atarionline.pl Uruchamianie .xex z dyskietki - jak? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam,
    Proszę o krótki tutorial jak najprościej uruchomić plik .xex z dyskietki.

    Sam plik skopiować potrafię, ale co dalej? Przydałoby się coś a'la loader z wykrzyknikiem :)
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    chaos loader
    Występuje w wersji SD oraz DD. Z plusów - mieści się w 3 sektorach na początku dysku.
    • 3: CommentAuthormonsoft
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    Mozesz tez uruchomic go spod dos'a
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Nie wszystko spod dosa chodzi, acz większość gier respektuje obszar pamięci poniżej $2000; niektóre z nich niszczą go po uruchmieniu i przeznaczają na bufory itp.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Możesz też podmontować w sio2sd plik xex, a następnie skopiować go tak, jak dyskietkę :)
  2.  
    Świetnie, Chaos Loader robi dobrą robotę. Większość .xex-ów wchodzi :)

    Spod DOSa też idą.
    • 7:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    No dobra, za wcześnie pochwaliłem :)

    Nie wciąga mojej gierki - Gruczoł Grubasa :(
    Z SIO2SD i z kasetki idzie.

    Czy jest coś, czego nie należy w kodzie robić, żeby być wciągalnym przez Chaos Loader / DOS / itp.?

    U mnie na początku jest
    opt h+l+
    org $2000

    i potem już tylko jedzie normalny kod, bez żadnych trików.

    Kompilowane MADSem.
    • 8: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    A nie robisz jakiś initów po drodze, które zapisują coś poniżej $900? Chaos loader siedzi od $700 do $8xx. Albo od razu coś tam ładujesz?
    Jak binarka grzeczna, to się załaduje - chaosa używam w potęgę, więc jako tako mam z nim obycie.

    EDIT: ściągnąłem to ze strony fandala - inita widzę, że nie widzę :). Chaos loader (wersja dla single) załadował i gierka się odpala (patrz załącznik).
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Z tego co pamiętam chaos loader nie uruchomi kodu, jak nie ma run.
    Dodaj na koniec
    org $2e2 
    .dw $2000
    • 10:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime29 Dec 2012 zmieniony
     
    OK, sytuacja wygląda tak:

    Mój oryginalny .xex nie chce się załadować ("A" na załączonej dyskietce). Emulator się wywala.

    Po dodaniu dwóch linijek Kuby zadziałało ("B").

    Wersja "C" to dodane dwie linijki ale po "end" :) Nie wiedziałem, czy "na końcu" to całkiem na końcu, czy jednak przed "end" :)

    Moje nikłe doświadczenie w temacie nasuwa mi takie wnioski:
    1. Albo Fandal sam dodał RUN :)
    2. Albo bob_er, korzystasz z jakiejś lepszej wersji Chaos Loadera niż ja - mógłbyś go udostępnić?

    Acha, Kuba, mógłbyś napisać co i jak te dwie linijki oznaczają? Niby wiem, co robi "org" oraz ".dw", ale skąd te wartości?
    • 11: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Czemu tak trzymacie się CHAOS-a? To dobry, ale prosty loader i nie załatwia wszystkiego. Jeśli coś nie chodzi pod nim, zmień loader. Najlepszy z jakim miałem do czynienia to SPEED 5.0 (ew. 3.0), ale ma dość skomplikowaną obsługę. Polecam też Bootstrap super '89 i TOMS init.
  3.  
    Ja się specjalnie nie trzymam - używam go dopiero pół dnia :)

    A stacji dysków od tygodnia :)
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime29 Dec 2012
     
    Sprawdziłem - wszystkie trzy pozycje z atr "pusta" uruchamia SPEED 5.0 na żywym Atari, ale SPEED nie chce mi prawidłowo działać pod emulatorem, może kwestia ustawień?
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     

    mgr_inz_rafal:

    OK, sytuacja wygląda tak:

    Wypróbuj Micro-DOS II/D Initializer.

    W załączniku przykład. Wszystkie trzy wersje gry bez problemu się uruchamiają (przynajmniej na emulatorze).
    • 15: CommentAuthorVidol
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    jak dla mnie to powinno byc $02e0 bo przy $02e2 mozna uruchomic program zanim wczytaja sie wszytkie dane...

    a $2000 to poczatek Twojej gry (nie zawsze musi byc $2000).
    polecam przejrzec to: ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    @Bluki, larek
    Dzięki za info. Pobawię się też loaderami, które wymieniliście.

    @Vidol
    Wszystko jasne, tchx!
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    pisałem z pamięci :)

    Co do Chaos Loader - jest to jedyny mi znany, który się mieści w 3 sektorach, czym jest przezroczysty dla operacji na dyskietce. Ponadto dynamicznie czyta katalog dyskietki - jest bezproblemowy - raz instalujesz i działa zawsze.

    A MicroDos etc, są większe, pozwalają dodawać ładniejsze menusy, ale zawsze po dodaniu plików trzeba je powtórnie zainicjować.

    A co do 2e2 i 2e0 i innych, to polecam:
    ->link<-
    wyszukiwane "atari memory map"
  4.  
    Well,

    here is another program, called "Fender`s 3 sector file load program". It creates a bootmenu in the first 3 sectors of a disk. Works with single and double density (one can simply treat medium/enhanced as single) and also creates a title for the disk. Alas, it does not load everything, so you have to try what works with it and what does not...

    To me it looks like "Gruczol..." is missing the RUN adress (should be RUN $2000 afaik) and err, it does not load properly from DUP.SYS (tested with DOS 2.5 DUP and Turbo-DUP). So try a DOS without DUP, e.g. DOS II+D, XDOS, etc. or simply use a gamedos (Nano-DOS by S.Baucke, Micro-DOS by S.Dorndorf, Pico-DOS by HiasSoft, MyPicoDOS by HiasSoft, etc.) or a bootloader (Picoboot by HiasSoft, Bootmaker by Leon/Tajemnice Atari, Avalon Bootloader by Mr. Bacardi, Auto-Booter by Keith Ledbetter, etc.).

    To add the run-adress to the game Gruczol..., without using assembler, simply load A8 Superpacker (by Bewesoft) or PC Superpacker (by TeBe), then use "load a DOS file" and type in the name of Gruczol. When the program has loaded, it should display something like "2000-6F97", now simply move the cursor to the end and press the "R" key to add a run-adress. The program displays "RUN 0000" and the entry can be edited now, so type 2000 (or just 2 and leave all other zeros as they are) and press Return. Now save the program back to disk and you have it with run-adress. Note: Many DOS versions do require a run-adress to start a ML program, but not all; most gamedos versions however do not require a run-adress, they simply run a ML program at the first start-adress (Gruczol... uses $2000-6F97, so $2000 is the start-adress and run-adress).

    -Andreas Koch.
    • 19: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 Dec 2012
     

    jhusak:

    Co do Chaos Loader - jest to jedyny mi znany, który się mieści w 3 sektorach, czym jest przezroczysty dla operacji na dyskietce. Ponadto dynamicznie czyta katalog dyskietki - jest bezproblemowy - raz instalujesz i działa zawsze.


    Podobnie jak TOMS init, choć ten zajmuje więcej miejsca. Za to można go instalować nawet na dyskach 720kB.
  5.  
    @CharlieChaplin
    Thanks to Kuba Husak I already managed to recompile the game with the RUN address properly set up.

    Reading through your post, however, makes me feel amateur :) Using XC12 was much easier :)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2012 zmieniony
     
    Well, @mgr_inz_rafal, CharlieChaplin has opened his secret box with secret words :)

    All you want to know (ough to) is that some doses run programs at load addr, ad some do not. Some initializers do, some do not.

    The universal cure for this is to deliver run address and that's it!

    If you think a little how it should be, you will answer yourselves, that you have did it a "wrong way", however predicted by some people.

    The right way is "there always should be a run address provided; despite of init addresses".

    Init addresses are to load some things and then display an init picture, move some data under an os, init extended ram blocks, make cassette protection, etc.

    So remember. your Dos is your friend. Do not let him go away. You can use the loader instead, you can change it's name, but always you will return to your old friend... DOS (however it's called)...
    • 22:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime8 Jan 2013 zmieniony
     
    A może ktoś zdiagnozować, co jest nie tak z dyskietkami z załącznika? Jest to enhanced z czterema gierkami oraz MicroDos Initializer. Wygląda na to, że gierka umieszczona "najdalej" na dyskietce nie chce włazić. Raz to jest Draconus innym razem Starquake.

    Chaos nie widzi mi plików jak sformatuje na Enh.

    Idę jeszcze sprawdzić ze Speedem.

    EDIT: Speedem już całkiem mi nie idzie :)

    Spróbuję DD.

    EDIT: DD + Chaos Loader i efekt ten sam, ostatnia giera nie wchodzi (Starquake). Dodałem załącznik "spitolona_dd.atr".

    Teraz spróbuję iść spać :)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jan 2013
     
    cuś mi świta, że do ED był specjalny przerobiony microdos.
  6.  
    Well,

    looked at your disk images, they are in MyDOS enhanced / 130k format. And err, MyDOS enhanced 130k is somewhat different from DOS 2.5 enhanced / 130k format.

    MicroDOS 2 (gamedos originally by S.Dorndorf) however works only with DOS 2.0 (90k) and DOS 2.5 (130k) format. It does not work correct under MyDOS enhanced format. Solution: Boot MyDOS and copy all the games over to a single/90k disk. Then write the MicroDOS bootloader again...

    Its a pity that many DOS versions use their own 130k format (VTOC layout), since most DOSses did not like the DOS 2.5 standard for enhanced density (2x VTOC, unused sectors 1025-1040, etc.) and that gives incompatibility, just like in your case...

    To make things easier for you, I have copied the files on two ordinary DOS 2.5 enhanced density disks and put the MicroDOS bootloader on it. I also added MicroDOS (gamedos for 90k, 130k => DOS 2.5), NanoDOs (90k, 130k => DOS 2.5) and Picodos (handles only 180k, DOS 2.0d format) for you. Maybe you have some use for them in the future.

    But there is a much better gamedos for DOS 2.x versions (DOS 2.0, DOS 2.5, MyDOS, etc.), named MyPicoDOS by HiasSoft. It works with 90k, 130k, 180k, 360k, 720k, etc. up to 16 Megabytes in single (128 bytes per sector) and double (256 bytes per sector) density.

    Greetings, Andreas Koch.
    • 25: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    1) Jeśli formatujesz MyDOS-em w gęstości 130kB, a potem próbujesz zapisać CHAOS - to nic z tego. Sądzę, że tak samo będzie (nie sprawdzałem) z Microdosem.

    2) Możliwe że to Twój Starquak jest spitolony :) Ten Z AOL działa poprawnie.

    3) Katologi Twoich dysków ED tak widzi makeATR - coś jest nie tak.

    • 26:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    @CharlieChaplin
    Thanks for your information. So now I know the reason :)

    So, please tell me whether it is possible to have MyDOS ED disk with a game loader on it?

    I just tried to format the ED disk in DOS 2.5. It worked, but in that case these four games won't fit on the disk, most probably due to the unused sectors.

    My other question would be: how to create a MyPicoDOS boot disk? For some reason I can't copy the .atr available at AOL using the full disk copier (error in 035 sector when reading from SIO2SD) :( And I can't see any "initialize disk" option in MyPicoDOS.

    @Bluki
    2) Mój Starquak to ten z AOL :) Jak zapiszę gry na dysku w innej kolejności to działa.

    3) Właśnie tak też to widziałem w makeATR. Na początku pomyślałem, że to jakiś problem z tym softem, dlatego też drugą dyskietkę przygotowałem na real Atari, ale efekt w makeATR jest ten sam :( No ale już wiemy, że to nie miało prawa trybić - patrz 1) :)
    • 27: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    MyDOS używa WYŁĄCZNIE własnego formatu średniej gęstości (MD), niezgodnego (częściowo) ze standardem ED (DOS 2.5).

    Skoro masz stację obsługującą format DD, to zapomnij o ED i MD. Wszystkie pliki trzymaj na dyskach DD, a wyjątkowo na SD (90kB).

    Jeśli zależy Ci na ED lub masz problem z obsługą MYDOS-a, to zmień DOS na prostszy SUPERDOS 2.9 i obsługujący wspomniany format ED (ale nie MD).

    To tak mi się wydaje, a "sieczka" i problemy z grą zapisaną w końcowych sektorach dysku prawdopodobnie wynika z mieszania ED z MD.
  7.  
    OK Bluki, zapomniałem o ED :)

    Mam dyskietkę DD z gierkami w .xex (załącznik). Czym ją teraz pojechać, żeby te gierki załadować? ChaosLoader psuje .atra, Micro-DOS II D tylko pierdnie i nic nie robi :)

    Speedem potrafię sformatować dyskietkę :) Niestety nie otwiera się ona potem w makeATR (DD), więc nie mogę dodać plików :(

    A jak dodam przez plugin do TC, to nic nie widać :)
    • 29: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Jan 2013 zmieniony
     
    Bootstrap Super, TOMS INIT, HAPPY INIT na przykład (odpalane spod DOS-a).
  8.  
    Dzięki!
    Jutro ciąg dalszy zabawy.
    • 31: CommentAuthorBluki
    • CommentTime9 Jan 2013
     
    Teraz spojrzałem - na dysk.atr jest za mało wolnego miejsca. Wyrzuć którąś grę.
  9.  
    A ile ma być wolnego miejsca i jak to obliczasz?

    Nie pytam złośliwie tylko staram się zrozumieć o co biega :)
    • 33: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Jan 2013
     
    Kto pyta, drugi raz nie zabłądzi :D

    Bootstrap Super i TOMS INIT zajmują dodatkowo około 4 sektorów. HAPPY INIT (dodałem trzeci 4 posty wyżej) też coś chce. Jedyny, który nie potrzebuje dodatkowego miejsca, to CHAOS, ale jak wiesz ma inne wady :)

    Starquake z jakiś powodów nie chce działać na DD. Zainicjowane dyski masz tu: ->link<- (nie chcę zaśmiecać AOL).
  10.  
    Dzięki Bluki :)

    To zapytam jeszcze drugi raz o inną sprawę: czy jest możliwe zainicjowanie jakimś loaderem dyskietki MyDOS ED? Na wypadek gdybym jednak nie chciał zapomnieć :)
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Jan 2013 zmieniony
     
    Kiedyś dawno temu miałem stację XF551, którą cechowała ta przypadłość, że w odróżnieniu od popularnych CA/LDW miała spore problemy z rozpoznaniem gęstości po zmianie dyskietki. Metodą prób i błędów zauważyem, że da się ją jednak zmusić do poprawnej pracy czytając sektory z 1 ścieżki. Zmodyfikowałem więc Pelcowy Chaos Loader i używałem go długo i szczęśliwie aż do czasu, kiedy to zarzuciłem wszystkie urządzenia SIO (prócz SIO2PC :]).
    Chaos Loader+ obsługuje więc gęstości SD/ED/DD w formacie AtariDOS 2.x/DOS XL.
    W załączniku programik zakładający loader w sektorach 1..3 dyskietki.

    Edit: Nie używałem go niestety z LDW/CA więc jeśli ktoś z Was chciałby go potestować to proszę o sygnały.

    Algorytm wymuszania poprawnego rozpoznawania gęstości jest następujący:
    1. Czytam 128b sektor nr 1.
    2. Czytam 256b sektor nr 4 - zależnie od statusu ustalam rozmiar sektora na 128 lub 256.

    Edit 2: WAŻNA UWAGA! Loader instalowany jest zawsze w pierwszych sektorach D1:
    • 36: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Jan 2013 zmieniony
     
    Proponuję używać określenia ED (enhanced density / zwiększona gęstość) do formatu 130kB zgodnego z Atari DOS i MD (medium density / średnia gęstość) do formatu 130kB zgodnego z MyDOS. Używanie ED do obu formatów prowadzi do wielu niepotrzebnych nieporozumień.

    mgr_inz_rafal :

    To zapytam jeszcze drugi raz o inną sprawę: czy jest możliwe zainicjowanie jakimś loaderem dyskietki MyDOS ED?

    Tak (rozumiem, że chodzi o MD). TOMS INIT właśnie obsługuje MD, a nie ED. Ale uwaga. W tym formacie należy najpierw zapisać na dysku inicjalizer, a potem gry. TOMS INIT obsługuje też formaty DD 360kB i 720kB.
  11.  
    Alright, [writing a novel here]

    attached you will find:

    1) Mydos1.atr: disk-image with MyDOS, MypicoDOS (gamedos 90k-16MB), Bestcopy (2-drive Filecopy), TomsNav (2-drive filecopy), Mf2copy (1-drive filecopy), Dskcopy (Sectorcopy 90k,130k,180k,360k), Mycopier 2 (Sectorcopy 90k,130k,180k), Bootman (another gamedos, 90k,130k,180k) Basboot (gamedos for BASic files, 90k,130k,180k)

    2) XLEDOS2.atr: disk image with XLE-DOS (fully DOS 2.5 compatible!) and almost the same files as above...

    To use MypicoDOS or Bootmanager with MyDOS 130k format (1027 sectors free after formatting) do the following: boot the MyDOS disk, use option "L" binary load to load MypicoDOS or Bootman. When the gamedos has loaded, insert your gamedisk - then write/initialize bootloader to disk. NOTE: with MypicoDOS you should first init. the gamedisk and then copy all your games to this disk; whereas with Bootman you should first copy all your games to a disk and then init. Bootman on it. Afaik, Bootman searches for *.COM files only (rename to .COM if nescessary), MypicoDOS accepts any extender for ML and BAS files...

    To use Mypicodos or Bootmanager with DOS 2.5 / XLEDOS 130k format (1010 free sectors, often displayed as 999+ free sectors after format), simply boot the XLEDOS disk and use option "L" to binary load the program. Then follow the same steps as above...

    To copy some games onto your gamedisk, use some of the filecopy programs (the 2-drive programs work with 2 drives or 1 drive + ramdisk; the 1-drive copy will work with only one drive or two drives). To copy the init. gamedisk without games or the whole gamedisk with init. and games, use one of the sector copy programs.

    Sector copiers: a) Diskcopy: press "ESC" to reach the setup, there use -= to choose an option and Return to change an option, press ESC again to leave setup. Simply press Return to start copying; to quit the program hold down Select and press Reset (Reset+Select = coldstart).
    b) Mycopier 2: setup with highlighted / inversed letters (e.g. press S or D for source and dest. drive), set skew to off (afaik for US-Doubler drives only!). When setup is done use Start to start copying, change disks when prompted; press Select or Option to write multiple copies of the same disk; after copying press Start to return to the main menu; to quit the program goto the main menu, there press Control-B to boot another disk - the program will prompt with START - to really boot another disk and OPTION to return to the sectorcopy. So, to leave the program press Start for a second (not longer or tape boot will be activated)...

    MypicoDOS works with both MyDOS and DOS 2.5 130k format, but it requires ~31 free sectors for the initializer (named PicoDOS.SYS on the disk), it will therefore not write any garbage into the directory. Bootmanager also works with MyDOS and DOS 2.5 130k format, it does not require any free sectors (after init. you have the same amount of free sectors as before), but therefore it will write "garbage" in the last directory sectors. To make the gamedos versions work from MyDOS 130k or DOS 2.5 130k format, simply load them from MyDOS 4.5x or DOS 2.5 (and compatible DOS versions). Attached also two test disks to demonstrate this, Test1.ATR is in MyDOS format, Test2.ATR is in DOS 2.5 format.

    Enough for now - good luck !
    -Andreas Koch.
    • 38: CommentAuthorBluki
    • CommentTime10 Jan 2013 zmieniony
     
    Mgr_inz_rafale, teraz już chyba nie możesz narzekać na brak inicjalizerów :)
  12.  
    Dzięki Panowie very bardzo!
    Kurcze, po prostu nie spodziewałem się, że temat jest tak zakręcony... Ciężko w parę dni nadrobić 20 lat zacofania :) W końcu udało mi się porobić dyskietki tak jak chciałem!