atarionline.pl Powitanie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorLA72
    • CommentTime3 Jan 2022 zmieniony
     
    Witam brać atarowską.

    Krótkie SV.
    Od 1993 posiadam moją Atarynkę w wersji 800xl, którą nabyłem wraz z 1050 kartridżem i kilkoma dyskietkami.
    aktualnie jest ich ok. 500.

    W tym roku udało się wylicytować kolejną osiemsetkę.
    Ta wymaga renowacji i napraw.
    Ale czego nie robi się dla Atari :D

    Moim drugim ulubionym sprzętem jest Amisia.

    (już widzę te jęczenia)

    W moich zasobach jest także Schneider 464 (w trakcie naprawy).
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jan 2022
     
    Cześć LA, witamy na pokładzie :)
    Niezła kolekcja, a widzę, że Atari 800XL ma klawisze F1-F4. Przeróbka z Bajtka czy innego źródła? Sam zrobiłeś czy już taki kupiłeś?
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime3 Jan 2022
     
    Amisia miała tego samego tatusia co A2600, Atari XL

    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Coś jak .... w piosence radiotelegrafisty

    - trzech synów, matka miała, dwóch słynęło z mądrości (A2600, Atari XL), a trzeci co był gupi... poszedł do łączności (A500)

    XD
    • 5:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Witamy, bardzo ładny zestaw.

    Ps. jak skończysz bawić się Amigą to umyj ręce jak siadasz do Atari :)
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    @Santyago dobre :)

    @LA72 ładny zestaw
    • 7: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Cześć LA72. Jęczenia nie będzie, bo mimo że są tutaj głównie atarowcy, to niektórzy, jak np. ja, darzą sympatią też inne platformy :) I też mają Amigę.
    • 8: CommentAuthorkski
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    Chyba jęki zazdrości. Moim drugim sprzętem retro też jest Amiga. Wszyscy wiedzą, że to następca Atari.

    Witamy.
    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    @kski
    Wszyscy wiedzą, że to następca Atari

    tylko w mokrych snach amigowców :P
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    Uscislijmy. Amiga wywodzi się z atari 8bit bezpośrednio.
    • 12: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    A Atari ST z czego?
    • 13:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime4 Jan 2022
     
    @ZuluGula

    Jak na ironię duża część (nie chce mi się sprawdzać, czy zdecydowana większość) ekipy to ludzie, którzy maczali palce w tworzeniu Commodore C64 i pokrewnych ;)
    • 14:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    W Atari albo dla Atari pracowało wielu świetnych inżynierów. Niemalże przy każdy produkcie (nie wyłączając magnetofonów, drukarek czy monitorów) pracował ktoś z firm trzecich. Tak na szybko
    Portfolio - firma DIP
    7800 - firma GCC
    ST - kolesie od C64
    Lynx - kolesie od Amigi
    Jaguar - kolesie z Amstrada
    Falcon - Next?
    Pong - palce maczali tam Jobs/Wozniak

    Oczywiście prawdą jest że Amigę tworzyli goście od 400/800, a Atari ST goście od C64. Ale jednak moim zdaniem, twierdzenie że Amiga "to następca Atari" jest takim samym nadużyciem jak to że ST jest następcą C64.

    Atari to coś więcej niż jeden dany produkt, Atari to brand.


    Mnie jako Atarowca cieszy że Amigowcy mają sentyment do Atari :)
    W sumie to scena ST zawdzięcza scenie i koderom C64 techniki otwierania ramek ekranu.
    • 15: CommentAuthorkski
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     

    kski:

    Moim drugim sprzętem retro też jest Amiga. Wszyscy wiedzą, że to następca Atari.

    Cyprian:

    tylko w mokrych snach amigowców

    Jestem amigowcem, choć nie przypominam sobie żadnego mokrego snu na ten temat. Wielkie nadużycie? Bzdura. Raczej przekomarzanie się.
    Poza tym jest oczywiste, że pisałem o konkretnych komputerach a nie markach. Amiga była następcą Atari na moim biurku, a przede wszystkim ze względu na nietuzinkową architekturę obydwu maszyn. Ze względu na to, że to Atari było pionierem w świecie komputerów osobistych 8-bit jeżeli chodzi o rozwiązania jak Antic, Gtia, DLI, tak jak Amiga w 16-bit która je po prostu rozwinęła.
    Co wspólnego ma architektura ST z Atari 8-bit? Dla mnie niewiele.
    Tak więc pozostaję przy swoim zdaniu.
    A na koniec powtarzam, pisałem to z przekorą, nawet jeżeli gdzieś się mylę to mam to w nosie.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    A dziś zarejestrował się u nas kolejny użytkownik - pan Roman Zwiejski. Pozwalam sobie zacytować fragment jego maila, bo takie opowieści zawsze są fajne:

    Roman:

    Atari kupiłem na spółkę ze znajomymi chyba w 1987r - wersja ze stacją dysków. W zeszłym tygodniu wyciągnąłem cały zestaw z piwnicy - natchnął mnie mój wnuk. Kiedyś byłem aktywnym uczestnikiem „wspólnoty Atari” - na tyle, na ile pozwalała epoka sprzed internetu:
    ->link<-
    W nadchodzący długi weekend chce to wszystko odpalić - choć prawda jest taka, ze nie pamiętam jak to się obsługiwało, stad moje zainteresowanie stronami poświęconymi Atari. Na razie tyle, pozdrawiam.


    Bardzo serdecznie witamy panie Romanie - a pana artykuł z "Tajemnic Atari" zacny! Jeżeli będziemy mogli coś pomoć z uruchamianiem Atari to proszę śmiało zgłaszać problemy :)
    • 17:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime5 Jan 2022 zmieniony
     
    @kski
    zwróć uwagę że umieściłem emotkę by złagodzić trochę przekaż :)

    Cyprian:

    tylko w mokrych snach amigowców :P


    kski:

    Atari było pionierem w świecie komputerów osobistych 8-bit

    oczywiście, ale nie tylko w kategorii komputerów czy tylko 8bit

    kski:

    Co wspólnego ma architektura ST z Atari 8-bit? Dla mnie niewiele.

    jeśli rzucisz okiem chociażby na 8bitową linię Atari - 2600, 400/800, 7800, Lynx to w temacie architektury one również niewiele mają ze sobą wspólnego :)

    Zresztą, jeśli pominiemy oczywistą rolę Minera to Amiga i Atari 8bit również niewiele współdzielą. Odmienne koncepcje widać np. tu: Pokey vs Paula, GTIA/ANTIC vs Agnus/Denise, 6502 vs 68000 czy DLI vs Copper (to często mylone przez laików), przerwania. Inna koncepcja, inne wykonanie. W sumie jedyny wspólny punkt zaczepienia to obsługa magistrali danych, chociaż z drugiej strony nie jest ona unikalna bo zbliżona do tej z 7800/Lynx/Jaguar/Falcon.
    Te różnice architektury pomiędzy Amigą a Atari 8it widać wyraźnie od strony programisty. Tak wiec, są to raczej krewniacy niż młodszy/starszy brat.

    kski:

    Tak więc pozostaję przy swoim zdaniu.

    :piwko: :)



    Ok, nie zaśmiecam więcej tego wątku. W razie potrzeby dyskusji zapraszam do nowego wątku.
    • 18: CommentAuthorcori
    • CommentTime26 Feb 2022
     
    Witam wszystkich.
    Jestem Arek, kilka tygodni temu, na nowo zainteresowałem się Atari.
    Nie wiem jaki jest tu średni przedział wiekowy, ja zapewne jestem dinozaurem (1977r),w każdym razie po serdecznych zaproszeniach, ostrzeżeniach i małym zgrzycie, postanowiłem do was dołączyć.
    Posiadam Atari 800XE, magnetofon, dwie stację dysków, jakieś dyskietki, kasety, joystick.
    • 19: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime26 Feb 2022
     
    hej cori, witaj, zachęcam do przyjechania na jakieś party atarowskie jak Lost albo Silly Venture, poznasz nas na żywo
  1.  
    Cześć cori.
    Kiedyś był taki atarowiec "cosi". Czy to może rodzina?
    • 21: CommentAuthorcori
    • CommentTime27 Feb 2022
     
    Cześć gorgh, cześć mgr_inz_rafal :-).
    Trudno mi w tej chwili zadeklarować przyjazd, nie wykluczam, chciałbym na początek ludzi poznać, teraźniejszą historię i środowisko Atari.
    Nic mi ten pseudonim nie mówi.
    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Feb 2022
     
    Cori, witamy serdecznie :)

    cori:

    Nie wiem jaki jest tu średni przedział wiekowy, ja zapewne jestem dinozaurem (1977r)

    Tutaj akurat jest sporo osób z roczników wcześniejszych, więc nie, nie będziesz uchodził za dinozaura.

    Widzę po innych wątkach, że jesteś zainteresowany nowymi grami, które powstały na małe Atari w czasach "nowożytnych", takimi jak Prince of Persia :) Ucieszy Cię pewnie informacja, że po 2000 roku skonwertowano kilkadziesiąt tytułów, m.in. głośne gry izometryczne (w tym Knight Lore, Alien8, Fairlight, The Great Escape, Gunfright, Nightshade, Pentagram), takie klasyczne produkcje jak Saboteur, Manic Miner, Deathchase, Stunt Car Racer, Space Harrier, Time Pilot, Bosconian, Pang, dwie części Dizzy'ego, Lunar Jetman, Dr. Mario, Bomb Jack (w dwóch wersjach), i tak dalej, wszystkiego tu nie wymienię.
    • 23:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime1 Mar 2022
     
    powitanie i pożegnanie...
    • 24:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Mar 2022
     
    Paweł.... No nie depresuj.

    Kto by pomyślał, że będziemy kiedyś mieli po tyle lat.
  2.  
    Hello Cori,

    you are not a dinosaur! I am as old as Atari (1972) and will celebrate my 50th birthday this year, just like Atari.
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 Mar 2022
     
    for you
    ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Mar 2022 zmieniony
     

    cori:

    Jestem Arek, kilka tygodni temu, na nowo zainteresowałem się Atari. Nie wiem jaki jest tu średni przedział wiekowy, ja zapewne jestem dinozaurem (1977r),w każdym razie po serdecznych zaproszeniach, ostrzeżeniach i małym zgrzycie, postanowiłem do was dołączyć. (...)


    A właśnie, zapomniałem zbanować fałszywe konto Iraty. Dobrze, że się przypomniał.
    • 28: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    Wszystkich nowych osmiobitowców.
    Serdecznie Witamy.
    Tu możecie się pokłucić,pogodzić i co tam chcecie. Byle na chwałę Atari.

    A co do amigi to to nie ma spiny.
    Ja kocham Atari ale...
    Inne 8bit czy 16bit.

    Umyję ręce i przygarnę ;).

    Wszystkich serdecznie Witamy.
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Mar 2022
     
    Wow. Irata ma dwubiegunówkę? ;))) Może nie wiedział, że miał konto :)