest liczbą z przedziału od 0 do 7.
    135 - READ ONLY
    Podjęta została próba zapisu do pliku otwartego tylko do odczytu.
    136 - END OF FILE
    Podjęta została próba odczytu z pliku, w którym osiągnięto koniec, a więc próba odczytu spoza pliku.
    137 - TRUNCATED RECORD
    Odczytany został rekord, który miał długość większą od długości przeznaczonego dla niego bufora.
    str. 166
    138 - TIMEOUT ERROR
    Upłynął określony przez system operacyjny czas, w jakim urządzenie powinno wykonać żądaną operację.
    139 - DEVICE NACK ERROR
    Urządzenie nie potrafi wykonać żądanej operacji pomimo, iż komunikacja przebiega prawidłowo.
    140 - FRAMING ERROR
    Nieprawidłowy przebieg transmisji - zła forma lub nierówne odstępy miedzy przesyłanymi bitami.
    141 - CURSOR OVERRAN6E
    W procedurze graficznej (POSITION, PLOT, DRAWTO, LOCATE lub FILL) użyte zostały parametry przekraczające zakres dopuszczalny dla aktualnego trybu graficznego.
    142 - SIO OVERRUN
    Nieprawidłowy przebieg transmisji do lub z urządzenia.
    143 - SIO CHECKSUM
    Suma kontrolna obliczona dla przesyłanego bloku informacji jest różna od przesłanej razem z tym blokiem.
    144 - DEVICE DONE
    Urządzenie nie jest w stanie wykonać żądanej operacji pomimo, iż jest to poprawna operacja.
    145 - BAD SCREEN MODE
    Procedura graficzna nie może być wykonana w aktualnie wykorzystywanym trybie pracy ekranu.
    146 - FUNCTION NOT IMPLEMENTED
    Procedury obsługi urządzenia nie przewidują wykonania żądanej operacji I/O.
    147 - INSUFFICIENT SCREEN MEMORY
    Brak wolnej pamięci operacyjnej na utworzenie obrazu we wskazanym trybie graficznym.
    150 - SERIAL PORT OPEN
    Podjęto próbę otwarcia portu RS, który był już uprzednio otwarty poprzez inny kanał IOCB (dotyczy tylko współpracy z interfejsem RS-232).
    151 - CONCURRENT MODE NOT ENABLED
    Podjęto próbę rozpoczęcia transmisji współbieżnej przez port RS, który został otwarty bez zezwolenia na taką transmisję (dotyczy tylko współpracy z interfejsem RS-232).
    152 - BUFFER ERROR
    Podjęto próbę uruchomienia transmisji współbieżnej z ustalonym przez użytkownika buforem o niewłaściwych parametrach (dotyczy tylko współpracy z interfejsem RS-232).
    str. 167
    153 - CONCURRENT MODE ACTIVE
    Podjęto próbę komunikacji z urządzeniem podczas, gdy aktywny jest współbieżny tryb pracy portu RS (dotyczy tylko współpracy z interfejsem RS—232).
    154 - CONCURRENT MODE NOT ACTIVE
    Podjęto próbę odczytu poprzez port RS bez uruchomienia współbieżnego trybu pracy (dotyczy tylko współpracy z interfejsem RS-232).
    160 - BAD DRIVE NUMBER
    Podany został numer stacji dysków niedopuszczalny w aktualnej konfiguracji użytego DOS-u.
    161 - TOO MANY FILES
    Równocześnie próbowano otworzyć liczbę plików dyskowych, która przekracza dozwoloną w aktualnej konfiguracji DOS—u.
    162 - DISK FULL
    Wszystkie sektory dyskietki dostępne dla użytkownika zostały już zapisane i nie ma miejsca na więcej informacji.
    163 - I/O ERROR
    Błędne wykonanie operacji przez Dyskowy System Operacyjny.
    164 - BAD FILE NUMBER
    Odczytany sektor dyskietki należy do innego pliku niż aktualnie używany - dyskietka jest uszkodzona lub nieprawidłowo zapisana.
    165 - BAD FILENAME
    Użyta została nazwa pliku zawierająca niedozwolone znaki.
    166 - POINT ERROR
    Błąd wykonania procedury POINT spowodowany nieprawidłowym parametrem.
    167 - FILE PROTECTED
    Podjęta została próba zapisu, skasowania lub zmiany nazwy pliku, który jest zabezpieczony przed zapisem.
    168 - BAD COMMAND
    W uniwersalnej procedurze I/O (XIO) został użyty niedozwolony kod rozkazu dla stacji dysków.
    169 - DIRECTORY FULL
    Nie można zapisać na dyskietce nowego pliku, gdyż przekroczona zostałaby dopuszczalna ich liczba.
    170 - FILE NOT FOUND
    Na dyskietce we wskazanej stacji dysków nie ma pliku o podanej nazwie.
    171 - BAD POINT
    Błąd wykonania procedury POINT spowodowany niewłaściwymi parametrami.
    str. 168
    172 - PROHIBITED APPEND
    Niemożliwe jest odczytanie dyskietki — prawdopodobnie użyty niewłaściwy DOS.
    173 - BAD FORMAT
    Odczytywana dyskietka ma uszkodzony sektor lub nie jest sformatowana albo została sformatowana przy użyciu innego DOS-u.
    174 - DUPLICATE FILENAME
    Podjęto próbę zapisu pliku o nazwie, która została użyta dla pliku istnijacego na dyskietce (błąd sygnalizowany tylko przez niektóre DOS—y).
    175 - BAD LOAD FILE
    Podjęto próbę odczytu poprzez DOS pliku, który nie jest zapisany w standardzie DOS-u (brak nagłówka).
    176 - PROHIBITED APPEND
    Podjęta została próba uzyskania dostępu do pliku, który ma niewłaściwy format lub znajduje się na dyskietce o innym formacie.
    177 - BAD DISK
    Odczytywana dyskietka ma uszkodzony sektor lub nie jest sformatowana albo została sformatowana przy użyciu innego DOS-u.
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    I nie krytykuj silnika forum na zasadzie "jest be" i koniec - jest jaki jest, strona jest prowadzona "non profit", nie ma reklam, itp.

    Zasada: masz uwagi, to się kontaktuj z Zygą lub Kazem i poprawiaj :)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    Właśnie sprawdziłem - można znaleźć swoje posty: szukaj/zaawansowane/wyszukiwanie w odpowiedziach/kiedy autor był/szukaj!
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Dec 2012
     
    Gdy nawalają szukajki na forach można znaleźć przez google wpisując site:adres coszukamy
    • 11:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime27 Dec 2012
     
    Dzięki za kody i za cierpliwość w udzielaniu rad ;-)
    Z krytyką szukania się wycofuję, ślepota nie boli, nie zauważyłem cuś zaawansowanej szukajki ;-)
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Dec 2012
     
    Tak jeszcze gwoli ścisłości to warto wiedzieć, że odnośnie:

    mentos:

    Ale silnik tego forum jest tak beznadziejny i nieintuicyjny, że to o pomstę do nieba woła!

    to silnik i interfejs to dwie różne rzeczy, jedno "się widzi" a drugiego nie.

    ...i powodzenia z Atari!
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime28 Dec 2012 zmieniony
     
    Mentos, tu masz trochę informacji:
    MyDOS (EN)
    SUPERDOS (PL, EN)

    Jeśli nadal jesteś zainteresowany SUPERDOS-em, to wrzuć zapotrzebowanie mi na mejla.
    • 14:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    Dzięki, właśnie czytałem i chciałem ściągać tylko czy mógłbyś w jakimś ludzkim formacie ten plik wrzucić proszę? Instalowanie kolejnych jakiś wtyczek, plików, programów.... Albo zarzuć na emalię bo puściłem priva pytanko.
    A tak BTW zadam może głupie pytanie, ale coś nie mogę tej info w jednoznaczny sposób przedstawionej znaleźć. Czym się odróżniały dyskietki SD od HD? To znaczy wiem, że to różne gęstości, ale przecież sam dysk to tworzywo pokryte materiałem magnetycznym. Czy to nie stacja dopiero wraz z odp. systemem zapisuje/układa na nim odp. sektory i ścieżki? Czy one są już niejako na "sztywno" potworzone na dysku a jak tak to jak bo rozumiem że wówczas jakoś fizycznie?
    • 15: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Dyskietki HD umożliwiają większą gęstość zapisu. Są różne materiały magnetyczne. Dyskietki HD nie można użyć w stacji, która ich nie obsługuje (Atari). Możliwe, że nawet nie uda się jej sformatować.
    Ścieżki na dyskietce tworzone są w procesie formatowania.

    Jaki masz problem z plikiem .odt? To popularny darmowy format (OpenDocument), np. ->link<-
    WordPad też otwiera, chociaż z błędami formatowania.
    No i co to znaczy "ludzki format"?
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Ludzki format to format Atari oczywiście:P
    • 17:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Służbowy laptok mi nie zezwala na na instalowanie czegokolwiek a jestem poza domem/stacjonarką, a więc tego OpenOffice'a zainstalować także nie mogę ;-). Ludzki no wicie/rozumicie, chodzi mi o zwykły Wordowski "doc", czy pdf, w końcu 99% świata to badziewie ma ;-)
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    99% Twojego Świata.

    Nasz Świat nie słyszał o formacie DOC, format DOC to zwykły tekst ASCII lub ATASCII, w którym jest dokumentacja oprogramowania np.

    Natomias ODT przeczytasz wszędzie. Zunzipuj i otwóż xml wewnątrz w dowolnym edytorze tekstowym :)

    @mentos, ty musisz być młodym człowiekiem (szczęściarz :)
    Nie wiedzieć, co to jest dyskietka SD,DD,HD, kodowanie MFM,FM,otwór indeksujący,ilość ścieżek,sposób, w jaki sektory są zapisane, to tak samo jak nieznajomość ABCDE....

    Opiszę Ci 3 sposoby, w jaki sektory są rozpozawane:

    PC/ATARI ST - otwór indeksujący. Jak się pojawi, to pierwszy odczytany sektor to sektor pierwszy na danej ścieżce (dyskietki 5 i 1/4) W przypadku dyskietek 3.5 cala nie mam pewności, ale odpowiednik otworu indeksującego jest jako hallotron + magnesik na obrzeżu bębna silnika, a na "osi - talerzyku" napędu nośnika magnetycznego dyskietki jest otwór, w który wchodzi bolec napędu.

    Amiga - ścieżka czytana jest sekwencyjnie, aż do znalezienia odpowiedniego sektora, który ma w sobie zaszyty numer; dostępne są modyfikacje programowe umieszczające na ścieżce "jeden długi sektor", i zwiększa się w ten sposób ilość danych na ścieżce poprzez likwidację przerw pomiędzy sektorami. Potrafi zapisać sektor pojedynczy, ale taki zapis jest "niepewny", bo timingi są software'owo ustalane przez SO komputera i się czasem rozjeżdżają (tak to wygląda w praktyce)

    Atari - podobnie jak Amiga standard, jednak Atari może zapisać sektor pojedynczy, po napotkaniu jego numerka stacja przełącza się na zapis i zapisuje. Dostępne modyfikacje to odczyt całej ścieżki do bufora wewn. stacji a następnie transmisja "bez przerw pomiędzy sektorami" do komputera.

    Ścieżka to taki ciąg bajtów i przerw, który dzieli się na sygnatury sektorów (n.in. numer), oraz ich zawartość; jakby tego posłuchać, to jest podobnie jak program zapisany na taśmie. Sektor ma określoną długość, kilka bajtów pozwalających zidentyfikować jego początek, zachowane są przerwy pomiędzy nimi wystarczające do nie nakładania się sektorów pod żadnym pozorem. Proces nanoszenia znaczników to właśnie "formatowanie pełne". Sygnatury nie są ruszane podczas operacji zapisu i odczytu.
    Formatowanie szybkie to wyzerowanie sektorów odpowiedzialnych za katalog dyskietki oraz z reguły zainicjowanie bootbloku (kilka sektorów startowych dyskietki, w których jest zapisany program ładujący oraz tablica partycji - prawie pusta). Wirusy bootblokowe wykorzystywały to miejsce na szerzenie się tego badziewia, podobnie na PC, jak na Amidze.

    Powyższe jest napisane z pamięci; starałem się kończyć tam, gdzie moja wiedza się kończy :)
    Np. nie wiem, czy otwór indeksujący nie jest wykorzystywany w niektórych stacjach Atari?
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     

    jhusak:

    Np. nie wiem, czy otwór indeksujący nie jest wykorzystywany w niektórych stacjach Atari?

    XF551 korzysta z otworu indeksującego. Jednak ta stacja w zależności od tego, jaki napęd był zastosowany (Mitsumi/Chinon), mogła lub nie mogła czytać drugiej strony dyskietki po jej odwrotnym włożeniu, więc wygląda na to, że otwór indeksujący chyba był wykorzystywany przez stację do czegoś innego.
  1.  
    hmm,

    whats the problem here ?!? Error 130 means the D: device is not available, in other words you forgot to boot a DOS first.

    So, boot a DOS (e.g. DOS 2.5, Super DOS 2.9 NT, etc.) first, then goto Basic (e.g. type "B" in the DUP menu to do so) and when the READY prompt appears type CLOAD or LOAD"C:". The Basic program should then load from tape. When done, the READY prompt appears again, now type SAVE"D:FILENAME.BAS", where filename is the filename you want.

    When the program has saved to disk, you can go back to DOS/DUP by typing DOS and list the directory (e.g. type "A" in the DUP menu to list the Directory). If everything worked ok your Basic program should load from disk in the future. There are however a few basic programs that will only run from tape, due to a very low memlo (that overwrites DOS).

    You can also try one of the many C/D copy programs (attached some of them here). If you need 5,25" disks with two index holes for the XF551, a german Amiga vendor is selling them here: ->link<- (note: the pictures show disks with only one index hole, but the text states clearly that they have two index holes; I already ordered some of these disks, so I can confirm they really have two index holes). To save money and trouble in the future, it would be better however to build some kind of index-hole re-direction (or whatever it is called) into the XF551 drive. Then you can also use both sides of a disk with only one index hole...

    -Andreas Koch.
  2.  
    Hmm,

    again the attachment is gone after psoting ?!?
    So, here is another try...
    • 22:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    The problem is simple. Some people do not know this, which is obvious for you.

    Anyway, do you know what does it mean "psoting" in Polish? Well, it is conecting two words, psota (stupid joke, not dangerous, children do this) and -ing (doing stupid jokes, the English part :)
  3.  
    Err well,

    it was a simple typo of the word "posting". Did not know, that the typo (psoting) has some meaning in polish language...

    Besides, I did not want to critisize that the author does not know things which are obvious for me (sorry if it sounded like that). Anyway, I hope the reply was still helpful in some way...

    -Andreas Koch.
    • 24:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    Jhusak, dzięki za komplement, 40 lat za paręnaście dni mi stuknie :D
    I faktycznie czuję się młodo :D
    No i cieszę się że nie jestem żadnym specem od IT czy informatykiem bo to ludzie najczęściej nie potrafiący z innymi normalnie rozmawiać, i których inni wolą obchodzić szerokim łukiem ;-)

    C64 to było moje marzenie, ale niezrealizowane bo za drogie. Dlatego Ataryna była kompem mego dzieciństwa niestety z magnetem bo 1050 na Karliku czy LDW2000 w Pewexie były za drogie. Za to teraz je zrealizowałem i to podwójnie. Dla mnie komp to zwykłe narzędzie jak lodówka. Jak soft zawodzi a sam nie wiem co zrobić to dzwonię na Fujitsu, zgłaszam ticketa, łączą się i naprawiają na służbówce co trza. Choć trzeba przyznać w tym moim 1% świecie który stanowi jednak 99% całego :D :D :D i tak potrafię sam PC'a z części od podstaw złożyć i wsio poinstalować, więc chyba tak źle nie jest. Tak że bez przesady z tym nie rozróżnianiem dyskietek SD/DD/HD. Chodziło mi o to czego nie widać i jak to jest technicznie realizowane a nad czym nikt się nie zastanawia bo nie ma po co.

    Teraz krok po kroku cuś się uczę, tak dla zabawy bo niegdyś DOS'em 6.22 nieźle się posługiwałem. Problemy jak widać mam głównie z zapisem komend bo nikt jasno nie potrafi napisać krok po kroku co trzeba wklepać, bo zawsze cuś urwie czy pominie uważając za oczywistość coś co takową absolutnie nie jest. Stąd kolejne pytania.

    Nasz Szekspir, który widać po polsku czytać umie ale nie wiedzieć czemu po polsku odpowiedzieć i to na polskim forum nie chce ? napisał by pod jakimś Dos'em wpisać B które oznacza przejście do Basic'a. No i tu dobry przykład. Wpisuję [B] albo ["B"] i dupa do żadnego Basica mi komp nie przechodzi? A więc jak to zrobić - tylko proszę bez "marketingu informatyka" :-)
    THX

    BTW

    - Czym różni się doświadczony informatyk od początkującego?
    - Początkujący uważa, że 1 KB to 1000 B, a doświadczony jest pewien, że 1 km to 1024 m.
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    Basic, żeby był dostępny, to musi być włączony - nie wciskaj Option przy włączaniu komputera.

    Niektóre DOS-y potrafią włączyć Basic, ale na razie powyższa informacja powinna wystarczyć :)
    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    W Basicu w ramach rozrywki możesz posłuchać muzyki z kaset wpisując poke 54018,52
    Podchodź może do Atari na spokojnie, znajdziesz rozwiązanie większości problemów.
    • 27:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    :))))))))))))))))))

    A wiesz, @mentos, mie nie dawno stukła 40 stka. I 40 jedynka... I teraz stuknie 40 dwójka. I czuję się tylko "nieco" zramolały :D

    Mam 8 lat przed sobą przed następnym "dołem".

    A ponieważ nie używam używek, to mi ludzie nie wierzą, że tyle mam :D

    Niemniej - przespałeś trochę wiek fizyki :) W latach '80 mało było wiedzy, nie było internetu, to się człowiek wszystkiego, co było pod ręką z nudów uczył.

    Hm. Pierwszy dysk HD IBM 5 MB! To były czasy. 1956 rok... Czterdzieści MILIONÓW BITÓW!!!!

    ->link<-
    • 28:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    :D




    ?
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    144 - DEVICE DONE
    Urządzenie nie jest w stanie wykonać żądanej operacji pomimo, iż jest to poprawna operacja.


    Zapisujesz na zabezpieczonej dyskietce?
    • 30:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    Nie, ale mogę z poziomu obu DOS'ów ładowanych bez Option zapisać ten programik na innej dyskietce. Podejrzewam, że chodzi o ich format, bo tą na której to udało mi się zapisać to dyskietka gdzie rozwiązałęm podobny problem z zapisaniem ChaosLoadera tak by widział wrzucone na nią gry. Chaos zobaczył je jak ją sformatowałem chyba na 90KB tylko nie wiem teraz spod którego DOS'a to zrobiłem bo mam 4 ;-)
    • 31:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    Niestandardowy format mają z tego co pamiętam głównie:

    Mydos (ale to jest rozszerzenie standardowego formatu)
    Sparta dos.

    Jak będziesz używał:

    Superdos
    dos 2.5
    dos II+D 6.1 (Stefan Dorndorf lub 6.4 (poprawki do 6.1 by Pecus)

    to nie będziesz miał
    - katalogów
    - problemów.
    • 32: CommentAuthors2325
    • CommentTime30 Dec 2012
     
    Katalogi tylko zajmują miejsce i to więcej niż ich nazwa.
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    katalog zajmuje dodatkowo 8 sektorów.
    • 34:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime31 Dec 2012 zmieniony
     
    Wybaczcie mały offtop z mojej strony, lecz tak odnośnie wieku to kurczę, panowie - wychodzi na to że ja tu jestem jednym z młodszych userów, po prostu smarkata gówniarzeria (ledwo 31 wiosenek). Ale odnosząc się do słów mentosa a propos czucia się młodo, moim zdaniem wiek to przede wszystkim stan umysłu. A pod tym względem czuję się jakbym wciąż miał 15 lat.
    No to teraz już w pełni rozumiem wzorowy porządek i spokój panujący na forum nawet i bez doglądania przez moderatora - po prostu wiek robi swoje (w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ja też już od dłuższego czasu bardzo cenię sobie spokój). Nie dziwota że ze wszystkimi można się bez problemów dogadać, zresztą zawsze łatwiej mi się rozmawiało z osobami starszymi ode mnie niż z rówieśnikami. Hm, to może w takiej sytuacji powinien zmienić styl moich opisów na nieco bardziej stonowany i mniej żartobliwy...? :P
    • 35:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    Co się ostatecznie okazało. Miałem jakieś dyskietki z DOS'ami z wyciętymi dziurami minimalnie niestandardowo czyli pewnie ręcznie ;-) Stacja CA2001 nagrała na nich bez problemu i się kapnąłem jak rozebrałem 1050. Poprawiłem nożykiem i mogę zgrać na te samą dyskietkę także 1050'ką. Czyli trop Sylvestra był dobry ;-) Dzięki.
    • 36: CommentAuthors2325
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    Z tego co pamiętam dawał radę dziurkacz do papieru, nie mam pomysłu jak to wycinać inaczej, nożyczkami to można ludziki wycinać, a nie równy, mały prostokąt.
    • 37:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    Od fabrycznej dziury odrysowałem i małym biurowym/łamanym nożykiem bez problemu idzie to zrobić.
  4.  
    @s2325
    Ależ ten prostokąt wcale nie musi być równy - stacja nie sprawdza jego symetrii :) Trzeba po prosty wyszarpać odpowiednio duży kawałek plastiku w odpowiednim miejscu...

    Od razu przypomina mi się też chamskie ucinanie kombinerkami narożnika dyskietki 3,5 cala, żeby sformatować ją w HD (tu już mówię o PC).
    • 39: CommentAuthorBluki
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    No tak, w ogóle nie pomyślałem o wycinaniu otworu aby można było zapisywać na drugiej stronie, bo... od lat używam przerobionych stacji, a tam tego problemu nie ma :)
    • 40:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime31 Dec 2012 zmieniony
     
    Hmmm, pamiętam że gdy za Starych Dobrych Czasów(tm) kupowałem jeszcze na giełdzie dyskietki do C=64 to gościu używał do zrobienia drugiej dziury (żeby móc nagrać obustronnie) jakiegoś takiego specjalnego narzędzia faktycznie przypominającego dziurkacz. Przykładał z boku, ale równo do górnej krawędzi, naciskał i cyk - dziurka jak malowana. Niestety nie wiem dokładnie co to było, zresztą teraz pewnie już nigdzie nie szło by tego dostać.

    mgr_inz_rafal:

    Ależ ten prostokąt wcale nie musi być równy - stacja nie sprawdza jego symetrii :)

    I całe szczęście, bo sam zazwyczaj dziurawię flopy zwykłymi nożyczkami. :)
    • 41: CommentAuthorBluki
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    Dawno, dawno temu miałem taką wycinarkę i oto efekt na starszych dyskietkach :)

    • 42:
       
      CommentAuthormentos
    • CommentTime31 Dec 2012
     
    Wiadomo że wyciąć można byle czym byle we właściwym miejscu co już doświadczyłęm ;-), ale szczerze mówiąc taki dziurkacz po prostu fajna rzecz po prostu, chętnie bym zanabył.