atarionline.pl Ultimate Cart z AtariAge - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime28 Feb 2017
     
    Jakby ktoś był zainteresowany ruszyły zapisy na kolejną partię kartów Ultimate. Więcej szczegółów tutaj:

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    Ultimate Cart to genialna rzecz, chociaż dosyć droga.

    Jako ciekawostkę dodam, że karta Flashair W-03 działa świetnie z Ultimate Cart. Pozwala to na kopiowanie na nią gier np. z telefonu przez WI-FI (podczas gdy karta Flashair włożona jest do Ultimate Cart, który tkwi w złączu ATARI).

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    niezdrowa ekscytacja ,że wi-fi ble ,nowe gry jakby na tym karcie były np Prince of Persja , Kung fu Master,Contra ,R-Type,Bionic Commando to by było coś ,albo jakby działał jak filtr Smaka tzn pozwalał na uruchamianie gier z c64 ...
    • 4:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    Jak się nie ma co się lubi, to sie lubi co się ma ;)
    Dzisiaj już wiemy, że te tytuły nie ukazały się na Atari nie ze względu na techniczne ograniczenia, ale dlatego, że w tamtym czasie nikt na zachodzie nie był już zainteresowany wydawaniem gier na naszą platformę.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Mar 2017 zmieniony
     
    Cart faktycznie świetny. Ciekawe, czy można byłoby na nim uruchomić obraz carta Laury?
    Cena jednak lekko sporawa ;)
    • 6: CommentAuthorlemiel
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Sporo kosztuje. Plus dość dużo za przesyłkę z USA. Ja odpuściłem.

    A Laura wykorzystuje nowy niestandardowy typ cartridge? I ile zajmuje obraz rom?
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Laura to standard MegaCart 256KB. No, prawie standard, ale różnica jest raczej nieistotna.
  1.  
    Laura works from Ultimate Cart without problems (tested). Since the size is 256k, it will NOT work from cheaper UNO cart (limited to max. 128k for ROM/CAR/XEX/ATR)...
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    @ChalieChaplin,
    testowałeś plik XEX Laury, czy obraz kartridża CAR? Ja jestem bardziej ciekawy tego, czy obraz kartridża Laury uruchomi się z UltimateCart na Atari z 64KB RAM.

    tłumaczenie Google (nie wiem czy sensowne):
    you tested file XEX Laura or image cartridge CAR? I'm more curious about whether the image cartridge Laura starts with UltimateCart on Atari with 64KB of RAM.
    • 10: CommentAuthorpgru
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    Właśnie to ciekawe czy Laura działa. Jakby działała to może zastanowiłbym się nad zakupem, ale orientuje się ktoś ile by to kosztowało z VATem i cłem? Jakby wysyłali z Kanady to może już nie obowiązuje cło i VAT?
    • 11: CommentAuthorpgru
    • CommentTime2 Mar 2017 zmieniony
     
    Oczywiście chodzi o wersję z kartridża

    Przepraszam za brak edycji wcześniej, dopiero zauważyłem.

    Czy może ktoś orientuje się(z góry dziękuję za odpowiedź) czy dałoby się kupić(to jest zapłacić) Autorom karta za wsad Laury(wersja na 65XE) jakby uruchamiała się na tym kartridżu? Ile by to mogło kosztować?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Mar 2017
     
    CharlieChaplin coś wspomniał o ograniczeniu wielkości do 128KB. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to jednak obraz kartridża Laury bez przeróbek nie pójdzie, bo Laura potrzebuje 256KB.
    • 13: CommentAuthorlemiel
    • CommentTime2 Mar 2017 zmieniony
     
    Na Ultimate Cart (tym na który MacRorie zbiera zapisy) Laura pójdzie, bo on obsługuje obrazy do 8 Mbit, a Laura to 2 Mbit (256KB). Tylko te $95+$20+VAT albo cło. Jakieś $140 czyli grubo powyżej 500 zł.
    Laura nie pójdzie na tańszym Uno Cart bo ten obsługuje obrazy tylko 1Mbit/128KB.
    A szkoda. Że Robin nie pomyślał nad dodatkowym zewnętrznym RAMem. Ale może się nie dało. I cel ćwiczenia był inny.
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Mar 2017 zmieniony
     
    Dzięki za wyjaśnienie. Trzeba poczekać, aż dolar potanieje ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Ja swój Ultimate Cart kupiłem od Panosa ("santosp" na AtariAge). Dokładnej ceny nie pamietam, ale było taniej (wysyłka z Grecji / bez cła). Polecam skontaktować się z nim, może ma jeszcze parę sztuk.

    @Larek
    Podeslij mi plik *.CAR, to przetestuję.
    • 16: CommentAuthorpgru
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    Dziękuję za odpowiedzi. Co do samej zapłaty za plik *.CAR autorom gry - proszę o kontakt na prywatną wiadomość. Przepraszam, że publicznie, ale na stronie jest żeby nie zajmować cennego czasu Laury pytaniami o zakup :-).

    @Montezuma byłbym chętny na zakup, nie orientujesz się czy można byłoby zrobić Panosowi(mam nadzieję, że poprawnie napisałem) przelew na konto(lub Tobie), bo musiałbym zrobić porządek z PayPalem, jakby miał te parę sztuk i Laura by zadziałała. Dziękuję za chęć pomocy...
    • 17:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    @pgru
    Załóż sobie konto na AtariAge i po prostu zapytaj Panos-a:
    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    @Montezuma,
    mail wysłany na adres z ABBUC-a. Daj znać jak wypadły testy.

    @pgru,
    Ultimate Cart wygląda na znakomite urządzenie, ale jeśli chcesz kupić carta tylko po to, aby uruchomić Laurę i/lub inne gry dostępne w postaci obrazów kartridży, to może przemyśl zakup rozszerzenia Ultimate 1MB, które umożliwi uruchamianie wersji plikowych tych gier. Wydaje mi się, że wyjdzie to taniej nawet gdybyś musiał zapłacić parę złotych za montaż.


    Cały czas się zastanawiam, czy udostępnienie obrazu kartridża Laury będzie uczciwe wobec osób, które jednak kupiły kartridż. Należy też pamiętać, że na kartridżu mamy dodatkowe poziomy, których nie ma w wersji plikowej.
    Wiem, że cały problem jest w tym, że kartridży z Laurą było za mało... Chciałbym to naprawić i wyprodukować kolejną partię, ale to nie takie proste ze względu na brak czasu :(
    • 19: CommentAuthorpgru
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    @Montezuma zastanawiam się nad tym kartridżem. Jakby na Atari 65XE dałoby się uruchomić jedną z dwóch gier Laurę lub Atari Blast! to bym kupił, dziękuję za pomoc.

    @larek Ja nie chcę lutować swojego Atari, ze względów sentymentalnych. Niestety nie ma ono ECI(chyba tak się to nazywało) i rozszerzenie bez lutowania nie zadziała.

    Co do samego obrazu - chętniej bym kupił kartridż - już się zgłosiłem, ale nie wiem czy jakby była płatna wersja w formie obrazu to ludzie by się obrazili. W końcu kupując kartridż otrzymali coś więcej - ładną edycję kolekcjonerską.
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Tak, Ultimate 1MB wymaga ingerencji wewnątrz komputera, ale jest to dość proste, a samo rozszerzenie jest całkowicie niewidoczne z zewnątrz, tzn. nie ma żadnych przełączników, gniazdek, kabelków, które musiałby by być montowane na obudowie. Z zewnątrz kompletnie nie widać, że Atari ma 1MB pamięci i kilka systemów do wyboru.

    Oczywiście całkowicie rozumiem niechęć do montowania czegokolwiek wewnątrz komputera :)
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    Ultimate Cart, mimo, że drogi, rokuje wg mnie na najlepsze rozszerzenie tego typu: daje funkcjonalność Side i Atarimax. Z tych istotnych, pierwszy ma przycisk reset, drugi pozwala na uruchomienie obrazów carta (chociaż stockowo jedynie tych do 16kB). Skoro Ulti emuluje także 8MBit Atarimaxa, to uruchominy na nim również Space Harrier. No i posiada kartę SD, dużo wygodniejszą dla mnie w obsłudze. Co można chcieć lepszego :) ? Co do cła to wątpię, aby ktoś je naliczał.

    Larek, jeśli chodzi o udostępnienie obrazu carta Laury, to ja jako nabywca carta nie mam nic przeciwko :) Poza tym to Twoje dzieło i masz prawo tym rozporządzać. A na pewno byłoby wiele osób zadowolonych, tych którzy nie kupili, bądź nie stać ich na carta, a chcą zagrać w dodatkowe etapy.
    • 22:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime3 Mar 2017 zmieniony
     
    Może udałoby się zainteresować Ultimate Carte-em "naszych" producentów i byłoby ciut taniej? Przynajmniej przesyłka nie kosztowałaby 20$ :)
    Projekt chyba jest dostępny dla ogółu: ->link<-

    @stRing,
    z tym udostępnieniem nie mówię nie, ale może lepiej byłoby, gdyby udało się wypuścić drugą serię.
    • 23: CommentAuthorlemiel
    • CommentTime3 Mar 2017
     
    Panos napisał na AAge, że więcej nie będzie robił.
    Dużym problemem był też zakup FPGA.
    Projekt jest dostępny, poprawki Panosa też.
  2.  
    Well,

    Ultimate Cart: runs CAR, ROM, XEX (but not ATR, so sad); up to 8MBit (1 Megabyte);

    Laura XEX from Ultimate Cart requires 128k RAM, you can run unpacked (approx. 190kbytes) or packed (approx. 84kbytes) version;
    Laura CAR/ROM from Ultimate Cart requires 64k RAM, the cart is a 256k Megacart and runs fine

    ---

    UNO Cart: runs CAR, ROM, XEX and ATR; max. 1MBit (max. 128kbytes); it cannot run files/images bigger than 128k;

    Laura XEX from UNO cart requires 128k RAM, you can only run packed version (XEX must be smaller than 128kbytes!);
    Laura CAR/ROM does not run from UNO cart, since it is a 256k megacart (CAR/ROM is bigger than 128kbytes)...

    ---

    You may also run Laura XEX from SIC!, atarimax 1Mbit (packed vers.), atarimax 8MBit (packed+unpacked vers.), The!Cart;

    You may also run Laura CAR/ROM from The!Cart; think you have to patch/change it to run from atarimax 8MBit cart;

    ---
  3.  
    When I bought the second run of Ultimate Carts (with case!) from Panos a few months ago, he told me it is the last one he has available and that he does not want to make another run. But maybe he will change his opinion ?

    Believe it or not, I sold this version, because it used a translucent red atarimax case and the pcb had nice blinking LED`s that annoyed me. The LED`s were blinking almost all the time, just like a lightshow (even the case was glowing bright!) and I did not like this...

    But I also have (and still have!) two more Ultimate carts, one is from Electrotrains himself (first or second run, without case), the other one is from Panos (first run, without case). I installed both pcb`s into grey Atari XE cart cases (made in Taiwan) and the LED`s are not visible, no matter how much they blink... ;-)

    Maybe it would be enough, if Panos builds the fully-populated pcb`s and you choose the standard polish cases then (assuming the pcb fits into a polish case) ?!?

    At Atari Age forum I asked Electrotrains if he could update the firmware of the Ultimate cart, so that it also supports ATR - but he declined. He said, it would need a complete firmware rewrite to do so and he did not want to do this but instead move on with the UNO cart. Maybe someone else can do that firmware rewrite then ? (On the other hand, there is still SIO2SD, SIO2USB, SDrive, etc. to load ATR images.)
    • 26: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Mar 2017
     
    @CharlieChaplin Thank You for answer, BTW: maybe You known if there is Atari Blast! cartridge rom version? Are this cart suitable for it, if that version exist?
  4.  
    Yes, there are ROM versions of Atari Blast (8MBit / 1 Megabyte). The older version with only one sound comes as an atarimax ROM file, the newer version with several sounds is available as an atarimax and a Megacart ROM.

    All ROM versions of Atari Blast do work fine with the Ultimate cart. (downloaded and tested them on UC). Here you can download the ROMs:

    ->link<-

    Just choose the BIN and/or CAR files (and simply rename BIN to ROM).

    Alternatively you can download the ROMs from Atari Age:
    a) newer Megacart ROM (several RMT sounds): ->link<-
    (post 201)

    b) newer Atarimax / Maxflash ROM (several RMT sounds): ->link<-
    (post 184)

    c) older Atarimax / Maxflash ROM (one sound, taken from Flimbo`s Quest): ->link<-
    (post 66)

    Have fun!
    • 28: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 Mar 2017
     
    @CharlieChaplin thank You for info. I still don't have the Ultimate cartridge, but it is a good reason to buy.
  5.  
    For all demo lovers, there is a new 1MB demo for the A8 available from Playsoft: "Bad Apples". It comes in different resolutions and also as (atarimax) CAR/ROM images and Rambo (XRAM) XEX files:

    ->link<-

    All versions work fine from the Ultimate cart, the CAR/ROM requires only 64k RAM and loads+runs instantly, while the XEX version requires 1MB XRAM and takes some time to load.

    If you have epilepsy or do not like fast+bright flashing lights, then press the Select key and set the strobe effect to "off".
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2017
     
    ... muzak brzmi jak rozstrojone skrzyp(ce) :D
  6.  
    bardzo fajne! oby więcej tego typu produkcji!good joB :)
  7.  
    a może mały "czelendż"??? jak zrobić zeby zajmowało mniej ..na c64 zajmuje chyba stronę dyskietki.to co dacie rade???;)
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2017
     
    stronę dyskietki, czyli ile?

    sprawa numer dwa, to pewnie doczytuje ze stacji, co na komodzie jest "mniej" absorbujące czasowo.
  8.  
    pewnie gdzies 170 180 kb..stacja nie doczyta wiecej niz ma dyskietka..wiec na fontach czy moze zwektoryzowana zajmowala by znacznie mniej..wiec powiedzmy ze powinna zajmowac tyle co u nas w nawyzszej gestosci
  9.  
    The XEX of Bad Apples is already LZ4 packed, so it does not get much shorter with Exomizer (less than 10% shorter). Depending on the version/resolution used, Playsofts A8 XEX version would require 4 or 5 disksides with 180kbytes...
    • 36: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2017
     
    bez rozszerzenia ram i na std sio z doczytywaniem danych to masochizm który zapewne i tak będzie protezą BA.

    Tzn, może lepiej jak nie będę kontynuował tego tematu :D
    • 37: CommentAuthorxxl
    • CommentTime12 Mar 2017
     
    zawsze mozna uzyc innego standardowego nosnika jakim jest cartridge.
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Mar 2017 zmieniony
     

    CharlieChaplin:

    Playsofts A8 XEX version would require 4 or 5 disksides with 180kbytes...



    ....eeeee, może nie jest tak źle.

  10.  
    Hmmm,
    @PIN: Your original question was: stronę dyskietki, czyli ile? This translates with Google into "page floppy how much ?", but I thought it means "How many disksides does it need ?" So I answered with 4 or 5 disksides with 180k. Of course one can simply put the Bad Apples *.XEX on a cart or on a harddisk or onto a SIO2xxx device (and I do own all these devices)...
    • 40: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 Jan 2019
     
    Czy jest aktualizacja? Np. dodająca obsługę nowych formatów?