atarionline.pl Artysta poszukiwany - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 Nov 2013 zmieniony
     
    Proszę! Nie zabieraj Mgr-a, bo przestanie robić swoje oryginalne gierki na malucha. :(
    Tu ma wielu odbiorców i wręcz fanów, a na ST[e] co? Raczej bieda, 3 osoby na krzyż w Polandzie, które od święta włącząją ukradkiem swoje steeeki do pogrania w OBSESSION'a itp., i tyle. :P
    • 2:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime22 Nov 2013 zmieniony
     
    Dzięki dobrym radom Ajcka udzielonym podczas SV2k13 duszpasterz zyska nowe kolory, jeśli w komputerze wykryte zostanie VBXE :)

    Tak mniej więcej prezentuje się rejon kaplicy:







    Oczywiście, na komputerze bez VBXE gra również będzie działać, ale wygląd będzie bardziej klasyczny.
    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Nov 2013 zmieniony
     
    Jak widać tutaj może, o jakości grafiki nie świadczy raczej liczba kolorów. Mi to nasuwa skojarzenia z grą Astaroth znaną z Atari ST i Amigi.
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime30 Jan 2014 zmieniony
     
    Magistrze Rafale, czy mógłbyś przybliżyć nieco zasady działania Twojego excellowskiego edytora pomieszczeń, który (cytuję): "Upycha on dane przedstawiające mapę wraz z jej nazwą, linkami do sąsiadów, kolorami, przedmiotami i mapą kolizji do mniej więcej 400-500 bajtów" ? Może być na priva, albo na maila(jeżeli tylko ja byłbym tym zainteresowany ;) ).
    • 5:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime31 Jan 2014 zmieniony
     
    Hmm... Nie ma tu żadnych specjalnych tajemnic. Proste wykrywanie i kompresja powtarzających się patternów. Np. długich ciągów tych samych znaków lub też całych obiektów, np. drzwi, beczki, skrzynie czy pochodnie.

    Edytor planuję udostępnić wraz z grą, więc będzie można się z nim zapoznać głębiej, jeśli ktoś ma za dużo wolnego czasu :)
    • 6:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime31 Jan 2014
     
    No ja właśnie się zastanawiałem, jakiej tam używasz kompresji, że ją excel musi przeliczać :P

    Używasz pakowania "po sznurku", czy wierszami ? "Po sznurku" - tzn. tyle razy, ile pojawia się w pamięci pod rząd, niezależnie przez ile linii by się nie zmieniało.
    • 7:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime5 Feb 2014 zmieniony
     
    Szpecem od pakowania to nie jestem, ani w Excelu ani na siłowni :)

    Lecę wiersz po wierszu i szukam powtarzających się patternów, następnie osobno zapisuję patterny i ilość wystąpień (a'la PCX). Sprawdza się to świetnie dla leveli takich jak lochy. Mniej, przy tych bardziej złożonych.

    Dodatkowo, osobno zapisane są obiekty (drzwi, pochodnie, itp.) wraz z flagą oznaczającą ich "przezroczystość".

    W pewnym momencie po dyskusji na tutejszym forum miałem ochotę trochę pokombinować, np. z LZSS, ale... no miejsca na dyskietce mam dużo i wolałem skupić się na gierce jako takiej.

    Na sam koniec można jeszcze trochę zmniejszyć mapy (i jednocześnie przyspieszyć ładowanie) zamieniając pewne bardziej skomplikowane elementy na obiekty. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że są one preloadowane do dodatkowych banków, można ich tam upchać tylko tyle, ile wejdzie do 130XE :)
  1.  
    Vidol przygotował świetną animację zniecierpliwionego księdza :)

    Widać pod koniec tego filmiku:
  2.  
    I jeszcze wersja ze ścieżką dźwiękową :)

    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Feb 2014
     
    mgr inż Rafał - zrób możliwość zapisu stanu gry. Może się to przydać.
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    Może wchodzisz w konfesjonał i zapisujesz. Wystarczą hasła co pewien czas jak w Blackthorne plus działają tam jak checkpoint.
    • 12:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime16 Feb 2014 zmieniony
     
    A ja tam od haseł, które zazwyczaj totalnie rozwalają klimat, już wolałbym ten sejwpoint we wspomnianym przez ciebie konfesjonale - świetny pomysł. W jednej z Castlevanii, której głównym bohaterem jest wampir, zapisujemy po znalezieniu pomieszczenia z trumną - to jest to!
  3.  
    Stan gry można zapisać w dowolnym momencie.
    • 14:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    ha ha, jak w BoulderDashu :) Jest klimat!
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Feb 2014
     
    Fajny teledysk w poście 9 :)
    • 16:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime28 Jun 2014 zmieniony
     
    Żeby nie było, że nic się nie dzieje... Oto spacer po cmentarzu podczas burzy :)

    • 17:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime28 Jun 2014
     
    "Ten film jest prywatny", fęks. :P
  4.  
    Przepraszam, jórz powinno być publiczne to wideło.
    • 19:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime28 Jun 2014
     
    Denks a Łizzer. :D
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Jun 2014
     
    Zapowiada się gra, jakiej jeszcze nie było :)
    Kiedy finał?
    • 21: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime28 Jun 2014
     
    przygodówka w dawnym stylu, fajnie!
    • 22:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime28 Jun 2014
     
    Nagroda za efekty specjalne (storm).
  5.  
    Finał... Chyba jednak nie w tym roku. Nie wiem.

    Burza fajnie wygląda na zwykłym CRT - cały obraz zmienia geometrię :)
    • 24: CommentAuthorbrx
    • CommentTime29 Jun 2014
     
    @rafał: Jeśli chodzi o robienie gier na Atari i ile czasu to trwa, to o zgrozo od dłuższego czasu ostatnio sam wiem coś o tym...

    Wiem też z doświadczenia, że robienie zdjęć z telewizora albo co gorsza nagrywanie z tv to totalny koszmar, ale może jednak spróbowałbyś nagrać ten efekt? :>
  6.  
    Spróbuję uchwycić to efemryczne zjawisko kamerą. Jak coś z tego wyjdzie to podlinkuję film :)
    • 26:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Kurde, schowałem już CRT, a zapomniałem o filmiku. Spróbuję może w ten weekend do jakiegoś się podłączyć.

    Ale głównie piszę w sprawie kolejnej prośby: czy ktoś zechciałby pomóc w przekonwertowaniu do Atarowego hi-resu portretu Mikołaja Reja? Na wzór tego, którego wklejam poniżej.

    Chciałbym na niego poświęcić mniej więcej 64 znaki (8x8) ale może być trochę więcej lub mniej. Oczywiście nie chodzi o jakieś super odwzorowanie, a głównie o to, aby można było na pierwszy rzut oka rozpoznać, że to Pan Mikołaj :)

    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Artysta moze nie jestem, ale to dwie skromne proby przy uzyciu gimpa. W pierwszej uzyto wstepnego progowania, w drugiej dodatkowo przed - posteryzacji. Oczywiscie było tez małe pixelowanie aby usunac powstałe przy tym błedy, wiem ze mozna to poprawic, moze ktos ;)





    Oba maja wymiary 64x64
    • 28:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Też nie uważam się za grafika (a tym bardziej za artystę), ale może się przyda...
    • 29: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 30:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    Czyżby wprowadzenie do gry to będzie MR z klimatycznymi napisami? :)
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Chyba minga wersja jest najlepsza, bo wieczorowy to wygląda jak Lenin w Polsce. Z kolei anonymousowy Rej jest nałogowym palaczem.
    • 32:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Prawda jest taka, że jak się chce aby wyglądała ta miniaturka dobrze - nie obędzie się bez pixelartu.
    Tylko ręczne pikselowanie (i wprawa w tym) da dobry efekt.

    Z wersji tutaj przytoczonych faktycznie minga najlepsza, choć jednocześnie przydałoby się coś z oczami zrobić (nie wiem co, dla mnie tak szczegółowy pixelart to wyższa szkoła tańca).

    Może Kaz znalazłby czas?
    • 33: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 34: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 35: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    Jerzego Bończaka :)

    Eeee Bińczyckiego.
    • 36: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    Istotnie wersja z ditheringiem moze sie wydawac najlepsza, ja bym jednak zalecał pixelart oparty na wersji progowanej. Dlaczego? Ano dither ładnie wygląda przy małych pixelach. Pamiętajcie że to będzie wyświetlone w 320x200 zajmujac sporą powierzchnię. Może wyglądać słabo.
    • 37: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 38:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    To jeszcze Rej na pixelach w wersji dither :)

    ps. jak zrobić żeby się obrazek wyświetlał tak ładnie jak na górze u Wieczora?

    • 39: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    @ming: pierwsza czesc Twojego zdania ma sporo sensu :) Przy rozdzielczosci ponizej 640x480 dithering to zło - jesli uzywasz małej liczby kolorow - dwoch w tym wypadku.
    • 40: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 41: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 42: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 43: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    Kto pozamiatał to i tak mgr inz zadecyduje :)
    • 44: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    w rzeczy samej. mikolaj zdolal otworzyc oczy
    • 45:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime12 Sep 2014
     
    Ja to bym tego Reja lepiej wypixelował.
    Tylko że ja pixeluje jedynie w rozdzielczości 1x1 ;)

    Z tym ditherem poniżej 640x480 to na poważnie chłopaki?
    Bo ja tak sobie lamersko myślę, że czołowi graficy z lat 90 w tamtych (a może i tych) latach powiedzieliby co innego :)
    • 46: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
    • 47: CommentAuthorming
    • CommentTime12 Sep 2014 zmieniony
     
    .
  7.  
    Bardzo dziękuję wszystkim - nie spodziewałem się aż takiego odzewu :)

    Super :)

    Postaram się na dniach przeklikać to do Atarowego fonta i zaprezentować Wam jak różne wersje wyglądają wewnątrz gry.

    Jeszcze raz dzięki.
    • 49: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Sep 2014
     

    TheFender:

    Bo ja tak sobie lamersko myślę, że czołowi graficy z lat 90 w tamtych (a może i tych) latach powiedzieliby co innego :)


    I mają prawo :) Ale to nie znaczy, że to co by powiedzieli jest jakoś bardziej ważące od opinii kogoś innego :)

    ming:

    zapytaj Wieczora, to on probuje byc specjalista od wszystkiego


    No co za bzdura, przecież to nie jest jakiś fakt, tylko kwestia opinii, gustu. Ja uważam po prostu że dithering przy dużych pikselach i małej ilości odcieni wygląda źle. Ty możesz uważać, że wygląda dobrze. I obaj mamy rację, tzn. uważamy jak uważamy :)
  8.  
    @wieczór sie troche zagalopował z ta roździelczoscią:)
    we wszystkim wskazany jest umiar.przeditherowane prace w gr 15 tez sie zdarzaja...ale co ja tam wiem:)