atarionline.pl MIDIcar czyli MIDI na Atari8 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime15 Nov 2022
     
    a czy ten port nadal wspiera MIDIcar?
    • 2:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime11 Dec 2022 zmieniony
     
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Dec 2022
     
    No i git!
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Dec 2022
     
    Jeśli mogę o coś zapytać, to pytam, czy na przelocie PBI puściłeś +5V (np. takie, co jest w 600XL)?
    • 5:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime13 Dec 2022
     
    Tak, na PIN47 poprowadziłem napięcie z wyłącznika zasilania. Nie jest to zabieg niezbędny jeśli masz zewnętrzny zasilacz.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2023 zmieniony
     
    Tak mogą brzmieć gierki na Atari 8bit:

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Sep 2023 zmieniony
     
    I już jest, urządzenie MIDIcar w naszym stowarzyszeniowym sklepiku:

    obudowa pasująca do serii XE:

    ->link<-

    obudowa pasująca do serii XL:

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime1 Sep 2023
     
    Elegancko :)
    • 9:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime5 Sep 2023 zmieniony
     
    Nabyłem na zlocie Fujiama. Profesjonalnie wykonane. Super software.

    Niestety padło mi U1MB w moim XE, więc w międzyczasie pokombinowałem z XL.
    Midicar-Player daje się ożenić ze sterownikiem do MIDIMate, więc odpaliłem playera na XL.

    • 10:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime8 Sep 2023 zmieniony
     
    Tak mogą brzmieć gierki na Atari 8bit

    Mogą brzmieć znacznie lepiej, gdyż to co jest na filmie to eksperyment, który (jak widać) się udał :)

    Aby nie popadać w twórczą incepcję, postanowiłem wykorzystać to, co już zrobiłem czyli SFX Tracker - a dokładniej jego silnik.
    Dodałem prosty schemat, który ma za zadanie mapować dźwięki użyte w SFX na instrumenty MIDI. Schemat ma swoje niedoskonałości, ale ładnie działa.
    Każdy dźwięk (SFX) można mapować następująco:

    - przypisać mu kanał MIDI
    - przypisać mu Instrument. W przypadku kanału #10 (Perkusja) przypisany instrument jest klawiszem perkusyjnym.
    - nadać mu stałą głośność

    To proste podejście pozwoliło niewielkim kosztem, uzyskać pracę na POKEYu jak i na MIDI. Wykorzystane zostały drivery które przeznaczone są dla MIDICar Playera więc, jest bardzo uniwersalnie.

    W repo Kreta (https://github.com/GSoftwareDevelopment/Mole) znajduje się już wersja z obsługą MIDI.

    ---


    @Montezuma: Bardzo mnie cieszy Twe uznanie. Prace na MCP trwają cały czas i ciągle coś jest lepiej, sprawniej, nowiej ;) Polecam obserwować repo MCP na GitHubie:
    ->link<-

    Już niedługo nowa wersja :)
    • 11:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime4 Dec 2023
     
    Taka tylko zajawka.. bo może ktoś jeszcze pamięta, że najlepszy set dla MIDI na małym Atari to MIDIcar + MidiCarPlayer by PeBe (best player ever! + SDX.

    Udało się pożenić to wszystko razem i teraz mamy (póki co prototyp) MIDIcarSDX Bundle Box!

    Wkładasz do do Atari, włączasz, grasz muzę!

    Podziękowania dla @gienekp i @kkrys za koncept SDX ala cart i wsad do GAL-a.
    • 12:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Proścutki mod złożony z dwóch rezystorów i 10cm kynara pozwala cieszyć się audio na naszym TV czy monitorze.
    Mod będzie uwzględniony przy nowej rewizji MIDIcar.
    • 13:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    a co to za poprawianie fabryki? :)
    • 14:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime17 Dec 2023
     
    Chcesz dopłacić do wersji Platinum/Hiper/Sonic/HIFI/GOLD/bez_soli_i_piepszenia ?

    To podeślij... machnę Ci tego moda :-)
  1.  
    Dwurezystorowy pasywny mikser podłączony do ECI AUDIO....

    w sumie.. wszystko cieszy jak jest podłączone przez ECI AUDIO :D
  2.  
    A może taki mikser (rezystorów nie sprawdzałem) ?
    • 17:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Ja tu widzę trochę więcej niż rezystory. Chyba nie myślisz, że nie myśleliśmy o takim mega-hiper-wypasionym-hifi-gold-platinium-diamond-pro rozwiązaniu... tylko po co? Jak człowiek chce mieć porządnie to korzysta z RCA i zestawu stereo jaki tam ma pod ręką. To co wchodzi na AUDIO w Atari to substytut dźwięku. Siedziałbyś nad tym miesiąc udowadniając kolejne rocket science a i tak byłaby kupa. No ale ja się nie znam na prowadzeniu ścieżek, w ogóle się nie znam, robię na czuja. Chyba wywalę oscyloskop bo się na nim nie rozumiem... poczekam na x@^0 to może skopiuję.

    P.S.
    Dwa stopnie? wszędzie 47K? Rozumiem, że to policzyłeś.. czy to znowu proof-of-concept?
    • 18: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Ten Twój schemat powyżej nie ma prawa działać.
    • 19:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime17 Dec 2023 zmieniony
     
    Ale mój? Jak to...? :-)

    Bedę musiał się z kimś mądrym skonsultować... ja w sumie lampy stroiłem, gdzie mi tam do wzmacniaczy operacyjnych...
    • 20:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Dec 2023
     
    Próbuje ktoś napisać jakiś sequencer ,albo usprawnić CMC/TMC by móc używać klawiatury muzycznej zamiast grać na klawiszach komputera ?
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime21 Dec 2023
     
    Trzeba by mieć źródła. CMC jest kilka wersji a TMC nie znam.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Dec 2023
     
    @Pancio. A ta Sparta będzie fleszowalna z poziomu Atari?
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Dec 2023
     
    .. i jeśli nie będzie możliwości wykonania aktualizacji, to czy przynajmniej można będzie SDX wyłączyć w MidiCar i np. użyć aktualnej, fleszowalnej, ale z innego podłączonego rozszerzenia / urządzenia.
    • 24: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime22 Dec 2023 zmieniony
     
    Będzie można wyjąć flash z podstawki i zaprogramować w programatorze nowym wsadem
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2023
     
    To to wracając do kwestii drugiej, to czy w MidiCar można będzie wyłączyć SDX?
    • 26:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime22 Dec 2023 zmieniony
     
    Tak - jest dedykowany przełącznik. A fleszować będzie można z poziomu Atari - potwierdziłem to z @gienekp, wykorzystując flaszer od @jhusak :-)

    Dziękuję panowie za współprace!
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2023
     
    To daj info do FJC i dogadacie się, to może wspomniany doda opcję do uFlash
    • 28:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime22 Dec 2023
     
    Zasadniczo to spreparowany obraz można też wrzucić do U1M/Naleśnika i będzie to samo... nie wiem co masz na myśli z pcją uFlash-a - czy potrafi ten program nagrywać na innych dewajsach np MaxFlash?
  3.  
    Jako fan MIDI, pewnie kupię sobie MIDIcar.

    @pancio,

    Co do tego miksowania, jeśli ma sens zrobienie lepszego miksowania, to oczywiście można sobie to przesymulować na MicroCap'sie. Wrzuciłbym pewnie 100k rezystory na początku i pomyślał, czy te 47k co wrzucałeś można też wrzucić. Nie znam jednak poziomu oczekiwanego i wejściowego sygnału, więc tu się nie będę specjalnie wypowiadał. Wracam do swoich projektów. Jeśli będziesz chciał, żeby podrzucić .cir to mam go zapisanego, ale pewnie ogarniesz sobie.

    Pozdrowienia i Wesołych Świąt!
    • 30:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime22 Dec 2023
     
    @PeterKaczorowski,
    Dziękuję, nie trzeba.
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2023
     
    @Pancio - uFlash to taki multiflasher do wszystkiego. Być może sfleszujesz nim nawet grzebień (jeśli posiadasz oczywiście :) )
    • 32:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Sprawdziłem i uFlash widzi pamięć z SDX na MC jako MaxFlash 8M więc chyba jest ok. Nie nagrywałem jeszcze gdyż wersja rozwojowa jest bez opcji zapisu ale w kolejnej rewizji będzie już dostępny przełącznik Write. Zabiorę tę prototypkę na Lasta jak coś. Jakby ktoś reflektował to mogę też jakiegoś MC zabrać ( a wcześniej zmodować tak by audio było w gnieździe monitora ).
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Dec 2023
     
    No mnie tym razem na Laśnie nie będzie, bo proza dnia powszedniego dojechała mnie nad wyraz mocno.
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023 zmieniony
     
    Info z wczoraj:

    Pancio:

    I would like to present new very usable variant of MIDIcar called MIDIcarSDX. The idea is to have MIDIcar ready to use without any external device, so I decided to add cartridge with SpartaDOSX equipped with PeBe's Player on CAR: device.


    ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    eee.. ale to już było :p
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2023
     
    Przypominania nigdy dość. Zresztą sam to wiesz, skoro wczoraj zrobiłeś wpis :)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jan 2024
     
    Właśnie w sklepiku AtariFan.pl skończyły się MIDIcar-y w wersji XL. Zostały tylko dwie sztuki XE. Daję znać, bo nie wiadomo kiedy i czy powstanie następna seria, jako że autorzy zawaleni innymi projektami. I wtedy pozostanie sobie zrobienie samemu.

    ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime30 Jan 2024 zmieniony
     
    Zasadniczo to jest pomysł na wersję uniwersalną, którą w zależności od modelu Atari będzie można użyć z PBI lub z CART/ECI - z wykorzystaniem specjalnej przelotki PBIvo/ECIvo (hehe :-)). Przelotka składa się z gniazda do szyny PBI, szyny krawędziowej jako przedłużka i oczywiście gniazda na MIDIcar czy inną dopałkę. Przejściówka jest prosta jak budowa cepa i nie zawiera ani jednej pokręconej ścieżki :-). Mam nadzieję, że stanie się bazą dla wielu innych ciekawych rozszerzeń...

    Wersja MIDIcarVERT zawiera wbudowany audio mod (dźwięk z modułu MIDI będzie również słyszany w głośnikach monitora/telewizora).
    • 39:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime30 Jan 2024
     
    może PBIO/ECIO ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime30 Jan 2024 zmieniony
     
    pbIO/ecIO - to by sugerowało, że projekt to coś więcej niż same ścieżki i gniazdko :-) a To tylko ścieżki i gniazdko, więc zostaje PBIvo :-)

    Gerberki i schematy pojawią się na mojej stronie zaraz po potwierdzeniu, że urządzenie jest działające.
    • 41:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime10 Feb 2024 zmieniony
     
    Chciałbym poinformować wszystkich zainteresowanych rozwojem MIDIcar... Postanowiłem stworzyć nową wersję, która będzie uniwersalna dla serii XL i XE (w tym 600XL). Dodatkowo, niejako przy okazji wykonano uniwersalną płytę mezzanine do innych projektów (tzw. PBIvo dla PBI oraz XEvo lub XAvo :-) dla CART/ECI - w fazie rozwoju). Głównym celem było osiągnięcie mniejszych rozmiarów i możliwość współpracy z innym sprzętem podłączonym z tyłu Atari. Na zdjęciu widać starą płytkę PCB dla XL (po lewej) i najnowszą rewizję po prawej. Mam nadzieję, że to dobry pomysł i nowe podejście zostanie zaakceptowane :-)

    Mezzanine będzie też podstawą innych moich a może i naszych projektów. a obudowę za chwilę zaprezentuje KKRYS :-). W przypadku tego projektu, chcieliśmy by był on maksymalnie uniwersalny i nieinwazyjny.

    Prawdopodobnie kilka sztuk będzie dostępnych dla zainteresowanych jako gotowe urządzenia, ale... Chciałbym powiedzieć, że schemat, projekt PCB (pliki gerber) dla każdej prezentowanej wersji każdy może pobrać i wykonać samodzielnie, bez żadnych ograniczeń (z wyjątkiem do sprzedaży komercyjnej). Jeżeli jesteś chętny do współpracy to nie wahaj się i skontaktuj się ze mną :-)
    • 42:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime10 Feb 2024
     
    jak to jednak dobrze, że nie polutowałem poprzedniego midicara ;)
  4.  
    All my Ataris are in a desk with space for a PC keyboard (a sliding keyboard shelf). So, I have approx. 30 - 50 centimeters of space behind the Atari, but only 5 - 10 cm above the Atari (height). In other words, while the new version of MidiCar looks good, I still prefer the older version.
    • 44:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime11 Feb 2024
     
    Especially for you, we can do it using a ribbon cable :-)

    Seriously speaking, it doesn't matter which MC version you use... the sound is beautiful on all of them :-)

    The only difference is the audio mod added to the monitor's audio output
    • 45:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime20 Mar 2024 zmieniony
     
    No i wersja pionowa MC została przetestowana i działa z Atari 800XL. Mezzanine pozwala również na podpięcie kolejnego urządzenia w łańcuszku. Dodatkowo udało się też zbudować MC dla 1090 - niestety nie jestem w stanie sprawdzić jak działa bo moje 1090 jeszcze w częściach... ktoś? coś?

    Oczywiście wszystkie pliki wymagane do własnych eksperymentów z MIDI można znaleźć na mojej stronie :-)
    • 46:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 dni temu
     
    Tak tylko chciałbym pochwalić kolegę PeBe.. jego program MCP (najlepszy odtwarzacz MIDI ever!) na French Gemtos meeting!
    • 47: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 dni temu
     
    a te kolorki w MCP? to za sprawą VBXE?
    • 48:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime3 dni temu
     
    raczej duszki....