atarionline.pl Gacek ABBUC 2021 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime13 Nov 2021 zmieniony
     
    Niespodziewanie ABBUC ogłosił dzisiaj wyniki swojego konkursu, mogę więc udostępnić wam moją grę, zdobyła pierwsze miejsce.
    Gra wymaga Atari z 64K RAM w wersji PAL.

    Ogłoszenie wyników:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Nov 2021
     
    Brawo Shanti! Dzięki za pliczek.
    • 3: CommentAuthorfder
    • CommentTime13 Nov 2021
     
    Gratulacje! Super!
    • 4:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Nov 2021
     
    Brawo! Gratuluję!
    • 5:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime13 Nov 2021 zmieniony
     
    Również gratuluję Shanti! ABBUC będzie miał godną reprezentację na SV w zimie :) Więc będzie okazja pogadać :D
    • 6:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Wspaniale, gratulacje!
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Gratulacje! Ładny Bomb Jack i szybki i w 64K.
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Wcześniej tylko widziałem, teraz po udostępnieniu mogłem zagrać. Gratulacje i dzięki shanti, doskonała dynamika i płynność. Teraz mamy dwie różne i na swój sposób świetne konwersje Bomb Jacka, wow!
    • 9: CommentAuthoradolfinio
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Świetna robota. Gratulacje!!!
    • 10:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Tylko czemu piraci?
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Mav - co masz na myśli?
  1.  
    List of results:
    • 13:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    @Kaz - muzyka w tle to motyw Piratów z Karaibów :)
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    A czemu nie? W oryginale była Pani Łyżeczka i szlagiery Jean Michele Jarre w rodzaju Magnetic Fields.
    • 15:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Dzięki.

    Piraci są z tego tytułu, że taki cover (jedyny) udało mi się stworzyć w RMT (muzyk ze mnie żaden ;). Nie angażowałem nikogo w ten projekt, szkoda więc było nie wykorzystać takiego "dobrego" kawałka, nie wyszło tak źle bo większość rozpoznaje w nim oryginał ;)

    Gra powstała w jakieś 2 miesiące (robię kopie zapasowe przy większości poprawek, a mam 39 katalogów), wykorzystuje silnik który powstał przy "The Last Squadron" (oczywiście nieco zmodyfikowany). Pośpiech najbardziej widać na stronie tytułowej.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021 zmieniony
     
    Bardzo mnie cieszy, że na Atari mamy drugą grę "Bomb Jack". Bo widać, jak dużo zależy od przyjętych założeń, na jakie elementy kładzie się nacisk. Gra TeBego i Vegi ma o wiele więcej fajerwerków graficznych, muzycznych i animacyjnych, ale bazuje na wersji C64 i wymaga 320KB. Wersja Shantiego ma większą dynamikę, jest płynniejsza, mniej frustrująca dla gracza, a graficznie nie odstaje, nawet mam wrażenie, że bardziej kompatybilna z wersją arcade. Obie są miodne, ale szacun dla Shantiego, że wcisnął to w 64KB RAM. Ile to było gadania przy okazji poprzedniej wersji, że na Atari się nie da :)

    PS. Shanti - chyba znalazłem jakiegoś buga z punktacją - mimo, że zaszedłem daleko dalej to mam tyle samo punktów co gdy doszedłem o połowę bliżej.
    • 17:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    @Kaz Za migające bombki masz więcej punktów dodatkowo, możesz pozbierać literki "B" i zwiększyć ten bonus 5 krotnie. Jeśli zbierasz bombki nie po kolei i nie zbierasz bonusów to punktów będzie mniej.

    Przerobiłem też troszkę starego BombJacka, jest chyba troszkę łatwiejszy.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    O! Dzięki - a jest gdzieś lista zmian w tej wersji? Dodam do archiwum.

    A tu moja rozgrywka z "Gacka" na szybko:

    • 19: CommentAuthorVidol
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Pojawila sie wersja z niesmiertelnoscia:
    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Z tego co pamiętam:
    - włączyłem tam tryb "TURBO" czyli Jack wyżej lata (nie trzeba trzymać joysticka w górę).
    - przesunąłem niektóre rampy, żeby Jack mógł się koło nich przecisnąć (tu nie sprawdzałem wszystkich plansz więc może trzeba jeszcze coś poprawić)
    - większa tolerancja przy kolizjach z przeciwnikami

    Sprawdź czy to coś w sumie daje, bo może różnica jest niewielka.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Testowałem kilka razy, na przemian grałem w wersję 1.5 Vegi oraz poprawioną - różnice faktycznie nie są wielkie, jedynie w sterowaniu to odczuwam. Mam też wrażenie, że literka P u Ciebie nie pojawia się tak często, ale to może być wrażenie nieprawdziwe, za mała próba statystyczna :)
    • 22: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    @shanti77 - rewelacyjny port, gratulacje!
    • 23: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime14 Nov 2021 zmieniony
     
    Shanti: dlaczego wszystkie tla gry wykorzystuja tylko 4 a nie 5 kolorow w linii (kolorow spritow nie licze)?
    • 24:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    @Trachu jak policzysz dobrze to kolorów jest jednak 5 w linii. Trzeba zawsze brać pod uwagę, że tych kolorów nie można używać dowolnie. Kolor czwarty nie może w jednym znaku wystąpić razem z piątym, a dodatkowo kolor piąty to kolor pocisków. Pociski używam do uzyskania czarnego koloru na Gacku. Używam tu szerokiego ekranu (48 bajtów), i zakrywam ramki czarnymi znakami, bo inaczej była by w różnych kolorach.
  2.  
    Nie sądziłem, że tego doczekam, ale wygląda na to, że na naszych oczach właśnie przedefiniowuje się lista TOP3 (TOP5?) programistów Atari 8-bit.

    Był niedawno taki czas, że twórczość lekko kisła, ale teraz wraca ze zdwojoną mocą!
    • 26: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime14 Nov 2021 zmieniony
     
    shanti: Piramida uzywa tylko dwoch odcieni pomaranczowego i czarnego, dodatkowo jest blekietne niebo i tam jest tylko 4
    W grecji jest tych kolorow tez 4 - zolty brazowy pomaranczowy i fioletowy
    W niemieckim zamku znowu 4, 3 odcienie szarosci i blekit ktory nizej zamienia sie w braz.
    Wierzowce takze 4, a los angeles no coz...
    Ja tego piatego koloru nie widze..
    Co zas sie tyczy gacka to czyzbym dobrze zrozumial nie uzywasz ORowanego 3 koloru tylko nakladasz pocisk czarny? Hmm mam wrazenie ze masz na mysli to ze z pociskow robisz 5 playera w kolorze czerni ktory jest czescia gacka. A jesli tak to niech zgadne Gacek sklada sie z 3 playerow?
    • 27: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Gratulacje shanti!! Ta konwersja jest na prawdę świetna i to w 64 KB RAM. Nie mogę się doczekać kolejnych produkcji od Ciebie oraz reszty wspaniałych polskich twórców :).
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    Marzyłaby mi się też wersja z dźwiękami jak z arcade: tym rozpoczynającym level, kwitującym stratę życia, ale i te wszystkie plumkania z samej rozgrywki (zbieranie bomb, skok, itp.), którymi dźwięczały salony gier.
    Nawet bez muzyki, ale to byłby klimat! Nie wiem czy @shanti dopuszczałby taką myśl i czy dałoby się to upchnąć w 64k, ale taka wersja gdzie można by np. wybrać do załadowania opcję z muzyką lub "fliperowymi" sfx byłaby świetna :-)
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    Kaz: "Gra TeBego i Vegi ma o wiele więcej fajerwerków graficznych, muzycznych i animacyjnych, ale bazuje na wersji C64 i wymaga 320KB. "

    wersja plikowa wymaga 320KB (jak wiele innych konwersji z cartów), wersja na cart "Corina" działa na standardowym 64KB.
    • 30: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Tak trochę z innej beczki, dlaczego nasz wszechwiedzący koder od Action nie wypuszcza takich perełek na dowód swoich tez?
    @shanti77 gratuluję tytułu i podejścia!
    • 31: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    dlaczego @shanti77 nie napisał BJ w Action! ? mógłby jeszcze rzucić wyzwanie Sikorowi i napisać BJ w Turbo Basicu ;)
    • 32: CommentAuthorkski
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    Trachu naciśnij sobie Ctrl-F8 w altirze i widzisz wykorzystane rejestry kolorów. W pierwszym etapie rzeczywiście COLPF2 nie jest użyty, w następnym już wszystkie są wykorzystane.

    Fajna gierka, graficznie i muzycznie wolę poprzednią wersję, ale ta wygrywa dynamiką, nie wspominając już o ekspresowym tempie powstania i małym rozmiarze.
    • 33: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    kski: ja opisuje to co widze. Skoro to widzisz, to opisz jakie to kolory.
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    @shanti77: Jeśli można, ja się chciałem zapytać o w sumie drobiazg. A mianowicie tło wokół bombek. Na niektórych planszach widać, że coś jest z tym dziwnego - przy niektórych jest jeden kolor taki sam jak tła a przy innych, na identycznym tle, bezpośrednio wokół jest inny kolor. Chociaż zaraz obok z lewej i prawej strony widać ten właściwy (czyli to nie wina ograniczonej liczby kolorów w linii). Widać to np. na Egipcie - bombki z lewej mają tło brązowe a bombki w tych samych wierszach z prawej - niebieskie. I niebo jest niebieskie. Dziwnie to wygląda.
    • 35: CommentAuthorkski
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    Trachu określenie 5 kolorów w linii którego użyłeś oznacza kolor tła (COLBAK) + cztery kolory pola gry (COLPF0-3). Nie liczyłeś czarnego.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Nov 2021
     

    tebe:

    wersja plikowa wymaga 320KB (jak wiele innych konwersji z cartów), wersja na cart "Corina" działa na standardowym 64KB.


    Dzięki Tebe za pliczek!
    • 37:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime15 Nov 2021 zmieniony
     
    @Trachu
    Egipt(Sfinks) ​owszem, używa 4 kolorów, ale zauważ że migające bomby używają koloru białego.
    Akropol(Grecja) masz fiolet,brązowy,2 odcienie żółtego i czarny
    New York(miasto) Niebieski,2 odcienie szarego ,biały i czarny
    Zamek , w dole ekranu masz zielony,biały,szary,brązowy,czarnyTrzeba

    Cały czas brać pod uwagę, że 5 kolor musi być czarny, a drugi jasny kolor jest używany do migania bombami i nie może się on zmieniać dowolnie. Nie staram się dodawać kolorów na siłę, myślę, że nie wygląda to źle, szczególnie jeśli odpali się grę pod monitorem/tv crt, pod np. VBXE można pewnie marudzić bo tam widać pojedyńcze piksele.

    Co do Gacka to jest on narysowany w 4 kolorach, czapeczka ,rękawiczki i buty są czarne, używam do tego pocisków. Są jeszcze 3 kolory (trzeci uzyskany z OR dwóch duszków) fioletowe_ubranie+kolor_twarzy=kolor_pelerynki.

    @Peri Noid oczywiście można ;)
    Żeby oszczędzić pamięć rysuję bomby liniami, każda taka linia to tylko 2 bajty(pion/poziom,kierunek,ilość i pozycja XY). Dodatkowo rysując je w odpowiedniej kolejności gra od razu wie w jakiej kolejności zapalać kolejne bomby (zapala je od ostatniej do pierwszej).
    Są 63 poziomy w grze, ale układów bomb jest tylko 16 i jest 5 rodzajów tła. Z tego wynika ,że jest wiele kombinacji . Bomby mam przygotowane z dwiema wersjami tła, można by się bawić i dla każdego poziomu przygotować osobne ustawienie bomb i rysować po mnie na raz (np. zamiast 3 z jednym tłem to 2 z 1 tłem i 1 z drugim). To jednak zajęło by o wiele więcej miejsca i czasu.

    ->link<-
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Nov 2021
     
    Ok. Rozumiem przesłanki. Dzięki za wytłumaczenie. Efekt jest jaki jest ale sens w tym też jest :-)
    • 39: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime17 Nov 2021 zmieniony
     
    shanti: Kaz znowu powie ze wpada Trachu i znowu zaczyna burze o kolorach, ale co zrobie jak grafika to moj konik.

    Generalnie uwazam ze zrobiles swietna robote jesli chodzi o silnik gry natomiast uwazam ze grafika to najslabsza strona tej gry. Tak dobry silnik powinien dostac grafike rysowana od zera. Co zas sie tyczy obecnej grafiki to moje uwagi sa takie

    Koniecznosc zarezerwowania czesci kolorow na stale ogranicza czesciowo mozliwosci zmian kolorow co linie ale mimo wszystko da sie tu cos zrobic.
    1. Sfinx obecnie jest faktycznie 3 kolorowy. Kolor bialy do migajacych bombek nie jest uzyty. Powinien byc 4 kolorowy gdzie najjasniejszy kolor (niekoniecznie bialy) byly stosowany rowniez do bombek. Natomiast tlo powinno byc atarowskim gradientem
    2. Akropol faktycznie uzywa 2 odcieni zoltego, ale poniewaz sa one od siebie podobne i jednoczesnie na obrazku oddalone na jednym monitorze widzialem je jako jeden kolor dopiero na komorce dalo sie zauwazyc roznice. Jezeli mamy obrazek gdzie dwa podobne odcienie sa uzyte gdzie indziej w przestrzeni to lepiej scalic je ze soba a odzyskany kolor wykorzystac na cos innego dajac poczucie wiekszej palety barw.
    3. Wiezowce, to uwagi jak wyzej. Dwa zblizone odcienie szarosci uzyte w roznych czesciach obrazka
    4. Zamek - tu by pasowalo wykorzystac na wiezach ten odzyskany zielony lub inny kolor. No i podkolorowac niebo...
    5. Los angeles az sie prosi o atarowskie niebo.

    To tyle moich uwag, ale tak jak to mowilem twoja gra zasluguje na osobna grafike. W ogole dlaczego to musza byc te same grafiki co w oryginale. Co bys powiedzial na przykladowo grafiki Tigera??
    On skapo uzywa tylko DLI a mimo tego wychdoza arcydziela.
    Tiger moze bys cos dla Shantiego stworzyl?
    • 40: CommentAuthorpgru
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    Gratulacje!
    • 41: CommentAuthorpgru
    • CommentTime17 Nov 2021
     
    Co do gry na kartridż Corina - da się ten plik uruchomić na kartridżu Ultimate?
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Nov 2021 zmieniony
     
    Loader SIDE3 również wydaje się nie wspierać takiej wersji obrazu (Bomb Jake z Coriny).
    • 43:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime18 Feb 2022
     
    Sprawdzałem dzisiaj przykładowy kod TEBE'go dl VBXE i na podstawie niego trochę zmodyfikowałem Gacka. Obecnie główny bohater wygląda jak jego pierwowzór z ARCADE, ale pewnie czeka to też jego przeciwników i tła ;) (gra wymaga 128KB RAM)
    • 44:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Ładnie :)
    • 45:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime19 Feb 2022 zmieniony
     
    Super!!! znalazłem małego robaczka, po przyśpieszeniu proca odtwarzanie tła pod głównym bohaterem przestaje działać poprawnie - problem ograniczony jest do kodu VBXE, co widać na drugim obrazku. Poza tym zabawa super.
    • 46: CommentAuthortebe
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    może powodem takiego zachowania jest brak pętli oczekującej na skończenie działania blittera VBXE, w przypadku 6502 i jego standardowej szybkości taka pętla może być nadmiarowa, bo blitter jest szybszy od 6502, ale w przypadku dopalonych wersji 6502 sytuacja może się odwrócić i wywołania blittera zaczną się nachodzić
    • 47:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Nowa wersja, zmienione są wszystkie duszki, potrzeba jeszcze drobnych poprawek.


    ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime19 Feb 2022
     
    Teraz działa dobrze - czyli to było to :)
    • 49:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime20 Feb 2022
     
    Malutki gameplay:
    • 50:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime20 Feb 2022
     
    Ciekawe jak Last Squadron by wypadł na VBXE :)