atarionline.pl Co definiuje "to jeszcze Atari"? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    Szansa jest o ile Ilmenit odnajdzie źródła, z których da się skompilować aktualną wersję gry. Spróbuję ją uniezależnić od OS-a. Co do obrazków to rzecz zależy od Ilmenita.
    • 2:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime20 Dec 2019
     

    nosty:

    Z rozszerzeń wewnętrznych, wymagających lutowania i wypruwania chipów, dozwolone są:
    ...
    - stereo,
    ...


    A ja żem rzekł: Stereo to nie jest Atari. To są dwa Atari! :)
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    A Tomasz Liebich nawet zrobił Perestroyka demo i Sky Computer Network, które grały stereo na dwóch odrębnych Atarkach :)
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    a to znaczy, ze podczas Compo prace na dwa atari dostaja punkty dzielone na dwa


    ;-)
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Dec 2019
     

    ...mój bicek definiuje,Atari jest przezajebiste i tak ma być!
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    pomyliles okienka przeladarek. chlopcy rozbierajacy sie przed innymi panami to nie tu.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Dec 2019 zmieniony
     
    ja się przed panami nie rozbieram,mogę co najwyżej dać po mordzie,pedałów nie trawie,a jak ciebie panowie kręcą to współczuje.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Dec 2019
     
    > ja się przed panami nie rozbieram

    a co wlasnie zrobiles?
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    pokazałem bicka,bez skojarzeń,po prostu zażartowałem.
    • 10:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    Więc kończę z tym na jakiś czas,jak ukończę demo to wrócę tu i na żadnym chujowym projekcie nie zostawię suchej nitki.


    że tak z ciekawości zapytam, skończyłeś demo?? :)
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 Dec 2019
     
    Mnie bicek rozbawił :D tak gupie, że aż śmieszne.
    Tzn nie bicek, tylko kontekst i wypowiedź :D
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    hahahahh, myślałem że to wirus z viagrą i zegarkiem rolexa a to tylko Irata4 :) .... Irata - to stock konfiguracja? :)
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     
    @pin jeżeli nie leci na sterydzie to powinien mieć zaimplementowany system FAT ;)
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    FAT, to widzę tu głównie ... :)
    • 15: CommentAuthorxangel
    • CommentTime3 Jan 2020 zmieniony
     
    XXL: dobrze pamiętasz - jest jeszcze programator Eprom na porty joysticka, opisany w tym magazynie:
    ->link<-

    Zrobiłem go kiedyś, jak byłem w technikum i działał bez problemu - właśnie nim skopiowałem pierwszy Eprom do Turbo2000.

    Jest też Computer Drum Synthesiser oraz Lighr Pen (oba z Maplina):
    • 16: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Natrafiłem na dobry poradnik jak pisać, aby działało na "wszystkim" : ->link<- - warto by dodać taką sekcję na Atariki. Ale porady tam są "nie do końca dobre" (e.g. detekcja NTSC/PAL).
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2020
     

    xangel:

    Zrobiłem go kiedyś, jak byłem w technikum i działał bez problemu - właśnie nim skopiowałem pierwszy Eprom do Turbo2000.

    Jest też Computer Drum Synthesiser oraz Lighr Pen (oba z Maplina)


    Niezła kolekcja, unikaty! A czy możesz pokazać z kilka zdjęć tego programatora z bliska (tył, środek)?
    • 18: CommentAuthorxangel
    • CommentTime9 Jan 2020 zmieniony
     
    Nie posiadam już tego programatora - wiele lat temu opyliłem go na allegro z innymi gratami do Atari, w dodatku za bezcen, jak to było w tamtych czasach :(
    Może ktoś z użytkowników tego forum go nabył?
    Elektronika była zrobiona na jakimś wytrawianym PCB, raczej nie uniwersalnym. Do tego była obudowa uniwersalna - chyba coś jak Z2A o ile sobie dobrze przypominam. Na górze tej obudowy były 4 podstawki, które były połączone od spodu masą kabelków. Dwa kable do joysticków chyba z kabelków takich jak do internetu, długość około 60cm Do SIO nie pamiętam, jaki był kabelek.
    Pamiętam, że był problem z programem z tamtego czasopisma, bo był źle wydrukowany - jedna linijka tekstu była chyba zatarta, do tego były jakieś znaki ATASCII, które były nieczytelne. Bardzo pomogły kody te po lewej stronie (zapomniałem jak to się nazywało). Pliki nagrywałem na kasetę. Z kolegą zaprogramowaliśmy cart do T2000 oraz dwa Epromy do zegarka-sterownika na 8051. Epromy kasowaliśmy kwarcówką polskiej produkcji, którą mam do dziś, a kolega był w krótkich spodenkach - tego faktu na pewno bym nie pamiętał, gdyby nie to, że spalił sobie łydki :) Dawne czasy to były, koło roku '97, miałem jeszcze wtedy CB radio z zarejestrowanym znakiem wywoławczym, bo tak kiedyś było trzeba. Uff na wspominki mi się wzięło...
    Ostatnio chciałem zrobić ten programator, ale ze względu na to, że programuje tylko 4 układy i w dodatku nie programuje wersji CMOS odpuściłem.
    A kolega, z którym programowałem te Epromy zrobił później programator do mikrokomputera Bajt (wschodni klon Spectrum) na to ichnie dziwne złącze krawędziowe, które nawet udało mu się zakupić. Nie pamiętam z jakiego czasopisma był schemat i program, ale hardware był na 8055, który robił jako expander szyny równoległej.

    [EDIT]
    Jedyna fotka elektroniki tego programatora, jaką udało mi się znaleźć. Niestety jakość straszna. W środku podstawka chyba do 2764 albo 27128, na brzegach scalaki sterujące. Po lewej chyba sekcja zasilania (te dwa czarne to chyba mostki prostownicze). Po prawej widać kable do joysticków, jeden do SIO i jeden do zasilania. Później dostało to obudowę, cztery podstawki, ale chyba nigdy nie doczekało się podłączenia tych podstawek do płytki sterującej :)
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    @ilmenit: Powstaje jeszcze ->link<- To może być ciekawe kompendium.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2020
     

    xangel:

    Uff na wspominki mi się wzięło...


    Historia super i dzięki, że się podzieliłeś! No to zobaczymy, czy ktoś to zanabył od Ciebie urządzenie, zauważy akurat ten wątek i post. Szanse małe, ale nie takie rzeczy się u nas zdarzały! :)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jun 2020 zmieniony
     
    @xxl, cytujesz, za Mapping the Atari:
    Locations 54020 to 54271 ($D304 to $D3FF) are repeats of locations
    54016 to 54019 ($D300 to $D303).

    W innym miejscu, wcześniej, jest:

    Locations 53280 to 53503 ($D020 to $D0FF) are repeats of locations
    53248 to 53279 ($D000 to $D01F). You can't use any of the repeated
    locations; consider them "filler." They maybe used for other purposes
    in any Atari OS upgrade.

    Więc napisane jest tu "nie wolno korzystać z powtórzonych rejestrów".

    Miejsce PIA traktowałbym tak samo (bo dlaczego tu tak, a tam nie), a brak tej informacji w tym miejscu jako błąd w dokumentacji (tak działa mózg, przez analogię), inaczej jest to proszenie się o kłopoty (tiaaa....). Wszystko, co wymyka się "analogii", o ile nie jest specjalnie wprowadzone, powinno być rozumiane jako błędne. Inaczej otrzymujemy potworka typu nasze polskie prawo.

    Nieudokumentowane rozkazy to trochę co innego, bo procesora się nie rozszerza, najwyżej się wymienia i wtedy nieudokumentowane oczywiście nie działają. Ale na oryg. 6502c zadziałają zawsze.

    Poza tym "nieudokumentowane" zawsze kojarzyłem z "działanie procesora z nieopisanymi opcodami jest niezdefiniowane", to po dokładnym zdefiniowaniu ich działania już są udokumentowane, a traktowałbym je jako dodatkowe, niezalecane jeśli nie dają korzyści, bo po prostu w wyniku ich używania powstaje niekompatybilność z innymi 6502++.
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    Wydaje mi się, że kolega tego nie zrozumie ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jun 2020 zmieniony
     
    tu nie chodzi o "kolega nie zrozumie", tylko o to, że to z nami jest ok, a xxl nadużywa zaufania do dokumentacji. Pół biedy, że w wyniku błędu w dok. coś nie działa. Cała bieda, jak działa jest to wykorzystane w złym celu - bo inni potraktowali to jako nieścisłość i grzecznie nie przekraczają norm, a ktoś potraktuje to jako ścisłość matematyczna: "skoro nie napisane - to hulaj dusza, piekła nie ma!"

    Dokumentację piszą ludzie, nie znamy ich. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do nich i ich wytworów (zasada ogólna).
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    @jhusak: tak jest napisane tylko w przpadku GTIA natomiast nie ANTIC,POKEY i PIA :-) a moze dlatego... ze jak powstawala ta ksiazka to juz istnialy komercyjne programy korzystajace z tej cechy atari? (nie istnieje - ja nie znalazlem programu ktory korzysta z rejestrow powtorzonch GTIA natomiast calej reszty owszem) wiec nie zarzucalbym autorom gapiostwa bo umiescili taka formulke tylko przy GTIA. Moze po prostu byli oczytani.

    sama cecha rejestrow powtorzonch deje pewne mozliwosci... jesli probujesz mnie przekonac do zaniechania korzystania z takich mozliwosci... sorka.
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    > bo procesora się nie rozszerza

    nieostrozne stwierdzenie :-) oj nieostrozne :-)
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Jun 2020 zmieniony
     
    @xxl, rozumiem, że czasem można coś przyoszczędzić, bo akurat taką wartość masz gdzieś w kodzie i tak wygodniej.

    A procesora się nie rozszerza jako płytki krzemu, samego w sobie. Można go wymienić na inny.

    Nie próbuję Cię przekonać do zaniechiwania czegokolwiek, więc sorka.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    ...ciekawe,za parę lat to większość osób stosujących rozszerzenia będzie tak naprawdę działała na hardwarowym emulatorze w obudowie i na płycie głównej z oryginalnego Atari ha,ha,ha.
    Bokiem wyjdą te wszystkie VBXE,Pokeye,nowe procesory itp i inne układy udające oryginalny hardware,ciekawe również jak jak mocno zmiany wpłyną na stockową kompatybilność ... ale to pieśń przyszłości.Cieszę się że mam oryginalnego drugiego pokeya i rozszerzoną tylko pamięć :D,mam w sumie lekko zmodowane oryginalne Atari :D.

    Pin ty podobno emulatorów nie używasz ? jak to w końcu jest >? ;
    )
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Jun 2020
     
    Bawcie się dobrze generalnie :)
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Jun 2020
     
    spoko,bawimy puki Ataryny działają,ty testuj byśmy wiedzieli co zrobić jak ostatni oryginalny scalak padnie ;)( ale to chyba nie za naszej kadencji),w końcu siedzisz w tym dłużej,bawisz się JIL cały czas a więc i sprzętowy progres to w takim przypadku normalna kolej rzeczy :).

    @pin
    kurde jak bym miał modować Atarynę tak jak montuję stereo,to kuźwa aż się boję...
    kiedy robimy pajączka ?
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Jun 2020
     
    tak naprawdę to my definiujemy czy to jeszcze Atari,czy też nie,każdy indywidualnie wedle własnego widzimisię i to jest fajne,ta różnorodność,"tajemnicze" układy wystające ze zlotowych Atarynek,każdy ogląda i się dziwi,mnie się to podoba.
    Większość z nas Atari zna od dzieciństwa,niektórzy wrócili do Atari po latach,inni (w tym ja) nigdy nie odeszli,jedni używali częściej,inni mniej,jednym się stock przejadł i by zwiększyć bądź przystosować komputer do swoich potrzeb wprowadzili dużo zmian,modyfikacji,drugim wystarczy stock i magnetofon/stacja gdyż powrót do czasów dzieciństwa,możliwość odpalenia SPY VS SPY czy Draconusa jest dla nich wystarczający.
    Ja na swojej Atarynce chciałbym odpalić każdą grę która wyszła,nie boję się rozszerzeń pamięci,ale karty graficzne,szybsze taktowania to już dla mnie za dużo,po prostu lubię obserwować,kombinować,spekulować i praktykować na ile pozwolą oryginalne podzespoły,nie doszedłem jeszcze do granic,więc większe mody mi są zbędne,co innego rozszerzona pamięć czy też stereofoniczny dźwięk :D,choć dla niektórych nawet takie modyfikacje mogą nie mieścić się w ramach tego co znają.Będąc nastolatkiem natknąłem się nie raz i nie dwa na rozszerzenia pamięci,nie wiedziałem czy istnieją jakieś produkcje wykorzystujące taką modyfikacje,ale 320KB brzmiało dumnie,tyle że z mojego otoczenia nikt nic nie wiedział,nie posiadał,a ja byłem za młody by dotrzeć do źródeł i szukałem ich zbyt późno ... tak mi się wówczas wydawało,teraz sam dłubię nad swoją grą,mam rozszerzoną pamięć do 1MB,brakuje mi moda sygnału video i stereo,poza tym jestem szczęśliwy :D,mam Atari na którym pójdzie wszystko,nawet produkcje xxl/a ;)
    • 31: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jun 2020
     
    taka rada
    • 32:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime17 Jun 2020
     
    To Jaruzelski ?